Jump to content

forzaGilles

Üye
 • İçerik sayısı

  2819
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

 • Days Won

  73

forzaGilles last won the day on 15 Ocak

forzaGilles en çok beğenilen konuya sahip!

forzaGilles Hakkında

 • Derece
  Profesyonel Üye

Bilgiler

 • İsim
  Ali
 • Yaşadığım Yer
  İstanbul

Güncel Profil Ziyaretleri

4959 profil görüntüleme
 1. forzaGilles

  Golf 7 Film

  Ön cam için olan; ATR50 ile AIR80 arasında ne gibi farklılıklar var hocam.?
 2. @onurmat video’da detayları açıklamış;
 3. Selam Osram Xenarc Original tercih edersen osramın bu ürünü de 4300K ‘dır.!! Benim daha önce bizzat dükkanlarına giderek alış-veriş yaptığım bir satıcı var., netten de satış yapıyorlar dürüst insanlar, osram yetkili bayisiler buradan alabilirsin., Philips diye ısrar etmene gerek yok Xenon ampüllerde Osram bence daha iyi.!! Yukarıda açıklamıştım., Osram’da sahtecilik olayına karşı bir sistem geliştirmişler., ampülün kutusu üzerinde bir etiket bulunuyor., aynı zamanda ampülün üzerinde de bir kod bulunuyor., Kutu üzerine yapıştırılmış etiketteki o kodu Osram’ın sitesine giriyorsun., sistem kodu girdiğinde bu sefer sana 2. aşamada; ampülün üzerinde yazan kod bu olmalı, ekranda çıkan kod ile ampül üzerindeki kod eşleşiyorsa ürünün orjinal ürün olduğunu söylüyor Osram Xenarc Original D3S (4300K) https://otomotivaydinlatma.com/osram-xenarc-original-standart-serisi/4182-osram-d3s-xenon-35w-4052899199569.html Aracın üzerinde takılı olan Philips ile bu benim önerdiğim Osram Xenarc Original serisi aynı ürünler., her ikisi de 4300K ‘dır., Osram Xenon’lar sadece almanya’da üretilir., ama philips’ler öyle değil.!! Servisten tanesi 900-1000 lira aman diyim sakın servisten alma.!! @forjust1day Tuna hocamın dediği gibi piyasadaki Philips marka Xenon ampüllerin %95’i çakma üründür parana yazık olur., şayet Philips sevdan varsa yol yakınken bu sevdadan vazgeç
 4. forzaGilles

  Acill yardım akü hakkında

  Aracınız benzinli ise eski akü 68 değil., 58 veya 59 amperdir., 68 amper aküler AGM tip olarak dizel araçlarda çıkıyor., Mutlu 72 amperlik akü kodlama yapılmadığı için sistem eski akü takılı zannetiği için yeni aküyü verimli şekilde şarj edemiyor., Mutlu aküler de kodlama için üzerinde kod yazdığına rastlamadım ama mutlaka bir şekilde kodlama yapılıyordur..
 5. Mavileşme varsa artık ömrünü tamamlamış doğru dürüst göstermez., Araca uygun olan Xenon ampülü tipi: D3S Bu yukarda link'ini paylaştığım ürün., araçtaki orjinal ampüllerin aynısı; Osram Xenarc Original D3S Şayet performans serisi isterseniz fiyat ciddi şekilde yükselir., Osram Xenarc Night Breaker Laser D3S https://otomotivaydinlatma.com/osram-xenarc-night-breaker-laser/4159-osram-d3s-night-breaker-laser-xenarc.html Sanayide abi Photon, General Electric, Bosch veya M-tech verelim sana fiyatları daha uygun., derler ise aman sakın kanmayın paranızı çöpe atmış olursunuz..!!
 6. @Onur Sarı buradan kontrol ediyorsunuz; https://www.osram.com/appsj/trust/frontend/trust.do?locale=en_US https://www.osram.com/am/the-trust-program/index.jsp Fiyatlar 300-350 arası değişiyor., mutlaka güvenilir bir yerden alınız., şu satıcıdan daha önce alış-verişim olmuştu dürüst insanlar., yetkili osram bayisiler; https://otomotivaydinlatma.com/osram-xenarc-original-standart-serisi/4182-osram-d3s-xenon-35w-4052899199569.html Düzgün far ayarı ve yeni ampül takımı ile ciddi amlamda aydınlatmanız iyileşecek.!!
 7. Yapmanız gereken servise gidip digital far ayar cihazı ile far ayarı yaptırmak..!! fakat bunu yaptırmadan önce yakıt deposunu 3/4 oranında doldurunuz., bagajda ağırlık yapan çanta, bavul, subwoofer vs. varsa ağırlık olan ne varsa bunları evde bırakmalısınız., aracın orjinal ekipmanları olan stepne ve kriko vs. bagajda yerinde olsun.. Araçta bi-xenon olduğu eski usul analog ayar makinaları ile sağlıklı bir ayar yapılamıyor., bu sebebten digital far ayar cihazı lazım bunu dışarda bulmanız zor bu sebebten serviste yaptırmak gerekiyor.. Farları açtığınızda ışığın rengi beyaz değilse., yani renk tonu hafiften mavimsi veya açık mor renk gibi bir renk tonu halindeyse., ampüllerin ömrü bitmek üzeredir., Xenon ampülleri ömrünü tamamlamaya yakın aydınlatma performansları yaro yarıya azalır., yeni D3S xenon ampülü almanız gerekecek., serviste tanesi 700-800 gibi uçuk fiyatları var., dışardan çok daha uyguna temin edip far ayarı yaptırırken ampülleri de isterseniz değiştirirler., fakat dışardan alırken dikkat etmelisiniz xenon ampüllerinin çakması çok olur.. Philips asla almayın satılanların neredeyse hepsi sahte., Osram en iyi seçenek., ayrıca osram da kutu yapıştırılmış etiket üzerindeki kodu ve ampül üzerindeki özel seri no ile osram sitesinden ampülün sahte olup-olmadığını kontrol etmenizi sağlayan bir sistem kurmuşlar..
 8. Usb soketine başka bir kablo bağlayarak deneyin., belki kablo bozuktur veya bozulmuştur.! Orjinal olmayan kablolar sıkıntı çıkarabiliyor., bzen soketi bozduğu da oluyor., yan sanyi kablo yüzünden usb soketinin bozulduğunu çok duydum.. temas edince şarjı kesiyorsa yüksek ihtimal kablodandır..
 9. @Recep Gül klimanın MENU tuşuna bastığınızda media ekranında aşşağıdaki resmini paylaştığım logo belirmesi lazım., bu logo yoksa araçta klimalı ön cam yoktur., belki diğer ihtimal MENU tuşuna bastığınızda media ekranının sağ alt köşedeki ayarlar kısmına girince orada olabilir., @Kysr038 videdaki arkadaş camı tamamen kurutmak isteyince işlem uzun sürmüş., bu kadar beklemeye gerek yok, tuşa bastıktan 40-50sn. sonra sileceği çalıştırdığınız anda ısınan buz kütlesi sulu kar tabakasına dönüştüğü için tek seferde cam tertemiz oluyor Doğal olarak bu özellik lüks araçlarda bile opsiyonel bir özellik., aracında bu özellik zaten olmayan insanlar napıyor marketlerde satılan buz kazıyıcılarından kullanıyorlar fakat o kazıyıcı aparat camın içine ediyor..
 10. @Recep Gül usb soketi bozulmuş ise bunu vw servisten orjinal almanız daha iyi olacaktır., bu ön konsoldaki kapaklı gözün içindeki standart usb soketi değil., bunu aliexpress te falan bulmak biraz zor olabilir., bulsanızda böyle elektrik akımı çeken parçalarda ben yan sanayi ürün önermem
 11. Dediğim gibi "advanced telephone connection" standart olarak hiç bir araçta bu özellik mevcut değildir., opsiyon olarak ekstra ücret vererek alınabiliyor., Veya Climate Windscreen (klimalı ön cam) opsiyonu seçilmişse mecburi olarak bu opsiyon seçilmesi gerekiyordu.! Çok muazzam bir özelliktir., kışın camın üzeri buzla kaplı olması hiç sıkıntı olmaz., buz kazıyıcı vs. bunlara ihtiyacınız olmaz., tuşa basarsınız 1-2dk. içinde buz vs. erir gider., Bitti mi hayır bitmedi diğer artısı camın içindeki gözle görülmeyen bir katman bulunur., bu katman yazın güneşin yaydığı ısının geri yansıtılmasını sağlayarak kabinin içeri girmesini engeller., böylelikle aracın içini soğutmak için daha az klimaya ihtiyaç duyarsınız., veya aracı güneşin altında park ettiğinzde geri araca bindiğinizde aracın içi hamam gibi olmasını engeller.. Klimalı ön cam opsiyonu var mı öğrenmek için şu videoyu izleyin çok basit ve iyi şekilde anlatmış;
 12. forzaGilles

  Güncel Bakım Masrafları

  Araç gün aşırı sürekli çalışıyorsa yeteri kadar şarj olduğu için sabah soğuk marş esnasında sıkıntı çıkarmıyordur 2-3 gün çalışmadan soğukta bekledikten sonra sabah soğuk marş denemek lazım.. Tahminen bir süre daha idare eder ama 6 ay 1 yıl mı olur., onu tahmin etmek çok zor., 2 gün önce aldığınız filtreye 2 gün sonra 15 lira zam yapılıyorsa., 1 sene sonra akünün fiyatı en az 100-150 lira artacağını da unutmamak gerek..
 13. Bu advanced telephone connection denilen opsiyon genelde klimalı ön cam (kablosuz ısıtmalı ön cam) olan araçlarda olur., sebebi bu özel ön cam olan araçlarda telefonun dışarından sinyal almasını engeller veya alsada sinyal çekme kuvveti çok düşük olur., bu sebebten advanced telephone connection opsiyonu ile cihaz kol dayama altındaki usb soketine bağlandığında telefon aracın dış anteni aracılığıyla bağlantı kurarak sinyal çekme kuvveti artırılır., yani bir nevi sinyal güçlendirici görevi üstleniyor., Tabii klimalı ön cam opsiyonu olmayan araçlarda isterse bu özelliği seçebiliyordu ama esas amacı yukarda yazdığım için geliştirilen bişeydi.. Aracın model yılı nedir.? aracınızın ekstra donanımlarını opsiyonları vs. bilmiyormusunuz?
 14. Araçta (advanced telephone connection) mu var? standart araçlarda orada usb olmaz.
 15. forzaGilles

  Acill yardım akü hakkında

  kodlamanın teyp ile ne alakası var anlıyamadım.?
×
×
 • Yeni Oluştur...