Jump to content

sertan

Üye
 • İçerik sayısı

  130
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

sertan Hakkında

 • Derece
  Er

Bilgiler

 • İsim
  Servet
 • Yaşadığım Yer
  Kuladası

Güncel Profil Ziyaretleri

437 profil görüntüleme
 1. sertan

  0 araç muayene tarihi

  Mahkemeden milyonlarca aracı ilgilendiren emsal niteliğinde bir karar çıktı. Trafik polisleri araç muayene kontrollerinin bitip bitmediğini Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Sistemi (PolNet), üzerinden sorguluyor, aracın muayene bitiş tarihi PolNet sisteminde gecikme uyarısı veriyorsa, idari para cezası kesiliyordu. Ancak, bazı araçların ilk tescil tarihinin, fabrika çıkış tarihi olarak sisteme kaydedildiği ortaya çıktı. İstanbul'da sıfır kilometre alınan bir araca henüz muayene tarihi dolmadan idari para cezası düzenlendi. Polisin kestiği cezanın hukuka aykırı olduğuna karar veren mahkeme, ilk muayene tarihinin ilk tescil tarihi yani aracın trafiğe çıkış tarihine göre belirleneceğine karar verdi. İstanbul’da bir şirket, bünyesine kattığı sıfır kilometre bir aracı 13 Nisan 2018’de tescil ettirdi. Cinsi ve kullanım şekline göre yılda bir kez muayenesi bulunan araç, 23 Mart 2019’da trafik polisi tarafından çevrildi. Aracın PolNet üzerinden yapılan sorgusunda muayene tarihinin geçtiği belirlendi. Ancak, sürücüsü aracın sıfır alındığı ilk tescil tarihine göre ilk muayenenin 13 Nisan 2019’da olduğunu söyledi. Ruhsatı kontrol eden polis memuru da ilk tescil tarihine göre ilk muayenenin henüz bitmediğini fark etti. Ancak, PolNet üzerindeki sorguda aracın muayene yapılması gerektiğinin yazılı olduğu için ceza yazmak zorunda olduğunu söyledi ve araca, ‘Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkma kuralına uymamaktan’ 235 TL, idari para cezası kesti. “POLNET, İLK TESCİL TARİHİNİ DEĞİL, FABRİKA ÇIKIŞ TARİHİNİ BAZ ALIYOR” Verilen kararın emsal niteliği taşıdığını belirten Avukat Fatih Al, son derece önemli bir tespitte bulunarak, Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Sistemi (PolNet)’e kaydedilen araçların fabrika çıkış tarihlerinin baz aldığını karışıklığın da bundan kaynaklandığını tespit ettiklerini söyledi. Avukat Fatih Al, “Son yıllarda araç ruhsatlarında muayenenin bitiş tarihi konusunda bir bilgi olmadığı gibi araçların muayene tarihinin bittim tarihi hususunda her hangi bir bilgilendirme de araç sahibine verilmemektedir. Anladığımız kadarıyla PolNet sisteminde aracın trafiğe tescil (ilk tescil kaydı) tarihi yerine aracın fabrikadan çıkış tarihi baz alınarak muayene bitiş tarihinin belirlendiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Bu gerekçe ile idari trafik para cezasının iptali için yapmış olduğumuz başvuru, Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi” dedi. EMSAL NİTELİĞİNDE KARAR Birçok vatandaşın bu konudan habersiz olabileceğini ifade eden Avukat Fatih Al, verilen bu kararın emsal niteliği taşıdığını belirtti.
 2. sertan

  ARAÇ KOKUSU

  Forumlarda büyük harfle yazmak küfür ve hakaret anlamı taşır.
 3. sertan

  ARAÇ KOKUSU

  @brt06 Niçin büyük harflerle yazıyorsunuz.
 4. sertan

  Golf 7 Orjinal Halı Paspas Takımı.

  @reko OEM orjinal demek değilmi?
 5. sertan

  kuş pisliğine ne iyi gelir

  @major24 Çeşitli açılardan basınçlı şu sıkınız.
 6. sertan

  kuş pisliğine ne iyi gelir

  Showroom ışıltısınıda geçmiş. Bu işlemde neler kullandınız.
 7. sertan

  1.0 tsi dsg bekleğimden iyi çıktı

  2 silindir 1.0 TSI dahamı iyi olur.
 8. sertan

  Aracı P konumunda terk ediniz uyarısı

  Küçük harfle yazınız, Kıymetli arkadaşlarınıza küfür ve hakaret etmeyiniz.
 9. sertan

  ANA KONU

  @kerimaslan27 makyajlı süperb yide düşünebilirsiniz.
 10. sertan

  GOLF 7 DIZEL SABAH GEC ALMA SORUNU

  Marş motoru bakımı yaptırın,.kömürlerini değiştirdin.
 11. sertan

  GOLF 7 DIZEL SABAH GEC ALMA SORUNU

  @ademerzurum büyük harfle yazmayınız
 12. sertan

  Akü problemi..

  @forzaGilles 1.4 TSI araca EFB Yerine AGM Akü (60 amper) takılması yorumunuzu alabilirmiyim. Ayrıca mutlaka akünün (her ikiside 60 amper)kodlaması gereklimi
 13. sertan

  kuş pisliğine ne iyi gelir

  Her gördüğünde hemen temizleyeceksiniz, en iyi temizleme aracı tükrüktür. Golf6.com da bir zamanlar Cem Birinci kardeş, Her kuşun poposuna bez bağlıyacağım demişti.
 14. 7,5 highline araçlarda akü düzeyi nasıl görülebiliyor.
×
×
 • Yeni Oluştur...