Güncel Bakım Masrafları

Tam 4 yaşını doldurduysa (trafiğe çıkış tarihinden itibaren) yedek parça ve işçilikte %25 ve motor yağında da %16 indirim olması gerekiyor., size 1500 çok demişler ama indirimi katmamışlar sanırım., araç 4 yaşına geldiği için fren hidroliği de artık değişmeli..!! Araç için ıygun fren hidroliği Dot4 VW501.14 onaylı olmalı..!! Dışarda bu onayı karşılıyan hidroliği bulmak malesef biraz zor.,

bakımı dışarda yaptıran bazıları/bazı arkadaşlar bunun yerine daha gelişmiş verdiyonu olan Dot5.1 kullanıyorlar ama “bence” doğru bir uygulama değil.!!

İndirimlerle bilee halaa pahalı gelirse bujileri servisten alın ve dışarda bakımı yaptırın., ben bakımı dışarda yaptıracak olsaydım yine de bujileri servisten temin ederdim... Dışarda yaptıracaksanız Castrol Edge LL yerine Liqui Moly TopTec4200 LongLife III 5w-30 öneririm..

@forzaGilles 

Tam 4 yaşını doldurduysa (trafiğe çıkış tarihinden itibaren) yedek parça ve işçilikte %25 ve motor yağında da %16 indirim olması gerekiyor., size 1500 çok demişler ama indirimi katmamışlar sanırım., araç 4 yaşına geldiği için fren hidroliği de artık değişmeli..!! Araç için ıygun fren hidroliği Dot4 VW501.14 onaylı olmalı..!! Dışarda bu onayı karşılıyan hidroliği bulmak malesef biraz zor.,

bakımı dışarda yaptıran bazıları/bazı arkadaşlar bunun yerine daha gelişmiş verdiyonu olan Dot5.1 kullanıyorlar ama “bence” doğru bir uygulama değil.!!

İndirimlerle bilee halaa pahalı gelirse bujileri servisten alın ve dışarda bakımı yaptırın., ben bakımı dışarda yaptıracak olsaydım yine de bujileri servisten temin ederdim... Dışarda yaptıracaksanız Castrol Edge LL yerine Liqui Moly TopTec4200 LongLife III 5w-30 öneririm..
12. Ayın sonunda doluyor hocam yaşı. 1500 evet indirimsiz rakam. Şuan için yüzde 15 oluyor bildiğiniz üzere. Yetkilide faturalı bir yağ alıp gitsem daha da aşağı çekmiş oluyoruz. Dedikleriniz mantıklı hocam. Fren hidroliği de en son yağ bakımında yetkili serviste değişmişti. 

@forzaGilles 

12. Ayın sonunda doluyor hocam yaşı. 1500 evet indirimsiz rakam. Şuan için yüzde 15 oluyor bildiğiniz üzere. Yetkilide faturalı bir yağ alıp gitsem daha da aşağı çekmiş oluyoruz. Dedikleriniz mantıklı hocam. Fren hidroliği de en son yağ bakımında yetkili serviste değişmişti. 
Hocam fren hidroliği de geçen bakımda değişti diyorsunuz., bu işte bi yanlışlık var çünkü standart bakım harici sadece buji ek masrafı var ve “indirimsiz” 1500 diyorsunuz., tek tek hesaplamadım ama indirimsiz bile biraz daha uygun demeleri gerekiyordu., Zaten araç tsi 4 litre yağ alıyor., tdi gibi fazla yağ kapasitesi de yok.,

Servisi arayın ve görüştüğünüz kişiden fiyat teklifini size mail ile atmasını isteyiniz., orada tek tek herşey yazar teklifi paylaşırsanız bakıp değerlendiririz., tahminimce %15 indirimle (buji dahil) 1.100-1.150 gibi bir rakama gelmesi lazım..

@forzaGilles hocam servisteki sileceklerin güncel fiyatı hakkında bilginiz var mı acaba? Dışarıdan aldığımız swf ile servisteki birebir aynı oluyor mu? 

@mustafacagri @forzaGilles Silecekler serviste normalde dışarıdan hep pahalı oluyor. Ön silecekleri SWF den 130 TL ile almışken serviste 180 cıvarı idi.

Ancak SWF den ben memnun kalmadım bilginiz olsun. Camda iz yaptılar ses yaptılar sonra tekrar Bosch Twin Aero ya döndüm (hepsiburada vb. bir yerden aldım). Bosch lardan çok memnunum.

Yetkili servis hangi markayı takıyor hatırlayamadım şimdi.

@calik hocam geri bildirim için çok sağolun :) ben de swf ile bosch aerotwin arasında kaldım. Yakın fiyatlar çünkü. Servisten de alıp fazladan para vermek istemiyorum açıkçası aynı ürüne 

@calik hocam geri bildirim için çok sağolun :) ben de swf ile bosch aerotwin arasında kaldım. Yakın fiyatlar çünkü. Servisten de alıp fazladan para vermek istemiyorum açıkçası aynı ürüne 
Aerotwinler iyi hoşta uzun süre dayanmıyor arabanın üzerinde gelen silecekler çok kaliteli bulabiliyorsan onlardan tak derim .

Aerotwinler iyi hoşta uzun süre dayanmıyor arabanın üzerinde gelen silecekler çok kaliteli bulabiliyorsan onlardan tak derim .
Eğer bulabilirseniz valeo silecek alın üzerindeki silecekleri adını hatırlamadığım bir alman firması yapıyordu swf de olabilir tam hatırlayamadım şimdi..valeolar sanırım bahausta satılıyordu

Hadi ya :( valla swf iyi değil yazılınca aerotwin siparişi geçtim. Haftasonu yola çıkacağım için acele ettim :/ N11 de olan swf ler var ama 125 130 a da var 170 180 e de. Şu an takılı olan orjinal ler yaklaşık 2 seneyi buldu değişmeyeli ve hem ses yapıyor hem çok atlama yapıyor.

Aerotwin önümüzdeki yaza kadar dayanır heralde dimi :)

Arkadaşlar 105.000 bakımında değişmesi gereken ekstra şeyler var mı ? Yoksa rutin 15.000 bakımındaki gibi mi ?

Hadi ya :( valla swf iyi değil yazılınca aerotwin siparişi geçtim. Haftasonu yola çıkacağım için acele ettim :/ N11 de olan swf ler var ama 125 130 a da var 170 180 e de. Şu an takılı olan orjinal ler yaklaşık 2 seneyi buldu değişmeyeli ve hem ses yapıyor hem çok atlama yapıyor.

Aerotwin önümüzdeki yaza kadar dayanır heralde dimi :)
O kadar dayanır sıkıntı olmaz 2-3 arabada kullandım . Golfün arka sileceğinide aerotwin almıştım . Silecekler güzel siliyor tek sıkıntısı ömrü ortalama 1 yıl götürüyor .

@forzaGilles hocam servisteki sileceklerin güncel fiyatı hakkında bilginiz var mı acaba? Dışarıdan aldığımız swf ile servisteki birebir aynı oluyor mu? 
Güncel fiyatını bilmiyorum ama 200’den aşşağı değildir., Orjinal silecekleri SWF üretiyor., Yani serviste satılanlar swf üretimi., Alman araçlarında genellikle orjinal ekipman üreticisi swf oluyor.. zaten silecek deyince piyasada bosch, swf ve valeo akla geliyor., bosch beyaz eşya harici ürünlerine pek sıcak bakmıyorum., Valeo ise araba sektörüne virüs gibi bulamış lanet bir firma fren balatası üretir, ferrari ye bilee far üretir özetle herşeyi üretiyorlar ama ben daha bu zamana kadar sorunsuz bir şey ürettiklerine şahit olmadım., Örneğin bizim araçların Xenon farları kronik mercek lekelenmesi sorunu vardır, Farlar üretim hatası yüzünden merceklerde zamanla lekelenme oluşuyor., bu da aydınlatmayı kötüleştiriyor., adamlar farda “revizyona” gidip yeni far ürettiler ama değişen bişey yok sorun devam ediyor., O farı Hella üretseydi aracın ömrü boyunca ilk gün ki aydınlatmayı sağlardı.,

Malesef artık almanlar da kore, japon araçları ile rekabet içine kalabilmeleri için bazı parçalarda maliyet düşürmek adına böyle valeo gibi firmalarla çalışmak zorunda kalıyorlar., 

Şimdi bu kadar valeo’yu kötüledim ama işin trajı komik diğer tarafı alman menşeli olan SWF firması da bir süredir Valeo bünyesinde., :D  valeo swf’yi bir süre önce satın aldığını okumuştum 

Silecek olayı tamamen kullanıcı ile alakalı bir durum kendiniz deneyip tecrübe etmelisiniz., örneğin benim araçta fabrikanın taktığı silecekler 3,5 sene oldu halaa ilk günkü gibi siliyor., neden bu kadar dayandı çünkü araba yaz-kış sürekli kapalı garajda., ne güneş görüyor., ne kışın yağmur-çamur-kar görüyor., dandik ucuz cam  suları sileceğin anasını ağlatır., 3 kuruşluk cam suyu işte bu kadar zararı olur mu demeyin ucuz dandik cam suları veya kışlık antifirizli cam suları eğer kaliteli değilse sileceği geçtim aracın boyasını bile mahvettiği olduğunu okuyoruz., kimisi aracı ağaç altına bırakır., arabanın camı komple reçine içinde kalır., sora da silecekleri çalıştırdı mı vayy efendim bu silecek niyee böylee., çok uzatmıcam liste yapsak uzar gider.. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
1.2 TSİ DSG için 75 bin bakımı yaptırdım.
DSG için Özön yetkili servisin verdiği bilgi "4 yıldan sonra herhangi bir garanti yok" oldu. Böylelikle ilk kez bakım için servisin dışına çıktım.

Hava ve polen filtresini 70 binde kendim değiştirmiştim. Artık 10 binde bir değiştireceğim.
Yağ ve yağ filtresini 50 tl işçilikle Bosch serviste hallettim.
Balatalar iyi durumda, fren hidroliğini fırsat bulunca serviste değiştireceğim.

Hava ve polen fitresi: 120 tl
Yağ filtresi (Mann) : 50 tl
Yağ (Liqui) : 270 tl
İşçilik : 50 tl
TOPLAM: 490 tl

IMG_5283.JPG

Selamlar

2015 1.2TSI Manuel Comfortline.

Araç 81 Binde.

Yağ değişimine 4 bin km daha vardı.

Bugün Doğuş oto Kartalda bakıma soktum. Ek olarak fren hidroliğini yenilettim.

Aşağıdaki rakamı ödedim. 

bakım.jpg

Geri
Üst Alt