Pasta,Cila,Boya Koruma,Araç İç temizliği Hakkındaki Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz.

bu konu düzenlense çok iyi olur, paylaşımlar üste yorumlar aşağı, mesela , basit araba yıkama,detaylı yıkama,pasta cila, araç içi temizlik gibi bölümlere ayrılarak , yaklaşık 11 sayfa oldu, ben kendim not defterime yazıyorum [emoji4] işime gelenleri, ama üstte olsa çok iyi olurdu düşüncesindeyim.
Faydalı yorumları üste çıkar gibi bir çalışma yapacağım hocam. Ne zaman biter kısmet

Arkadaşlar selamlar . 

@Gokhan1300 Hocamın aracına geçtiğimiz günlerde polisaj yapmadan demir tozu sökücü , kil , wax ve bsd uygulandı . 

Araç geldiğinde elinizi araç yüzeyinde gezdirdiğinizde ince bir zımpara gibiydi . 

Niyetim araca polisaj yapmaktı fakat demir tozu sökücüyü uyguladıktan sonra projektör altında baktığımızda ileri derecede çizik ve hare görmediğimiz için aracın boyasını gereksiz yere inceltmemek adına soft kil uygulamaya karar verdik ve sonrasında soft99 fusso uygulandı .

Demir tozu sökücü olarak valet pro uyguladık ben demir tozu sökücüsünü olabildiğince saf kullanıyorum fakat valet pro çok yoğun olduğundan mecburen istediğimden bir miktar fazla sulandırdım buna rağmen ürünü uygularken sprey şişe sıkıntı yaşattı . Kullandığım sprey şişeler valet pronun ve meguiars ın şişeleri valet pro dragons alacakların mutlaka iyi bir sprey şişede edinmesini tavsiye ederim .  

Demir tozu sökücü 

Demir tozu sökücü uyguladıktan sonra araca projektör altında baktık durum aşağıdaki fotodaki gibi çok karamsar olmadığından polisaj yapmadan uygulamaya devam ettik . Hatta aracın çizik durumu çok iyi idi .

Bundan sonrasında ise araca valet pro turuncu kil ardından soft99 fusso uygulandı . BSD uygulamadan 2 gün sonra (bugün) araç yıkandı ve uygulandı .

Bunlarda uygulama sonrası aracın durumu . 

Son olarak Soft99 fusso sonrası bsd öncesi yaptığımız yıkamada oluşan boncuklar .

Gökhan hocama teşekkür ediyor aracını kazasız belasız güzel günlerde kullanmasını diliyorum .

@mahmut0382 hocam ellerine sağlık.

Kısa zamanda başka araçlar için görüşmek dileğiyle.

@mahmut0382Selamlar; aracımı yaza hazırlamak istiyorum. Bu ayın sonunda yıllık bakımın ardından cam filmi ve genel iç-dış temizlik yaptırmak istiyorum.

Temizlik için şöyle bir uygulama fark ettim; sizin tavsiyenize uymak istiyorum. 

Sonax firmasında şöyle bir şeyle karşılaştım. Detaylı iç temizlik ve ozonla sterilizasyon. Link: http://www.sonax.com.tr/uygulamalar/fiyat-listeleri.html

Sizce gereksiz bir uygulama mı olur? Teşekkür ederim.

@mahmut0382Selamlar; aracımı yaza hazırlamak istiyorum. Bu ayın sonunda yıllık bakımın ardından cam filmi ve genel iç-dış temizlik yaptırmak istiyorum.

Temizlik için şöyle bir uygulama fark ettim; sizin tavsiyenize uymak istiyorum. 

Sonax firmasında şöyle bir şeyle karşılaştım. Detaylı iç temizlik ve ozonla sterilizasyon. Link: http://www.sonax.com.tr/uygulamalar/fiyat-listeleri.html

Sizce gereksiz bir uygulama mı olur? Teşekkür ederim.
Selçuk hocam sonax ve türevi bir çok kurumsal firmadan uzak durmanızı tavsiye ederim . Uygulama hakkı ile yapılırsa gereksiz değildir fakat detaylı temizliği butik bir yerde daha uygun fiyata çok daha kaliteli yaptırabilirsiniz . Hakkı ile yapılan bir temizlik 1 günden önce bitmez ben bana iç - dış bakım için gelenlerin aracına en az 2 gün el koyuyorum . En basit örnek Gökhan hocamın aracına polisaj yapılmamasına rağmen 3 saat civarında uğraştım . Çoğu yer bu sürede polisajı bitirir . Yapılacak işlemin süresini sorduğunuzda alacağınız cevap yapılacak iş ile ilgili az çok fikir verir . Süre ne kadar uzunsa işçilik o kadar iyi olacaktır . Özellikle 2-3 saatte detaylı temizlik yaptığını iddia edenlerin çok iyi işçilik çıkaracağını sanmıyorum .

Bu arada arkadaşlar kısa olsa da derin sayılacak (Tırnağa takılan ) bir çiziği zımpara ile giderdik . Bunda boyanın kalınlığı ve çiziğin derinliği çok önemli boya işlem öncesi 150 mikron civarı idi işlem sonu 135 mikron oldu .

Çizik çok kısa fakat tırnağa takılan pasta ile geçmez denilen türden .  

Zımpara sonrası

Polisaj sonrası 

mrb. arkadaşlar ilk msj ım umarım doğru yere yazıyorumdur.Aracıma boya koruma yapacağım aldığım ürünler meg. kil,soft99 cusso,sonax bsd,meg in yıkama eldiveni ,megin sarı şampuanı ve ipa bunların dışında, özellikle olmazsa olmaz dediğiniz bir ürün var mı?Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

mrb. arkadaşlar ilk msj ım umarım doğru yere yazıyorumdur.Aracıma boya koruma yapacağım aldığım ürünler meg. kil,soft99 cusso,sonax bsd,meg in yıkama eldiveni ,megin sarı şampuanı ve ipa bunların dışında, özellikle olmazsa olmaz dediğiniz bir ürün var mı?Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Merhabalar 

Polisaj yapılmayacaksa aldığınız ürünler işinizi görecektir . Bunların üstüne basınçlı yıkama makineniz varsa demir tozu sökücü ilave edebilirsiniz fakat polisaj yapılamayacaksa olmazsa olmaz değildir .

Mahmut hocam polisaj yapılmayacak.Demir tozu sökücü olarak daha önceden jantlar için almış olduğum Provax markalı ürünü kullanmamın bir sakıncası olabilir mi?

Mahmut hocam polisaj yapılmayacak.Demir tozu sökücü olarak daha önceden jantlar için almış olduğum Provax markalı ürünü kullanmamın bir sakıncası olabilir mi?
Hocam demir tozu sökücü şart değil bahsettiğiniz ürün hakkında bilgim yok bazı jant temizleyiciler boyalı yüzeylerde sıkıntı çıkarabiliyor ondan kullanın bir şey olmaz diyemem .

Uygulamayı sizin burada anlattığınız gibi yapmaya çalışıcam umarım becerebilirim.Geri dönüş içinde tekrardan teşekkür ederim.

Uygulamayı sizin burada anlattığınız gibi yapmaya çalışıcam umarım becerebilirim.Geri dönüş içinde tekrardan teşekkür ederim.
Rica ederim . Sıkıntı olursa 0 542 654 05 05 nolu telefonu arayabilirsiniz . 

Kili uygularken bastırmadan uygulamaya dikkat edin . 

150 mikron galvaniz kaplama dahil toplam film kalınlığıdır. 150 den 135 e düşüş az gibi gelebilir ama alınan kısım vernik katmanından. 35 mikron vernik olsa yarısı gitmiş demek daha doğru olur. Ayrıca kaç numara zımpara kullanıldı ? 

150 mikron galvaniz kaplama dahil toplam film kalınlığıdır. 150 den 135 e düşüş az gibi gelebilir ama alınan kısım vernik katmanından. 35 mikron vernik olsa yarısı gitmiş demek daha doğru olur. Ayrıca kaç numara zımpara kullanıldı ? 
Hocam dediğinize katılıyorum böyle durumlarda çiziği almak için mecburen düşüyorsunuz . Araç sahibi çiziğin gideceğinden de çok ümitli değildi ama 15 mikron ( ölçü aletinin hata payıyla max 20 mikron ) boyayı incelterek çiziği aldık . Bir diğer husus zaten aracın çoğu yerinde boya 130 mikron ve altı idi şansa çiziğin olduğu yer kalın çıktı .  Zımpara olarak 800 kumdan başladım kademeli olarak 2000 ne kadar çıktım . Pasta olarak menzerna 400 + 2500 + 3800 ile aracı kusursuz teslim ettim . 

Astar + boya + vernik ten oluşan kaplamanın her bir kısmını ayrı ayrı ölçme imkanımız olmadığından hepsinin sonucunu yazmak durumunda kalıyorum . Astara kadar olan kısım en fazla 70-75 mikrondur . Zaten aynı araçta 68 mikron ölçtüğümüz yerde çıktı yüksek ihtimal değişen bir parça .

Evet hocam dediğiniz gibi muhtemelen orijinal parça değildir veya belki sonradan boyanmıştır zira 130 normal ama 150 mikron epey yüksek. Hele 68 mikron çok garip. Sizin yaptığınız işlem otomotiv fabrikalarında oluşan çiziklerin giderilmesi işlemi aynı zamanda ve doğrudur Naçizane başka  bir yöntem daha ekleyebilirim Çizik ve etrafı 1000 zımpara ile zımparalanır ince bir kat 2K vernik atılır yama tineriyle yayılır ve sonrasında pasta polisle işlem tamamlanır. Bu işlemde film kalınlığı pek etkilenmez. Selamlar 

Geri
Üst Alt