1.0 dsg Golf hakkinda izlenimlerimi paylasmak istiyorum.Fikirleri olan arkadaslar yazabilir.

3 silindirli ve düşük strok hacimli motorlar nispeten yeni. Soğutma ile ilgili problemler yaşanabiliyor. Ford un motorunda bu durum oldu. Komple motor arızaları yaşandı. VW için bilgim yok büyük sorun var mı diye. Prensip olarak şehir içi ve düşük yükler için daha tercih edilebilir bir motor 1.0. Ancak yüksek yük, hız, spor kullanım için uygun olmaz. Otoyolda yüksek hız için uygun değil (bu koşullarda yüksek strok hacimli kardeşlerinden daha fazla bile yakıt tüketebilirler).

3 silindir olduğu için dengeleme ve ilk kalkıştaki moment miktarı da diğerlerine göre dezavantajlı olabilir. 

Sonuçta memnunsanız sorun yok. Çok zorlamadan rahatlıkla binebilirsiniz.

Tercih imkanı olsa tabiki 2.0 > 1.4 > 1.2 > 1.0 olurdu.

1.4 lt 1400 cm3 /4= 350 cc
1.0 lt 1000 cm3/3=333 cc
1.2 lt 1200 cm3/4= 300 cc

Her seferinde tek bir silindir ateşlendiğine göre silindir içine dolan hava yakıt karışımının dolduğu hacim aslında motorun toplam haciminden daha önemli. 1.4 ile 1.0 arasında çok fark yok ancak 1.2 ile 1.0 arasında bariz fark var. Bu da demek olur ki 1.0 motorun potansiyel olarak biraz daha güç elde edilebilecek kadar silindir hacmi var. Yazılım ile 1.4 e yakın güçler ilerleyen zamanlarda alınacaktır diye yahmin ediyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Dört silindirli motorlarda aynı anda 2 silindir ateşlenmez mi? Önce dıştaki iki silindir, sonra içteki iki silindir ateslenir diye biliyorum. 

Kasımda golf 1 tsi dsg comfortline aldım şuan 1300 km de uzun dönem yakıt ort 8 litre yüzde 85 istanbul şehir içi kullanım sonucu bu degerde öncesinde megane 2 dizel leon  1.6  benzin ve tüplü kullanmış biri olarak yakıt olarak çok bi fark yok 10 bin km de maksimum 1500 tl fark olur dizelle sanırım fazlası olmaz..

Selam arkadaslar.Oncelikle Haziran ayinda 109 bin tlye aldigim sifir comforline dsg Golf icin goruslerimi yazmak istiyorum.Su andaki fiyatlara bakinca acaba cok mu para vermisim diye düşünüyorum.Arac ilk aldigimda yahu 1.0 motor aldik aptallikmi ettik diye dusunmekle ilk 3 ayim gecti hatta geceleri bile uyuyamadigim zamanlar oldu.Fakat zamanla uzun yol tecrubelerim sehir ici tecrubelerim artikca fikirlerim tamamen degisti.Bikere yakit bir debo ile uzun yolda 1000  kesinlikle gordum.Sehir ici de su anda 35 40 kurus yakıyor.Dsg ye oyle bir alistimki kulaklıklardan bile vites degistirmek zor geliyor.Ara ara gazlamayada basladim ilk baslarda basamiyordum acaba bisi olurmu diye simdi ilk kalkistan sonra gaza yuklenince araba cok tatli hizlaniyor motorun homurtusu cok guzel.Hatta uzun yolda bir kere denedim 120den 180 e cok hizli bir bicimde cikiyor bu beni cok sasirrti.Ses sistemi mukemmel direksiyon koltuk konumlamasi cok keyifli.Golfu almadan once test ettigim honda civic egea vs araclardan cok daha rafine hızlanması da cok daha iyi sessiz.Merak ettiğim acaba 1.4 Golf cok mu farklidir o soru isareti var kafamda.Ozetle aracimdan su anda cok memnunum 1.2.  Jettadan gecmistim.Sportifligi rahatligi konfotu uzun yolda ki verdigi keyif gercekten beni mutlu ediyor.Saygilar sunuyorum teşekkürler.
Maşallah hocam, hayırlı uğurlu olsun  :'(

Ben alali 4 ay olu 1.0 tsi dsg cam tavan comfortline ve gayet memnunum hizlanma konusunda gic sikinti yok rahatlikla 180.190 goruyor yakit sehir ici su an kisa mesafe 5,6 kilometre kullaniyorum 8,9 litre uzun yol 4.5 litre yakiyor zaten vergiyle dizeli yakaliyoruz belki geciyoruz.

@forzaGilles hocam 1300-1400 çok iddialı oldu sanki :)  900 TSi için tamam ama 1300 için uzun yolda 3.8 falan olmalı. Ben Trabzon yolculuğumda bu 5.5 değerini araç dolu klima açıkken yakaladım. 3.8 bu şartlarda imkansız. En iyi ihtimalle 4.5 olur. 

Bende 1.4 tsi 140 beygir act dsg var. Abimdede a3 1.0 tfsi var. (sanırım golfle aynı motorlar )her iki aracı da sıklıkla kullanıyorum. Onun için karşılastıracak kadar tecrübem oldu. Gerçi ben aracımı yeni aldım ama olsun.

1.0 motor benzinli olmasına rağmen resmen dizel mantığı ile çalışıyor. Düşük devirler çok canlı ve hareketli yüksek devirler isteksiz ve cansız. Günlük kullanım için tabiki yeterli ama performans istendiği durumlarda yetersiz kalabilir. 1.4 ün farkı burada ortaya çıkıyor ve yüksek devirlerde de (yüksek devir dediğim 4-5bin devirler) araç tepki vermeye devam ediyor.  

Ara hızlanmalar 1.4 tabiki daha seri ama bariz bir fark göremedim ben. 

Bodrumda yaşıyoruz yoğun bir trafik yok 3-4 ay hariç. ben ara ara gazlarım ama genelde sakin kullanırım. uzun dönem (4bin km ortalaması) tüketimim ortalama 50km hızda 6.0 litre (tam 6 litre kusuratı yok). abim sert kullanır. onun uzun donem tuketım verısı 7.2 litre. Yani o daha fazla yakıt tuketıyor kullanıma bağlı olarak.

Sonuc olarak 1.0 motor başarılı bir motor olması rağmen ben tercih etmeyeceğim sanırım bir süre daha. Golf 5 2.0tdi, 1.18 bmw gibi önceki araçlarım hep serilerinin yüksek hacimlileri oldu. Günümüzde motor teknolojileri birim hacimden yüksek beygir elde edip düşük motor hacmine evrilse de ben daha psikolojik olarak o sınırı henüz aşamadım yüksek hacim iyidir mantığı devam ediyor :)     

@yusuf hocam hıcte ıddalı rakamlar değil hem 2016 golfle hem 2017 golfle cok rahat uzun yolda 1250 km leri gorebiliyorum. Dizelleri bu kadar gömmeyin derim :)

@forzaGilles hocam 1300-1400 çok iddialı oldu sanki :)  900 TSi için tamam ama 1300 için uzun yolda 3.8 falan olmalı. Ben Trabzon yolculuğumda bu 5.5 değerini araç dolu klima açıkken yakaladım. 3.8 bu şartlarda imkansız. En iyi ihtimalle 4.5 olur. 
IMG_1058.JPGIMAG0127.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@yusuf Hocam o 80 ortalama dedıgınız yol otoban degıl bölünmüş yol ve yol üzerinde en az 15 ışık ve 7-8 radar gecilen yol her ikisi de aynı güzergah aynı nokta Uşak - Pamukova (Metin tesislerine dek) bir kez değil. Ankara - Çorlu arasında da aynı değerler rahatlıkla yakalıyorum ki hiç birisi kasarak değil genel karşık ortalamam ise 4.9. Yazıyı yazmamın amacı 1300-1400 km lerin görülemeyeceğini söylemenize istnaden idi.

@yusuf Hocam o 80 ortalama dedıgınız yol otoban degıl bölünmüş yol ve yol üzerinde en az 15 ışık ve 7-8 radar gecilen yol her ikisi de aynı güzergah aynı nokta Uşak - Pamukova (Metin tesislerine dek) bir kez değil. Ankara - Çorlu arasında da aynı değerler rahatlıkla yakalıyorum ki hiç birisi kasarak değil genel karşık ortalamam ise 4.9. Yazıyı yazmamın amacı 1300-1400 km lerin görülemeyeceğini söylemenize istnaden idi.
Hocam görülebilir ama sabırlı kullanıcı şart. Benim arkadaş polo 1.2 ile İstanbul Şehir içi 6 ortalamaya sahip. Gaza hiç basmıyor. Bu gerçekçi bir tüketim değil benim gözümde. Belirttiğim yerde 120-130 gidilerek 3.8 imkansız dedim. Dolu bagaj ve 4 kişi ile. 

@Adv_Dbl @yusuf

Hocalarım merhaba. Yol bilgisayarındaki ortalama tüketimlerin tam olarak ne yazıkki gerçek rakamlarını yansıtmadığını çokça aracımı fulleyip gittiğim yerde yeniden fulleyerek hesaplama yaptığımda yaklaşık %10 hatalı hesapladığını görüyorum. Sizde bunu benden belki daha fazla tecrübe etmişsinizdir. 1.4 tsi 125bg dsg aracımla en fazla gittiğim km yaklaşık 900km olacaktı. O da Ağustos ayında sabaha karşı 1 gibi yola çıkarak Tekirdağ-Fethiye arası Çanakkale-İzmir yolundan gidilerek yapılmıştır. Dolu bagaj, 2 kişi 😊..Ekranda 5.0 görünmesine rağmen hesapladığımda 5.5 litre yaktığı ortaya çıkıyordu.

Ayrıca yolun düzlüğü, eğimli olması çok önemli. Tekirdağ dan Çorlu ya giderken en düşük 5.6 yı görmeme rağmen, Çorlu dan Tekirdağ a dönerken 4.2 leri gördüm.

IMG-20180805-WA0007.jpeg

Geçen cuma günü yaklaşık 100 km yol yaptım başlangıçte ekonomi kasarak gittim ortalamam 3.8 di. Sonra gazlaya gazlaya geri döndüğümde 3.8 olan ortalamam 7.3 e çıkmıştı. 1.0 Tsi her ihtiyaca uygun bir motor isterseniz az yakıyor isterseniz gidiyor turbo motoru armosferik gibi  kullanırsanız üst devirler cansız olur. Araç 6500  çevirse bile 5500-6000  gibi bitiyor. 1.0 tsi golf evimizin 3. Aracı ve yaklaşık 10 yıldır 2.0 arabalara biniyoruz biz 1.0 tsi çok sevdik 😊

Ben 1.4 TSI manuelle kis aylarinda 37 krs yakiyorum. Shell V-Power kullaniyorum. Yol bilgisayari eksik gosteriyo bu arada :)  

Yaz aylarinda ort. 5.7 lt, son depomda kisin ort. 6.3 lt yaktim.

Geri
Üst Alt