Çok kararsız kaldım yardım lütfen:)

Daha fazla donanımlı kardeş aracı (öz mü üvey mi ayrı konu.) ama aynı paraya satmak., 

Kullanıcının gördüğü dokunduğu yerler hadi biraz anlarsın., peki gözle görünmeyen yerlerden ne kadar çaldılar da o araca daha fazla donanım ekleyebildiler..!! Esas bunu sorgulamak lazım.. 

45’lik teyze de plastik cerrahi-botoks-implant dişler ile 20’lik hatun gibi gözüküyor., buraya kadar tamam peki teyzemiz bunları yaptı dışardan bombaa gibi hatun oldu., yaa içerisi görünmeyen kısım..? Metebolizması, sağlığı onu da halledebilecek mi..? Donanımı yoksa kalite satın almak mı..? Karar verilmesi gereken esas bu..

Golf bir çok konuda leondan iyidir. Buna şüphe yok. Ancak sadece donanım deyip kenara atmak da yanlış bence. Anahtarsız giriş ve çalıştırma, geri görüş kamerası, led farlar vb. donanımlar konfor odaklı, sunroof, hayalet ekran vb. donanımlar görsel odaklı, front assist vb. donanımlar güvenlik odaklıdır. Bunların da herbiri değerlendirme kriteridir. Yani bunlar da leon için önemli bir artıdır. Temel kriterlerden olan motor ve şanzıman konusunda zaten aynılar. Güvenlik ve sağlamlık olarak da çok fark olmamasının yanında leon yaya ve çocuk güvenliğinde daha başarılı sonuçlar almıştı diye hatırlıyorum. Malzeme kalitesi, yalıtım,  piyasa, marka algısı vb. konularda ise golf açık ara daha iyi. Karşılaştırma konusu araçlara gelirsek; aradaki donanım farkı golfün artılarını benim için kaldırmaya yeterli düzeyde olduğundan aynı fiyata leon xcellence tercihim olurdu. Herkesin karşılaştırma kriterleri farklıdır. Sadece bu kriterleri iyi irdeleyerek terazide hangi taraf ağır basarsa onu tercih etmek gerekir.

@Wyt23 Mümkünse 1.5 TSI ACT 150 PS
Hocam tam olarak neden bu motoru tavsiye ettiniz? Ben de bu motora sahip bir golf alma dusuncesindeyim, arastirma yapiyorum. 1.5 tsi act 150 hp deneyimleyebildiyseniz fikirleriniz cok yardimci olacaktir. 

@yunusaktas91 

1. VW nin benzinli en önemli motoru kendisi. Benzinli taraftaki Ana motor, üzerinde epey emek ve ciddiyet vardır.

2. Hem güç hem ekonomi sunabilir.

3. 1.6 TDI da iyi motor (ben 2013 yılından beri Golf 1.6 TDI kullanıyorum) ancak şu anki Euro 6 versiyonlarda üre püskürtme vb emisyon sistemleri de var ise motor çok karmaşık hale getirildi demek oluyor. Hem DPF hem üre püskürtme (SCR) çok uzun yıllar kullanacak iseniz ileride masraflı olabilir diye. Yakıt fiyatları da yaklaştı bu arada.

4. Sonuç olarak yılda 20-30 bin km yapılacak ise Dizel mantıklı aksi taktirde benzinli daha sessiz ve sorunsuz ve performanslı olacaktır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@nebraska Garanti ve iyiniyeti vw yada seat yahut doğuş vermiyor vag veriyor o sebeple seat leon ile vv golf arasında garanti servis ve iyiniyet konusunda fark olmaz olamaz, bir diğer husus 2019 golf 189.000 TL iken 2015 model aynı golf 110.000 TL yani ikincieli maalesef sıfırı kadar kıymetli değil piyasada çok fazla olduğu için golfler ikincielde para etmiyor ama leon öyle değil 2014 leon fr ile Highline golf arasında 10.000 TL anca oynuyor fakat sıfırda 40.000 TL alıp 3-4 yıl binerim verdiğim 40.000 TL nin 30.000 TL olan kısmını amortisman olarak düşerim diyen gitsin golf 7 alsın, bu şartlarda ya gidip zaten piyasası geberik zaten değeri yeterince düşmüş 2017 Highline golf alırdım yada direkt kırmızı bir fr yada excellence alırdım, edilen laflara bakmayın buradaki arkadaşların yarısı galerici ölü fiyatına alıp göz boyayıp iyi fiyata satıyorlar, siz de sanıyorsunuz ki golfler hep kıymetli.

Bu arkadaşlara denk gelen bu müşterileri sizde denk getirebiliyorsanız golf alın, 110-120 ye alır 2 ay sonra 150 ye verirsiniz, öyle bir kabiliyetiniz yoksa hiç bulaşmayın golfe.

@serkanasn Seat ve Skoda da iyi niyetten faydalanmak vw gibi değil sonuna kadar zorluyorlar. Bunu ben değil yetkili servis çalışanları söylüyor. Fiyatı 10 bin azmış 40 bin çokmuş önemli değil. İnsanlar Golf ün hep kıymetli olduğunu sandığından da değil Golf ün gerçekten daha kaliteli olduğunu bildiğinden Golf diyorlar.  

arabanın dışından iyiki leon almışım dersiniz ancak içine binip yol aldığınızda keşke golf alsaydım dersiniz kesinlikle golf

Altından hava geçene mal demem derdi dedem. Kendisi otomobil tamircisiydi. O yüzden gerçekten ihtiyacınız varsa aracınızı değiştirin, yoksa binmeye devam edin. Linkteki video durumu özetliyor bence..

https://www.youtube.com/watch?v=jnbWdU91LgU

@Wyt23 Comfort Golf maalesef günümüze ayak uyduramayan bir donanıma sahip, iki araç arasında esas olan aracı aldıktan sonra kaç sene kullanmayı planladığınıza göre durumun değişeceği, örneğin 5 sene sonra comfort golf iyice şahin muamelesi göreceğini düşünecek olursak, dolu araba almak her zaman avantajdır. Kaldı ki yine vag gurubu araç alacaksınız, kia ya da hyundai değil.

kararınız hayırlı olsun.

Saygılar.

Golf Highline donanımı bile artık düşük kalıyor, ben olsam Comfort Golf yerine Leon alırdım.

Geri
Üst Alt