Varta akü sorunsalı

Makine7

Üye
İsim
Sercan
Arkadaşlar merhabalar. Pazartesi günü akü değişimi için servisten randevu aldım. Bana iki farklı fiyat verdiler. Birincisi 850 lira olan Vartanın ekonomik orijinal aküsü diğeri ise 1380 lira olan araç üzerinde fabrika çıkışlı olan Varta aküsü. Servis ilk olan 850 liralık akü içinde orijinal doğuşun ve wolksvagenin önerdiği marka olduğunu söyledi. Sizce hangisini almalıyım? 

Acaba aranızda servisten ekonomik olan aküden taktıran var mıdır?

Orjinal ile ekonomik olan modellerin görsel olarak ne gibi farklılık olduğunu merak ettim. 

Yani birbirine benziyorsa orjinal yerine ekonomik olanı orjinal diye takabilirler mi?
Endişe etmeyin bunu yapamazlar belirttiğim gibi economy serisi yedek parçaların üzerinde kocaman şekilde (economy serisi) olduğu yazmaktadır.!! 

Ayrıca faturadan da bu hemen anlaşılır., bunu yapmaya asla cesaret edemezler çünkü hemen anlaşılacak bişeydir., sonuçları kötü olacağından bu riske giremezler., Bunu müşteriye çözüm odaklı sunarlar, müşteri de bütçesine göre seçimini yapar..

Upvote 0

@Makine7 @ogzogz @Golftdi @bf417 

Ekonomi serisi akünün üzerinde Economy yazar..!! Burdan anlayabilirsiniz., 

Bu sadece aküde de değil ekonomi serisi her yedek parçanın üzerinde zaten açık açık yedek parçanın economy serisi olduğu yazmaktadır., 

VW 2 tip yedek parça üretir/ürettirir; 

1) VW Genuine Parts (orjinal yedek parça) 

2) VW Economy Parts (orjinal economy serisi yedek parça) 

Avrupa'da uzun zamandır olan bir sistem var, müşteri yetkili servis fiyatları pahalı geliyor ve adamlar müşteriye alternatif sunmak için economy serisi yedek parçaları geliştirdiler., Yani 2 tip yedek parça oluyor., biri economy serisi orjinal yedek parça (ömrü nispeten kısa tutularak üretilmiş)., ancak performans ve güvenlik gereksinimlerini tamamını karşılar., 

VW Almaya “resmi” sitesinden alıntı: VW Ekonomik Parçalar; Akü, Alternatör, Amortisör, Buji, Egzoz, Fren Balatası, Fren Diski, Polen Filtresi, Silecek parça gruplarını kapsar., ve Volkswagen AG tarafından, kalite ve güvenlik standartlarından ödün verilmeden üretilir... VW ekonomik parçalar tıpki  VW Genuine Parts 'larda olduğu gibi 2 yıl garantilidir..

Yanlış anlaşılmasın her ikiside orjinal yedek parça sadece ekonomik olanın ömrü nispeten kısa tutulmuş, parça da  kullanılan malzemeler/materyeller biraz daha kalitsi düşük tutularak üretilmiş diyebiliriz.. 
Bir de şöyle bir bilgi var.

"Volkswagen Orijinal Pil Sınırlı Garantisi

Fabrika değiştirme batarya sınırlı garantisi.
1 Haziran 2012 ve 31 Aralık 2014 tarihleri arasında satılan Volkswagen Fabrikası Değiştirme Pilleri:

Kilometreden bağımsız olarak 24 ay boyunca malzeme ve işçilik hataları bulunmadığı garanti edilir.

24 ay çalıştıktan sonra Volkswagen, tüketici tarafından ödenecek maliyetin (emek dahil) geri kalan bedeli ile pil değiştirme maliyetinin oranını yüzde olarak emecektir. Bu ihale politikası, batarya 60 ay boyunca (5 yıl) hizmet verene kadar geçerlidir.

1 Ocak 2015 tarihinden itibaren satılan Volkswagen Fabrikası Değiştirme Pilleri * :

Kilometreden bağımsız olarak 36 ay boyunca malzeme ve işçilik hataları bulunmadığı garanti edilmektedir.

36 ay hizmetten sonra Volkswagen, tüketici tarafından ödenecek maliyetin (işçilik dahil) geri kalan kısmı ile pil değiştirme maliyetinin oranını yüzde olarak emecektir. Bu ihale politikası, batarya 60 ay (5 yıl) hizmete girinceye kadar geçerlidir, bundan sonra müşteri yeni bir batarya için tüm masrafları karşılamalıdır."

Bu ülkemiz için geçerli olup olmadığı ile ilgili fikriniz nedir?

Upvote 0
@ogzogz evt bu akü serviste yok ama servisin birinci kalite dediği seviyede olabilir bu akü, bilen arkadaşlar yorum yapabilir. Serviste 1380 vereceğimize buna 920 lira veririz.
Serviste satılan 1380 lira denilen orjinal akü (genuine parts veya genuie battery) diye adlandırdığımız Varta AGM akü 68ah (amper) ve CCA değer (marş basma gücü) 680A ‘dır.. 

Dışarda satılan parekende sürüm Varta AGM akü 70ah (amper) ve CCA değeri (marş basma gücü) 760A ‘dır.. 

CCA nın anlamı “soğuk marş basma gücü” anlamınıa ifade ediyor.. 

Araba üreticileri akülerde net amper değerleri olan akü takmazlar., amperi araca ucu-ucuna yetecek amper değerinde (59 veya 68ah gibi) akü takarlar.. 

Çünkü onlar için 1amper veya 2amper ‘in maliyeti düşürmeye bakarlar., 

Özetle şunu söyliyim; dışarda satılan Varta AGM akü bana göre serviste satılan 1380lira değerinde ki orjinal yedek parça adı altında satılan aküden daha iyidir., ve güçlüdür..

Not:?servisteki AGM akü de., dışarda satılan Varta AGM akü de (Made in Germany) üretimidir..!!

Upvote 0
Bir de şöyle bir bilgi var.

"Volkswagen Orijinal Pil Sınırlı Garantisi

Fabrika değiştirme batarya sınırlı garantisi.
1 Haziran 2012 ve 31 Aralık 2014 tarihleri arasında satılan Volkswagen Fabrikası Değiştirme Pilleri:

Kilometreden bağımsız olarak 24 ay boyunca malzeme ve işçilik hataları bulunmadığı garanti edilir.

24 ay çalıştıktan sonra Volkswagen, tüketici tarafından ödenecek maliyetin (emek dahil) geri kalan bedeli ile pil değiştirme maliyetinin oranını yüzde olarak emecektir. Bu ihale politikası, batarya 60 ay boyunca (5 yıl) hizmet verene kadar geçerlidir.

1 Ocak 2015 tarihinden itibaren satılan Volkswagen Fabrikası Değiştirme Pilleri * :

Kilometreden bağımsız olarak 36 ay boyunca malzeme ve işçilik hataları bulunmadığı garanti edilmektedir.

36 ay hizmetten sonra Volkswagen, tüketici tarafından ödenecek maliyetin (işçilik dahil) geri kalan kısmı ile pil değiştirme maliyetinin oranını yüzde olarak emecektir. Bu ihale politikası, batarya 60 ay (5 yıl) hizmete girinceye kadar geçerlidir, bundan sonra müşteri yeni bir batarya için tüm masrafları karşılamalıdır."

Bu ülkemiz için geçerli olup olmadığı ile ilgili fikriniz nedir?
Bu metinin orjinalini atarsanız baka bilirim., çünkü google translate ‘de çevirme hataları oluyor., 

Bundan benim anladığım 31 Aralık 2014 yılına kadar satılan akülerde garanti 2 yıl mış., 1 Ocak 2015 tarihiyle birlikte bu garanti 3 yıla çıkarılmış., 

Benim bildiğim aracın garantisi 2 yıl ancak akü garantisinin 3 yıl olduğunu biliyorum., Nerden biliyorum; bi ara (eskiden) aküsünü garantiden değiştiren bir arkadaşa müşteri temsilcisi bu şekilde ifade etti dediğini hatırlıyorum.. Bu da paylaştığınız metindeki yazı ile örtüşüyor., ispatı gibi olmuş sanki.. Maşallah hafızam halaa yerinde.. :)  

Upvote 0
Bu metinin orjinalini atarsanız baka bilirim., çünkü google translate ‘de çevirme hataları oluyor., 

Bundan benim anladığım 31 Aralık 2014 yılına kadar satılan akülerde garanti 2 yıl mış., 1 Ocak 2015 tarihiyle birlikte bu garanti 3 yıla çıkarılmış., 

Benim bildiğim aracın garantisi 2 yıl ancak akü garantisinin 3 yıl olduğunu biliyorum., Nerden biliyorum; bi ara (eskiden) aküsünü garantiden değiştiren bir arkadaşa müşteri temsilcisi bu şekilde ifade etti dediğini hatırlıyorum.. Bu da paylaştığınız metindeki yazı ile örtüşüyor., ispatı gibi olmuş sanki.. Maşallah hafızam halaa yerinde.. :)  
Amerika https://www.vwserviceandparts.com/car-care/volkswagen-warranty/battery-warranty-coverage/

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Şimdi @forzaGilles açıklamalarından sonra ? 

Ben ucuz mal alacak kadar zengin değilim atasözüne göre?

Servisteki heriki2 akü için

Her 100 müsteriden 97 si 400 daha vereyim bari uzun ömürlü olsun bi daha uğraşmayım demez mi ? 

Tavuk döner 7 

Et döner 10 

3 daha vereyim kuş eti yemeyim mantığı! 

Serviste biliyor 1380 istedigi uzun ömürlüsünün dışarda aynısının 800 lira olduğunu! 

850 liraya (kısa ömürlü olan) öğrenci aküsüde var istersen diyor tabi ....

Gaza gelene / gelmeyene? Tutturduğuna tutturamadığına?

Dediğim gibi servise yakayı kaptıran %97 1350 lik aküyü taktırır.

Upvote 0
@forzaGilles hocam bu dışarıda satılan varta aküyü siz önermiştiniz zaten, hatta sizden sonra indirimede girdi 920 tl ye indi, ve hatta yerine gidip eski aküyü verirsek bu aküyü bize 790 tl ye veriyorlar. Yer kocaeli ama. Sonuç olarak servisteki aküden daha güçlü olan bu varta akü bize 1380 tl yerine ya 920 yada 790 tl yr grliyor. Ben açıkcası siteden 920 ye sipariş vermeyi düşünüyorum.

Upvote 0
Merhaba arkadaşlar yeni garantiden akü değişimi yapıldı aracım golf 7.5 hingline 2017 model sebang akü takılıydı varta ile degiltirdiler acaba ekonomik akü mü bu ? Yanılmıyorsam 970 tl rakam gördüm

image.jpg

Upvote 0
@forzaGilles hocam bu dışarıda satılan varta aküyü siz önermiştiniz zaten, hatta sizden sonra indirimede girdi 920 tl ye indi, ve hatta yerine gidip eski aküyü verirsek bu aküyü bize 790 tl ye veriyorlar. Yer kocaeli ama. Sonuç olarak servisteki aküden daha güçlü olan bu varta akü bize 1380 tl yerine ya 920 yada 790 tl yr grliyor. Ben açıkcası siteden 920 ye sipariş vermeyi düşünüyorum.
Kocaeli de satan yer hatırladığım kadarıyla yetkili varta bayisi.. sipariş verilebilir bence de mantıklı., ki ben her zaman orjinal yedek parça taraftarı olmuş biri olarak, dışarda satılan varta agm akü nün daha avantajlı olduğunu düşünüyorum.. Ancak beni bu düşünceye iten fiyatından dolayı değil, akünün değerlerinin daha iyi olması sebebiyle..!! Elbette fiyat ta bir etkendir tartışılmaz.. 

Dezavantajları; aküler taşıma sırasında sarsıntı, yere düşürme gibi olaylara karşı çok hassas bir yapıya sahiplerdir., bizim kargocularında taşıma mantığı karpuz atar gibi mantıkta olduklarından sıkıntı sebebi., 

Kodlama gerekirse servis ile muhattap olmak zorunda kalmak diğer dezavantaj., zaten gerekli kesin, çünkü araçtaki akü 68ah 680A (CCA)., yeni takılacak olan 70ah 760A (CCA).,

Yani yeni akünün daha iyi olan elektriksel güç değerlerindem yararlanmak için, aküyü araca tanıtmak şart..!! Yoksa yeni aküyü takıldığını anlayamayacağı için eski akü gibi davranır.. sanki halaa 68ah’lık akü olduğunu zannetiği için ona göre şarj işlemi yapar., siz  de yeni akünün nimetlerinden yararlanamazsınız..!! Sonuç: servise gidip akünün kodlaması yapılması gerekir., A servisi ücret taleb etmez, B servisi ücret taleb eder., C servisi cahil bir yaklaşım sergileyerek yok kardeşim bu aküye kodlama olmaz çünkü orjinal akü değil derrr., vs.. uzar gider.. 

DSG kullanan ve servis bakımına muhtaç olan için yok kardeşim sen aküyü dışarda değişim yapmışsın., iyi niyetten yararlanamazsın vs.. saçma sapan sıkıntılar mevcut...

Upvote 0
@forzaGilles bakım için servis 830 tl fiyat vermişti sadece filtreler ve yağ (yakıt filtresi yok) dışarıda 500-600 tutuyor, servisi tercih ettim. aküyü de götürsem takıp kodlamazlar mı hocam?

Upvote 0
Merhaba arkadaşlar yeni garantiden akü değişimi yapıldı aracım golf 7.5 hingline 2017 model sebang akü takılıydı varta ile degiltirdiler acaba ekonomik akü mü bu ? Yanılmıyorsam 970 tl rakam gördüm

Ekli dosyayı görüntüle 24708
Hayır bu orjinal akü.!!

Economy serisi olup olmadığı nasıl anlaşılır; 

-Economy serisi akünün üzerinde “Economy Batterie” yazar.!! 

-Akülerin üzerinde orjinal akü veya economy tip orjinal akü fark etmeksizin bir parça kodu yazmaktadır., Economy serisi akünün parça kodu JZW ile başlar.. 

-Economy serisi yedek parçalar neler olabiliyor; Akü, Alternatör, Amortisör, Buji, Egzoz, Fren Balatası, Fren Diski, Polen Filtresi, Silecek parça gurublarını kapsar.!! Ecomomy serisi yedek parçaların “parça kodu” JZW veya GJZW ile başlar..

Örnek: 

5E51B89C-B8BD-4074-8767-DE64DAE07396.jpeg 

E6E3DC29-AA55-48A7-8074-21DE9E09E6AE.jpeg 

Upvote 0
Akü_1.jpg

En alttaki fabrikada takılan yani araç üzerinde gelen akü.

En üstteki @Kemal Kapaklı arkadaşımızın garantiden değişen aküsü.

Asıl merak ettiğim ortadaki akü serviste alttaki akü yerine orjinal değişimde takılan akü. Dikkat edin üzerinde 'Volkswagen Original Batterie' yazmakta ve ayrıca köşesindeki ,14 haneli baskı numara yok.

Ben ekonomik aküyü bu yüzden merak etmiştim. Diğerlerinde 'Volkswagen Original Batterie' yazmamakta.

(Yazının EFB ve AGM farkından dolayı bu farkın olacağını pek düşünmüyorum.)

@forzaGilles

Upvote 0

@forzaGilles bakım için servis 830 tl fiyat vermişti sadece filtreler ve yağ (yakıt filtresi yok) dışarıda 500-600 tutuyor, servisi tercih ettim. aküyü de götürsem takıp kodlamazlar mı hocam?
Vallahi nedesem yanlış olur., iyi niyetli birine denk gelmeniz lazım.,

Çok kez şöyle cahil laflar ettiklerini duydum: yok edendim neymiş dışardan alınan varta aküler araca kodlamazmışş mışşş tamamen palavra dır bu.., üretici firma akünün üzerine zaten kare kodunu ve diğer tüm kodları yazar., 

Efendim bu işlem ücret ödemelisiniz.. vs. örnekler çoğaltılabilir.. 

Nadir de olsa tam tersi olumlu da sonuçlanabilir elbette.. 

Bu sebebten bişey diyemiyorum :((

Upvote 0

Geri
Üst Alt