2020 OTOMOBİL FİYATLARI

WP ticaret grubumuzda İtalya otomobil sektörünün görüşü paylaşıldı.  TR de aynı yönde beklenti olduğu belirtilmektedir.

Dün de bir Oyder Webinar günüydü. Covid-19'un İtalya'ya ve İtalyan otomotiv sektörüne getirdiği sorunları, şimdiyi ve geleceği kıymetli arkadaşım Çınar Noyan'ın moderatörlüğünde Doç. Dr. Leonardo Buzzavo'dan dinledik. Kısaca özetleyecek olursak:
1 - Sıfır denecek sayıda yeni araç satışı mümkün oldu Mart ve Nisan aylarında.
2 - Sıfır araç satışları kısa sürede toparlanacak gibi değil. İnsanların önceliği sıfır araç almaktan çok uzakta. Öncelikle hayatta kalmaya çalışıyorlar. Şirketler de öyle.
3 - Yetkili satıcılar uygun fiyatlı ikinci el araç satışına, yedek parça ve servis hizmetlerine yönelmek zorunda.
4 - Yeni müşteri elde etmeye çalışmak yerine eldeki eskileri iyi değerlendirmek, onlarla bağlılığı artıracak ürün ve hizmetler geliştirilmeli, uygun fiyatla akü - lastik değişimi, periyodik bakım paketleri hazırlanmalı.
5- Yetkili satıcıların maddi yapıları kuvvetli olanları bu krize daha dayanıklı olabilir ama bir kısmı kapanacaktır maalesef.
6 - Gelecek eskisi gibi olmayacak. Artık dijital her anlamda hayatımızın içinde daha çok olacak. Tanıtımda eski sistemler de yaşayacak (fuar, teşhir, deneme sürüşü) ama dijital tanıtım sistemleri ile birlikte.

7 - Post virüs döneminde toplu taşıma çok da cazip olmayacak, işlerine şahsi araçlarıyla gitmek isteyenler sıfır olmasa da makul fiyatlı bir otomobil almak isteyeceklerdir. İkinci elde bu anlamda hazır olmalı bayiler.
8 - Premium markalar bayi adetlerini azaltacaktır. 
Bütün bunlar İtalya'dan yansımalar ama bence tüm dünyada geçerli olacak şekilde net anlatıldı. @Oyder'e ve sayın Buzzavo'ya teşekkürler...
Artı olarak bugün gelen bir veri:

"İngiltere'de otomobil satışları Nisan'da 1946'dan bu yana en düşük seviyeye geriledi"

https://tr.investing.com/news/stock-market-news/ingilterede-otomobil-satslar-nisanda-1946dan-bu-yana-en-dusuk-seviyeye-geriledi-1959298

@Negatiwe

Araç alırken tüm Türkiye VW bayilerini aramıştım, bazılarının halen numarası duruyor bende. Bir tanesi WhatsApp dan durum paylaşımı yaptı, ilginizi çekerse. 

@krym

Hocam önceki mesajımda da belirttiğim gibi VW fiyat listesi hayli şişik, aşağıda güncel fiyat bilgisini bulabilirsiniz. Arayıp sormak lazım tabi. 

Screenshot_20200505_150815_com.whatsapp.jpg

Screenshot_20200505_150819_com.whatsapp.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@krym  adam tamamen uydurmus herseyi, araba dumduz comfortline, disina iki uc tane replika plastik onunde replika j led takmis milleti dolandiriyor.

Böyle sahte yalan bilgilerle yazılan ilanlari şikayet edemiyor muyuz

Sent from my iPhone using Tapatalk

@ZITIPAŞA Hocam araç fabrika çıkışlı Rline opsiyonlu bir comfortline gibi gözüküyor. Sahte olan bir şey yok gibi.

@Hsmpsn Sarı site malesef böyle basit ilanları geçtim, kapora d*landrıcılarının ilanlarını bile kaldırmıyorlar malesef.

Böyle sahte yalan bilgilerle yazılan ilanlari şikayet edemiyor muyuz

Edebiliyormuşuz. 3 -4 satir sikayet yazilabiliyor ben de şimdi ogrendim. Bundan sonra böyle sahtekar ilanlar elimden kurtulamaz. Gerisi sari sitenin insafina kalmış

[mention=510]ZITIPAŞA[/mention] Hocam araç fabrika çıkışlı Rline opsiyonlu bir comfortline gibi gözüküyor. Sahte olan bir şey yok gibi.
[mention=18329]Hsmpsn[/mention] Sarı site d*landırıcıları besleyen bir site olduğu için malesef böyle basit ilanları geçtim, kapora d*landrıcılarının ilanlarını bile kaldırmıyorlar malesef.
Hocam aracta en basit hiz sabitleme yok. Hayaleti falan gectim... highline kategorisinde koymus ilana. Fabrika çıkışı full R-line nasil olur bilmiyorum ama böyle highline olmayacagina her türlü kefilim

@AhmetCakmak Sadece replika ön tampon (replika arka difizör bile yok) ve replika far var @ZITIPAŞA  dedigi gibi, ayrica r-line mk 7.5'da sadece highline opsiyonuyla geliyor, comfort araci highline diye acmis, bilmeyenleri dolandirmak icin, araci high donanimli comfort olarak ilan verilmemis (ki öyle bile degil, hiz sabitleme-katlanir ayna-stoplar vs. yok), tamamiyla karektersiz birisi

@Hsmpsn Evet zaten araç highline değil, rline dış opsiyonlu olabilir. 

@krym Hocam farklı araçlara mı bakıyoruz anlamadım ki :)  Ön tampon tamam diyelim, ama rline marşpiyel ve arkada rline difüzör de var. Ayrıca arka cam spoiler'ı da var. Highline olmadığı zaten multimedya cihazı, arka stoplar, gösterge paneli ve hız sabitleyici olmamasından belli oluyor. Dış rline +pxb opsiyonlu bir araç bu.

@krym Hatırladığımı teyit etmek amacıyla VW sitesine baktım. Dediğim gibi; Rline paket alabilmek için led mid ön fark opsiyonunu da ekleme şartı var. Bu yüzden bu araçta sadece bu iki opsiyon var kısacası.

image.png

@AhmetCakmak  hocam benim bildigim mk7.5 da r-line paket sadece highline da var

ama bu arkadasin dedigi gibi özel siparis ise, olabilir ama adam model yilini-donanim paketini bile yalan yanlis girmis, comfort araca 30 bin liradan fazla extra para verdigine pek inanasim gelmiyor ( ilk basta piano black difuzörü görmedim, orjinale benziyor) ki sürüs-konfor paket bile yok gördügüm kadariyla, ama 30 bin liralik r-line dis paket özel siparis olarak verilmis, cok degisik bir araba, bence hepsi replika, cünkü mantikli degil

Kafam karisti, baska yorumu olan?

@krym Hocam Comfortline'da da çok fazla opsiyon eklenebiliyor bildiğiniz gibi. Bu da böyle bir comfort demek ki :) Zaten orjinal rline olup olmadığı en basitinden serviste sorgulanır. Comfortline aracı Highline kategorisine koyan insanlar genelde ilanı şişirdikçe şişiren tipler oluyor. Ospiyon maliyeti 30 bin tl değildir, tahmini 10 bin lira civarıdır. Zaten size attığım fotoğrafta fiyat yazıyor parça parça. Bu ilanı sanırım 3-4 ay önce de gördüm yanlış hatırlamıyorsam. Arkadaş gerçekten satıcı olsa fiyatı da ona göre revize ederdi. Böyle ilanlar çok, takılmamak lazım :D  

Geri
Üst Alt