kuş pisliğine ne iyi gelir

@AdanaDetailing @KaiZeN Merhabalar hocam.

Aslında aracım boya olarak parlak duruyor, sıkıntılı görünmüyor... (1,5 yıl öncesinde seramik uygulanmıştı)  Eskiden zor kir tutuyordu, özellikle kapı yanları sadece su ile temizliyordum. Nadiren aracı köpük yapıyordum... Ama son zamanlarda bu özelliğini yitirdi, kapı yanları çok çabuk kirleniyor. Boya halen parlak ama çok kir tutuyor diye soft99'u uygulamaya karar verdim.

https://tr.aliexpress.com/item/Araba-Y-kama-S-nger-Sihirli-Kil-Ovmak-Blok-Oto-Temizleme-Mumu-Leh-e-Yast-klar/32891016393.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d2geYcX  şuradaki kil süngeri sipariş verdim. Normal kil yerine bununla temizlemeyi düşünüyorum, Polisaj vs. gerektirmeyeceğini düşündüm.  Diğer normal kil hamurunu kullanmaya cesaret edemedim...  Demir tozu temizlemeye de tavsiye ettiğiniz bir ürünü kullanırım. Ayrıca ipa  ile son bir temizlik yaparsak sanırım tutunmayı daha iyi sağlarız.

Aklımdaki sıralama şu şekilde;

- Aracı güzelce şampuanla yıkamak
- Demir tozu temizleyici uygulamak, su ile durulamak
- Yukarıda linkini verdiğim kil süngeri ile ABARTMADAN yüzeysel olarak boyalı alanları elden geçirmek (kaydırıcı olarak araç şampuanından bir sprey yaparım), su ile durulamak, güzelce kurulamak
- İpa ile son bir temizlik yapmak
- soft99'u uygulamak.

Yanlışım varsa düzeltin lütfen. 
Sıralama doğru hocam sadece kil sonrası köpük sıkıp durulamanızı tavsiye ederim

Öndeki mesajımda yazdığım sıralamada soft99 uyguladım. Baya yordu beni... İş sırasında 11500 adım atmışım ona göre hesaplayın işte :)  

Siz siz olun açık alanda yapmayın !!! Sineklerden uçan böceklerden ancak fırsat bulup sürekli temizleyerek zar zor yaptım. Kapalı garaj yok...

Koch chemie fb açık alanda kullanmama rağmen kokusu oldukça ağır, bu ürün kullanacak kişilerin kesinlikle açık alanda ve maske takarak kullanmasında fayda var !

Sonuç aşağıdaki gibi :)  

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Maşallah ışıl ışıl olmuş ellerinize sağlık.

@Serkanasn teşekkürler.

@sertan teşekkürler hocam. Genel olarak yaptığım işlemler şu şekilde;

- Aracı şampuanla yıkadım (carpex)
- Demir tozu temizleyici uyguladım, su ile duruladım  (koch chemie fb)
- Kil süngeri ile hafiften boyalı tüm alanları temizledim 
- Aracı tekrar şampuanla yıkadım,
- İpa ile son bir temizlik yaptım (Divortex. Çok az sulandırdım ipayı.)
- soft99 uyguladım...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hazır konusu açılmışken sorayım, kaportamın üstünde şeffaf su damlası şeklinde son derece sert bir madde var. Bunu nasıl çıkartabilirim.. tırnaklayınca ufak ufak traşlanıyor ama çıkmıyor.

sayın arkadaşlar belki çok soru soruyorum sizlere ama çok faydalı bilgiler çıkıyor aranızdan

sorum ise aracım beyaz bu arada; kaput tampon ve çamurluklarda şeffaf folyo var aracıma kuş devamlı pisliyor ve farkında olmadan bu pislik kalıyor araçta bunları nasıl temizleyebilirim resmen folyoyu bile yakıyor bunu temizlemem için bir pasta cila veya ne var bu durum için saygılar
abim sende benim gibi yap aracın arkasında her daim cam sil kutusunda su bulundur, gördüğün anda hemen ıslatıp yumuşat ve sil, bezin yoksa bolca su sık ki asitin etkisini zayıflatsın.

Öğlen baktım aracın üzerinde kuş pisliği var, Güneşte iyice kurumuş.
Hemen bir ıslak mendil aldım silmeye başladım... Sanki pislik yeni yapışmış gibi anında çıktı. Toz alır gibi temizlendi :)  

Soft99 dk. 1 Gol 1 :D  

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt