Güncel Bakım Masrafları

Yaklaşık 2-3 ay önce özel serviste 1.4tsi 122hp aracımın kavrama + volan değişimini yaptırdım 28bin tl ödedim.
Arkadaşın paylaştığı (yetkili servisin verdiği teklif formuna) göre hesaplama yaptığımızda (kavrama + volan değişimi) yetkili serviste işçilik dahil 27.500 tl.ye geliyor (+ 2 yıl garantili),

Yani 28 bin lira verip özel serviste yaptırmanın hiç bir avantajı yok, özel servis o kadar insaflıymış ki —>yetkili servis ile aynı rakamı istiyor. Helal olsun valla..

Not:
Arkadaşın aracı manuel vites, sizinkisi dsg

Arkadaşın paylaştığı (yetkili servisin verdiği teklif formuna) göre hesaplama yaptığımızda (kavrama + volan değişimi) yetkili serviste işçilik dahil 27.500 tl.ye geliyor (+ 2 yıl garantili),

Yani 28 bin lira verip özel serviste yaptırmanın hiç bir avantajı yok, özel servis o kadar insaflıymış ki —>yetkili servis ile aynı rakamı istiyor. Helal olsun valla..

Not:
Arkadaşın aracı manuel vites, sizinkisi dsg
Hocam yaptırdığım işlem için servisten fiyat aldığımda 51k civarı teklif sunuldu. aracım 126k km de komple servis bakımlı iyi niyet veya ekstra indirim yapılmadı. Neredeyse yarı yarıya bir fark olduğu için özelde yaptırdım. Bende çoğu zaman sanayi fiyatı ile karşılaştırıp servisi tercih ediyorum . Daha bugün yaşadım ;

dün akşam aracımda şanzıman anahtar işareti yandı kapatıp açınca arıza geçmişti. Bugün servise bıraktım tüp +oring+valf+ plate hepsi değişilip onarım yapılacak 21bin tl . Dışarda güçlendirilmiş tüp takarak sorun hallolur deniliyordu ama orijinal olmasını tercih ettim. Aklınızda bulunsun eskisi gibi direk mekatronik değişecek diye bir durum yok onarım paketi mevcut.

Hocam yaptırdığım işlem için servisten fiyat aldığımda 51k civarı teklif sunuldu. aracım 126k km de komple servis bakımlı iyi niyet veya ekstra indirim yapılmadı. Neredeyse yarı yarıya bir fark olduğu için özelde yaptırdım. Bende çoğu zaman sanayi fiyatı ile karşılaştırıp servisi tercih ediyorum . Daha bugün yaşadım ;

dün akşam aracımda şanzıman anahtar işareti yandı kapatıp açınca arıza geçmişti. Bugün servise bıraktım tüp +oring+valf+ plate hepsi değişilip onarım yapılacak 21bin tl . Dışarda güçlendirilmiş tüp takarak sorun hallolur deniliyordu ama orijinal olmasını tercih ettim. Aklınızda bulunsun eskisi gibi direk mekatronik değişecek diye bir durum yok onarım paketi mevcut.
Hocam servisten alınan teklif sözlü konuşma yoluyla alınan bir teklif ise yanıltır,

Liste halinde değişecek her parçanın işçilik fiyatları dahil hazırlanmış mail yoluyla veya A4 kağıdı şeklinde teklif almalısınız, telefon veya sözlü konuşma yoluyla alınan teklifte yapılacak indirim oranı fiyata dahil edilmez.! Yetkili servislerde aracın yaşına göre %15-30 arası (yedek parça ve işçilikte) indirim yapılmaktadır.

Belirttiğim teklif direk olarak serviste müşteri temsilcisi ile yüzyüze görüşülüp A4 çıktı olarak alınan tekliftir , geçmiş zaman fiyatı net hatırlamadığımdan “ civarı” olarak belirttim . Serviste sadece kavrama fiyatına dışarda kavrama volant değişimi yapılabiliyordu ben karşılaştırma yaparken .

Hava filtresi ve polen filtresini değiştirmek çok kolay kendiniz de değiştirebilirsiniz, Ayrıca servis hava filtresini değiştirirken şarjlı matkap kullanır zamanla vidaların %50 ‘si yalama olur, diş tutmaz hale geliyor, polen filtresini serviste değiştirenlerin filtre kapağının tırnaklarını çoğunu kırarlar, paranızla araca zarar veriyorlar, bu işlemleri kendiniz yapmanız 10 dk.nızı alır.
Garanti dahilinde yaptırmamak oluyormu.
Servis paket halinde atıyoruz diyip çıkıyor işin içinden

Yetkili serviste yağ bakımı 6-7 bin civarı, yağ+triger bakımı 19bin küsür demişlerdi geçen hafta aradığımda. Fakat triger bakımında devirdaim bulunmuyordu.
Sanayide yine orjinal parçalarla sağlam iş yapan bir ustadan fiyat aldım, devirdaim de dahil triger ve yağ bakımına (tüm filtreler dahil, benzin filtresi hariç) 10bin TL fiyat çıkardı. Bu arada araç 2015 golf, dsg, 1.2 tsi

Yetkili serviste yağ bakımı 6-7 bin civarı, yağ+triger bakımı 19bin küsür demişlerdi geçen hafta aradığımda. Fakat triger bakımında devirdaim bulunmuyordu.
Sanayide yine orjinal parçalarla sağlam iş yapan bir ustadan fiyat aldım, devirdaim de dahil triger ve yağ bakımına (tüm filtreler dahil, benzin filtresi hariç) 10bin TL fiyat çıkardı. Bu arada araç 2015 golf, dsg, 1.2 tsi
Bu fiyata bakım +triger değişimi +devirdaim bu devirde imkansız gibi birşey,

Kullanacağı filtreler ya sahtedir yada 3. kalite filtrelerdir, Triger ise zaten yerli marka veya yine sahtedir, 10 bin liraya bu işlemler anca bu şekilde olur.

Merhabalar,

Bugun serviste 1.4TSI 2018 Golf aracimda 4 adet buji degistirildi. 4 buji 2500 tl di. Alip disardan taktirirsaniz garantisi yokmus. Zubizu indirimiyle toplam 2900 TL tuttu(%25 iskonto). 6 ay garantili dedi. Bujilerle bobin baglanti yeri plastikmis. Erime yapmasi durumunda bobinlerde degisiyor dediler. Bobin adet fiyati da 2500tl mis. Bende bobin degisimi olmadi sikinti yokmus.

Degisim vakti geldiyse degistirmenizi tavsiye ederim.

Ekli dosyalar

• 1715697254527.jpeg
    1715697254527.jpeg
    222.3 KB · Görüntüleme: 28
  • Beğen
Tepkiler: SCC
Devirdaim şanzıman tarafında olması lazım, periyodik değişimi yok, arıza yapınca değişiyor, perşembe günü servisten randevu aldım yağ bakımı ve bujiler değişicek,

Merhabalar,

Bugun serviste 1.4TSI 2018 Golf aracimda 4 adet buji degistirildi. 4 buji 2500 tl di. Alip disardan taktirirsaniz garantisi yokmus. Zubizu indirimiyle toplam 2900 TL tuttu(%25 iskonto). 6 ay garantili dedi. Bujilerle bobin baglanti yeri plastikmis. Erime yapmasi durumunda bobinlerde degisiyor dediler. Bobin adet fiyati da 2500tl mis. Bende bobin degisimi olmadi sikinti yokmus.

Degisim vakti geldiyse degistirmenizi tavsiye ederim.
Aracınız kaç km’de? İlk değişimi mi oluyor?

Aracınız kaç km’de? İlk değişimi mi oluyor?
Aracı ikinci el aldım. Evet ilk defa serviste yaptırıyorum. Sanayideki ustam serviste yaptırmamı söyledi. Hem orijinal hemde garantili olması sebebiyle. Araç 78 binde. Sanırım 60 binde değişmesi gerekiyormuş. Aracımda geç hızlanma vardı. Ufak titremeler vs vardı. Hepsi geçti. Şuan yokuş filan demeden bastığını alıyor.(Baskı balata ve trigger yeni değişti)

• Beğen
Tepkiler: SCC
Aracı ikinci el aldım. Evet ilk defa serviste yaptırıyorum. Sanayideki ustam serviste yaptırmamı söyledi. Hem orijinal hemde garantili olması sebebiyle. Araç 78 binde. Sanırım 60 binde değişmesi gerekiyormuş. Aracımda geç hızlanma vardı. Ufak titremeler vs vardı. Hepsi geçti. Şuan yokuş filan demeden bastığını alıyor.(Baskı balata ve trigger yeni değişti)
Aracın orjinal bujileri ise eğer maşallah iyi dayanmış. 78.000 az değil.

Bu fiyata bakım +triger değişimi +devirdaim bu devirde imkansız gibi birşey,

Kullanacağı filtreler ya sahtedir yada 3. kalite filtrelerdir, Triger ise zaten yerli marka veya yine sahtedir, 10 bin liraya bu işlemler anca bu şekilde olur.
Yağ bakımında bu filtre ve castroll magnetik kullanıldı, yağ filtresinş görmedim. Trigerin parçalarını da bekliyoruz geldiğinde fotoğraflarını atarım. Bu işlerden çok anlamam belki de dediğiniz gibidir.

Ekli dosyalar

• IMG-20240507-WA0010.jpg
    IMG-20240507-WA0010.jpg
    117.7 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG-20240507-WA0011.jpg
    IMG-20240507-WA0011.jpg
    147.3 KB · Görüntüleme: 50

Geri
Üst Alt