Varta akü sorunsalı

Makine7

Üye
İsim
Sercan
Arkadaşlar merhabalar. Pazartesi günü akü değişimi için servisten randevu aldım. Bana iki farklı fiyat verdiler. Birincisi 850 lira olan Vartanın ekonomik orijinal aküsü diğeri ise 1380 lira olan araç üzerinde fabrika çıkışlı olan Varta aküsü. Servis ilk olan 850 liralık akü içinde orijinal doğuşun ve wolksvagenin önerdiği marka olduğunu söyledi. Sizce hangisini almalıyım? 

Ekli dosyayı görüntüle 24709

En alttaki fabrikada takılan yani araç üzerinde gelen akü.

En üstteki @Kemal Kapaklı arkadaşımızın garantiden değişen aküsü.

Asıl merak ettiğim ortadaki akü serviste alttaki akü yerine orjinal değişimde takılan akü. Dikkat edin üzerinde 'Volkswagen Original Batterie' yazmakta ve ayrıca köşesindeki ,14 haneli baskı numara yok.

Ben ekonomik aküyü bu yüzden merak etmiştim. Diğerlerinde 'Volkswagen Original Batterie' yazmamakta.

(Yazının EFB ve AGM farkından dolayı bu farkın olacağını pek düşünmüyorum.)

@forzaGilles
Şu yazdığınız cümlede tam olarak ne demek istediğnizi tekrardan açıklarsanız gerekli açıklamasını yapayım; 

*******Asıl merak ettiğim ortadaki akü serviste alttaki akü yerine orjinal değişimde takılan akü. Dikkat edin üzerinde 'Volkswagen Original Batterie' yazmakta ve ayrıca köşesindeki ,14 haneli baskı numara yok.***********

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

Şu yazdığınız cümlede tam olarak ne demek istediğnizi tekrardan açıklarsanız gerekli açıklamasını yapayım; 

*******Asıl merak ettiğim ortadaki akü serviste alttaki akü yerine orjinal değişimde takılan akü. Dikkat edin üzerinde 'Volkswagen Original Batterie' yazmakta ve ayrıca köşesindeki ,14 haneli baskı numara yok.***********
Yine karışık yazıyorum😃

Ortadaki resimde bulunan akü, en alttaki fabrikadan araç üzerinde gelen bitmiş akü yerine serviste takılan akü.

Akülerin köşelerinde plastik üzerinde baskı halinde 14 haneden oluşan numaralar var. Ve bu ortadaki aküde mevcut değil. Ayrıca diğerlerinde volkswagen orjinal batterie ibaresi yok. Bu sebeple ortadaki akünün ekonomi olup olmamasıydi beni kuşkulandıran.

Sonuçta çıkartma üzerinde bu yazıların hepsi ama köşedeki plastik kısımda işlemeli rakamların olmayışı bana acaba dedirten. 

Neyse konular iyice karıştı. Tecrübe edip göreceğiz.

Upvote 0
Yine karışık yazıyorum😃

Ortadaki resimde bulunan akü, en alttaki fabrikadan araç üzerinde gelen bitmiş akü yerine serviste takılan akü.

Akülerin köşelerinde plastik üzerinde baskı halinde 14 haneden oluşan numaralar var. Ve bu ortadaki aküde mevcut değil. Ayrıca diğerlerinde volkswagen orjinal batterie ibaresi yok. Bu sebeple ortadaki akünün ekonomi olup olmamasıydi beni kuşkulandıran.

Sonuçta çıkartma üzerinde bu yazıların hepsi ama köşedeki plastik kısımda işlemeli rakamların olmayışı bana acaba dedirten. 

Neyse konular iyice karıştı. Tecrübe edip göreceğiz.
Hiç kafanız karışmasın., zaman zaman üreticiler akü üzerindeki etiketin üzerindeki yazılarda tasarım değişikliğine giderler..!! 

Resimlerini paylaştığınız üç aküde orjinal aküdür.!!

Bir önceki mesajda da bahsettiğim gibi economy tip akülerin parça kodu JZW ile başlar., siz sadece bunu kıstas alın yeterli 

Economy serisi akülere örnek; 

A27D2C7B-E99F-4E4A-B086-C4497265DCBB.jpeg 

60C7A180-92C5-47D5-A277-0D87E35FBC50.jpeg

Upvote 0
@ogzogz @Golftdi @forzaGilles Servisteki orijinal Siyah AGM akü ile dışarıdaki Gümüş AGM akülerin kalitesi bence aynı değil. Kesin bir ispatım yok. Ancak farklı markaların aynı akü imalatçılarından farklı ömürlü akü talep ettiklerini kesin biliyorum. Yani örnek Varta nın A ile B firmalarının hattına verdiği aküler farklı. Çünkü her markanın istediği kendi özellikleri var. O nedenle servisteki siyah akü farklıdır. Dışarıdaki de elbette iş görür. Ama aynı değiller.

Upvote 0
Kesinlikle katılıyorum

+1

Bence Servisin Economi aküsü dışarının orjinalinden büyük bir ihtimalle daha iyidir veya aynıdır
Çok yanlış bir yaklaşım hocam.,  

Dışarda satılan akünün elektriksel değerleri, marş basma gücü hepsinde daha iyi durumda., sadece ekonomi değil aynı zamanda servisteki orjinal aküye göre bilee çok daha fazla güç ürettiği apaçık belli.. 

Üreticiler araca milimi milimine kuruşun hesabını yaparak aküyü takar., Normalde hiç bir akü 59, 68, 69 amper değerinde olmaz, her zaman 60-65-70 80 amper şeklinde gider ama arabayı üreten firma napıyor o 2 amper ‘den kısarak milyon euro’luk kar sağlıyor.. 

Serviste satılan aküler; 

Varta EFB orjinal akü 59ah 640A (CCA/marş basma gücü kapasitesi) 

Varta EFB+ 70ah 700A (CCA/marş basma gücü kapasitesi)

Varta EFB Economy 59ah 640A

Varta EFB Economy 70ah 680A  

Varta AGM orjinal akü 68ah 680A (CCA/ marş basma gücü kapasitesi) 

Bunlarda dışarda satışan varta aküler;

Varta Blue Dynamic EFB 60ah 640A (CCA/marş basma gücü kapasitesi) 

Varta Silver Dynamic AGM 60ah 680A (CCA/ marş basma gücü kapasitesi)

Varta Silver Dynamic AGM 70ah 760A (CCA/marş basma gücü kapasitesi) 

Upvote 0
Evet arkadaşlar bugün serviste akü değişimini yaptık. İşçilik dahil 730 lira tuttu. Taktığı akü vartanın ekonomik efb aküsü. 70 amper marş basma gücü ise 680 diye geçiyor. Üzerinde olan akü agm olarak geçiyordu. Neden efb taktınız dediğimde aracın şase numarasına göre takıyoruz kafamıza göre takamıyoruz dediler. Akü zayıfken çalışmayan start stop tekrar çalışmaya başladı hiçbir hata ışığı yanmıyor çok şükür. Garantisinin ise 1380 liralık aküyle aynı olduğunu iki yıl olduğunu söylediler. 

Upvote 0
Güle GÜle kullanın hocam.  Gerekmedikçe Start-Stop  devre dışı bırakın bence.

Upvote 0
Evet arkadaşlar bugün serviste akü değişimini yaptık. İşçilik dahil 730 lira tuttu. Taktığı akü vartanın ekonomik efb aküsü. 70 amper marş basma gücü ise 680 diye geçiyor. Üzerinde olan akü agm olarak geçiyordu. Neden efb taktınız dediğimde aracın şase numarasına göre takıyoruz kafamıza göre takamıyoruz dediler. Akü zayıfken çalışmayan start stop tekrar çalışmaya başladı hiçbir hata ışığı yanmıyor çok şükür. Garantisinin ise 1380 liralık aküyle aynı olduğunu iki yıl olduğunu söylediler. 
Ekonomik olan akü nün AGM olarak üretimi olmadığı için EFB Economy takmışlar..

Aslında servise ödediğiniz 730 ile dışardan çok rahat Varta Silver Dynamic AGM 70ah 760A marş basma gücü olan aküyü alabilirdiniz.. Neyse alınmış alınmıştır hayırlı günlerde kullanmak nasip etsin... 

Edit: resim paylaşabilirseniz çok iyi olurdu taktırmak isteyen arkadaşlara fikir vermesi açısından zahmet olmazsa..

Upvote 0
@forzaGilles teşekkür ederim evet dediğiniz gibi dışardan çok daha iyisini bu fiyata alabilirdim bekli ama bu seferlik böyle oldu 😊

Upvote 0
@forzaGilles teşekkür ederim evet dediğiniz gibi dışardan çok daha iyisini bu fiyata alabilirdim bekli ama bu seferlik böyle oldu 😊
Ekonomi olsa da güç değerleri iyi görünüyor, ben adı-sanı duyulmamış aküden çok daha kaliteli olacağını düşünüyorum.. bir de; resim paylaşabilirseniz çok iyi olurdu taktırmak isteyen arkadaşlara fikir vermesi açısından zahmet olmazsa..

Upvote 0
Benim aküde bitti bitecek gibi, her sabah geç alıyor marş, fakat bugün üç günlük yatışın ardından kesin çalışmaz dedim ama çok ilginçtir ki kontağı çevirir çevirmez çalıştı motor, üstelik ne zamandır devrede olmayan start stopda çalıştı. Daha öncede yazmıştım benim akü aracın ilk aküsü üzerindeki ve üretim tarihi 12/41.hafta. Akü de sıkıntı yok mu şimdi sizce?

Upvote 0

@Golftdi Hocam benim araçta sabahları baya geç marş alıyordu. Hatta yol bilgisayarında Auto hold hatası, lastik basınç sensörü hatası vb. hatalar veriyordu arka arkaya hepsinin sebebi aküymüş. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt