Jump to content

calik

Üye
 • İçerik sayısı

  753
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

 • Days Won

  2

calik last won the day on 22 Haziran 2017

calik en çok beğenilen konuya sahip!

2 Takipçiler

calik Hakkında

 • Derece
  Paylaşımcı Üye

Bilgiler

 • İsim
  Alper Tolga Çalık
 • Yaşadığım Yer
  İstanbul

Güncel Profil Ziyaretleri

3461 profil görüntüleme
 1. calik

  Golftutkusu Hesaplama Araçları

  @AhmetCakmak elinize sağlık % değişim hesabında ondalık haneden sonra 2 hane yeterli olur. Ayrıca Orijinal lastik dış çapı 634.3mm , istenen lastik çapı 637.2mm ; arasındaki fark ise 2.9mm dir. yerine Mevcut lastik dış çapı 634.3mm , yeni lastik çapı 637.2mm ; arasındaki fark ise 2.9mm (%0,46) dir. olabilir. Tablo da Mevcut Yeni kullanılmış iken sonuçta Orijinal İstenen kullanılmış. Uyumlu olsalar daha iyi olur bence.
 2. calik

  Araç Kamerası elektrik sorunu

  Bence hiç uğraşmayın. Aynı durum bende de var, ilk başta rahatsız oldum ama sonra alıştım. Hatta çok sık Start/Stop devreye giriyor ise onu devre dışı bırakın daha iyi.
 3. calik

  Start stop calismiyor

  Motor 1.6 TDI ise DPF Rejenerasyonu yapıyor, o nedenle geçici olarak devre dışı bırakmış, merak edecek bir şey yok.
 4. @AhmetCakmak Videodaki firma düzgün çalışmış. Ne olursa olsun hiçbir ekspertiz firması %100 hatasız çalışamaz. O nedenle arabayı değil mümkünse sahibini iyi tanımak lazım
 5. calik

  Kayis sesi ?

  @pasa42 @ufin @forzaGillesBu ses büyük ihtimalle gergi makarası. Benim motorda da oldu, makara değişti düzeldi. Servisler bu sorunun farkında. O nedenle TPI bile yayınlanmış. Ekte ilgili TPI yı incelemeniz için yüklüyorum. Bu sesin belirgin bir zararı yok, sadece soğukken yapıyor sonra düzeliyor. Ben de kayış sanmıştım ama değildi. Siz de bu TPI numarasını vererek tekrar servise sorar iseniz sizin şasi numaranızdan kontrol edip, sizin araçta bu arızalı kasnaktan olup olmadığını anlayabilirler. Ayrıca @ufin motorun sağ tarafından gelen ses drrr diye ise 2000 rpm civarı, yakıt boruları olabilir. Bende hızlanma sırasında 2000 rpm civarı veya kompresöre bindiğinde duyulabiliyor (trafikte pek duyulmuyor, duyabilmek için sessiz bir sokak veya ortam olması gerek). Motorda sağ taraftan aşağı plastik muhafaza içinde iniyorlar ve onun içinde ses yapıyorlar. Bendeki bu şekilde idi, ben söktürmedim. Durup dururken sırf o ses için boruları sökmelerini istemedim. İleride başka bir onarım için sökülür ise o zaman yaptıracağım. Eğer bu ses ise bu ses de önemsiz bir şey.
 6. calik

  Forumsal hasar tespiti öneri / göçük düzeltme referandumu

  @Savatage Geçmiş olsun, bundan iyisi can sağlığı. Nerede tamir ettirdiniz?
 7. @forzaGilles Yeni CLA serisinin torpidosu uzay üssü gibi ancak kapılar trim işçilikleri filan kesinlikle Mercedes e yakışmamış. Bu arada liste fiyatı 400 üstü idi. Golf BMW 3 orta havalandırmayı kaldırıyor ise pes diyorum. Demek ki insanlar için bunların hiçbir önemi yok. Toyota Avensis Renault Kadjar vb hiçbir marka modelde orta havalandırma yok. Sadece Alman markalarda var idi onlar da artık ne yapacağını şaşırmış. Kapı gergilerini de kaldırsınlar, kaput amortisörünü de, bagaj kaplamalarını da, kapılardaki çift fitilleri de vs vs. Herşey ekonomi para olmuş. Marka karakteristikleri ve prensipleri giderek azalıyor.
 8. @forzaGilles Far anahtarı gitti ve silecek koluna alındı ise gerçekten rezalet. Ama düğmeli olmuş diyorlar, muhtemelen otomatik olduğu için farlar artık bu yöne gidecek. Silecek koluna almasınlar da ne yaparsa yapsınlar.
 9. calik

  Güncel Bakım Masrafları

  @forzaGilles @Culture33 @SCC Eski Golflerde bildiğiniz gibi devirdaim pompası triger seti ile değiştirilen bir parça idi. Hatta değiştirmez iseniz kesin olarak plastik kanatçıkları yok olur pompa iş görmez hale gelirdi. Şu anda devirdaim pompaları biraz daha farklı, elektrikli kavraması bile var ve @forzaGilles dediği gibi kontrol ediyorlar sızıntı yok ise değiştirmiyorlar. Bendeki Golf 1.6 TDI da 75000 cıvarı bir triger ve kasnak değişimi yaptılar, devirdaim pompası değiştirilsin diye epey ısrar ettim, kabul etmediler. Normalde triger değişimi 120000 olduğu için nasıl olsa devirdaim pompası 120000 e kadar dayanır diye ben de devirdaim değişsin diye de çok ısrar etmedim. Belli ki yeni devirdaim pompaları eskilerinden uzun ömürlü (çünkü en erken değişim süresi 120000 km ve eskisi gibi 4 yıl sınırı da yok artık). Ancak pompaların gerçekten uzun ömürlü olup olmadıklarını ancak 250000 yapmış 1.6 TDI larda kaç kez değiştiler ne oldu gibi bir veri elimizde olsa idi söyleyebilirdik. Sonuç olarak 120000 km altı gibi bence de devirdaim pompası değişmese de olur. Ancak 120000 km ve üzeri için servis formenleri ile konuşup bilgi almak gerek, servislerin veya sanayideki ustaların tecrübeleri gösterge olabilir. Eğer ki devirdaim pompaları değiştirilmeden 200000 gibi dayanabiliyor ise tamam. Ama 150000 de bozulacak ise, hazır sökülmüşken 120000 triger değişiminde onu da değiştirmek mantıklı ve daha ekonomik olur.
 10. calik

  .

  @Furkan96 Böyle bir soruyu bu şekilde yeni bir başlık açıp doğrudan sormak yerine: - Aracınızın kullanım kılavuzu var. - Üzerindeki akü belli görünür bir yerde. - Akünüzün marka ve değerlerini oradan kendiniz de görebilirsiniz. değil mi? Asgari bir miktar araştırmayı kendiniz yapmalı, bu bilgileri sağladıktan sonra hala eksik bir konu var ise danışmalısınız ki herkesin zamanı verimli kullanılabilsin. Ayrıca bu konuda açılmış başka başlıklar var ise oraya yazmalısınız. Hiçbir emek vermeyip araştırma yapmadan doğrudan bir başlık açmak ne kadar doğru? Forumda Bilgi/Mesaj oranı ne kadar artar ise herkes için o kadar faydalı olur.
 11. calik

  Işık nem sensörü

  Sensörün fişini takıp çıkarırsanız düzelebilir. Internetten nasıl sökülür bir araştırıp bakın. Gerekirse sanayiden bir ustadan yardım alabilir hatta daha iyisi bu işlemi serviste de yaptırabilirsiniz daha iyi olur.
 12. calik

  Güncel Bakım Masrafları

  Çok uygun. Hemen yaptırın derim
 13. calik

  İdeal Vites Devir Aralıģı

  @atacandiri Normal kullanımda seyir halinde 3000 i geçmeniz için bir sebep yok. Sollama vb ani olaylar hariç tabiki. Vites göstergesi dediğiniz gibi biraz erken yükseltme öneriyor. Vites değiştirdikten sonra 1400 rpm e düşer ise guruldayarak toparlayabilir. Eğer 1600 rpm olur ise sessizce hızlanabilir. Yani vites değiştirdikten sonra 1600 ve üstü bir hıza düşmeli. Devirli kullanından kasıt bu hızın üstü anlamında olabilir yoksa 3000 ve üzerinin normal seyirde gereği yok. Uzun yolda 2000 cıvarı. Sonuç olarak 1600 - 2500 arası sakin kullanım, konfor ve motorun sağlığı çin uygun.
 14. Yakıt firmasından ziyade bilindik markaların sizin yaşadığınız yerdeki güvenilir bir istasyonundan almalısınız. Önemli olan istasyon güvenilir mi değil mi? Tercihen şehir merkezlerine yakın esnafın sanayicinin bildiği düzgün bir istasyon olmalı.
 15. @aliyk Motoru bir süre daha gözleyin bence. Eskiden nereden yakıt alıyor iseniz oradan almaya devam edin, bir iki depo kullandıktan sonra düzelme olup olmadığına bakarsınız. Egzantrik mili değişimi yapmak için arızanın o olduğundan kesin emin olmak gerekir. Ayrıca usta egzantrik mil seti dedi ise yetkili servisin de aynı tespiti yapabilmesi gerekir. Yetkili servis bile böyle bir teşhis de bulunmadı ise bence şimdilik değiştirmeyin. Kullanıp gözleyin.
×
×
 • Yeni Oluştur...