Jump to content

tiesay

Üye
 • İçerik sayısı

  1461
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

 • Days Won

  12

tiesay en son 25 Temmuz tarihinde kazandı

tiesay en çok beğenilen konuya sahip!

Bilgiler

 • İsim
  Erinç
 • Yaşadığım Yer
  Ankara
 • Özel yazı
  Mk7.5 1.5tsi 150bg

Güncel Profil Ziyaretleri

3197 profil görüntüleme
 1. tiesay

  Boğaz kelebegi yağlanma...

  @Mmt0634Hocam geçmiş olsun. Umarım masrafsız, sorunsuz çözüm bulursunuz.
 2. tiesay

  Araç Çalışmıyor, Yardım.

  @DuzboruDownpipe Benzinli araçlar ile dizel araçlarda bulunan pompa hayli farklı, tahminen common rail sistemdeki enjektörlere çok daha komplike/yüksek basınç pompaları gerekiyor. THP lerdeki pompa fiyatı 4000tl civarı güncel fiyat görüyorum, yurtdışı ali Express 3000tl civarlarında. Tahminin marka farketmeksizin tüm benzin araçlarda bu sistem daha basit/maliyetsiz. Doğuş mu fahiş fiyat uyguluyor acaba diye düşünüyordum ancak üstteki mesajda Vw Almanya da dizel pompa 2000€ civarı görünce, benzin motor pompasının neredeyse 5-6 katı fiyatı.
 3. tiesay

  Araç Çalışmıyor, Yardım.

  @SCCHocam baya bir konuya değinmiş, sonunda kendin de cevabı vermişsin Eşel mobil olayı fena, bayram öncesinde zaten "Avrupa nıj en ucuz yakıtı bizde" diyerek buraya bir ayar çekileceğinin sinyali verildi. Eşel bittiği an fırlar ama bence şöyle bir güzellik yaparlarsa duble katmerli olur. Önce ötv % oranını arttırırlar, oradan bir zam yeriz. Üzerine eşeli de parça parça kaldırırlarsa, arada ötv % zammı da kaynar tam olur Eşeli önce kaldırıp, üzerine vergi eklemek göze batar (gerçi neler oldu da bu millete hiçbir şey batmadı, o da ayrı..)
 4. tiesay

  Golf 7 Arceo Marseille Jant

  @Rx7 https://www.marktplaats.nl/a/auto-onderdelen/banden-en-velgen/m1714058949-19-arceo-marseille-sportvelgen-vw-audi-bmw-mercedes-ford.html Bu adreste fotolar içerisinde, MK7 araç üstü uygulanmış fotolar mevcut.
 5. tiesay

  Araç Çalışmıyor, Yardım.

  @ZITIPAŞAAcaba VW Türkiye ye (veya Almanya) bir mail atarak: Aracın otoyolda kullanım esnasında birden stop ettiğini ve sizi/ailenizi çok büyük bir tehlikeye soktuğunu (biraz da konuyu abartarak), tüm bayram tatil planlarınızı aksattığını, bunun üzerine araçtan bu denli soğumuşken tamir ücreti olarak bu denli astronomik bir bedelin çıkartılmasından doğan memnuniyetsizliğinizi mi belirtseniz?
 6. tiesay

  Araç Çalışmıyor, Yardım.

  Haklısınız hocam. Bu arızayı servis kaydında görebilmesi, araç garanti kapsamında ya da iyi niyet altında şöyle %60-70 lik bir bedeli karşılanırsa olurdu. Şu fiyatıyla kim yaptırır ki? Parçanın kronik sorun olmadığını, size biraz erken zamanda sorun oluşturduğunu düşünüyorum ancak dizel araçlarda maalesef bazı sorunları çok duyar oluyoruz. Bir de unutulmaması gereken mevzu memlekette dizel akaryakıt kalitesi her yerde aynı değil. Dizel motorlar için çevre normları da katılaştıkça sürekli bir adblue, partikül filtresi vs.. gibi soruna davetiye çıkarabilecek parçalar artıyor. PSA grubunu dizel problemi konusunda örnek amaçlı verdim, fransızlar dizel motorda verimlilik/tüketim olarak diğer milletlerden 1 tık önde ve halen yeni araçlarda dizel motor seçeneği var. Ancak onlarda bile problemler görüldüğü üzere can sıkabiliyor.
 7. tiesay

  İşte Benim Golf'üm.

  Söylemeye çekinmesi gereken kişi Prof. amcamız, yanlış anlaşılma olmasın. Yani adam site yönetiminde cümle komşu içinde bu lafı hak iddia edercesine söylüyorsa, ertesi güne aracına olabilecekleri en azından düşünmesi gerekirdi. Bizim sitede olsa affetmem! (Ara gaz)
 8. tiesay

  Araç Çalışmıyor, Yardım.

  @SavatageKullanım güzergahı önemli ama ağır araçta da yine 2lt civarı fark devam eder. Yani tiguan ın 10.5 lt yakacağı yerde, dizel de 8.5 yakar. (Şehir dışı senaryoda daha da düşer.) Hadi çok durduk, kalktık, tampon tampona öndeki aracı takip ettik 3 litre fark yaptık. 80000km boyunca da arabayı böyle tampon tampona kullandık diyelim. 100km de 3 litre, 80000km de 2400 litre, Yılda 20000km yapan, 4 yıl sorunsuz kullanan birisi için 80000km sonunda 17000 TL yakıt tasarrufu yapıyor. Alırken 35000 TL ödenen farkı için 160000km 8 yıl kullanım kafa kafaya geliyor. Hadi 5 olmasın da 8. Yılda mazot pompası/enjektör vs bozuldu? Etti mi bir 15-20bin TL masraf? Eskiden dizel/benzin sıfır alım fiyat farkı bu kadar yoktu, 2.el satarken de o farkı bir şekilde koruyabiliyorduk. Ancak şu anda dizelde 35000 TL farkı yıllar geçtikten sonra ikinci elde korumak mümkün olur mu, onu da zaman gösterecek. (dolar bazında koruması önemli, yani bugün 4500usd farkı, 8 yıl sonra ikinci elde satarken yine 4500usd olarak koruyabilecek mi?) Benzinden o kadar korkmamak lazım, yeni motorlar hem turbo sayesinde keyifli, hem de görece tasarruflu.
 9. tiesay

  Araç Çalışmıyor, Yardım.

  @SavatagePassat da durum farklı ama... Beyaz renk ve tdi oldu mu aşiret pakete upgrade oluyor, bu yüzden 50bin fazla verecek müşteri bile bulunur passat ta. "VW halen dizel motor üretse" diye yalvarsa yeridir doğuşun. Ama hesabını/kitabını bilen için mümkün değil verilmez o fiyat farkı. Benim için 10bin lira fark kafi, üzeri tercih dışı.
 10. tiesay

  Araç Çalışmıyor, Yardım.

  @ZITIPAŞAHocam geçmiş olsun. Can sıkıcı olması yanında tehlikeli de bir arıza, otobanda direksiyon kirlenmesi / sertleşmesi Allah korusun... Arızalı parça fiyata gelirsek, akıl tutulması! benzin/dizel mukayesesi yaparsak: Benzine kıyasla dizelin 100km de 2lt yakıt tasarrufu olsa, 70000km de 1400 lt tasarruf diyebiliriz. Bugünün akaryakıt fiyatıyla yaklaşık 10000tl tasarruf demek. Bu parçanın işçilik hariç 15000tl denmesi dizel almaktaki yatırımın amacına ters! Daha dizel de enjektör mevzuları da var, onlara girmiyorum. Benim aracım olsa 1/3 hatta 1/2 fiyata dahi dışarda yaptırmaya kabulüm. Eğer araç değiştirme niyetine de girdiyseniz bir sonraki aracı benzinli düşünmediniz de mantıklı olacaktır. Benzinli araçta da arıza olasılığı pek tabi var ama en azından sistem çalışma mantığı daha basit/maliyetsiz. Bir de yeni nesil turbo benzinli araçlar tork olarak da yakıt sarfiyatı olarak da bence gayet makul, yanında sessizlik ve performans artıları da sayılabilir. Takip ettiğimden ötürü biliyorum PSA grupta da dizel sorunları var, adblue sorunları... (malum fransızlar dizeli hala devam ettiriyor) Üstelik 2021 model araçlarda dahi görüyorum... Garanti bittiyse fiyatı 7500tl! ye Adblue depo değişimi yapıyorlar ama yine sorun vermeyeceği de muamma... Bu sorun aslında yeni de değil, 2016 dan beri mevcut. (vw gruptaki devirdaim seti gibi, 2020 golf mk7.5 da dahi devam etti sorun, mk8 de henüz duymadık..) Bu şu demek, bu sorunun varlığı 5 yıldır olmasına rağmen çözüme yönelik bir yatırım yapmıyorlar, çünkü dizele yatırımı çoğu firma bıraktı diye düşünüyorum. Dizelin üretim maliyeti daha yüksek, araç alırken de satış fiyatı artık benzinliye göre neredeyse %10 daha pahalı günümüzde. (3008 de 35-40bin tl fiyat farkı var 1.5 dizel 130bg ile 1.6 benzin 180bg motorun.) Lafı uzattım, affola.
 11. tiesay

  İşte Benim Golf'üm.

  Ben de aracıma böyle konularda hassasiyet gösteriyorum, hatta geçen gün farkettim kuvvetle muhtemel yan komşum aracıma kapısını tıklatmış. Ancak bunu bahane gösterip, sizin komşunun yaptığı gibi toplum düzenine aykırı hareket etmek başlı başına ahlaksızlıktır. Üstelik bunu hak gösterip açıklamak daha da talihsiz bir durum. Bir de şu var ki, ben ne kadar kıl olsam da böyle bir şeyi söylemeye de çekinirim. Zira bunu söylemek komşular üzerinde antipati oluşturacağı gibi inadına araca zarar verileceğini düşünürüm. Yani neresinden tutarsan tut manasız, ahlaksız bir tutum.
 12. tiesay

  Kurban Bayramımız Mübarek Olsun

  İyi bayramlar arkadaşlar.
 13. tiesay

  T-ROC

  Şu anda alınacak EN mantıklı araç Passat 1.5tsi business... Verilen para karşılığında golfden daha uygun bir araç pozisyonunda.
 14. tiesay

  O-7 (kuzey marmara otoyolu) denen tuzak

  Geçen bayram Ankara İstanbul seyahatime çıkmadan önce gecesinden güzergaha bir bakayım dedim, İstanbul içini çok bilmiyorum karşıya geçerken öpmesinler diye.. Google maps konumu girdim, şakır şakır yeni otoyolda sokuyor inatla... Vay uyanıklar vay diyip, kıvrak bir hareketle "ücretli yolları kullanma" seçeneğini seçtim bir zafer edasıyla.. Yolu çizdi arkadaş, bir baktım 2 saat attı, dedim nasıl olur? Bizim google maps tabi ücretsiz yollar deyince yılların bedavadan biraz pahalı Ankara İstanbul otoyolunun da hariç tuttuğundan, eski bolu yolundan götürmeye kalkıyor. Laynn! dedim bildiğin google la devlet el ele vermiş vatandaşı öpmeye kalkıyor. Dedim yolu kendim seçeyim, o da ne yeni otobanı hariç tutamıyorum! İnatla bir yerden oraya sokuyor. Sonunda çözüm olarak normal (ücretli yollar dahil) seçeneğini seçip, Ankara İstanbul güzergahını çizip, araya durak ekle seçeneğinden sapanca da yol üstünde ara Allah ara bir petrol istasyonu zorla buldum ve durak olarak ekledim. Neden zorla? Çünkü orası otoban olduğundan üzerinde ekleme yapacak hiçbir başka durak seçemiyorsunuz. Eğer yolun yanındaki fabrika, petrol, vs.. eklemeye kalkarsanız da sizi otoyol gişelerinden çıkarıp, ücretsiz Sakarya yoluna sokuyor rota saçma sapan bir hal alıyor, çünkü otoyola direk çıkan hiçbir petrol, fabrika yok... O nedenle otoyol üzerindeki 50km de bir olan bir petrol tesisini seçmeniz gerekiyor durak olarak. Gece gece yola çıkmadan az uyuyayım dedim, tam 1 saat uğraştım! 300 lira vermedim amma uykumdan oldum!
 15. tiesay

  Cayır cayır Golf 8 R lar :(

  Yazılım veya donanım eklentisi vb.
×
×
 • Yeni Oluştur...