2020 OTOMOBİL FİYATLARI

olmayan gelmeyen araba marka/modeli zorlamaya gerek yok, VW son zamanlarda doğru düzgün araç getirmiyor GOLF 7 ise son demlerini yaşadığı için doğal bi tedarik sıkıntısı var. 

piyasada şu an ne gidiyorsa oraya yönelmek lazım, bakın diğer bayilerde araç yokken PSA grubu avrupada Corona süreci nedeniyle satılamayan 3008, 2008, 308, C5 AirCross doldurdu stokları ve hepsini sattı.

ben şu an sıfır araç bakıyor olsam VW'nin nazını çekeceğime gider avrupadan ekstra donanımla gelen C5 yada 3008 fln bakardım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@ahmet306 3008 Türkiye'de çoğu bayide yok. Olanlar için de yetkili satıcılar liste fiyatından bir kuruş düşmüyor (hatta liste fiyatından fazla fiyat söyleyenler oldu), kapora istiyor. Tamam diyor kapora gönderiyorsunuz, sizin için sipariş geçilen ya da ayrılan aracı satıp 1 ay sonra kaporanızı gönderiyorlar. 

Olay VAG-PSA vb. değil, distribütörlerin daha fazla para kazanma hırsı.. 

@ahmet306 3008 Türkiye'de çoğu bayide yok. Olanlar için de yetkili satıcılar liste fiyatından bir kuruş düşmüyor (hatta liste fiyatından fazla fiyat söyleyenler oldu), kapora istiyor. Tamam diyor kapora gönderiyorsunuz, sizin için sipariş geçilen ya da ayrılan aracı satıp 1 ay sonra kaporanızı gönderiyorlar. 

Olay VAG-PSA vb. değil, distribütörlerin daha fazla para kazanma hırsı.. 
bir ay önce vardı, şu an yoksa olana bakma lazım. bildiğim kadarıyla c5 aircross vardı son günlerde.

biz suçu distirbütorlere atıyoruz ama asıl sorun bizim ülkemizde sürekli değişen döviz kurları, faiz, enflasyon ve belirsizlik ortamıdır asıl suçlu.

bir ülkede aşağı yukarı yıllık satılacak araç sayısı bellidir, distürbitörler sene başında buna göre planlama yapıp genel merkezle kur/satış miktarı/indirim/promosyon v.s. ona göre paket bir anlaşma yapar, yıl içinde de aşağı yukarı bunu gerçekleştirir.

ama 2018'de ne oldu hatırlayan var mı? bir anda kurlar fırlayıp faizler de peşinden fırlayınca bayiler ve distürbütorler gemiden gelen araçları koyacak boş arsa bile bulamadı. sütten ağızları çok fena yandı, hatta bazıları buraya gelen araçları satılması için farklı ülkelere bile gönderdi.

artık fabrikalar üretim planlaması yaparken türkiye'yi fazla önemsemiyorlar, düşük hedefler az satış miktarı v.s. olunca bu sefer yerel distirbütorlerin iskonto miktarı da azalıyor, üstelik 6 aydır yaşadığımız üzere bu sefer dengesiz bir şekilde talep artınca araç satmak istiyor fakat bu seferde satacak araç yok ellerinde.

onlar da para kazanmak için ellerinde aracı yüksek karla satma yoluna gidiyorlar. cok ta bir şey diyemiyorum. normal bir ülke ve ekonomi olsa bunların hiç biri olmazdı. çoğu ülkenin bir yıllık enflasyon rakamından daha fazla sadece bir ayda enflasyon oluyor bu ülkede. kısaca her şekilde 90lara hoşgeldiniz.

Şimdi satış temsilcim ile görüştüm(doğuş esenyurt) kısaca derliyorum:

- 1.5tsi comfortline dsg beyaz(cam tavansız) 208bin tl. 

- 1.5tsi highline dsg cam tavasız 250bin civarı. (üst ötv diliminde artık) 

(Bu araçlar ay sonu gelecek, o zamana kadar kurda değişim olmaz ise..) 

- Polo 1.0tsi highline + cam tavan 175 bin tl. 

- 1.6tdi motor bitirildi, en son passatlar da geldi ve o da bitti sayılır. Artık 1.6tdi olmayacak. Sadece fiyat listesinde matbu olarak bulunsun diye bırakıldı.

- 1.0tsi comfortline olmayacak, sadece midline plus olacak. Comfortline sadece fiyat listesinde matbu olarak bulunsun diye bırakıldı. 

- Yıl sonuna kadar 5 ay boyunca golf artık yok, yeni golf 8 lerde yıl sonu gelecek ve sadece 1.5tsi 130 ve 150bg olacak.

- Yeni golf 8 de 1.0tsi motor da artık olmayacak, sadece 1.5tsi görünüyor. 

Benim aldığım bilgi bu yönde, tarafınızca da teyide açıktır. 
Üstteki mesajımdan henüz 12 gün geçti, 

1.5tsi comfortline dsg cam tavansız beyaz fiyatı 215k olmuştur. 

0 km araçta, 5 yıl satmama şartı ile ötv indirimi geleceği söylentisi var, tam da 5 yıl dolmuşken böyle güzel bir indirim gelir mi acaba?

0 km araçta, 5 yıl satmama şartı ile ötv indirimi geleceği söylentisi var, tam da 5 yıl dolmuşken böyle güzel bir indirim gelir mi acaba?
Hocam o ötv indirimi engelli arac alımında var galiba.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@tiesay Bu araba ekim 2019'da 165 bin lira civarindaydi sanirim
15 Aralık da 163000tl beyazı, 165000tl metalik renklisiysi.

5000 adetlik araba gemisinde gelen büyük bir parti,  hava muhalefeti nedeniyle limana 3 gün geç varınca 2 ocak tarihinde gümrükten çekilebildi ve hurda indirimi bitti, üstüne 5000tl daha bindi 170000 oldu. 

15 Aralık da 163000tl beyazı, 165000tl metalik renklisiysi.

5000 adetlik araba gemisinde gelen büyük bir parti,  hava muhalefeti nedeniyle limana 3 gün geç varınca 2 ocak tarihinde gümrükten çekilebildi ve hurda indirimi bitti, üstüne 5000tl daha bindi 170000 oldu. 
5000 araçlık gemi deyince ?

Acaba çok mu uçuk rakam dedim

Ben bu gemilerin 1400-1500 araç kapasiteli olduğunu zannediyordum

Evet en azından 5000 e çok yakınmış

Kapasite : 4500 araç diyor

https://gcaptain.com/volkswagen-to-charter-two-lng-powered-car-carriers/

IMG_20200616_215657.png

Bugün Kayseri Aykan ı aradım sordum Golf geliş tarihi belli değilmiş...

Leon Temmuz ortalarında gelecek denildi. Renk opsiyon falan seçilemiyor... seçilirse süreç uzuyor. Pek aklıma yatmadı açıkcası. Şimdi 158 den almaya niyetlen 1 ay sonra 168 e çıkarsa fiyatı alsan bir türlü vazgeçip almasan bir türlü...

@Savatage Paylaştığınız gemi VW nin kendi charter olarak kiraladığı gemi, çoğu sevkiyatını dışarıdan başka gemi hatlarıyla sağlıyor.

5000 adet orta-büyük ölçek denilebilir, lakin daha neler var neler. 

Screenshot_20200616_223247.jpg

Bugün Kayseri Aykan ı aradım sordum Golf geliş tarihi belli değilmiş...

Leon Temmuz ortalarında gelecek denildi. Renk opsiyon falan seçilemiyor... seçilirse süreç uzuyor. Pek aklıma yatmadı açıkcası. Şimdi 158 den almaya niyetlen 1 ay sonra 168 e çıkarsa fiyatı alsan bir türlü vazgeçip almasan bir türlü...
Hocam MK8 için tarih belli değil dediniz sanıyorum çünkü en son mk7.5 lar sanırım geldi (en azından doğuş öyle söylemişti) 

Bu arada 158000 fiyat nerede? Midline plus manueller bile 180-190 olmuştur sanırım. 

@Kysr038 Bu arada Kayseri Aykan dan Sultan Hanım mayıs ayı başında bunu paylaşmıştı, tabi o günden bu güne fiyata ne kadar bindi kim bilir..

Screenshot_20200505_150819_com.whatsapp.jpg

Hocam MK8 için tarih belli değil dediniz sanıyorum çünkü en son mk7.5 lar sanırım geldi (en azından doğuş öyle söylemişti) 

Bu arada 158000 fiyat nerede? Midline plus manueller bile 180-190 olmuştur sanırım. 
Evet doğru o fiyatlar, benim bahsettiğim Leon 1.0 tsi liste fiyatı içindi hocam. 

Tabi araç yok hazırda...

@Kysr038 Bu arada Kayseri Aykan dan Sultan Hanım mayıs ayı başında bunu paylaşmıştı, tabi o günden bu güne fiyata ne kadar bindi kim bilir..

Ekli dosyayı görüntüle 34361
Evet bunu görmüştüm o dönem paylaşmıştınız. Ama hiç aklımızda yoktu o günler aracımızı satmak

Engelli indiriminde vardır. Belli bir alt üst rakam olmuştu  belki onu gevşetebilirler.

Geri
Üst Alt