1.6 comf. - 1.5 act high a geçmek mantıklı mı

@Adv_Dbl tsı konu dışı olmak üzere

Ha 3,3 ha 4,4 mü ??? Öyle değil işte !

Bu iki değerin birbirine oranı %25 !!

Yani bir tdi diğer tdi dan %25 daha az yakıyorsa ortada kayda değer bir durum var demektir!

Yani sizin araç en başından beri benim bir tdi golften istediğim değerleri haydi haydi veriyor(tsi lara göre)

Sizde dsg tdi

Bende manuel tdi

Acaba buradan bir 0,5 litre dsg az yakıyor olabilir mi sorusu akla geliyor(vw katalog teknik verilerinde de dsg daha  az yakar şeklinde katalog değeri var.

Jantlar bu verilerde 17 mi 16 mı?

17 jantın ortalamada  0.3 yada 0,4 kadar arttırma durumu zaten bilinen bir durum

Yani sonuç olarak hep 105 le gittim araç 3 kişi ...az yakmak icin kastım denebilir.

Ama 400 küsür km de sonuç 4,4 ....bu yolu

Herhangi bir manuel 1.2 tsi 4.9 la 

Sizin dsg tdi 3,3 le

Benim manuel tdi 4,4 le tamamlıyorsa ?

Benim bi miktar hoşnutsuz olmam normal

Güzergah farklılığı?

Resimdeki verinin tam tersi aynı yolculuğun  dönüşününde 4,4 oldu veri

Yani sizin 3,3 veri daha rampa aşağı benim ki rapması fazla diyemeyiz. Çünkü aynı yolu yine aynı değerle döndüm (ank-ist-ank) gidişim yokuşsa? Dönüşüm yokuş aşşagı

Hız 100 sabit hiç geçmeden +300 km yol güzergahı 3,3 bende yaksam tsi a gözüm kaymaz ....

3,3 görmüyormuyum ? 36 km lik ev iş güzergahında 85 i hiç geçmeden oluyor tabi...

Önemli olan +300 lük parkurda ne yakıyor

Screenshot_20191018-162157.png

Moderatör tarafında düzenlendi:

Adam benzinli araç alıyor. 1.5 tsi 150 hp. Ama az yaksın diye , yumurtaya dokunur gibi gaza dokunuyor . Nereye gitti 150 hp. 150 hp arabayı bu şekilde kullanırsan 50 hp e binersin az yaltım diye sevinirsin.Dizel 115 hp ama adam tapagaz 115 hp ye zevkini çıkara çıkara biner . Bu aynı yakmak oluyorsa aynı yakar o zaman.

Merhaba arkadaşlar 2019 1.6 tdi comf. dsg cam tavan aracım var temmuz çıkışlı 5000km de benzinli aracı sevdiğim için 1.5 act ye geçmek istiyorum değiştirmişkende highline olsun diyorum sizinde fikirlerini almak istedim takas da yapmak isteyen varsa konuşabiliriz 😊
Geçilir usta geçilir. Bende yıllarca dizel kullandım geçtim yakıtta üçe beşe bakmıyorsan benim gibi senede 10bin km geçmem diyorsan 1500 TL fazla yakıt parası veririm diyorsan tork manyağı da değilsen ( dizelden sonra benzinli motor da aranan özellik ) geçilir. Ben 125 bg ile gayet mutlu mesutum 150 ACT daha zevklidir eminim 

@Savatage Sevgili dostum 3.3 - 3.6 değerleri kışlık lastikler ve 16 inç jantlara ait ancak yaz zamanı 17 inçlerle ankara istanbul ortalamam da 3.6 onun da fotoğrafı var. Lakin size şurada katılıyorum 17 inçlerde bende daha fazla yakıyorum 0.3-.0.5 lt kadar daha fazla son zamanlarda en uzun yolum 100 - 150 km cıvarı oldu onda da çok dıkkatlı davranmadıgım için (110-140) 4.5 lt ortalamalar cıvarında oldu. Arabada sorun mu var yoksa dırekt wolsburg katerdralinde mi vaftiz edildi (sizin deyimnizle) bilmiyorum ama aldığım gun istanbul - çorlu arasını 4.5 la geçmişti.  

Değerli golf kullanıcıları çok yakar az yakar, dizel mi benzinli mi muhabbetine ben de bilimsel rakamlarla cevap vereyim.

Bu resimler spritmotinor.de isimli siteden alınmıştır bu sitede binlerce araca ilişkin tüketim verileri, ortlamaları, yığılımları mevcut. Grafiklere bakarsanız ilk resimde tdi araçların yığılımı 6634 kişi ile 5.7 lt. Grafiği incelediğinizde 4.8 yakan da var, 6.8 lt de var. Ortalaması 5.7 lt.

Bir diğer grafikte ise malum benzinli araçlar, ort gördüğünüz üzere 7888 kişi ile 7.1 lt. 10.7 lt yakan da var 5.7 de. 

Evet durum böyle bence boşuna benim aracım az yakıyor benim babam polis seni döver yarışına girmeyelim, araçların kullanım özelliklerini paylaşın, arkadaş benzinliye geçecem dizel zevk vermiyor demiş. İsterse dizel 2 lt yaksın benzin 15 yaksın benzinli istiyor, ben de benzinli araç isterim ama yıllık yaptığım km ve daha önce kullandığım benzinli golfüm neticesinde dizel aldım.

IMG_20191018_163036.jpg

IMG_20191018_162949.jpg

Değerli golf kullanıcıları çok yakar az yakar, dizel mi benzinli mi muhabbetine ben de bilimsel rakamlarla cevap vereyim.

Bu resimler spritmotinor.de isimli siteden alınmıştır bu sitede binlerce araca ilişkin tüketim verileri, ortlamaları, yığılımları mevcut. Grafiklere bakarsanız ilk resimde tdi araçların yığılımı 6634 kişi ile 5.7 lt. Grafiği incelediğinizde 4.8 yakan da var, 6.8 lt de var. Ortalaması 5.7 lt.

Bir diğer grafikte ise malum benzinli araçlar, ort gördüğünüz üzere 7888 kişi ile 7.1 lt. 10.7 lt yakan da var 5.7 de. 

Evet durum böyle bence boşuna benim aracım az yakıyor benim babam polis seni döver yarışına girmeyelim, araçların kullanım özelliklerini paylaşın, arkadaş benzinliye geçecem dizel zevk vermiyor demiş. İsterse dizel 2 lt yaksın benzin 15 yaksın benzinli istiyor, ben de benzinli araç isterim ama yıllık yaptığım km ve daha önce kullandığım benzinli golfüm neticesinde dizel aldım.

Ekli dosyayı görüntüle 24484

Ekli dosyayı görüntüle 24485
Benzinli de 0.5 lt yakan 3 arkadaş eli öpülesi 

@bf417 2. Grafikte 0,5  litre yakıyorum diyen 3 adet tsi cı palandökenden arabayı salıp konya ovasında frene basanlardan sanırım ...sonra fren enerjisi geri kazanım edirne kapıkule

Valla dizelin az yaktığı su götürmez bir gerçek. Fakat birbirine karşı artı eksi yönleri bulunuyor. Ben ikisini de uzun zaman kullandım. dizel de yakıt aldığım zamanı unutuyordum. Ama dpf ve egr ben duman etti.Yakıttan yaptığı tasarrufu aldı gitti. tsi aldım evet biraz fazla yaktı ama sorun çıkartmadı.Kesinlikle kullanım durumuna göre tercih yapmalı.
iyi de artık (2019) benzinli araçlarda da partikül filtresi var.

Ekli dosyayı görüntüle 24484

Ekli dosyayı görüntüle 24485
O 0.5 Lt yakan 3 kişi bi ülkeye başkan olacak klasmanda... iyi uçmuş.

evet baylar herkese sevgiler saygılar..madde madde açıklayayım

1-arabanın hakkı benzindir ve düz vitestir. lakin günümüz şartlarında benzin ve düz vites kullanan sayısı çok azdır trafik yakıt ekonomisi tembellik... yada küçük şehirlerdedir metropollerde çok fazla yok, olanda keyfi binenlerdir.

2-yakıt tasarrufu konusu çok farklı. km yol kullanım hatta rüzgarın nerden estiği yolun düz mü rampamı olduğu aracın bakımlı olup olmadığı,camın ve sunroofun  açık olup olmadığı hepsi bir etkidir.

3-ama kimse burada aynı şartlarda tsi-tdi den az yakar diyemez derse ayıp eder bence...yumuşak kullanım her zaman az yaktırır. ikisine de ama iş basmaya gelince dizel en fazla 6,5 litre yakar ama benzinliyi yazmayayım üst limiti yok!!!

4-benzinli araç da her dışarı çıktığında bir 100 tl alırsın ama dizelde o 2-3 dışarı çıkmada olur..

5-elimizdeki mevcut araçlardan bahsedersek tsi 1.4 yada 1.5 ler de artık dizel fiyatına yakın satılmakta çünkü artık beygir üzerinden planlama  yapıyor vag gurubu buda aradaki fiyat farkı dengesini koruyunca 1.4 yada 1.5 tsi,tfsi modeller çok satmıyor...ve ilanlara baktığımızda da 100 tane tdi varsa 10 tane tsi var ,30 tane de 1.0 yada 1.2 tsi var yani herkes öncelikle yakıta bakıyor..zaten yakıtı düşünmeyen 2.0 yada üzeri model araç alıyor..

6- artık eskisi kadar sorun çıkarmayan tdi'ler var hatta tsi'lerden bile daha sorunsuzlar ve bakım masraflarıda yakın... tercih sebebi oluyor performansından memnun olmayanlar ise yada bastığımda bir benzinli gibi atik olsun ve dizelin torkunu da versin diyenler 1000 tl ye bir soft yazılım yapıp gayet mutlu mesut biniyorlar..ki yazılımlar iyi firmalarda yapıldığında ve kulanımına dikkat edildiğinde uzun km sorunsuz binenlerin sayısı çok fazla..

7- son olarak ben keyfi severim keyfi binerim 2-3 litre fazla yaksın mesele değil..dersen tsi al derim

ama ben her zaman binerim yakıt önemli benim için ayrıca dizelin torkunu da seviyorum dersen tdi al

ama asıl konu; şuan ülkede yakıt  ve araç fiyatları fahiş olmasa; satılan  100 aracın 70 benzinli 30 u dizel olur ve bir çoğuda 2 litre üzeri olur ve her şey çok güzel olur :)

ha illa benzinli alınacaksa tsi tfsi çok iyi bir tercih olur diğer benzinliler hiç mantıklı gelmiyor çünkü...

e baya uyguna gelmiş, resmen araç satmak için ne varsa yapmışlar. hangi beyi'den aldınız. yanlış hatırlamıyorsam bayiye girişi 30 günü geçmiş araçlarda %4 gibi bir indirim uygulamaları vardı. sanırım aynı olay devam ediyordu o sıralarda da.

bu paylaşımın/konunun sonunda nasıl bir karara vardığınızı öğrenmek isteriz.
Esenyurt doğuştan almıştım istanbul

sonuç bekleyeceğim 1-2 sene gibi araba fiyatları ne olur ne biter bilemiyoruz ama değer kanacağı fikrindeyim sonrası allah kerim high buluruz sonra içimize sizen bir araç gönül ister R olsun 😁

@yunusaktas91 Yalan söyleyecek halim yok hem 2016 1.6 TDI mda hem 2017 1.& TDI ımda yakıt verilerinden buyrun size bazı örnekler. İstediğiniz kadar aynı yakıyor muhabbeti yapın hiç bir zaman TSI TDI dan az yakamaz bu yakıtın urettiği kalori ile de bilimsel bir gerçekliktir.  

Ekli dosyayı görüntüle 24476

Ekli dosyayı görüntüle 24477

Ekli dosyayı görüntüle 24478

Ekli dosyayı görüntüle 24479

Ekli dosyayı görüntüle 24480

Ekli dosyayı görüntüle 24481

Ekli dosyayı görüntüle 24482
Vallahi tdi araçta 6 nınlaaltına inemedim şu an 6.9 normalde kullnıyorum deliriyorum bunları gördükçe 

@Adv_Dbl @forzaGilles Neden bu kadar hiddetlendiniz anlamadim. Ben VW veya rakip firmasinin temsilcisi ya da avukati degilim, makina muhendisi de degilim. Golf kullanmisligim da yok, bu foruma arac bulmak icin bilgi edinmeye geldim. Tespit ettigim degerleri de forumlardan inceleyip ogrendigimi onceki mesajimda soylemistim. Hele ki “kapak gibi paylasim” tarzinda cevaplar hic hos degil, olayi farkli yerlere suruklersiniz. Bence biraz daha sakin olmanizda fayda var...

@brt06 @İlker34 @chemdemir Ben hicbir zaman “benzinli arac dizel aractan az yakiyor” demedim, oyle bir soylemimi de hicbir yerde bulamazsiniz neden boyle soylemisim gibi cevaplar yazdiniz gercekten anlayamadim. Hatta 1-2 litre fazla yaktigini da soyledim.

@Adv_Dbl Bahsettiginiz tuketimi uzun yolda yapmissiniz. Benim bahsettigim (ortalama 7 lt) tuketimle bu tuketimlerinizi karsilastirma fikri aklinizda nasil olustu anlayamadim. Uzun yolda 7 litre tuketen bir aractan bahsetmis olmam mumkun mu? Ustelik hiz ortalamaniz 85 km/h. Yani kabaca 60-100 km/h arasinda kullanmissiniz, neredeyse 110 km/h cikmamissiniz. Bu kullanimin genele yayilarak baz alinmasi zaten mantiga aykiri. Emin olun İst-Ank arasi sizin kendi aracinizla sabit 80 km/h ile giderek 3 litrenin altina dusururum bu degerleri ama yaptigim sey komik olur. 

@bf417 İstatistiki bilgiler icin tesekkur ederim. Eger sitenin verileri dogruysa, 5,7 yakan tdi sahibi 6634 kisi, 7,1 yakan tsi sahibi 7888 kisiye gore sadece 1,4 litre yakit avantaji oluyor. En kaba hesapla bile dizelin 5lt, benzinin 8lt yaktigini varsayarsak aradaki 3 litre 20 lira ediyor 100 kmde. Ozet olarak “TERCİH MESELESİ”.

@yunusaktas91 Yazdıklarıniza tamamen katılıyorum.Kapak buysa eğer resmen kapak olmus.Adam 70 le 80 le uzun yolda araç kullanıyor üstünde 3.5 lt yaktim diye duyar kasıyor...Resmen komedi...Yillarca dizel kullandim uzun yolda 5.8 den aşağı dusuremedim makul hızlarda.Benzinli araci da savunmuyorum fakat lütfen milleti yaniltmayin.Dizel araç uzun yolda 120 110 5.5 6 lt aralığında gezer aksini idda eden gaz pedaliyla sevisiyordur.Kisin hele bu değer 6 dan aşağı düşmez...

Geri
Üst Alt