Jump to content

tiesay

Üye
 • İçerik sayısı

  88
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

50

tiesay Hakkında

 • Derece
  Üye

Bilgiler

 • İsim
  Ero
 • Yaşadığım Yer
  Ankara

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. tiesay

  1.5 TSI Stop Ederken Gelen Ses

  @Mugzy Hocam sorunuz hakkında cevapları aldığınıza göre, yeni araç sahibi olmanın da titizliği yüzünden 2 hususta daha kafanıza takılabilecek şeyleri simdiden söyleyim ki kafaya takmayınız. Otopark vb çok sessiz bir alanda motor rölantide çakışırken çok derinden gelen bir tak-tak şeklinde ses duyuyorsanız normal, tüm 1.5tsi larda var. Bir de ACT modunda 1500devir civarında seyir halindeyken gaz pedalından çok hafif bir titreşim hissediyorsanız normal, yine tüm 1.5tsi larda var ve merak etmeyin dikkatli bir şöför haricinde araçtaki kimsenin fark etmesi mümkün değil. Araç çok sessiz ve rafine olduğundan bunları fark ediyorsunuz.
 2. Hocam öncelikle çok geçmiş olsun, sonrasında ise sıfır km aracınıza bunun olması sonrası bu kadar sakin ve uslubunuzu bozmadan yazmanız takdir edilesi. İlgili parçanın ayrı satılması zor gibi duruyor, belki yıldız sanayi sitesi vb. Hasarlı araçlardan çıkma parça satan yerlerde bulunabilir. Servise de mutlaka danışın tabi.
 3. tiesay

  Şifreli Bijon Değişimi

  Arabanın bagajı patlatıp giren hırsıza, torpido kilidi tutar mı dersin hocam?
 4. Bizim araçlardaki standart hoparlör sistemi sanıyorum hi-fi farkını ortaya çıkarmaya yetecek düzeyde değildir, yanılıyor muyum? Bir de bu uygulama android auto uyumu var mıdır? Teşekkürler
 5. tiesay

  Bagaj kapisi anahtardan acma

  @frknyldrm Anahtarsız giriş olmadan nasıl uygulanıyor acaba?
 6. tiesay

  Bagaj kapisi anahtardan acma

  Eğer ayak hareketiyle de açılabilir bir sensör uygulayarak yapabiliyorlarsa harika olurdu.
 7. tiesay

  1.5 TSI DSG 150 ACT modu hakkında

  Mekanik ve aksam olarak aynı diye biliyorum, sadece audi kendi araç dinamiklerine göre yazılım ile değişiklik uyguluyor. Bu arada 1.0 motorlarda start-stop çalışması vw araçlarda sorunsuzken, audi a3 lerde ciddi titreşimli. İkisi aynı motor ama görünen o ki yazılım farkları var.
 8. tiesay

  1.5 TSI DSG 150 ACT modu hakkında

  Şunu da göz önünde bulundurun, 4 silindir simetrik olarak birbirlerine eşit mesafede yerleştiriliyor, bunun pek çok teknik açıklaması olabilir ancak getirdiği bir sonuç simetrik olarak dursun ki ağırlık noktasında eşit dağılım yapıp minimum titreşim yaratsın. Siz şimdi 2. Ve 3.silindiri kapatınca sadece 1 ve 4 ateşleme yapıyor. Ağırlık merkezine en uzak 2 piston her ateşleme sırasında esasen motorun yörüngesini kaydırmaya çalışıyor. Her yakıt patlamasında yüksek hızla bir 1. Bir 4. Piston yukarı aşağı yörüngeyi kaydırmaya çalışıyor. Bunun da motorda titreşim yaratması bana muhtemel geliyor.
 9. tiesay

  1.5 TSI DSG 150 ACT modu hakkında

  @Ilhann @ack937 Soru işareti oluşturacak bir durum yok bence, çünkü vw grup bünyesinde bulunan tüm 1.5tsi larda durumun böyle olduğunu biliyorum ki burayı okuyanlar artık sanacaklar ki zangır-zungur titriyor. Tekrar etmek gerekirse araç 1500dd de ACT moduna geçince SADECE gaz pedalında sürücü tarafından hissediliyor. 2000dd de deneyin mesela, anlamazsınız. Sistem pistonları durdurmayıp, sadece ateşlemesini kesiyor. Nihayetinde sadece 2 pistonda ateşleme olup, toplamda 4 piston hareket ediyor. Bunun da yaratabileceği minimal bir titreşim olması bana gayet mantıklı geliyor. Bu tıpkı ilk çıktığında 1.0 motor tsi ların titreşimli çalışmasından kaynaklı endişe duyulan ilk dönemde olduğu gibi, halbuki 3 silindir olması nedeniyle bunun tüm 1.0tsi araçlarda olduğunu zaman geçtikçe herkes anladı. ack937 arkadaşın sıfır aracında talihsiz bir şanzıman arızası nedeniyle aracı şu ana kadar hiç gerçek deneyimine sahip olamamıştı. Eskiden araç şanzıman nedenli belki titreşim, ses vs. yaparken şu andan itibaren şanzıman değişince sessizliği, rafine sürüşü yeni farketmiş olabilir. Aracımda şanzımandan kaynaklı en ufak bir kemikli geçiş, şangırtı, çelik sürtme sesi, vb. bir sorun yok. Eğer sadece 1500dd de ACT deki bu titreşim normal olmayıp şanzıman kaynaklı olsa sizce kullanım esnasında başka bir belirti vermez miydi. Şanzıman sorunu olsa ister 2 ister 4 silindir çalışsın, tüm koşullarda yapardı titreşim, sonuçta aktarma organı. Yani şanzıman 2. Ve 3.pistonun ateşlemeyi kesmesini (durması demiyorum dikkat) nereden ne sebeple anlayıp titreşim yapacak?
 10. tiesay

  Akaryakıt Tercihiniz Nedir? (Anket)

  @ZITIPAŞA Eski aracım LPG olduğu için uzun yıllar İstanbul yolu üstündeki total den yakıt aldım. Benzinli araca geçince Eskişehir yolu total petrol e geçtim, litre fiyatı ciddi fark ediyor diye ve memnunum.
 11. tiesay

  Akaryakıt Tercihiniz Nedir? (Anket)

  Covid yüzünden 1 aydır yakıt almıyorum hocam Benzin fiyatları dip yaptığı için belki fark 15-20 kuruşa inmiştir.
 12. tiesay

  Akaryakıt Tercihiniz Nedir? (Anket)

  Dizel, benzin ayrımı da yapmış olsaydınız aslında daha iyi analiz edebilirdik. Ankara da Eskişehir yolu üstünde eski damla petrol (şimdi total) fiyatları litrede 30-40krş fark ettiği sürece total e devam.
 13. tiesay

  1.5 TSI DSG 150 ACT modu hakkında

  ACT sadece düşük devirde devreye girince titreme yapıyor. İsterseniz şöyle deneyebilirsiniz. 3. Viteste giderken manuel olarak 2 ye alın ve gaz pedalını hafif salın. Araç 3000 devir civarında ACT açınca gaz pedalında hissetmeyeceksiniz. Söz konusu titreme daha öncesinde de dediğim gibi sadece sürücü tarafından gaz pedalında hissediliyor.
 14. tiesay

  1.5 TSI DSG 150 ACT modu hakkında

  @Ilhann 1.4tsi 150bg olanlar için 250nm demiştim, belirtmeyi unuttum. Araç gaza oturunca baya lineer hızlanıyor ancak, S modda çok tatminkar.
 15. tiesay

  1.5 TSI DSG 150 ACT modu hakkında

  @Ilhann 1.4tsi araçlar da 250nm hocam ama dediğim gibi şanzımanı koruma amaçlı gibi geldi bana da. S modunda sorun olmuyor çünkü motoru 2000 devir altına indirmediği için ani hızlanmada bazen vites bile indirmesine gerek kalmıyor. Son olarak araç D modunda 1400-1500 devire seyir ediyor yakıt tasarrufu amacıyla ancak hızlanmak istediğinde ve vites düşürmediğinde 1750 devire kadar motor cansız gibi hızlanıyor. 1750 den sonra kopuyor. Halbuki 250nm torku 1500 devirde veriyor fabrika verisinde, ama bu devirde gidişi hiç de 250nm gibi değil.
×
×
 • Yeni Oluştur...