Golf 7 aracımda önüme kaya düşmesi sonucu kaza

Geçmiş olsun. Çamurluğun üst kısmına kadar göcük olması kötü olmuş. 

Şurada yazdığına göre trafik sigortası teminatına göre araç başına 36 bin tl'lik hasar karşılanabiliyormuş: https://www.koalay.com/blog/detay/trafik-sigortasi-hangi-durumlarda-odeme-yapar

Bir diğer durum ise aracınızın o bölgeden daha önce kazası yoksa değer kaybı alabilirsiniz. Değer kaybı da trafik sigortasından karşılanıyormuş. Siz trafik sigortanızı yaptırdığınız şirketi arayıp detaylıca bilgi alın, yol göstereceklerdir.
Bir yanlışlık olabilir mi ? Çünkü ben bugüne kadar lüks bir araca çarpıp 80.000TL hasar kaydını cebinden ödeyeni duymadım. Araç başına teminat farklı durumlar için geçerli. 

Sigortaların yan sanayi, tamir vs. hakları var. Özellikle 5-10 yaşından sonra.

Bir yanlışlık olabilir mi ? Çünkü ben bugüne kadar lüks bir araca çarpıp 80.000TL hasar kaydını cebinden ödeyeni duymadım. Araç başına teminat farklı durumlar için geçerli. 

Benim de net bilgim yok hocam. Yazanlara göre araç başına 36 bin tl, kaza başına 72 bin tl yazıyor. Sigorta şirketini arayıp detaylı bilgi almak en iyisi. 

Sigorta teminat sistemi farklı kasko teminat sistemi farklı, trafik sigortasında teminatlar önceden belirlenir kaskoda poliçenize göre rayiç bedel artı ihtiyadi mali mesuliyet değerinize göre hasar ödeme belirlenir, bu hasarın trafik sigortasının 40 bin karşılamasıyla giderileceğini düşünmüyorum kaskonun olmaması çok yazık olmuş kasko durumunda perte çıkma şansı olurdu.

Full kaskom var deyip güvene güvene binlerce sürücü trafikte habersizce geziyor, İMM değerinden haberi olmadan internetten en ucuz kaskoyu yaptırıp geçiyor, %100 rüculu kazalarda bir 2020 model audi a6 ya yandan çarptınız diyelim a6 şu an 500 desek hasar 150 bin çıktı sizin  aracınızı hasarının tamamı kaskonuz tarafından ödenir ancak dananın kuyruğu burda kopuyor 100 de 100 suç sizde ise karşı tarafın 150 yi de 37 trafik sigortası çıkıp sizin İMM nizin ödemesi gerekiyor ve İMM'nizin 113 binden fazla olması lazım, poliçenizi açıp bir bakıyorsunuz İMM değeriniz 50bin, 63 bin tlcik ellerinizden öper.

Sonuç: Kasko yaptırırken İMM değerinizi en az 250bin yapın derim.

Full kaskom var deyip güvene güvene binlerce sürücü trafikte habersizce geziyor, İMM değerinden haberi olmadan internetten en ucuz kaskoyu yaptırıp geçiyor, %100 rüculu kazalarda bir 2020 model audi a6 ya yandan çarptınız diyelim a6 şu an 500 desek hasar 150 bin çıktı sizin  aracınızı hasarının tamamı kaskonuz tarafından ödenir ancak dananın kuyruğu burda kopuyor 100 de 100 suç sizde ise karşı tarafın 150 yi de 37 trafik sigortası çıkıp sizin İMM nizin ödemesi gerekiyor ve İMM'nizin 113 binden fazla olması lazım, poliçenizi açıp bir bakıyorsunuz İMM değeriniz 50bin, 63 bin tlcik ellerinizden öper.

Sonuç: Kasko yaptırırken İMM değerinizi en az 250bin yapın derim.
Katılıyorum hocam. Ben de geçtiğimiz ay bu zamanlarda yenilerken imm değerini yanlış hatırlamıyorsam 40 lira civarı bir farkla 250 bin tl yaptırmıştım. Günümüzde 250 bin tl artık bir şey değil. Bu yüzden dikkat etmek lazım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Herkese çok teşekkür ederim.Bugün tutanağı jandarma bölgesi olduğu için jandarma karakoldan aldım asli kusurlu bana çarpan arsç ve benide hiçbir kusuru bulunmamaktadır şeklinde rapor tutulmuş zaten doğru olanda bu çünkü kazada en küçük bir ihmalim dahi yok.ama kaza bu nezaman neyle karşılaşacağımız belli olmuyor.çok şükür canımızabişey olmadı servise çekildi araç ama servis yetkilisinin ilk verdiği bilgi keşke kaskonuz olsaydı çünkü trafik sigortası bazı orjinal parçaları karşılamıyor sizden farkları talep edilir denildi böyle bir saçmalık varmıdır gerçekten ve merak ettiğim diğer bir konuda değer kaybını ne şekilde talep edebilirim izlemem gereken yol nedir
Sizin kendi sigortanızla işiniz yok. Karşı tarafın sigorta şirketiyle muhattapsınız. Muhtemelen servis sizin adınıza form doldurup yetki alacaktır.  Olası teminat yetmezliği durumunda arda kalan meblağ karşı taraftan talep edilebilir düşüncesindeyim, ancak servisten aracınızı alabilmeniz için öncesinde meblağ aşmış ise cebinizden ödersiniz. Daha sonra karşı tarafa dava açarak geri kalan bedeli ve değer kaybını talep edebilirsiniz.

Eksperden daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Trafik sigortası orjinal parça karşılamaz diye bir durum yok diye biliyorum.

Orjinal parça karşılamaz ya da karşılar gibi maddeler, kendinize ait kasko sigortanızın şartları ile ilgili durumlardır. 

Kaskonuz olsaydı kaskonuzdan yaptırırdınız. Karşının trafik sigortasından meblağ karşılanır. Teminat aşımı oluşuyorsa önce karşı tarafın kaskosu varsa oradan, yoksa karşı taraftan arda kalan bedel rücu edilirdi. 

Geçmiş olsun.

Geçmiş olsun. Üzüldüm.

Çok geçmiş olsun. Neden şu takip mesafesine dikkat etmezler anlamıyorum. Önünüze bir engel çıkar, engelden kurtulduğunuza şükür edemeden arkadan başkası gelir çarpar. Bence çok sinir bozucu bir durum.
Haklısınız. Malesef memlekette hız sınırlarına uyulmadığı için, uyan birisi çıkınca da arkasından gelen sollamak için zaman kolluyor. Bu durumda takip mesafesi falan hikaye oluyor işte.

@Kysr038 @ogzogz @MuratBinaoglu

Sigorta Genel Şartlarında orijinal parça ve değer kaybı ile ilgili yazanların bir kısmı kanunlara ve Yargıtay İçtihatlarına aykırı maddelerdir. Tüm sigortalar "gerçek zararı (teminat limiti sınırları içinde)" karşılamak zorundadır. Bu konuda onlarca Yargıtay içtihattı mahkeme kararı STK kararı var.

Dolayısıyla, karşı tarafın trafik sigortası (sigortalısının kusur oranına göre) sizin aracınızın parçaları orijinal ise, orijinal parça ile değişim yaparak + değer kaybını ödeyerek gerçek zararı karşılamak zorundadır. İlk etapta genel şartlardaki maddeleri gerekçe göstererek karşılamayabilir, ama siz aracınızı yaptırıp sigorta tahkimde veya mahkemede dava açıp eksik kalan kısmını alırsınız (teminat limitlerini geçmeyecek şekilde). Dolayısıyla ilk etapta aracı yetkili serviste yaptıracağınız için bir ücret ödemeniz gerekebilir. Trafik sigortasına bırakırsanız ne yetkili serviste onarım ister ne de orijinal parça ile onarım ister, onun yerine çıkma-eşdeğer-yan sanayi gibi parçaları kullanarak uyduruk en ucuz tamirhanelerde onarmaya çalışacaktır.

En temizi yetkili servise çektirip, orijinal parça ile onartıp, farkı da sonrasında dava ederek talep etmek.

Keşke kasko olsaydı çünkü o zaman kasko sizin aracı yaptırıp karşı tarafın trafik sigorta şirketinden alacak idi.

@AhmetCakmak İMM tutarı Anadolu Sigorta da 4-5 yıl önce 500.000 idi, şu anda sınırsız.

Kaskonun ucuzunu tercih edenlere söylenecek çok şey var da kimsenin umurunda olmaz herkes çok uyanık çok akıllı maşallah. Şu kadar ucuza yaptırdım harika şöyle indirimli fevkalade diyerek daha fazla para verenlere akıl veriyor bazı insanlar (kaza yapmadıkları sürece de cahilce haklı olduklarını sanıyorlar). Ne zaman ki bir kaza oluyor, İMM gerekiyor ondan sonra o uyanık insanlar şöyle mi idi böyle mi idi diye çare arıyor. Maalesef bir musibet bin nasihatten iyidir kuralı hep geçerli.

@MuratBinaoglu Polis/Jandarma tutanağı kusur oranını belirleyemez. Karşı taraf sigorta şirketi buna da itiraz edebilir, o zaman STK ya başvurup biraz masraf edip bilirkişi kusur tespit raporu alıp zararı talep edebilirsiniz. Sizin olay arkadan çarpma olduğu için muhtemelen karşı sigorta şirketi kusura itiraz etmeyecektir. Geçmiş olsun.

Herkese kazasız belasız sürüşler.

Arkadaşlar herkese teşekkür ederim ve şunu açıkça belirteyim kesinlikle kasko yaptırın benim 10 gün önce dolmuştu kaskom ve kredi kartımın hesap kesim tarihini bekleyeyim öyle yaptırırım diye düşündüm.malesef kaza nezaman gelir hesaplayamıyorsunuz buda bir ders olsun.servis 22 bin ₺ masraf çıkacağını bildirdi ama sigorta nekadarını karşılar bilemiyoruz dedi önce ben servise ödemeyi yapacağım sonra sigorta parayı nezaman yatırır nekadarını yatırır bekleyip görecez sonrasında dava açılması gerekiyorsa onu yapacam

Eğer servisin sigortayla anlaşması varsa hiç ücret ödenmesine gerek yok diye biliyordum. 

İ.M.M için sigortacımla görüştüm. 250.000TL ye çıkarttırdım 30TL fark oldu. Zorunlu trafik sigortasının gerçekten 39.000TL limiti varmış, 2020 yılı için çok komik bir rakam.

Servis avrupa araçların orjinal yedek parçalarını trafik sigortasının karşılamadığını yerli parçayı ve yedek parçayı karşıladığını aradaki farkı bizim ödeyeceğimizi söyledi.Ben yinede bir avukata danışacağım sonucu sizlerle paylaşırım

Selamun aleykum herkese çok teşekkür ederim kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim

Geri
Üst Alt