Jump to content

forzaGilles

Üye
 • İçerik sayısı

  3180
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

 • Days Won

  78

forzaGilles last won the day on 7 Nisan

forzaGilles en çok beğenilen konuya sahip!

Topluluk Puanı

3885

forzaGilles Hakkında

 • Derece
  Profesyonel Üye

Bilgiler

 • İsim
  Ali
 • Yaşadığım Yer
  İstanbul

Güncel Profil Ziyaretleri

5620 profil görüntüleme
 1. forzaGilles

  Pürüzlü far yüzeyi

  Farın durumuna göre zımpara atılabilir veya atılmaya gerek olmayabilir., İstanbul da mısınız..? Hangi yakadasınız
 2. forzaGilles

  Golf 1.2 tsi buji

  @Generalsanko Bosch buji 5 para etmez uzak durun! NGK oldukça iyi markadır., Aracın üzerindekiler yani fabrikanın taktıkları da NGK markadır., fakat dışarda sahtesi çok oluyor., dışarda 250-270 tl. arası buji., servis rakamını tam hatırlamıyorum ama en fazla 100-120 lira oynar., 4 senede bir değişen bir parça için benim tercihim servisten almak olurdu., Ama güvendiğiniz ve orjinal sartığından emin olduğunuz bir yer varsa dışardan ngk almanızda sakınca yok., Yanlış hatırlamıyorsam serviste 4 adet fiyatı 360 gibi bişeydi., (eco seri olmayan üründen bahsediyorum..!!)
 3. forzaGilles

  Güncel Bakım Masrafları

  1.0 TSI Hava Filtresi (C 22 035) https://www.filtremarketim.com/urun/volkswagen-golf-vii-1-0-tsi-85kw-116hp-hava-filtresi-c22035-mann Yağ Filtresi (W 712/95) https://www.filtremarketim.com/urun/volkswagen-golf-vii-1-0-tsi-85kw-116hp-yag-filtresi-w712-95-mann Polen filtresi bütçenize göre; https://www.filtremarketim.com/urun/volkswagen-golf-vii-1-0-tsi-85kw-116hp-polen-kabin-filtresi-cuk26009-mann https://www.filtremarketim.com/urun/volkswagen-golf-vii-1-0-tsi-85kw-116hp-polen-kabin-filtresi-fp26009-mann (1.0 TSI yağ kapasitesi 4 Litre) Liqui Moly Top Tec 4200 LongLife III 5w-30 https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-4litre-3715
 4. forzaGilles

  Güncel Bakım Masrafları

  Engine flush yağ değimi öncesi motora koyulur, motor 15dk. rolantide çalıştıktan sonra yağ karterden boşaltılır ve yağ filtresi değiştirilir., kalan artıkların tam olarak temizlenmesi için yeni yağ koyulur, motor bir süre çalıştırılır., Son aşamada yağ boşaltılır, ve yağ filtresi de değiştirildikten sonra., motor yağı koyulup işlem tamamlanır., yani 2 kez yağ ve 2 yağ filtresi değişimi yapmış oluyorsunuz..
 5. forzaGilles

  Güncel Bakım Masrafları

  Fren hidroliğini söylemeyi unutmuşum., Aracın fren hidrolik kapasitesi kullanıma bağlı olarak 1,1-1,5 litre arası değişkenlik gösterir. Servise verilecek olan 150-200 lira f.hidrolik ücretinin sonuna kadar hakketiğini düşünüyorum., Bunun bazı sebebleri var; -Serviste değişim otomatik hidrolik değişim makinesi ile yapılır., bu cihazın artısı; kirli hidroliği cihaz vakum ile çeker., diğer taraftan temiz yağı doldurur., dışarda sanayide bu cihaz pek bulunmaz eski usül frene bas-çek bas-çek pompala şeklinde yaparlar., Fren hidroliği denilen sıvı çok illet bişey dir., fren pedalına bas-çek pompala yaparken dikkat edilmez ise boyaya sıçradığı anda boyanın içine eder., Eski usül değişimde sisteme hava yaptırmamak gerekir, vs.. Çok afedersiniz sanayide öküz gibi fren pedalına bas-çek yapıyorlar bu nedenle fren merkezini bozanı çok duydum., Bitti mi bitmedi, Ate veya Liqui Moly çok iyi hidrolik lafım yok fakat, yukarda dediğim gibi fren hidroliği çok kararsız bir sıvıdır., ne kadar uğraşsanızda sistemin içinde bir miktar sıvı kalacaktır ve burası önemli her ne kadar aynı özetlikte olsalarda 2 farklı marka sıvının sistemde olması önerilmemektedir.!! özellikle fren hidroliği gibi en ufak şeyden etkilenen bir madde olması sebebiyle önerilmez., Zaten dışardan alacağınız 1 litre teneke yetmicek., 500ml. daha alsanız, ve ustaya ödeyeceğiniz hidrolik değişim ücretini de hesaba katın astarı yüzünden pahalıya gelir., artan hidrolik zaten çöp olacak, fren hidroliği ısıdan etkilenir, soğuktan etkilenir, sıcaktan etkilenir, rutubetten etkilenir, illet bir sıvı motor yağı gibi kalanı dolaba koyup sonra kullanırım gibi bir mantık bu sıvı için geçerli bir durum değil., Ayrıca bizim araçlar için uygun olan hidroliklerde VW501.14 onaylı olması gerekir., Dışarda satılan hidrolikler VW501.14 onaylı değildir., Not; fren hidroliği bir yağ değildir., hidrolik sıvısı diye geçer.!! Not 2: yanlış anlaşılmasın Ate marka fren hidroliği çok kalitelidir asla lafım yok., yukarda açıkladım siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın sistemde fabrikanın koyduğu hidrolikten bir miktar kalacaktır kaçınılmaz bir durum ve bunun neticesinde sistemde 2 farklı sıvı olması kaçınılmaz, bu sakıncalı ve tavsiye edilmiyor., bu berbat sıvılar ateş ile barut gibi birbirini pek sevmiyen yapıları var..
 6. forzaGilles

  Pürüzlü far yüzeyi

  O zaman işiniz daha kolay polisaj ile hallolur ama polisaj sonrası ppf film ile kaplatmazsanız., kısa sürede sararma oluşur çünkü polisaj far camındaki uv kaplamayı doğal olarak alıp götürecek..
 7. forzaGilles

  Güncel Bakım Masrafları

  @Franquaz meguiars ın ürünü sunroof için oldukça agresif kaçar., agresif ve ağır bir temizleyici., Amway Loc veya Valet Pro apc tarzı bir temizleyici alsanız size ızun yıllar yeter., konsantre olduğundan temizleyeceğiniz bölgenin kir durumuna ve malzemenin hassasiyetine göre 1:5 1:20 arası sulandırarak pek çok yeri temizlemenize olanak sağlar..
 8. forzaGilles

  Güncel Bakım Masrafları

  Benzinin içinde zaten yeterli katkı maddeleri ve temizleyiciler mevcut., benzin katkısına ihtiyacınız yok ben önermiyorum., ihtiyacınız olan oktan artırıcı., Cera tec ben kullanmadığım için yorum yapmam yanlış olur., Fakat engine flush kullanacaksanız., 2 bidon (2x 4 litre) motor yağına ve 2 adet yağ filtresine ihtiyacınız olacak.! Ayrıca genelde engine flush kullanan insanlar temizlikte kullanacağı yağı fiyatı ucuz müdail bir yağ ile yaparlar., ben bunu tavsiye etmem., araçta hangi yağı kullacaksanız, temizlik için kullanılacak yağında aynısı olması taraftarıyım., Son olarak engine flush denilen ürün sadece yağ markasını değiştireceğiniz zaman kullanılıyor., her yağ değişiminde kullanılması iyi bişey değil..
 9. forzaGilles

  Güncel Bakım Masrafları

  Katkı malzemeleri derken hangi üründen bahsediyorsunuz..?
 10. forzaGilles

  Güncel Bakım Masrafları

  @Franquaz paylaştığınız listedeki Liqui Moly Speed Tec diye geçen benzin katkısı., eğer bu ürünü devletin benzinde etanol kullanma zorunluluğunu 3 ay boyunca kaldırması neticisinde kullanacaksanız, sizin bu ürüne ihtiyacınız yok., bu ürünün oktan artırıcı bir özelliği yoktur içeriğinde etanol de barındırmıyor.!! Benzinde kullanılan etanol maddesi benzindeki oktan miktarını artırmak için kullanılan bir maddedir., sizin benzin katkısından ziyade oktan artırıcı bir ürüne ihtiyacınız var., Doğru ürün; Liqui Moly Octane Plus https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-oktan-arttirici-octane-plus-8351
 11. forzaGilles

  Güncel Bakım Masrafları

  @Franquaz araç manuel vites olduğundan servise gebe değilsiniz dışarda yaptırmak mantıklı., Filtreler için orjinal ürün anlamında şuan en güvenilir yer aşşağıda linkini paylaştım., Kendileri Mann filtrenin yetkili satıcı ve tedarikçisi konumundalar., forumda pek çok arkadaşımız filtreleri buradan alıyor/alıyoruz; Hava Filtresi (C 27 009) https://www.filtremarketim.com/urun/volkswagen-golf-vii-1-2-tsi-81kw-110hp-hava-filtresi-c27009-mann Yağ Filtresi (W 712/95) https://www.filtremarketim.com/urun/volkswagen-golf-vii-1-2-tsi-81kw-110hp-yag-filtresi-w712-95-mann Polen Filtresi “aktif karbonlu” PM10 (CUK 26 009) https://www.filtremarketim.com/urun/volkswagen-golf-vii-1-2-tsi-81kw-110hp-polen-kabin-filtresi-cuk26009-mann Polen Filtresi aktif karbonlu, anti-alerjik ve anti-bakteriyel PM2,5 (FP 26 009) https://www.filtremarketim.com/urun/volkswagen-golf-vii-1-2-tsi-81kw-110hp-polen-kabin-filtresi-fp26009-mann ***Aracınızın yağ kapasitesi 4 Litre’dir., Motor yağı için Liqui Moly öneririm., alman malıdır ve sadece almanya’da üretilir.!! castrol’den çok daha iyi bir yağdır., Liqui Moly Top Tec 4200 LongLife III 5w-30 https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-4litre-3715 Sunroof bakımını servisin verdiği fiyatın çok daha ucuza kendiniz yapabilirsiniz., servis sizden daha iyi yapamaz üstün körü yapar geçer., Sunroof bakımı için ihtiyacınız olan malzemeler., 3-4 tane mikrofiber bez, fitillere ve kauçuk malzemeye zarar vermicek Amway Loc veya Valet Pro APC tarzı genel temizleyici, 1 tane detay fırçası, temizlik sonrası kızakları yağlamak için Würth HHS gres (HHS 2000 ve HHS 5000 ile karıştırmayınız)., veya Würth HSS gres bulamazsanız Tunap 101 veya Tunap 901 olabilir., Bu ürünlerden istediğinizi alıp sunroof, kapı klit mekanızmasını ve kapı gergi kolunu yağlayamak için kullanılır., PTFE (teflon) katkılı beyaz sıvı gres diye geçer., sıfır araç aldığınızda fark etmişsinizdir. menteşeler de sunroof kızaklarında beyaz bir gres vardır. İşte bu ürün fabrikada kullanılan ürün., Sunroof bakımında WD40 ve silikon sprey bu bölgeler için üretilmemiş olsalarda., kulllananlar oluyor., fakat yarardan çok zararları olur., tozu toprağı mıknatıs gibi çeker, fitillere ve kauçuk contara zararı vardır.!!
 12. forzaGilles

  Güncel Bakım Masrafları

  DSG mi, manuel mi.? Servis ne kadar fiyat çıkardı? Ona göre bir tavsiyede bulunalalım..
 13. forzaGilles

  Benzinde ki Etanol eksikliği ?

  Türkiye de uzun zamandır 97 ve 98 oktan benzin satışı malesef yok., Ülkemizde satılan tüm benzinler Shell V-Power dahil 95 oktandır., tabii artık 3 ay boyunca ethanol katılmayacağı için oktan sayısı daha az olacaktır.
 14. forzaGilles

  Pürüzlü far yüzeyi

  @Rx7 @alp @Furkan6616 Öncelikle sorunun vernik atması mı? Yoksa yüzeyde eski şeffaf folyonun kalıntıları mı kalmış..? Veya şeffaf folyonun sökülürken far camına bıraktığı yapışkan artıkları mı? Bunun tespit edilmesi lazım..!! Tespit edilmeden müdahale yapılırsa far çöp olur., Neden peki, misal far yüzeyinde eski folyonun kalıntıları kalmışsa ve bunlar temizlenmeden polisaj uygulanır ise polisaj makinesinin yaratacağı ısı., polisaj esnasında ortaya çıkacak ısı nedeniyle folyo artıklarının eriyerek far camına kalıcı olarak zarar verme durumu oluşur., Folyo sökmek için kullanılan ısı tabancasıyla folyo artıkları temizlenip sonrasında polisaj yapılmalıdır.!! Eğer ki farın üzerindeki şeyler folyo artıkları değil., sadece folyonun sökülürken kalan yapışkan artıkları ise yapılması gereken şey Auto Finesse Oblitarate tarzı bir yapışkan temizleyici ile önce artıkları temizleyip., sonrasında polisaj yapılması gerekir., Sorun sadece vernik atması ise; sadece polisaj işlemi ile farlarınız eski haline kavuşur., Ancak polisaj yapıldığında farın camındaki UV koruyucu katman gideceği için fara PPF film ile kaplanmaz ise farlarda çok kısa sürede sararma meydana gelecektir., ve yaptığınız işlem boşuna gitmiş olur., Ve sararmayı giderebilmek için tekrardan polisaj gerekir., fakat her polisaj işleminde farın plastik cam yüzeyi inceleceği için 2.ci kez polisaj yapmaya müsade etmeyebilir., Bu sebebten ilk sefer polisaj yapıldıktan sonra hemen PPF tip film ile kaplatırsanız uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanırsınız.. Yukarda önerilen WD40 bu sıkıntı için yarar sağlamayacaktır., aksine zaten plastik olan far yüzeyine zarar verme olasılığı mevcuttur.. Yanlış ürün müdahalelerinden kaçınınız.. Bu sorunu detailing işleriyle uğraşan butik yerler sorunu kolaylıkla halleder., ama Sonax, Meguiars tabelası asıp kendini detail uygulamacısı zanneden oto yıkamacılara teslim etmeyin paranızla rezil olmayın.. Serviste farın tanesi en az 2500-3000 liradan aşşağı değil, ticarethane mantığıyla çalışan bir yer farları mahveder baştan söyliyim., far camı plastik olduğundan doğru teşhis, doğru tedavi, doğru usta seçimi oldukça önemli..
×
×
 • Yeni Oluştur...