Jump to content

calik

Üye
 • İçerik sayısı

  722
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

 • Days Won

  2

calik last won the day on 22 Haziran 2017

calik en çok beğenilen konuya sahip!

2 Takipçiler

calik Hakkında

 • Derece
  Uzman Çavuş

Bilgiler

 • İsim
  Alper Çalık
 • Yaşadığım Yer
  İstanbul

Güncel Profil Ziyaretleri

2563 profil görüntüleme
 1. calik

  Dashcam için sigorta bağlantısı.

  Şu anda numarasını hatırlamıyorum ancak ben ikili adaptör kullandım. Çakmak vb. mevcut dolu bir aksesuar sigortasından elektriği aldım. Yani adaptör mevcut bir sigortanın yerine takıldı. Tam yerini isterseniz açıp fotoğrafını göndereyim (Internette de montaj bağlantısını gösteren videolar var).
 2. calik

  Dashcam için sigorta bağlantısı.

  @Recep Gül Park halindeki kazanın kayıt edilmesi sizin yöntemle pek mümkün olamayabilir. Park halinde önden kaza olma garantisi de yok. Bir işe yaramayabilir. Ayrıca diğer arkadaşların görüşlerinin aksine akü de zayıflayabilir. Aynı sizin elemanlarınız ile ben de sigorta kutusundan aldım ancak kontak ile çalışıyor. Hatta Start/Stop da her seferinde kamera yeniden başlıyor. Yine de çok memnunum. Hem kayıt iyi hem de kontak kapalı iken cihazlarda elektrik yok.
 3. Tam sağ/sol a yakın direksiyon pozisyonu ile düşük hızlarda 1/2. vites dönerken gelen “uğultu sesi” aks körüklerinden kaynaklanıyor. Gaza basmasanız da gelir, dönmeniz yeterli. Bu bir arıza değil. Körükleri değiştireniz de düzelecek bir şey değil. Hatta bu konuda sorun olmadığına dair VW nin TSB yayını da var. Bir şey yapılmasına gerek yok.
 4. calik

  Güncel Bakım Masrafları

  Balata değişince hidrolik seviyesi normale döner. Antifriz seviyesi de soğuk motorda normal. Motor ısınıca orta çizgiye kadar yükselir. Bir sorun yok.
 5. calik

  Stockholm'den Sevgiler

  @windshear Teşekkürler ayrıntılı bilgilendirme için. Kısa mesafelerde kullansanız da AddBlue olduğu için DPF aşırı yüklenmiyor beklendiği gibi. 500 km rejenerasyon çok makul. Yakıt tüketiminiz de çok düşük bence, gayet iyi. HVO100 yakıt motorinden bile iyi. Avrupa bu konuda çok ileri. CO2 dan bile yakıt elde ediyorlar pilot bölgelerde. Yoğunluğu düşük olduğu için dediğiniz gibi biraz fazla tüketiyor motor. Özellikle bineklerde dizel oranı epey azalacak (eğer HVO100 imalatı çok artıp yaygınlaşmaz ise). Dizel emisyon sistemlerinin maliyeti ve sorun çıkarma ihtimalleri nedeniyle masrafları makul seviyeleri geçti Euro 6 ile beraber. Tek teselli İsveç teki medeni ortam ve trafik koşulları nedeniyle arıza ihtimalleri Türkiye den düşük olabilir. Yine de yeni araba alacak olsam benzinliyi tercih ederdim. Selamlar..
 6. calik

  Stockholm'den Sevgiler

  Merhaba, Bilgilendirmeler ve harika İsveç manzaraları için teşekkürler. AddBlue ne kadar gitmiş öğrenmiş olduk. Kullanım şartlarınızı söyleyebilir misiniz? Günde kaç km yol yapıyorsunuz hafta içi? DPF rejenerasyonu ne sıklıkta oluyor? Bir de oradaki Motorin çeşitleri neler ve biyodizel veya alkol içeriyor mu? Teşekkürler, cennet İsveç e selamlar
 7. calik

  Yakıt için yardım

  @Abyz0234 Opet veya Shell veya BP veya PO vb. bir firmanın yakıtı diğerinden bariz iyidir demek münkün değil. Hepsi aynı yakıt. Katkıları farklı. Bence memnunsanız durup dururken değiştirmenize gerek yok. Not. Aldığınız istasyon çok önemli. Düzgün bir yer olmalı.
 8. calik

  Bp -Shell yakıt tüketimindeki efsane fark

  @mbonat Yakıt tüketiminin yakıt firmasını değiştirdiğiniz için bahsettiğiniz oranda fark etmesi mümkün değil. Göstergedeki fark Kullanım ve çevre koşulları farkından kaynaklanmaktadır. Ayrıca gösterge ile gerçek tüketim değerleri 0,5 l/100 km kadar rahatlıkla sapabilir. Gerçek ölçüm verilerini https://www.spritmonitor.de/en/ den görebilirsiniz.
 9. calik

  Motordan gelen ses

  @Muzaffer Triger (zamanlama) zinciri problemli idi o motorların. Kontrol ettirdiniz mi? Öncelikle ona baktırın isterseniz. Eğer sorun o çıkar ise iyi niyet garantisi indirim talep edebilirsiniz çünkü kronik problemlerden birisi.
 10. calik

  Volkswagen Sıkıntılı

  @Ertugrul72 Öncelikle geçmiş olsun. DSG dışındaki diğer sorunların benzerleri veya daha kötüleri başka marka modellerde de olabiliyor. Hatta eğer hassas ve detaycı iseniz diğer bazı markaların sorunsuz araçları bile size sorunlu gelebilir. VW sorunsuz harika anlamında söylemiyorum. En çok şikayet alınan markaların başında evet. DSG açık ara belirgin bir sorun. İlk önceliğiniz sorunsuz taşıt ise uzakdoğu markalarına yönelmekten başka çare yok.
 11. calik

  ANA KONU

  @Ender Beyin dedikleri. Özellikle lastik hava basınçları soğukken katalog değerlerde olmalı. Sıcak ise önlere 3 psi arkalara 2 psi ekleyerek ayarlayabilirsiniz. Onun dışında motor yağı orta ve üstünde mi. Onun dışında bir lastik şişirme pompası ve tamir kiti faydalı olur. Güvenlik yelekleri. Rot Balans ve lastiklerde balon hasar durumu kontrolü. Yeterince cam suyu. Tüm kemerler daima bağlı çocuklar arkada çocuk koltuklarında. Kazasız belasız yolculuklar.
 12. calik

  TSI motorlarda yağ eksiltme problemi

  @Erhan9191 2000 km de 1 litre yağ eksiltmesini böyle katkı ekleyerek nasıl çözebilirsiniz ki? Motordaki ana sorunu bir an önce tespit edip önlem almaz iseniz sorun büyük hasar ile sonuçlanabilir. Düzgün bir yetkili servise gidip en azından sorunu tespit ettirmelisiniz.
 13. calik

  BAKIM İÇİN TERCİHLER: SERVİS Mİ? SANAYİ Mİ?

  Bu bilgi tam doğru değil. Daha önce de forumda konusu geçti. 2016 yılı sonrası araçlar için Doğuş kendi kararı ile garanti uygulamıyor, Almanya'ya sorup onay alarak garanti uyguluyor. Yani iyi niyet garantisi kalktı demek doğru değil. Biraz daha seçici garanti uygulayacaklarını söylüyorlar. Bunun sebebi2016 sonrasındaki vites kutularının daha az sorun çıkarmaları diye açıklanıyor. Şüphesiz yetkili servislerde de çok eksiklikler ve hatalı uygulamalar olabiliyor. Ancak iyi bildiğiniz tanıdığınız işin ehli bir usta yok ise sanayide daha çok yanlışlıklar yapılıyor. Ben imkan olduğu sürece yetkili servise gidilmeli derim. İyi bir yetkili servis seçip, veya yetkili serviste iyi bir usta formen seçerek sürekli oraya gitmek teknik açıdan daha uygun.
 14. calik

  Golf 7 genel bakım ve triger hk

  https://binekarac2.vw.com.tr/pdf/bakim_araliklari.pdf Dizel araçlarda 120.000 km diyor servis. Triger değişimi ve diğer işlemleri Ankara da bilen arkadaşların önereceği düzgün bir yetkili serviste yaptırın derim. Zaten kampanya var yetkili serviste, fiyatları uygun.
 15. Arka balatanın önden önce bitmesi teknik olarak imkansız. Aynı anda takılan balatalardan arkadakiler önce bitti deniliyor ise sorgulamak gerekir. O nedenle sadece ön balatada kalınlık ölçüm sistemi var diye biliyorum. Orijinal veya iyi marka balata kullanmak gerekir. Sonuçta fren - durmak için - çok önemli. Bir araba gitmese de olur ancak durmaz veya geç durur ise olmaz
×
×
 • Yeni Oluştur...