Jump to content

forzaGilles

Genel Koordinatör
 • İçerik sayısı

  4632
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

 • Days Won

  91

forzaGilles en son 25 Ağustos tarihinde kazandı

forzaGilles en çok beğenilen konuya sahip!

Bilgiler

 • İsim
  Ali
 • Yaşadığım Yer
  İstanbul

Güncel Profil Ziyaretleri

11090 profil görüntüleme
 1. Araç üreticisi 18” ebatta kışlık lastik takılmasını önermiyor., bu sebebten 17” veya 16” olmalı 17” ebatta: 205/50 R17 (ilk öncelik) veya 225/45 R17 (ikinci öncelik) 16” ebatta: 205/55 R16
 2. Gayet mantıklı fakat prinç ve sac malzeme yapısı olarak plastikten ağırlık farkı olduğu için dişliyi çevirecek olan çark bu ağırlığı kaldırabilecek mi., ondan emin olmak lazım.
 3. forzaGilles

  Güncel Bakım Masrafları

  Bu iki video yu izleyin olayın mantığını anlarsınız., olayı çok güzel açıklıyor; Burada da şarj dinamo kasnağını açıklıyor., dinamo kasnağının 3 kuruşluk toz kapağını takmayı unutan kişi yüzünden kasnak kitliyor., vaad ettiği ömrü daha çabuk doluyor ve bozuluyor., Kasnak kitlediği anda V kayışı parçalanır., parçalanan kayışın parçaları trigerin koruyucu kapağı olmasına rağmen arasına kaçıyor ve motora sente anlatır., ondan sonrası 20-30 bin liraya motor yaptırmak zorunda kalırsınız., Bunlar hareketli parçalar olduğu için o bölge hali hazırda zaten söküldüğü için değişmesi lazım., yoksa tekrardan yüksek işçilik ücreti ödemek zorunda kalırsınız;
 4. forzaGilles

  Güncel Bakım Masrafları

  G12 Evo kullanmayın., şahsen ben kullanmazdım., Ne uygunsa bu G13 olduğuna göre onu kullanmanızı öneririm., tel. ile herhangi bir yetkili servisin yedek parça bölümü ile görüştüğünüz zaman GA13A8JM1 kodlu ürünü istiyorum dediğiniz anda sipariş geçilir en geç 2 günde gelir., yok ben bekleyemem derseniz., Liqui Moly KFS 13 veya Motul G13 Auto Cool Ultra bakın., Sistemin kapasitesi tam olarak ne kadar kimse bilmiyor yaklaşık 7-8 lt. olduğunu biliyoruz., bu durumda 4 lt. antifriz 4 lt. saf su ihtiyacınız olucak AMA motorun içindeki pisliği akıtmanız lazım., bunun için (8-10 lt. fazladan saf su) alınız., yani toplamda 12-14 lt. saf su alınız., Bunun 8-9 lt.sini sistemin içinde yani motorun içinde devirdaim/sirkülasyon yapıp (bir yandan doldurulur diğer yandan devirdaim olup geri dönen saf su dönüş borusundan boşaltılarak) sistemin içi temizlenir., saf su zaten ucuz bişey., hepsiburada, n11 gibi satış sitelerinde kimyasal malzeme satan satıcılarda büyük bidon olarak satıyorlar (saf su, deiyonize su, distile su) hepsi aynı şey., aslında hepsi saflaştırılmış su anlamına geliyor ama farklı teknikler kullanılıyor., hepsi aynı kapıya çıkıyor., Usta derse pisliği akıtmak için çeşme suyu kullanırız boşuna masraf yapma vs.. sağlıklı bir yöntem değildir çünkü motorun içinde ne yaparsanız yapın ne kadar uğraşırsanız uğraşın çeşme suyu bir miktar kalacaktır ve çeşme suyunun içinde metaller daha hiç kullanılmamış sıfır antifrizin ve yepisyeni saf suyun yapısını bozacaktır., saf su (distile su) ucuz bişey zaten., 50-60 tl. için bir çuval inciri berbat etmesinler., V kayışı, V kayışı gergi bilyası (bunu triger bilyası ile karıştırmayın)., ve tek yönlü şarj dinamo kasnağı bu parçalar çok pahalı değildir., servise bunların fiyatını sorunuz., pahalı ise dışardan INA veya diğer marka bulunur., Adlığ Otomotiv (oto süper market) tel.den görüşün yardımcı olurlar., (Devirdaimli triger seti) alırken satıcıya aracın şasi numarasını verdiniz değil mi ezbere almadınız değil mi..? Bu tip parçaları alırken her zaman şasi no sorgusu ile alınmalı..!! V kayışı (ContiTech / Continental) V kayışı gergi bilyası/rulmanı Tek yönlü şarj dinamo kasnağı ihtiyacınız olan ilave parçalar bunlar., acele etmeyin., mutlaka bir yerde INA veya diğer kaliteli X bir marka bilya ve kasnak bulunur.
 5. forzaGilles

  7,5 Kavrama Değişimi

  O zaman işler değişir ben yanlış anlamışım., burada en önemli şey ustanın işinde ehil yani zanaatkar olup-olmaması.., iyi bir usta olduktan sonra dışarda yaptırmanın bir sakıncası yok ama işte o ustayı bulmak sorun., Servis rakamda 1.000 lira daha düşerse ben serviste yaptırırdım., yerinizde olsam başka bir servisten de fiyat alırdım., bu servislerin işi belli olmaz., size 7 bin derr başkasına 8 bin derr., bana 6 bin derr kime ne tutturursa yedirmeye çalışır., mümkünse başka bir servisten de fiyat alınız., ayrıca o fiyata bu zubizu indirimini yapmışlar mı onu da öğreniniz., %15 az rakam değil 1.050 tl. yapar. Tekrardan başınız sağ olsun... VW zubizu servis bakım/onarım kampanyası detayları: https://binekarac.vw.com.tr/tr/kampanyalar-ve-finansal-cozumler/servis-kampanyalari/zubizu-servis-kampanyasi.html
 6. forzaGilles

  1.2 TSİ, 1.4 TSİ

  Arkadaşın dedikleri doğrudur., Tüm 1.4 TSI motorlar bağımsız süspansiyonludur. 1.5 TSI motorlar bağımsız süspansiyonludur. 2.0 TSI ve 2.0 TDI motorlar bağımsız süspansiyonludur. Sadece 1.0 TSI / 1.2 TSI ve 1.6 TDI motorlarda arka torsiyondur.
 7. forzaGilles

  7,5 Kavrama Değişimi

  Başınız sağ olsun...., Dışarda 4500 + 2.000 tl parça desek zaten 6.500 yapar., belki 1-1.500 liralık baskı-balata (kavrama seti) kullanacak., kullanacağı parçanın kalitesini markasını bilmiyoruz.. edit: araç 3 yaşını doldurdu ise yedek parça ve işçilikte %15 zubuzi dan yararlanırsınız., bunu sorun 7 bin dediği rakamdan bunu düşmeleri lazım..
 8. forzaGilles

  Güncel Bakım Masrafları

  G13 halaa üretiliyor., servisten almak isterseniz bizzat yedek parça bölümüne gidip GA13A8JM1 parça kodu ile sipariş geçmelisiniz., 2-3 gün içinde getirirler., bidon 1,5 lt. konsantre (saf su ile %50-50 seyretiyorsunuz)., veya Motul Auto Cool Ultra G13 alabilirsiniz., diğer alternatif Liqui Moly KFS 13 Motul alacaksanız G13 Auto Cool Ultra ve G13 Auto Cool olmak üzere iki çeşidi var., sizin almanız gereken Auto Cool Ultra olanı almalısınız., diğeri konsantre değildir., antifrizin üretim tarihi önemli olduğu için almadan önce satıcıya tarihi sorunuz eski tarihli olmasın., Sistemin kapasitesi eski sıvıyı tamamen boşaltırsanız yaklaşık 7-8 lt. arası., usta hepsini boşaltmaz ise 3-3,5 lt anca alır., herkes tamamını boşaltmak ile uğraşmaz., basit bir işlem tüm sistemi boşaltmak fazladan ekstra 20 dk. vaktini alır., ama her usta uğraşmıyor baştan usta ile konuşmanız lazım. Triger seti + devirdaim + V kayışı + V kayışı gergi rulmanı (gergi bilyası) + Şarj dinamo kasnağı bu 3 parça çok bişey tutmaz, son yazdığım 2 parçayı ve devirdaim 'i değiştirmek hayat kurtarır., şuan ödeyeceğiniz işçiliği ilerde tekrardan ödemek zorunda kalmazsınız.. Trigerde en iyisi INA markadır., V kayışında en iyisi ContiTech (yani Continental)
 9. 550 GSM olanlar eski tip havlular., bu tip havlularda iplik yapısı düz tip 'tir ve su emiş kapasitesi ve su gücü süresi biraz zayıftır., aracı çizme riskini artırır (nasıl olur yahu zaten aracı yıkadık diyee düşünmeyin., araç tertemiz olsa bile her zaman çizilmeye müsaittir.) bu tip havluların en büyük sıkıntısı iplikleri düz tip olduğundan suyu hemen ememezler., 1100 GSM olan "Dublex Twist" isimli havlunun burgulu iplik yapısı vardır., suyu çok daha iyi ve daha çabuk emer., burgulu iplik yapılı bu yeni nesi havlulara (twist pile) diyoruz., bu tip havlular ile aracı kurularken fazla baskı yapmanıza gerek kalmıyor., hatta hiç baskı uygulamıyorsunuz., bu sayede aracı çizme riskiniz minimuma iniyor., Ve bu tip havlular kurulama esnasında eskiden aracı kurularken yaptığımız gibi (sağa-sola yukarı-aşşağı veya oval haraketlerle) kurulama yapmamıza gerek kalmıyor., bu sayede elimiz/kolumuz yorulmuyor, kan ter içinde kalmıyoruz., havluyu aracın üzerine serip çektiğiniz zaman yüzeydeki tüm suyu emiyor.. Kapı gibi yan yüzeylerde de havluyu katlayıp çok bastırmaya gerek kalmadan silip geçiyorsunuz., çok nadir durumlar hariç sildiğiniz yüzeyi tekrardan kurulamanıza gerek olmuyor.., Küçük boy 45x75 olan yeterli daha kullanışlı olur., kapı gibi yan panellerde rahat edersiniz., 45x75 cm olana küçük boy dediklerine bakmayın orta boy gibi düşünün Not: ister eski tip havlular olsun., isterse de yeni nesil burgulu iplik yapılı havlular olsun., kurulama havlularını ıslandığı zaman asla sıkmayın..!! bu havlunun iplik yapısını bozar ve havlunun kurulama performansı kötüleşir., aracı kuruladınız işiniz bitti havlu ıslak ise eve gittiğinizde bir yere serin kendi kendine kurusun., asla havluyu sıkmayın..!! Zaten burgulu iplik yapılı (twist pile) havluyu tamamen ıslatmanız çok zor., tek bir havlu ile rahatlıkla Golf büyüklüğünde 2 araç kurularsınız sıkmanıza gerek bir durum yoktur., ve havluyu makinede yıkarken 30°C ve çok çok az bir deterjan ile (asla yumuşatıcı kullanmadan) 20-30dk. lık kısa programda ve 800 devir gibi düşük devirde sıkma yaptırırsanız., havlu sizi uzun yıllar idare eder., ve birde havlu makineden çıktığı zaman iplikleri birbirine yapışmış halde olacağı için asmadan önce 2-3 kez iyice çırparak ipliklerin açılmasını sağlayınız., bu sayede havlu kuruduğu zaman iplikler birbirine yapışmamış olur., bu sayede ilk günkü gibi performans verir.
 10. Aracınız Comfortline ise lastik orjinal ölçünüz 205/55 R16 olmalıdır., bu ebat olduğunu varsayarak devam ediyorum., Semperit markasını daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama uygun fiyatlı aynı zamanda da hem kaliteli hem de kış şartlarında güven veren bir lastik arıyorsanız şiddetle Semperit markasını öneririm., Premium üreticiler olan (Michelin, Continental, Goodyear) markalarından sonra en iyi lastiklerin başında gelir., Türkiye 'de bu marka pek bilinmez ancak Avrupa'da oldukça meşhur ve tercih edilen bir markadır., Continental bünyesinde bir markadır, pek çok büyük üreticinin alt markası vardır., Misal kormaran markası michelin alt markasıdır., Ancak Semperit lastikleri Continental bünyesinde olmasına rağmen Continental 'in alt markası veya yan ürünü değildir., Semperit lastikleri Avusturya menşei olan bu firma., dünyanın en büyük kauçuk hammaddesi üreticilerinden birisidir., kauçuk hammaddesi üreticisi olmak lastik sektöründe ciddi önem arz eden birşeydir., debica, kormoran, sava viking, dayton, lassa, petlas, barum, kumho, debica vs.. gibi 3. kalite bir marka değildir..!! Semperit Speed Grip 3 205/55 R16 (2020 üretim) fiyat 403 tl. https://www.trendyol.com/semperit/205-55r16-lastik-kampanyasi-p-124195212?boutiqueId=581496&merchantId=317774 Semperit Speed Grip 5 205/55 R16 (yeni çıkan modeli) bence yeni model diye (lastik başına 85 tl. fazla vermeye) gerek yok., çok yeni bir lastik 1-2 ay önce tanıtımı yapıldı., Eğer ben 2021 üretim olsun istiyorum dersiniz diye alternatif olarak söyledim; https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-jant-lastik-205-55r16-semperit-kislik-2021-tarihli-lastik-955968105/detay
 11. forzaGilles

  Arka tavan lambası

  Arka tavan aydınlatmasının üzerinde tuşlar var ordan kapattınız mı., diğer olasılık; arka kapılar kapanınca elektriği kesen bir parça var onda temassızlık olabilir veya o parça bozulmuştur.
 12. forzaGilles

  Bu jant onarılır mı?

  Bence jantın derdine düşmeyin jant onarılır sıkıntı yok ama lastiğiniz ağır hasar almış esas önemli olan o., önceliğiniz lastiğin değişimi olmalıdır., yanaktan ağır hasar almış., tamir olur diyen süper zekalı kişiler olacaktır., itibar etmeyiniz lastiğin acil değimesi lazım.!!
 13. forzaGilles

  AKÜ DEĞİŞİMİ

  kontrol ettirmek lazım
 14. forzaGilles

  AKÜ DEĞİŞİMİ

  Üretim tarihi: 27 Ağustos 2021 mis gibi taptaze akü., hayırlı olsun..
 15. forzaGilles

  Güncel Bakım Masrafları

  Bir ömrü var elbette ama bu aracın kullanıldığı şehrin iklim koşullarına göre çok değişkenlik gösterebilecek bişey., fren hortumlarının düşmanı kar, çamur ve özellikle yol tuzu/solüsyon yıpratır., her bakım zamanı kontrol edilmeli ama buna serviste ne kadar dikkat ederler bilmiyorum., hortum herhangi bir başka yere temas ediyorsa konumu düzeltilir., balata değişiminde kaliperlerin ağırlığı hortumlara verilmemeli (bunu özellikle tamirciler çok yapıyorlar çok yanlış bir hareket) Tamirhaneler, özel servisler, yetkili servisler bu tür fren tertibatı gibi şeylere pek önem göstermiyorlar., her zaman söylerim fren işini (balata değişimi dahil) her zaman frenci ustasına göstermek lazım. frenci ustası servislerdeki gibi sadece eski balatayı sök-tak yapmaz, herşeyi kontrol eder, gerekli bölgeleri temizler, paslı bölgeleri temizler, hortumları kontrol eder, en ufak kapağına kadar eksik var mı bakar eksikleri tamamlar..
×
×
 • Yeni Oluştur...