Jump to content

forzaGilles

Üye
 • İçerik sayısı

  1.805
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Days Won

  40

forzaGilles last won the day on 17 Mart tarihinde

forzaGilles had the most liked content!

forzaGilles Hakkında

 • Derece
  Yüzbaşı

Bilgiler

 • İsim
  Ali
 • Yaşadığım Yer
  İstanbul

Güncel Profil Ziyaretleri

3.347 profil görüntüleme
 1. forzaGilles

  Far, gösterge ve piano black yüzeylerde çizik giderme

  Tamperli camı sökerken lcd ekran ciddi zarar görür., ekranın tozunu yumuşak uçlu kadınların fondöten/pudra sürmek için kullandıkları “ekstra yumuşak” fırçalar var., tozunu onla alıp., devamında “nemli” mikrofiber bezle silerseniz ekrana hiç bişey olmaz., Mikrofiber bezlerin uzun tüylü ve kenarları (dikişsiz lazer kesim) olanları var bunlar silme esnasında daha güvenli oluyorlar., Kadınların makyaj yaparken kullandıkları o fırça o kadar yumuşak ki çizilme riski sıfır., aynı uygulamayı piano black trimler içinde uyguluyabilirsiniz..,
 2. forzaGilles

  Güncel Bakım Masrafları

  1075 lira içinde neler var neler değişecek önemli olan o
 3. forzaGilles

  Volkswagen'de 2019 Model Otomobil Fiyatları Açıklandı

  A segmenti demek; Peugeot 107, Hyundai i10, VW Up demek., T-roc B+ segmenti T-cross B segmenti Ancak hem T-roc, hem de T-cross işçilik ve malzeme kalitesi olarak Polo ‘nun bile yanına yaklaşamıyorlar., Hatta yeni Polo’yu bi kenara bırakın eski kasa Polo bile bu iki araçtan malzeme kalitesinde çok üstün., Saçma sapan araç yapmışlar 190bin’lik aracın her yeri sert plastik..
 4. forzaGilles

  ANA KONU

  Dot4 olabilir ancak siz yine de kitapçığa bakın belki “peugeot onayı” gereken bir özel hidrolik kullanıyor olabilir.,En doğru bilgiyi kullanım klavuzunda yazar., Fren hidroliği motor yağı gibi değildir., motor yağında eksilme olsa ve aynı yağdan veya aynı viskozite değerinde yağ bulamazsanız başka yağ koyduğunuzda ciddi sorun teşkil etmez., ama fren hidroliği çok kararsız bir sıvıdır, böyle şeyleri hiç sevmez., Fren hidroliği aracın en ucuz sıvısıdır., en kaliteli olanını da alsanız, servisten orjinal de alsanız litresi 45-50 lirayı geçmicek kadar ucuz bir sıvı.. ve sistemin kapasitesi 1-1,5 litreyi geçmez., kapağı açıp delikten bidonun dibine doğru ışık kaynağı fener vs. ile bakın eğer sıvıyı görebiliyorsanız sistem hava almamıştır., yok halaa görülemiyorsa komple değiştirmek gerek.. Hidrolik sıvısı çok açık sarı renksiz bir sıvı olduğundan bazen seviyesini görmek veya azalıp azalmadığını fark etmek zor olabiliyor., bu sebebten bidonu elinizle hafif sallarsanız görme imkanınız daha kolay olur., ilave yapacaksanız fabrikanın koyduğu aynı marka orjinal hidrolikten alıp ilave yapınız dediğim gibi 2 farklı markanın ürününün birbiriyle karışması fren hidroliğinde sevimsiz sonuçlar doğurabilir..!! Normalde min. çizgisinin altına düşünce uyarı vermesi gerekirdi., uyarı vermemesi biraz tuhaf olmuş.. Sistemde hava olursa fren ya hiç tutmaz yada zayıf tutar., eksiltme fazla ise ilave yaptıktan sonra ara-ara hidrolik seviyesini kontrol ediniz., eğer kısa süre içinde yine eksiltme yapıyorsa sistemde yağ kaçağı var demektir..!! Genelde fren hidrolikleri 2-3 yılda bir komple değişmesi gerekir.. çünkü zamanla sıvının içinde nem oluşur, sıvının kaynama noktası düşer.
 5. forzaGilles

  Güncel Bakım Masrafları

  Onlar hidroliğin cihazla nemini ölçse de sadece cihaza bağlı kalmak yanıltır., fren hidroliği çok kıl bir sıvıdır., en ufak olumsuz şeyden etkilenir., cihaz nem durumunu iyi olarak gösterse de bu değiştirmemek için kıstas değildir., hidrolik belli bir zaman sonra hidroliğin kaynama noktası düşer., kaynama noktası düşen hidrolikte ısındıkça frenler etkilenir istenilen performansı sergileyemez..!! Ayrıca yanlış bilgi vermiş., fren hidroliği aracın üretim tarihinden itibaren 3.cü yılın sonunda., ve devamında her 2 senede bir değişir.
 6. forzaGilles

  Güncel Bakım Masrafları

  Hocam bence buradaki sıkıntı shell yağı edge professional ile aynı fiyattan faturalandırmaları., tamam shell koysun vw onaylarını karşılıyor ama kimi servis shell 0w-30 koyuyor, kimisi shell 5w-30 koyuyor., kafalarına göre iş yapıyorlar belirli bir standart yok., İstanbul, İzmir, Antalya, Adana gibi bölgelerde yaşayan adamın 0 numara yağ ile işi yok., boşu boşuna incecik su gibi yağı kullanmanın anlamı yok., Erzurum, Kars gibi şehirler için 0numara yağı kullanırsın ama sıcak iklim için çok gereksiz bişey., herşeyi geçtim araca yazık günah..
 7. forzaGilles

  İlk marş

  @arfkync Araç haziran 2017’de üretilmiş., 15-20 gün gemi ile taşıma süresini ve 2-3 gün de gümrük işlemlerini hesaba katarsak., siz neredeyse aracı Türkiye’ye gelir gelmez hemen almışsınız., Yani bu senaryo yu eleyebiliriz..
 8. forzaGilles

  İlk marş

  @arfkync Aracı aldığınız tam tarih nedir..? Bir de ruhsatta yazan “ilk muhayene geçerlilik” tarihine bakıp söylermisiniz.? İlk muhayene geçerlilik tarihinden 3 yıl öncesi aracın üretim tarihidir., Sormamın sebebi bazı araçlar bayinin stoğunda satılmadan 4-5 ay hatta 6-7 ay beklediği oluyor., Böyle olunca da 6-7 ay hiç çalışmadan bekleme sahasında bekleyen araçta akü zarar görüyor..
 9. forzaGilles

  İlk marş

  Yaptırdığınız tüm işlemler orjinal yedek parça kullanılarak yapılmş neden garantiyi bozsun., orjinal olduktan sonra sıkıntı olmaz., bir ihtimal gizli özelliklerden kıllık yapabilirler onuda gidin eski haline getirtin 5dk.’lık iş..
 10. forzaGilles

  İlk marş

  Akülerin en büyük düşmanı start-stop özelliğidir., her ne kadar yeni nesil aküler start-stop uyumlu üretilse de yine de akünün ömründen çok çalıyorlar., çok mecbur kalmadıkça veya uzun süre bekleyişler hariç start-stop özelliğini kullanmayınız., Aslında dizel motorlar ilk çalışmada hep titreşimli çalışır bu gayet normal bir durum ama sizin araçta çalışma sonrası bazı uyarı lambaları tekrar yanıp sönüyor., normalde bu olmaması gerek.. Bir de soğul havalarda kızdırma bujisinin lambası söndüğünde fazla beklemeyin hemen marşa basın yoksa ateşleme için ısıtılan yakıt çabucak soğumaya başlıyor.. @Adv_Dbl @karakuyu32 makyajlı kasasının olumsuz yönlerinden birisi de bu., bende bazı araçlarda saçma sapan ismini ilk defa duyduğum Sebang marka kore malı akü taktıklarına şahit oldum., Makyasız kasa için konuşursak; Varta akü sadece TDI araçlarda geliyordu., Dizel motor ilk çalışma anında daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar., Ama o zamanlar Sebang marka garip markada takmıyorlardı., TSI ‘larda Moll, Exide gibi alman malı aküler kullanılıyordu., İş sadece Varta akü takmak ile de bitmiyor o akü değişecekse ve yeni akünün amper değerleri farklı ise yeni akünün aracın beynine tanıtılması (kodlanması) şart., Yok kodlanmaz ise araç yeni aküyü eski akünün değerlerine göre tanır., Yani aküyü efektif olarak kullanamaz., Ayrıca atıyorum aracın orjinal aküsü 60amper dir yeni takılan varta akü 65 amper olur sıkıntı olmaz ama 70amper olursa aracın şarj dinamosu 70amperlik bir aküyü şarj edecek kadar güc üretebilecek bir dinamo ile donatılmamış olduğundan aküyü sağlıklı şarj edemeyebilir., Yine örnek veriyorum aracın üzerindeki orjinal aküsü 60amperdir gidip 70amper akü takılır hadi diyelim şarj dinamosu yüksek kapasiteli aküyü şarj etmeye yetecek kadar güçlü olsun ama yeni takılan 70amperlik akü araca kodlanmaz ise araç o aküyü sanki hiç değişmemiş gibi eski 60amper’lik akü gibi gördüğünden yüksek amperli akünün nimetlerinden yararlanılamaz., Çünkü kodlama yapılmadığın için araç zanneder ki hala 60’lık akü takılı ve şarjı 60’lık akü varmış gibi davranarak şarj konutu verecektir., Yeni nesil araçlar hep sıkıntı akü değiştirken bile belli kaidelere uymak gerekiyor.. Bi ara bu mevzuyu servise sorduğumda kodlama yapmaya gerek yok çünkü eski akü ile bire-bir aynı marka ve aynı değerde akü takıyoruz dediler., ama sizdeki gibi senaryoda kodlama şart., Aslında aynı marka ve aynı amper değerli akü de bile kodlamaya yapmak lazım da neyse diyip o tolere edilebilir ama bu senaryoda kodlama yapılmazsa Varta takmanın hiç bir espisiri kalmaz., Kodlama denilen şey en fazla 2-3dk.’lık iş ama biz insan olarak tembeliz üşengeçlik işlemiş kavga dövüş te olsa yeni akünün kodlamasını yaptırın., Dikkat ederseniz resmini paylaştığınız akünüzün üzerinde BEM Code diye bir etiket mevcut buradaki kodlar araca bilgisayar yardımıyla girilmesi gerekiyor., Bu niye bu kadar önemli detaylı şekilde videoda anlatılıyor;
 11. forzaGilles

  Yakıt Filtresi

  Evet ben de dışarda satılanlara pek güvenmiyorum., bi ara kaliteli bi saf su aramıştım bulamadım., Servis bizde var normalde sarf malzeme satmıyoruz ama istersen veririz demişti (tanırlar beni)., ancak 10lt. bidon olarak var fiyatı 20 lira dedi., alacatım ama 10lt. saf suyu napıcam diye almadım., Sonuç olarak saf su denilen şey kapağını açtığınız anda kullanmanız gerek., ömrü kısa olan bişey., Bazıları çözümü yağmur suyu veya klima suyu kullanır ancak., yağmur suyu o kadar masum değildir ister istemez içinde bir miktar toz barındırır., hatta hava kirliliği çok olan veya fabrika veya tozlu bir yerleşkede yaşıyorsanız bu daha fazla toz anlamına gelir., yine klima suyu denilen klimadan akan su hiç de temiz değildir., klimadan neden su akar serpantinlerde nem yoğuşması sonucu suya dönüşür., yalnız klima bakteri cenneti bir cihazdır., Klimayı açtığınızda o serpantinlerin leş gibi olduğunu görürsünüz o leş gibi pis yoğunlaşan suya saf su demek ne kadar doğru tartışılır., Ben bu olayı şu şekilde çözdüm; bu bahsettiğim G13 antifirizlerin 2 çeşidi vardır., 1.cisi yukarda anlattığım gibi konsantre olanlar yani saf su ile karışım hazırlanıp kullanılması gerekenler., diğeri yani 2.cisi hazır karışım olan üzerinde ready-mix, pre-mix gibi ifadeler yazan, üretim esnasında “kullanıma hazır” olarak üretilenler., Yani bu kutunun üzerinde ready-mix, pre-mix veya pre-mixed yazan kullanıma hazır antifirizleri hiç saf su vs. ile uğraşmadan direkt olarak kullanıyoruz., Serviste konsantre olanı satılıyor., ama yedek parçaya gidip aşşağıda parça kodunu parlaştığım kullanıma hazır olandan istiyorum derseniz sipariş geçerler 1 ay içinde gelir., bagaja koyarsınız kafanız rahat sıfır sıkıntı., ben böyle yaptım., Şimdi efendim taaa Almanya’dan antifiriz getirtilir mi., efendim Doğuş o ürüne 10 katı para ister vs.. söyleyenler çıkabilir., hemen cevap vereyim öyle bişey söz konusu değil..!! Siparişi verirsiniz 10-20 lira kapora verilir.,asla kargo falan 5 kuruş kargo ücreti ödemezsiniz., Ürün geldiğinde ararlar konsantre olanın fiyatı ne ise kullanıma hazır olan içinde aynı rakamı öder çıkarsınız.. tabi o 1 ay içinde dövizde dalgalanma vs. olur 5-10 lira fark edebilir o zaten ülkemizin klasik sorunu.. Bu anlattıklarım kendi tecrübelerim Orjinal VW marka ilk yardım kiti sipariş verdim geldi, kullanıma hazır antifiriz sipariş ettim geldi., hiç birinde de yok efendim olmaz getiremeyiz zorluk falan çıt ses çıkarmadılar., Sadece tek dedikleri beyfendi bu zamana kadar böyle siparişler verene hiç rastlamadık., daha önce sipariş geçilmemiş şeyler ilk defa sizin için sipariş geçiyoruz dediler biraz şaşırıyorlar Kullanıma hazır antifirizler de kendi içinde ikiye ayrılır., aslında üçe ayrılıyor ama şimdi onu karıştırmayalım., 3.cüye yazının sonunda değiniceğim., Parça kodu: G 013 774 M2 (-36 °C dereceye kadar koruma) 1,5 Litre ürün üretim esnasında kullanıma hazır olarak üretilmiştir (ürünün içindeki sıvı %50-50 oranında antifiriz-saf su karışımından oluşur.) G 013 040 M2 (-25 °C dereceye kadar koruma) 1,5 Litre G 013 040 M5 (-25 °C dereceye kadar koruma) 5 Litre **** yukardaki bu iki ürün ise %40 antifiriz %60 saf su karışından oluşur., Adana, Antalya, İzmir, İstanbul, Muğla, Çanakkale, Mersin, Balıkesir gibi (örnekler çoğaltılabilir) kışları ılıman geçen şehirlerde kullanılmak için üretilmiştir., 3.cü kullanıma hazır olan antifirizler ise %60 oranında antifiriz ile %40 oranında saf su karışımından oluşur., -50°C derece gibi Alaska, Kanada, İsveç, Norveç gibi soğuktan ziyade buzlar ülkesi diyebileceğimiz iskandinav ülkeleri için üretilmiştir., bunlar bizim gibi ülkelere gereksiz olduğundan sadece bu tip ülkelere özel üretiliyor.. Doğal olarak insanın aklına şöyle bişey gelebilir; antifiriz oranı arttıkça donma noktası yükseliyor o zaman biz bu karışımı %70-80 oranında antifiriz ile saf su karışımı yaparız ve o zaman daha iyi donma noktası elde edebilir miyiz..?? Hayır elde edemeyiz çünkü %60 oranı sınır değerdir., eğer karışım oranı %70-80 gibi antifiriz içerir ise donma noktası kötüleşmeye yani düşmeye başlar olumsuz etkilenir...!! Ayrıca az-çok konuya hakim olanlar bilirler sistemdeki antifirizin oranı arttıkça donma noktası daha iyi olsa da motorun ısınması için geçen sürede uzayacaktır.., Yani örnek vermek gerekirse %40 antifiriz %60 saf su karışımı olan bir araç atıyorum 5-6dk. ‘da ideal çalışma sıcaklığına ulaşıyorsa., tam tersi %60 antifiriz %40 saf su karışımı olan araçta bu süre 15-20dk.’ya kadar varır., Ayrıca arabalarla haşır-neşir olanlar iyi bilir ki motor ne kadar çabuk ideal çalışma sıcaklığına ulaşırsa motorun sağlığı açısından o kadar iyidir., Genel olarak en ideali ve en çok tercih edilen %50-50 olan karışımdır., Cam suyu olarak ben marketlerde satılan içme sularından kullanıyorum., bu pek tabii tercih meselesi bazısı gereksiz masraf olarak görür tercih etmez herkesin görüşüne saygı duymak gerek., ben çeşme suyu kullanıp bir süre sonra hortumlarda tıkanma ve kireçlenme ile uğraşmaktansa fiyatı en uygun olan 5 litrelik içme suyundan alıp kullanıyorum..
 12. forzaGilles

  Yakıt Filtresi

  Motor yağı, Antifiriz gibi sıvıların seviyesini ölçerken yapılması gereken ilk şey aracın düz bir zeminde olması şart., eğimli yerde yapılan ölçüm hatalı ölçüm verecektir..!! Antifiriz ölçümünde 2. önemli husus doğru ölçüm için daha doğrusu seviyeyi doğru okuyabilmeniz için motorun soğuk olması gerekli., Motor ısınınca sistemin içindeki basıncın ve sıcaklığın etkisiyle antifiriz seviyesi normal seviyeden 1-2cm yukarıya çıkar.. Yani motor soğukken seviye min. seviyesinin altındaysa ilave yapmanız gerekir., Ancak bu ilaveyi çeşme suyu veya içme suyu ile yapmamalısınız., Çeşme suyu içindeki kireç ve diğer mineraller antifirizin yapsını bozar., motorda korozyon oluşmasına paslanmasına yol açar., antifirizin korucu özelliğini yitirmesine sebebiyet verir., aynı şey içme suyu içinde geçerli., Doğru yöntem eksilme az miktarda ise saf su ile yapılmalıdır., Siz saf su bile koysanız sistemin içindeki karışımı seyreltmiş olursunuz bu da antifiriz donma seviyesini düşürecektir., Sistemin içinde fabrika tarafından %50 G13 tip Antifiriz ile %50 saf su karşımı doldurulmuştur., Yine yanlış bilinen birşey bazıları saf antifiriz ilavesi yaparlar bu da yanlış bir yöntemdir., Çünkü saf antifirizin donma noktası -12 derecedir., yani hiç bir işe yaramaz., Antifiriz saf su ile karıştığı vakit kimyasal reaksiyona girer ve bu iki sıvının karışması donma noktasını -30 gibi derecelere çıkmasını sağlar., Ancak pek tabii istinai durumlar olabilir örneğin o an motor sıcaklığı birden yükselmeye başlamıştır., kaputu açıp bakarsın antifiriz miktarı azalmıştır çok acilen ilave yapılması gereklidir., doğal olarak bu aciliyette hemen saf su veya g13 antifiriz bulma imkanı yoktur., naparsın içme suyu ilave edersin, içme suyu yoktur mecburen çeşme suyu ilave edersin bunlar istisnai durumlar Diğer konu piyasada satılan mavi ve yeşil renk antifirizler bizim araçlar için uygun değildir..!! Zaten motor kaputunu açtığınızda antifirizin renginin kırmızı/pembe/mor benzeri bir renk olduğunu görürsününüz., ancak yine piyasada satılan her kırmızı renk antifirz de bizim araçlara uygun değildir., Bizim araçlara uygun olan antifiriz G13 tip antifirizlerdir.., Aslında bu antifirizlerin rengi pembedir ancak sanayi dili ile kırmızı antifiriz diyoruz., Tekrar ediyorum bizim araçlar için uygun olan antifiriz G13 antifirizdir., diğer kırmızı antifirizler uygun değildir., Zaten pahalı bişey de değil., Serviste 1,5 litre’lik bidon olarak satılıyor., En son aldığımda serviste 1,5 litresi 65-70tl. gibi bişeydi., ürününün saf yani konsantre olduğunu göz önüne aldığımızda kolay kolay bitiremezsiniz.., Eksilme var ise doğru yöntem; göz kararı eksilme miktarı kadar %50 G13 tip antifiriz ile %50 saf su karışımı ayrı bir kapta hazırlanır ve Max. çizgisine kadar ilave yapılır (motor soğuk iken) Motor sıcakken ilave yapılacak ise siz o an ki antifiriz seviyesini 1-2cm aşşağıdaymış gibi varsayarak ona göre ilaveyi yapmalısınız., tabii motor sıcakken sistemin kapağı yüksek basınç altında olduğundan çok dikkatli olmalısınız., kapağı yavaş yavaş açıp sistemdeki yüksek basıncın birden kapağı fırlatmasını önlemek ve en önemlisi vücudunuzun çıkan buhardan yanmasını önlemek için kapağı azar azar açıp havasını alarak içerdeki basıncı düşürmelisiniz..!! Not: Bakımda değişen motor yağı, filtreler veya diğer yedek parçalar gibi Antifirizin de bir ömrü vardır., ve zamanı geldiğinde değişmesi gerekir., Kırmızı antifirizler eski tip mavi-yeşil antifirizlere göre daha uzun ömürlüdür., 4-5 yılda bir veya 60-80bin km’de bir (süre olarak önce hangisi dolar) ise değişmesi gerekir., Antifiriz ömürlüktür değişmez, eksilme yapar ise ilave edilir diyen insan 40 yıllık usta bile olsa itibar etmeyiniz., Aracın hiç bir sıvısı buna antifiriz ve fren hidroliği de dahil olmak üzere hiç birisi ömürlük değildir., zamanı geldiğinde değişmesi gerekir.. Not 2: VW araçlarda kronik sorunların başında devirdaim pompası gelir., Normalde 150-200bin km dayanması gereken devirdaim pompası çok yaşanmış örnekleri var bi bakarsın 60-70bin de arıza yapar sürücü araba ile alakası olmayan anlamayan biri ise motorun su kaynatmasına kadar giden arızalar yaşanmış olaylar var., Bu sebebten vw araçlarda riske girmeme adına triger seti değişiminde devirdaim pompasını da değiştirirler., Antifirizin seviyesine, bakımına, çeşme veya içme suyu koymamaya önem gösterin..
 13. forzaGilles

  Yakıt Filtresi

  Mazot filtresi her zaman pahalı bir bakım kalemidir., Bunun VW ile alakası yok., Opel, BMW veya VW AG mühürlü bir filtre almak istediğinizde pahalı olması kaçınılmazdır, orjinal yedek parça her zaman pahalıdır ve hep öyle de olacaktır., Serviste satılan mazot filtresinin kutudan UFi marka çıkması veya Tunus üretimi olmasına çok takılmayın., Aynı parçayı gidip İngiltere’den veya herhangi bir avrupa ülkesinden de alsanız yine aynı olacaktı., (ufi normalde italyan menşeli bir firmadır..) UFi marka istemeyen ama aynı zamanda da orjinal yedek parça kullanmak isteyenler, isterse 5Q0127177B parça koduyla servise sipariş talebi vererek VW AG mühürlü Made in Germany Mann filtre getirtebilir., Sipariş verdiniz diye ekstra ücret vs. ödemezsiniz, distribütör firma için UFi olmuş, Mann olmuş farketmez., UFi için istenen ücret ne ise Mann içinde aynı fiyattan fiyatlandırma yapılır., Çok çok o an ki döviz kuruna göre +\- 5-10 lira fark eder., CMS ve Kormetal gibi yerli jant üreticileri Mercedes, Porsche gibi dünya devlerine uzun yıllardır jant üretmekte., Bu firmaların Türk firması olması onları kalitesiz yapmıyor., UFi eğer ana tedarikçi olmaya hak kazanmışsa kaliteden ödün vermeden VW’nin istediği kalite standartlarında üretim yapmaya mecburdur., Tabii şu da var; Mann, Mahle, Hengst gibi firmaların büyük tecrübesi., Ar-Ge yatırımlarına yaptığı milyonluk harcamalar., marka algısı ve marka bilinirliği de tartışılmayacak şeyler., Filtre deyince ilk akla dünya devi bu üç firma gelir.. Soğutma suyu, min değer çizgisi falan ne tür bir oyun dönmüş.., ne demek istediniz anlayamadım., ne demek istediğinizi konuyu biraz açarsanız yardımcı olalım..
 14. forzaGilles

  Yakıt Filtresi

  Nereye götürdünüz de size böyle dediler., O servisin bişey bildiği yok., aracın ilk defa mazot filtresi değişirken söktüklerinde fabrikanın kısa tip taktığını bizzat kendim gördüm., kısa tip veya uzun tip fark etmiyor her ikiside uygun.. Boşuna aramayın Mann uzun tip bulamazsınız çünkü Mann uzun tip üretmiyor., Yok ben uzun tip istiyorum derseniz Mahle veya Hengst bakınız.. Su sensörlü olanlar bizim araçlara uygun değil..!! Yetkili servisten aldığınızda kutuyu açıp baktığınızda Made in Tunisia UFi marka olduğunu görürsünüz., Yanlış hatırlamıyorsam 2016 temmuz sonrasında VW mazot filtresi için ana tedarikçi olarak UFi ile çalışmaya başladı..
 15. forzaGilles

  Golf'ümüzün yaş km oranı ne kadar olmalı?

  Valla ben tsi alacaktım ama zorla tdi aldırdılar 2016 Mart çıkışlı 23.000km ‘de
×