Güncel Bakım Masrafları

@Savatage dsh yoksa yetkili servise gerek yok bence de..gerekirse parçaları alıp işçiliği dışarıda yaptırmak mantıklı...ama dsg için aynı şeyleri söyleyemem..maalesef elimiz mahkum yetkili servise..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Araç gün aşırı sürekli çalışıyorsa yeteri kadar şarj olduğu için sabah soğuk marş esnasında sıkıntı çıkarmıyordur

2-3 gün çalışmadan soğukta bekledikten sonra sabah soğuk marş denemek lazım..

Tahminen bir süre daha idare eder ama 6 ay 1 yıl mı olur., onu tahmin etmek çok zor.,

2 gün önce aldığınız filtreye 2 gün sonra 15 lira zam yapılıyorsa., 1 sene sonra akünün fiyatı en az 100-150 lira artacağını da unutmamak gerek..
Filtrelere zam mı geldi :O ;)  

Randevu alıp gitmeniz daha iyi olur., boşuna sıra bekleyip zaman kaybetmesiniz işlemleriniz daha hızlı hallolur., sabah erken saatte alın., Sanırım söylerseniz ücretsiz check-up yapıyorlar..
Tamam hocam çok sağolun. Önümüzde ki ay Ankaraya gidince bir baktırtırız.

@forzaGilles

Evet güzel bilgiler!

Pu8021 filtremarketimden geldi ....87 ye aldım ..geçen cuma !

Pazartesi 102 TL yaptılar...

60 bine daha yolum var...yakıt filtresini attık zulaya...

Şu an akü! Huzur bozuyor

Soğukta ayazda Hiç sıkıntısız çalışıyor ....ama start stop tümden öldü artık! 

Bir gün ansızın çalışmayacak 

Belkide böyle 3 yıl gider (??) Kim bilir
1, 2 ay içinde %10-15 gelecek demişti firma yetkilisi. Demek ki ya her ürüne ya da bazılarına şimdiden zam geldi. Bireysele satış fiyatı düşük diye Toptancılar şikayet ediyormuş sanırsam.

Ankara da balans yaptırmak için düzgün ve titiz lastikçi veya yetkili servis tavsiye edebilecek var mı?

Sabah 10.30 ta aracımı 30 bin / 2. Yıl bakımı için yetkili servise bıraktım . Kendi aracımda ve diğer arkadaşlarımın aracında Bluetoothla muzik dinlerken kesiliyordu onu belirttim o konu hakkında güncelleme yapmışlar multimedyaya . Kasilerde o meşhur ses vardı alt takımı kontrol edip  temizleyip yağlamışlar . Şanzımanıda kontrol edin demiştim onada adaptasyon yapmışlar ve iç dış temizliği yapılmış şekilde teslim aldım.  Sabah 10.30 ta verdiğim aracın işlemleri 17.45 gibi bitmişti . 

480D04DB-D93C-4313-A8C9-D07863BC393E.jpeg

@reko hocam frende bugün dururken ses yaptı vallahi içime kurt düştü acaba balatalar mı bitti.Hayır uyarı da vermedi kerata.

@Beyransever eğer araya toz falan girmişsede ses yapar..gözle konrol edin balata bitmeye yakın ses yapabilir..

@mbonat Servisin yaptığı akü yuklemek ve gfs rehberli diagnoz ne oluyor?

@reko hava günlerdir eksi derece olduğu için arabayı da yıkatamadım olabilir hocam aslında.Kar yağmasını bekliyorum biraz yumuşar hava.

@mbonat Servisin yaptığı akü yuklemek ve gfs rehberli diagnoz ne oluyor?
Şanzımana bakın demiştim . Anlattıklarına göre şanzımana bağlanıp diagnoz yapmışlar sorun görmemişler yol testinde de bir şey çıkmamış sonra şanzımanın adaptasyonunu yenilemişler . 

Bu filtreyi ilk sorduğumda getirdiler baktım Mahle CareMetix (isim farklı teknoloji aynı) olanı denk geldi., Made in Romania üretimiydi.,

Mahle 'nin ürünü 5 katmanlı olarak geçiyor (1 kat karbon katmanı, 1 kat anti-alerjik biofonksiyonel katman "ekstra karbon takviyeli" 1 kat moleküler katman, 1 kat partükül katmanı, ve bir de ne olduğunu bilmediğim koruyucu katman diye geçen tabaka) Ancak Mahle 'nin broşürlerini vs. incelediğimde PM2.5 özelliği ne vurgu yapmıyor., 5 katman olayı bana biraz ticari geldi., Yabancı bir forumda çift kat karbonun ortama yaydığı sıkıntılardan şikayetler okumuştum., CareMetix normalde mavi renkte fakat serviste satılan VW AG ürünü ile perakende satılanı birbirinden ayırt edebilmek için servis için üretilenleri siyah renkli yapmışlar; https://www.mahle-aftermarket.com/media/homepage/facelift/media-center/filter/en_mahle_flyer_caremetix_low.pdf

Mann Frecious Plus (PM2.5 özelliği mevcut); https://www.frecious-plus.com/tr

Bir de MicronAir (freudenberg) diye bir alman markası var., Kendileri Polen filtresinin mucidi., ilk defa 1989 model Mercedes SL serisinde polen filtresi kullanılıyor., Sonrasında yaygınlaşıp tüm araçlarda kullanılmaya başlanıyor., bu firmanın ürettiği 4 katmanlı proTect Line diye geçiyor., PM2.5 tabiki var., Firma filtreleme uzmanı diyebiliriz otomobil, gıda, endüstriyel filtre çözümleri, Enerji kaynakları, HVAC, hastane yoğun bakım odalarının filtrasyonu vs.. oldukça uzmanlaşmış bir firma., karbonlu olanını görmüştüm., bu anti-alerjik olan (proTect Line) serisine daha denk gelmedim; https://www.freudenberg-filter.com/en/world-of-automotive/products/cabin-air-filters/

Mahle CareMetix serviste satılanı;

Ekli dosyayı görüntüle 26591

Ürün renginden dolayı klasik karbonlu filtre gibi zannedilebilir fakat ürün CareMetix yani hem karbonlu hem de anti-alerjik özellikli filtre;

Ekli dosyayı görüntüle 26593;Bu da Arka yüzü:

Ekli dosyayı görüntüle 26592
@forzaGilles internet üzerinden mann fp filtre almıştım. Şuanda aracımda kullanıyorum. Yukarıdaki resimlerdeki mahle caremetix filtre aldım.

internetten aldığım mann frecious plus, daha önce paylaştığınız ve aldığınız filtreyle yönleri vs aynı, yani araca takarken pamuksu kısım üstte, sarı kısım altta kalıyor. Zaten ok da aşağı yönlü.  

Mahle caremetix üzerindeki oklara göre takınca pamuksu kısım aşağıda kalıyor.

Resimler》 @forzaGillesEkli dosyayı görüntüle 27861Ekli dosyayı görüntüle 27860

Ayrıca rusça bir test var o testte de yön sorunu var gibi geldi.

Mantık olarak bir çelişki var diye düşündüm. Bu durumda hangisi daha mantıklı, yorumunuz nedir?

@ogzogz Test cihazında yön doğru fakat iş pratiğe geldiğinde belki bu söylediğime “hadi be sende” diyenler olcaktır ama Mahle filtrelerin ok yönü tamamı yanlış yönde., evet Mann için konuşursak sarı renkli kısım alt tarafa gelmeli.!! mahle bu aralar kredisini tüketiyor.. 

@ogzogz Test cihazında yön doğru fakat iş pratiğe geldiğinde belki bu söylediğime “hadi be sende” diyenler olcaktır ama Mahle filtrelerin ok yönü tamamı yanlış yönde., evet Mann için konuşursak sarı renkli kısım alt tarafa gelmeli.!! mahle bu aralar kredisini tüketiyor.. 
Test cihazında da yanlış diye düşünüyorum. Videoda sarı ve mavi kısım üstte olunca şaşırdım. Valeo'nun  alerjen filtresinde de sarı kısım altta olarak montaj yapılıyor. Acaba 5 katman olmasından mı bu şekilde bilemedim. Bir de internette ne kadar videoya baktıysam neredeyse hepsinde filtrenin  dört bi tarafı keçe ile çevrili fakat bizde sadece ön ve arkası..

Bana da ters gibi geldi. Test cihazında da yanlış diye düşünüyorum ya da üretim hatası var. Çünkü mahle'nin mavi taraf volkswagen'e üretilende siyah taraf oluyor. Videoda sarı ve mavi kısım üstte olunca şaşırdım. tam bi karışıklık var. Valeo'nun  alerjen filtresinde de sarı kısım altta olarak montaj yapılıyor. Acaba 5 katman olmasından mı bu şekilde bilemedim. Bir de internette ne kadar videoya baktıysam neredeyse hepsinde filtrenin  dört bi tarafı keçe ile çevrili fakat bizde sadece ön ve arkası..
Siz referans olarak Mann filtreyi alın doğru olanı alt kısım yani sarı taraf alt tarafa gelmeli., diğer bahsettiğiniz konu hakkında Mann VW AG filtreler 4 bir tarafı keçe kaplıdır ama sadece servisten alınan orjinal filtreler bu şekildedir., dışarda satılan after market filtrelerde sadece 2 tarafı keçe kaplıdır.!

Geri
Üst Alt