Jump to content

calik

Üye
 • İçerik sayısı

  686
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Days Won

  2

2 Takipçiler

calik Hakkında

 • Derece
  Uzman Çavuş

Bilgiler

 • İsim
  Alper Çalık
 • Yaşadığım Yer
  İstanbul

Güncel Profil Ziyaretleri

2.337 profil görüntüleme
 1. calik

  100 C deki yağların yük altındaki performansları

  Yağın birçok görevi var ve hepsini dikkate alarak bir onay veriliyor. Bu sadece bir test (standartta var mı bilmiyorum). İmalatcı firmaların onayı yerine bu teste mi bakılmalı? Yağ kutunuzun üzerine bakın VW 505.0 507.0 vb ilgili onay yazıyor ise, yağınız da orijinal ise tamam.
 2. calik

  Sigorta ve Kaskonuzu Nerede, Ne Kadara Yaptırdınız?

  Kasko değer listesi: https://www.tsb.org.tr/kasko-deger-listesi.aspx?pageID=631 Poliçede ne yazdığının çok bir önemi olmayabilir. Hasar ve pert durumunda "rayiç bedel üzerinden ödeme yapılacaktır" yazıyor ise, kaza tarihindeki rayiç değer araştırması yapılıp ona göre ödeme yapılacaktır. Tespit edilen rayiç değerin az olduğunu düşünüyorsanız itiraz edip artırılmasını isteyebilirsiniz. Bir uzlaşı bulunur ise o değer üzerinden öder, yoksa kendi tespit ettiği rayiç değeri öder siz de tahkime gidebilirsiniz. Aksesuarları ben de beyan edip ekletiyorum. O şekilde ekliyorlar. Ama aksesuarların adlarını koymakta fayda var eklerken. Park sensörü vb.
 3. calik

  Güncel Bakım Masrafları

  @Mmt0634 70.000 km de 1.6 TDI taşıtta şu ana kadar yağ tüketimi sorununa rastlamadım (Shell koyuyor servis). Yağ seviyesi 1/2 altına hiç inmeden bakımlara yetişti. Somut bir bilgi var ise Shell daha çok tükettiğine dair öğrenmek isterim. Shell veya Castrol özellikle bir tercihim değil, VW onayını aldıktan sonra servis hangi yağı koyarsa koysun, çok düşünmeye gerek yok.
 4. calik

  R sahibi oldum. Hayalden Öteydi...

 5. calik

  Detaylı temizlik

  @forzaGilles Teşekkürler faydalı bilgilendirmeniz için. Önerinize göre listemi güncelleneceğim.
 6. calik

  Detaylı temizlik

  Benim aracım kumaş koltuklu. 1. Aşağıdaki ürünlere ne dersiniz Koch Chemie RCC Araç iç Plastik Bakım Ve Koruyucu Sprey 500 ml Koch Chemie SGC Hızlı Cam Temizleyici Ve Parlatıcı 750 ml Koch Chemie PO Deri Alcantara Döşeme Temizleyici Pol Star 1 lt. Koch Chemie TS İç Vinil, Kauçuk, Plastik Koruyucu Yarı Mat 1 lt Koch Chemie GS Green Star Genel Amaçlı Temizleyici 11 lt. 2. Autoglym vb. diğer markalar Koch Chemie den daha mı iyidir? Onları mı tercih etmeliyim.
 7. calik

  ANA KONU

  @Golf835 Debriyaja basarak motoru stop etmenin bir anlamı yok. Çalıştırıken basılmasının sebebi viteste iken yanlışlıkla marşa basılmasını önlemek.
 8. calik

  Talihsiz kaza

  Tampon braketi kırılıyor genelde. Onun değişmesi gerekebilir. En kritik olan far. Dışarıdan birşey yok gibi gözükse de plastik ayakları kırılabiliyor. Far ayağı kırk ise servis farı da değiştirir. Kaskonuzu bozmak istemiyorum der iseniz dışarıda far ayağını tamir ettirip braketi değiştirme yoluna da gidebilirsiniz. Görüldüğü kadarıyla kaporta ve tampon da boyanması gerekecek kadar hasar yok. Geçmiş olsun.
 9. calik

  Güncel Bakım Masrafları

  Benim de anlamadığım, Göreceli olarak yüksek fiyatlı bir taşıta sahip olup (40-50 bin değil de 100 bin ve üzeri) bakım için 1000 - 2000 aralığının çok fahiş bulunması. - Tamirhane ile Yetkili Servis bakımlarının aynı olması beklentisi gerçekci ve mantıklı değil çünkü servisin gideri, yaptığı işlemlerin faturalı olması, 2 yıl garanti vermesi vb. birçok maliyeti artırıcı gideri var. - Servisin iyi niyet garantisi uygulama ihtimali var - Bir bakıma servis taşıtı kısmen sigortalatmak gibi Dolayısıyla sadece fiyat üzerinden kıyaslamada hep yüksek fiyatta olan servisin tercih edilme şansı hiç olamaz ki. Yine de servis fiyatları yüksek kabul. Keşke daha düşük olsa da herkes yetkili servise gitse. Ancak 1000 TL pahalı 300 e yaptırdım bana biraz ilginç geliyor. Ben öyle bir servis geçmişi olan taşıtı ikinci elde tercih etmem. Sonuçta serviste göz göre göre uygunsuz bir işlem veya parça değişimi ile kazıklanmak gerekmez elbette ancak bakım için bir miktar fazla verilebilir benim düşüncem.
 10. calik

  Park halinde vurdular. Umarım nazardır...

  @yusuf Eksper arabanın yanına gelmedi herhalde. Eğer geldi de bunu söylemiş ise daha kötü. Çok ucuz atlatmış R bu darbeyi, 🧿 İnşallah ilk ve son olsun. Biz tekrar kendisini yollarda görelim
 11. calik

  Sigorta ve Kaskonuzu Nerede, Ne Kadara Yaptırdınız?

  34 PLAKA 2013 1.6 TDI 90 Midline Plus Anadolu Sigorta Trabzon Başaran Sigorta Acentesi 17.02.2019 Trafik 640 TL Kasko 1170 TL (Hasarsızlık indirimi maksimum)
 12. calik

  Park halinde vurdular. Umarım nazardır...

  @yusuf İkisi birbirinden rezalet. Jetta zaten ters yönde ve kavşaktan dümdüz geçiyor. Minibüs desen o da öyle. Kontrolsüz kavşak ise (ana yol tali yol vb. işaretleme yok ise) sağdan gelenin (Jetta) geçiş önceliği var. Ancak Jetta ters yönden geldiği için kusurlar doğru gibi. Geçiş üstünlüğü olsa da kontrollü geçmek zorundasın. Geçiş üstünlüğüm var diyerek doğrudan geçmek de kusur sebebi.
 13. calik

  hararet 95 100 derece

  Motor hızı DPF temizliği nedeniyle yüksek olabilir, sorun değil. Yalnız hararet göstergesi 90 C bu şartlarda geçmemesi gerekir. Servise kontrol ettirmemenizi öneririm.
 14. calik

  Golf 1.0 tsi VS 1.6 tdi

  Aynı fikirdeyim. Yani benzinli Golf kullanmak isteyen biri iseniz daha eski bir C serisi ciddi alternatif. Dizel Golf olacak ise Dizel Mercedes zaten çok pahalı olacağı için akla gelmez. Konunun dışında çok yazıp diğer arkadaşları rahatsız etmeyeyim de. Mesela 100 - 150 arasında 2. el yeniye yakın Golf yerine 5 - 6 yaşında C serisi çok zorlayıcı bir tercih. Esas bunu kastetmiştim. Ama 100 den aşağı fiyatlarda dediğiniz gibi temiz bir Mercedes ancak çok yaşlı bulunabiliyor.
 15. calik

  Park halinde vurdular. Umarım nazardır...

  @yusuf @aydin çok geçmiş olsun. Allah beterinden korusun.
×