Jump to content

KaiZeN

Üye
 • İçerik sayısı

  235
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

 • Days Won

  3

KaiZeN last won the day on 10 Ağustos 2019

KaiZeN en çok beğenilen konuya sahip!

Topluluk Puanı

225

1 Takipçi

KaiZeN Hakkında

 • Derece
  İstikrarlı Üye

Bilgiler

 • İsim
  Erçin
 • Yaşadığım Yer
  Tekirdağ

Güncel Profil Ziyaretleri

1840 profil görüntüleme
 1. KaiZeN

  Z.Trafik sigortası PRİM

  Hocam fiyattan daha çok klozların önemi var bence. Daha önce bu konuyla ilgili yazdığımı alıntılayım "Burda önemli olan tüm klozların eşit veya birbirine yakın olan iki poliçe teklifinin fiyatının karşılaştırılması. Arkadaşların da belirttiği üzere birkaç önemli kloz var; Orjinal cam İMM bedeli (aksigorta ve anadolu da sınırsız seçebilirsiniz diğerlerinde bulunmamakta) İkame araç sınıfı ve süresi Hangi yetkili servislerle poliçeyi yaptıracağınız sigorta firmasının anlaşması olduğu Bunlara dikkat ederseniz ve poliçeleri bunlara göre karşılaştırırsanız çok daha sağlıklı olacaktır."
 2. KaiZeN

  Z.Trafik sigortası PRİM

  Hocam merhaba, Burda unuttuğunuz önemli bir nokta var. Aracanızın değeri. Araç değerleri arttığı için sürekli indirim oranı aracınızın değerinin artış oranından daha düşük kalması. 2. Bir noktada kasko da ve trafik sigortasında maksimum indirim (hasarsızlık) oranları vardır. Mesela 5 sene hasarsızlık da %50 indirim varsa bu 7-8 sene hasarsızlıkta oran artmıyor en yüksek indirim oranına gelindiği için. Diğer bir konu da hasarsızlıkların aktarılması eski araçtan yeni araca. Trafik sigortasında yanlış hatırlamıyorsam 6 ay önce sattıginız bir araç varsa onun plakasını söyleyip hasarsızlık indirim oranını alabiliyorsunuz. Süre geçtiyse ne yazıkki en başa dönüyorsunuz. Kasko da ise eğer yeni araç alacaksanız kasko poliçenizi iptal ettirmeden araç ve plaka degişiklik zeyili yaparak hasarsızlık indiriminiz devam etmiş olacak.
 3. @Cant arkadaş son durumunu net biçimde belirtmiş ama.
 4. KaiZeN

  Kasko firmaları arasındaki fiyat farkları

  Hocam merhaba, Bazen sigorta firmaları o marka araçları sigorta yapmak istemeyebilir bunu verdikleri fiyattan anlarsınız. Burda önemli olan tüm klozların eşit veya birbirine yakın olan iki poliçe teklifinin fiyatının karşılaştırılması. Arkadaşların da belirttiği üzere birkaç önemli kloz var; Orjinal cam İMM bedeli (aksigorta ve anadolu da sınırsız seçebilirsiniz diğerlerinde bulunmamakta) İkame araç sınıfı ve süresi Hangi yetkili servislerle yaptıracağınız sigorta firmasının anlaşması olduğu Bunlara dikkat ederseniz ve poliçeleri bunlara göre karşılaştırırsanız çok daha sağlıklı olacaktır.
 5. KaiZeN

  Beyazlar da Parlar

  Teşekkürler hocam sağolasın, eksik olma..
 6. KaiZeN

  Beyazlar da Parlar

  Teşekkürler saolasın hocam, bizimki hala amatör işi .. Düne kadar bende acemiydim, şimdi ancak çırak olabiliriz.. Çift kova yıkamayı da dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım. Aracı ilk olarak bir ön yıkama şampuanıyla yıkadıktan sonra temaslı yıkamaya geçiyoruz. Çünkü ön yıkama sonrası kirlerin tamamı araç yüzeyinden gitmiyor. Bunun için çift kovayla yıkamamız gerekiyor. Kovaların birisinde araç yıkama şampuanı diğerinde sadece su olur. Araca teması özel uretilen eldiven veya washpad ler ( çizme riskini minimum a indirmek için ekstra yumuşak oluyorlar ) ile yapıyoruz ve bunları her panel sonrası ilk olarak temiz suya sokup temizliyoruz ve sonra tekrar köpüklü kovadan şampuanlı suya sokup diğer paneli silmeye geçiyoruz ki aracımızı eldivendeki bir kum parçacıgı yüzünden çizmemek için. Kovaların içinde dirt trap yada grit guard denilen plastikler oluyor. Bu plastikler eldiven yada washpad lere yapışan yada arasına giren nesnelerin kovanın altında kalmasını ve yüzeye tekrar çıkmamasını sağlıyor (dirt trap bu konuda daha iyidir). Aracın en temiz yerinden başlayip en kirli yerine doğru uygulamayi yapıyoruz. Bunun için en az 3 eldiven gerekmekte birisi kaporta, camlar için, diğeri tampon, etek altı, marşpiyel için, diğeri de jantlar için. Ancak bu kadar kısaltabildim:) Camlar için en iyisi meguiars perfect clarity glass cleaner dır, bunun dışında flowey s3 ü önerebilirim. Meguiars şuan n11 de indirimli 57tl civarıydı yanlıs hatirlamiyorsam. Ben teşekkür ederim hocam ne demek, zevkle..
 7. KaiZeN

  Beyazlar da Parlar

  Teşekkürler hocam sağolun. Kesinlikle. Benim kullandıgim kilif 2016 yilindaki ilk aracimdan bu yana kullanıyorum gayet memnunum tavsiye ederim hocam. Bod markası n11 üzerinden almıstım.
 8. KaiZeN

  Beyazlar da Parlar

  Senede 4-5 kez yıkama çok iddalı rakamlar hocam. Senede kaç km yapıyorsunuz yada yağmur üzerindeki kiri ne kadar alabiliyor yada seramik filanmı uygulattınız bilmiyorum ama. Yazın mümkün mertebe haftada 1 yada 2 haftada 1 kez, kış şartlarında da ortalama 3 haftada 1 kez yıkarım aracımı. Detay ın masrafından daha çok sizin de belirttiğiniz stres atma durumu önemli benim için. Herkesin farklı zevkleri, uğraşları vardır hayatta
 9. KaiZeN

  Beyazlar da Parlar

  Sağolun hocam benzinlikte maksimum ne yapabiliyorsak yapmaya çalışıyorum. Detailing de golf gibi bir tutku oldu..
 10. KaiZeN

  Beyazlar da Parlar

  Çok sağolun hocam teşekkürler. Sizde de detay konusunda bir tecrübe var anladığım kadarıyla. Evet kwazar bende de çift atım konusunda bastığınızdaki yaptığı atımla bıraktığınızdaki atım oranları aynı değil. Biraz başlıktan oynama yaparak maksimum seviyede bırakabilirsiniz. Bazı sıvılarda mesela vp dragons breathe gibi koyu olanlarda spreyleme daha zayıf kalıyor. Bilberry kullanmadığım için birsey diyemeceğim. Jantlar için chemical guys signature series wheel cleaner tavsiye edebilirim. Galonluk olarak parlatan adamlar dan alabilirsiniz. 1:4/1:5 oranında sulandırıp kullanıyorsunuz gayet başarılı bir ürün.
 11. KaiZeN

  Beyazlar da Parlar

  Teşekkürler hocam sağolun. G3 gtechniq in camlar için su kaydırıcı ürünü ama arkadaş onu kullanmamıştır sanırım. Başka da g3 isimli bir ürün hatırlayamadım. Ağaçlardan reçine akmış olabilir. Sıcak su döküp bir bezle çok baskı uygulamadan çıkartabilirsiniz yada valet pro combo 2, flowey b33 gibi kuvvetli bir ön yıkama şampuanıyla da sonuç alabilirsiniz. Aslında araç üzerinde wax yada seramik olsa temizlemesi çok daha kolay olacaktır.
 12. KaiZeN

  Beyazlar da Parlar

  Arkadaşlar merhaba, Kışlık uygulamamızı sonunda yaptık golfümüze Havayı biraz güneşli görünce dedim gün bugün. Genelde biliyorsunuz akşamları gidiyordum yıkamaya, uygulama yapmaya ama gündüz gece sıcaklık farkı çok yüksek olduğu için gündüzden gitmek zorunda kaldım. Gittiğim benzinlikte 6 peron olduğu için avantajlı ama gündüz biraz sıkıntı gerçekten. En son kılı uygularken birisi çıktı arabasından bebek mi yıkıyorsun kardeşim dedi Hiç cevap vermeden durulamaya geçtim ve m700 ile silip wax ı uygulayacağım yere yollandım Bu arada yardımcı da bulamadım kendime 4:30 saat sürdü yaklaşık uygulama. Kirlilerle başlayalım Jantlara CG wheel cleaner davlumbazlara CG orange degreaser ile giriştim. Ön yıkamaya geçtim ki secho nun nozul u çatlamış yüzüm gözüm vp foamula 1 oldu Ve yine bileklere kuvvet deyip 1lt lik kwazar a boşaltıp spreyleme ile yaptık. Jantların detayını da wheel woolies fırça ve CG whee cleaner ile yaptım. Ön yıkama sonrası birkaç fotoya bakalım Kova yıkamamızda dumanı üstünde AB purple velvet ile yaptık. 10lt ye yaklaşık 15ml kullandım. Kokusu hatırlarmısınız yada hala varmıdır bilmiyorum ama tipitip sakızların kokusuna çok benziyor Ürün işini güzel yapıyor bence f/p ürünü olmaya aday diyebiliriz. Çoklu eldiven ile yıkamaya devam. Klin, gyeon . Washpad ler de purestar polar bear ve purestar russian blue. Washpad lerden çok memnun kaldım. Demirtozu temizliğinde vp dragons breathe kullandım yine işini gerçekten iyi yapıyor. İlk uygulamamdaki kadar elbette çıkmadı ama hatrı sayılır vardı diyebiliriz. Ev sanayiye yakın olduğu ve açık otoparkta olduğu için. Kil de vp turuncuyu kullandım. Kilden sonra aracı kurulayıp devam edeceğim alana geçtim. Kurulama da purestar duplex kullandım 70*90 ve 45*75. Kapı eşiklerine sonax bsd ve AB p32 karışımını kullandım tekrar. M700 ile aracı son kez geçtim. Camları meguiars glass cleaner ve purestar glass towel ile sildim. Lastiklere de nanolex Tire tabii ki. Ve final olarak 1,5 kat diyebiliriz bilt hamber double speed wax uyguladım. 2 . Katı uygularken hanım arayınca biraz acele ettim Wax silme bezi olarak da gyeon soft wipe, purestar sarı ince çift taraflı ve purestar luxury mavi bezi kullandım bu başka gerçekten parasını sonuna kadar hak ediyor. Son parlatmada kullandım çok başarılı. Kalınlığı duplex i andırıyor.
 13. @Nisay67 Hocam ön camı değiştirmiş birisi olarak tavsiyem serviste orjinal cam ile değiştirin. Tramere yansıyacaktır ön cam değişimi olarak. Bu sebeple sonradan satarken sıkıntı yaşar mıyım diye düşünüyorsanız alcak kişi varsın almasın. Ön cam değişiminde önemli olan işçiliktir. Tavan döşemesine ve yan çıtadaki döşemelerde zarar verebiliyorlar. Ayrıca cam tavan arsa araçta, ön cam ile cam tavan arasında bir fitil var onunda mutlak suretle değişmesi gerekiyor. Kasko poliçesinde ayrıca orjinal cam muafiyeti varsa bedelin %25 ini arkadaşınız ödeyecektir.
 14. Görülen o ki arkadaşlar herkes aracının değerini bilip değiştirmeyi düşünmesin yerine konulacak olan için kaç bin TL fark çıkacağının ucu yok.
 15. KaiZeN

  Golf 7.5 lastik paspas önerileriniz?

  Evet hocam kauçuk lastik yazmışım. Servislerin hepsinde vardır hocam. Havuzlu isterseniz de optimat halı paspaslar var onlardan varsa bir görün ona göre karar verirsiniz. Altları kauçuk üstleri halı gayet başarılı duruyor ben epey niyetlenmiştim.
×
×
 • Yeni Oluştur...