Güncel Bakım Masrafları

Herkese iyi forumlar.Golf 7,5 1.0 tsi aracımın 45.000 bakımı yaklaşıyor.Aracın balataları da değişmeyi düşünüyorum.Yakın zamanda bakıma girmiş 1.0 aracımız var mı?Bir de servis balata değişim ücreti hakkında yakın zamanda değişmiş arkadaşımız var mıdır?Bilgilendirirseniz müteşekkir olurum arkadaşlar.

Ekli dosyayı görüntüle 27100
Balatalar mı bitti gibi hocam? 45 bin normalde erkende.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@Beyransever yetkili serviste araç yaşına göre indirimler mevcut..fren balatası 450 küsür orjinal balata ekonomi 300 tl civarıydu..artı işçilik 150 tl civarı..aracınıza uygun balatayı alıp dışarıda değiştirin benze..feredo balatalar satılıyor dışarıda..serviste takılan balatadan daha kaliteli balata isterseniz aracınıza uygun ate marka balataları öneririm..orj alman malı..
Hocam servisten sadece parçayı alsak da indirim yapıyorlar mı araç yaşına göre?  Ate nin fren performansı ferododan iyi miydi? Fiyat farkları da vardır sanırım.

@forzaGilleshocam, servise sadece fren hidrolik işlemi için gidiliyor muydu? Randevu alınıp mı gidilmeli ? Ankara ya önümüzdeki ay gidince düşünüyoruz. Bir de ücretsiz check up gibi şeyler oluyor mu? Şu parçalar da değişse olabilir diye öneri vs ?

@thelordof bitip bitmediğini bilmiyorum.Araç herhangi bir uyarı vermedi.Frenlemede herhangi bir sıkıntı yok.Eski aracımda balatalar bitip diski yemişti o zamandan kalma bir anksiyete bir evham mevcut :D

@thelordof bitip bitmediğini bilmiyorum.Araç herhangi bir uyarı vermedi.Frenlemede herhangi bir sıkıntı yok.Eski aracımda balatalar bitip diski yemişti o zamandan kalma bir anksiyete bir evham mevcut :D
Sensör uyarıyor balata bitmeye yakın ...uyarı sonrası 1000 km de gider... uyarı veren balatayı görmüştüm tam anlamıyla bitmemişti sanırım disk çizilmesin diye o şekil ayarlamışlar...içiniz rahat edecekse değiştirin bende 55 de değişmiştim orjinal balta alıp kendim değiştirmiştim

@reko arka balataları değiştirmeyi düşünüyorum, bunu kendimiz yapabilirmiyiz ? bilgisayar ile ayar yapılması gerekiyor mu?

Balata fişi (sensörü) Hk!

Golfte ön balatalar fişli (sönsörlü) sisteme sahip 

Eğer ki ön balatalar araç ekranında fren balata ikaz ışığı yakacak derecede bitmişse balata üzerindeki fiş (sensör) de ömrünü bitirmiş demektir.

Yani bu fiş /sensör  araç ekranına sadece bir kerelik ikaz uyarısı gönderme hakkına sahip...

Bu durumda eğer ekranda balata ikaz uyarısı aldıysanız yeni alacağınız balatalarında fişli tip olması gerekli

Yok eğer balata ikazı yanmadan balata değişimine gidiliyorsa 

Eski balatanın üzerindeki fiş yeni balataya transfer edilip kullanılabilir.

@reko arka balataları değiştirmeyi düşünüyorum, bunu kendimiz yapabilirmiyiz ? bilgisayar ile ayar yapılması gerekiyor mu?
elin yatkınsa değişirsin..yalnız elinde her türlü yıldız altıgen vs..vida takımı olmalı...kaliperi ayıracaksın sonrası kolay..ben yapıyorum ama herkes yapar mı bilemem..bilgisayardan ayara gerek yok..zaten arkada sensör de yok..birde ilgimi çekti arka fren normalde 100 bin km gider sizin araç o kadar oldu mu olmadıysa niye değiştireceksiniz.. ustanın biri mi söyledi..adamlar 30 bin km gidecek fren balatalarına bitti diyarlardı..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Balata fişi (sensörü) Hk!

Golfte ön balatalar fişli (sönsörlü) sisteme sahip 

Eğer ki ön balatalar araç ekranında fren balata ikaz ışığı yakacak derecede bitmişse balata üzerindeki fiş (sensör) de ömrünü bitirmiş demektir.

Yani bu fiş /sensör  araç ekranına sadece bir kerelik ikaz uyarısı gönderme hakkına sahip...

Bu durumda eğer ekranda balata ikaz uyarısı aldıysanız yeni alacağınız balatalarında fişli tip olması gerekli

Yok eğer balata ikazı yanmadan balata değişimine gidiliyorsa 

Eski balatanın üzerindeki fiş yeni balataya transfer edilip kullanılabilir.
Fişsiz balatada kullanılabilir sorun olmaz .

@Beyransever kontrol ettir ona göre değiştir hocam. Boş yere israfta olmaz hala bakınca  iyiyse

yani fizşsiz balata kullandığımızda ? 

yeni balatalar da ilerde bittiğinde ekranda balata uyarısı yanar mı diyorsunuz ? 
Yanmaz arada bağlantı yok , balata uyarısı kapatılabilir fişsiz balata kullanılabilir yerine fişşiz balatalar daha ucuz diye biliyorum.

@reko 98000 deyim önler ve arkalar ilk üzerinde gelenler. Arkalar geri giderken garip bir ses yapıyor, sanırım yerlerinde hareket ediyor. 

Yanmaz arada bağlantı yok , balata uyarısı kapatılabilir fişsiz balata kullanılabilir yerine fişşiz balatalar daha ucuz diye biliyorum.
yanmaz evet. 

fişsiz balata kullanabiliriz (evet)

sadece aşınmayı gözle görebiliriz bu durumda (zaten herkesin ustası gözle ömür biçiyor /yetkili  serviste gözle ömür biçiyor , isanlığın çoğu sarı ikaz lambası yanmadan değiştiriyordur doğru)

Fişsiz balata aracın fren performansında teknik bir eksiklik mi (değil) 

sadece frenler bitmeye yakın sarı ikaz kadranda yanmaz balataları değiştir diye. 

konuyla ilgili ilk mesajımda dediğim gibi , fişin (sensörün) ömrü 1 kurşun atmalık. eğer sarı ikazı yaktırırsanız fiş mefta olur. ama eğer ustanın tavsiyesiyle sarı ikaz daha yanmadan balatalar değiştirilirse bu eski fişler yeni balatada işlevini görür .  

yanlış bilgi varsa ? 

forum siz biz herkes doğruyu bulabiliriz tabi.

bende bilgilendirmeye açığım !   çünkü balataları bittiğinde kendim temin edip kendi değiştiricem 

Geri
Üst Alt