Kasko ve Sigorta Tavsiyesi ile tercihte dikkat edilecekler birleşik konusu.

Bugün yeni poliçeler elime ulaştı. Trafik 609tl. Kasko 960tl. Kasko güneş. Trafik anadolu. İçerikleri nedir bilmiyorum
İçerikleri nedir bilmeden (kasko için) sigorta yaptırmak iyi fikir değil bence.

@calik Hocam 18 nisanda yeni poliçeler geçerli olacak. İçerik olarak neleri araştırmam gerekir? Yarın kontrol ederim. Zahmet olmasa bana sırayla yazın. Teşekkür ederim..

İhtiyari Mali Mesuliyet (Karşı tarafa verdiğiniz zarar) Bende Anadolu Sigorta var, "sınırsız". En az 100.000 - 200.000 TL olmalı bana göre.

Orijinal parçalarla sizin seçeceğiniz yetkili serviste onarım yapıp yapmayacağı?

Muafiyet indirimi var mı? Var ise istiyor musunuz. Örneğin 1.000 TL zarara kadar Kasko devreye girmez gibi muafiyetler.

Genelde ilk bakacağınız yer "Muafiyetler" yani neleri kapsamayacağı? Bu kısmı sigortacınıza özellikle sorun derim.

@calik tamamdır hocam yarın bilgi alacağım ve poliçedeki açıklamayı da okuyup inceleyeceğim :'(  

Meclis'ten geçti! Trafik sigortasında yüzde 20 indirim

Zorunlu trafik sigortasında yapılacak düzenleme ile 16.5 milyon taşıt sahibini ilgilendiren zorunlu trafik sigortasında fahiş fiyatı bitirecek adımlar atılmış oluyor. Trafik sigortasının düzenleme sonrasında ilk etapta yüzde 20 oranında ucuzlaması bekleniyor.

Cok guzel kaziklaniyor insanimiz malesef :)  

Meclis'ten geçti! Trafik sigortasında yüzde 20 indirim

Zorunlu trafik sigortasında yapılacak düzenleme ile 16.5 milyon taşıt sahibini ilgilendiren zorunlu trafik sigortasında fahiş fiyatı bitirecek adımlar atılmış oluyor. Trafik sigortasının düzenleme sonrasında ilk etapta yüzde 20 oranında ucuzlaması bekleniyor.
ne zaman yürürlüğe gireceği hakkında bilgi varmı. yeni aldığım 2.el 2013 highline aracın sigortası kaskosundan pahalı çıkıyor. kasko 575 aksigorta, sigorta 660 mapfre.

kaskoyu yaptırdım, sigortayı henüz yaptırmadım. 1 aylık süre dolmaya yakın yaptıracağım. inşallah o zaman kadar düzenleme yürürlüğe girer.

@ft19

Bildiğim kadarıyla Trafik Sigortası ile ilgili kanun meclisten geçtikden sonra onay için Cumhurbaşkanı'na gönderilecek. Cumhurbaşkanı 15 gün süre içinde ya veto eder yada kabul eder.  Kabul görürse eğer kanun 1 hafta geçmeden Resmi Gazetede yayınlanır ve hayata geçer.

İhtiyari Mali Mesuliyet (Karşı tarafa verdiğiniz zarar) Bende Anadolu Sigorta var, "sınırsız". En az 100.000 - 200.000 TL olmalı bana göre.

Orijinal parçalarla sizin seçeceğiniz yetkili serviste onarım yapıp yapmayacağı?

Muafiyet indirimi var mı? Var ise istiyor musunuz. Örneğin 1.000 TL zarara kadar Kasko devreye girmez gibi muafiyetler.

Genelde ilk bakacağınız yer "Muafiyetler" yani neleri kapsamayacağı? Bu kısmı sigortacınıza özellikle sorun derim.
Bizim poliçemizde;
İhtiyari M.M. 60.000.-
+ 31.000.-TL.da trafik poliçesinde var. Toplam: 90.000.-TL.
İmm. Yükseltilirse
 prim de artar. 

Poliçemizde,
Yetkili srv. Orj. Parça 
Kullanım mevcuttur.

Muafiyet uygulaması 
Bir kaç hasar olursa
Avantajlı sayılmaz. 

Bizde ilk bir hasarda hasarsızlık indirimi yanmıyor.  Sigortacı bu şekilde bilgi verdi.

Bizim poliçemizde;
İhtiyari M.M. 60.000.-
+ 31.000.-TL.da trafik poliçesinde var. Toplam: 90.000.-TL.
İmm. Yükseltilirse
 prim de artar. 

Poliçemizde,
Yetkili srv. Orj. Parça 
Kullanım mevcuttur.

Muafiyet uygulaması 
Bir kaç hasar olursa
Avantajlı sayılmaz. 

Bizde ilk bir hasarda hasarsızlık indirimi yanmıyor.  Sigortacı bu şekilde bilgi verdi.
hocam, imm çok da arttırmıyor primi, ben 200 yaptırdım

Orhan Hoca dedi:
hadi hayırlısı hocam. ben takvim konusunda şanslıyım. 2015 ekim ayında daha hesaplı yaptırmıştım. sonra fahiş zam geldi. şimdi kanun çıktı. 2016 ekime kadar fiyatlar biraz daha normale döner sanırım. 

ancak herkes bu şekil sanslı değil. bu arada sigortasını yaptıranlar ve mağdur olanlarla kalacak.
Trafik sigortasını ucuzlatabileceklerinden çok emin değilim. Belki şimdilik bir indirim yaparlar ancak ileride yine artacaktır. Sigortacılar

- değer kayıplarını da herkes talep etmeye başladığı için (çoğu durumda hasarın yarısı kadar değer kaybı ödüyorlar)

- geçmişe dönük tazminatlar da talep edilmeye başlandığı için

maliyetlerin arttığını söylüyorlar.

Ben trafik kazasında suçlu tarafın priminin artırılmasından yanayım. Aksi taktirde şirket aracı kullananlar terörü devam edecektir. Benim taşıtın her şeyini ben ödüyorum, karşı taraf gaza basıyor yakıt şirketten, frene basıyor balata şirketten, duramayıp çarpıyor hasar şirketin sigortasından, bir de üstüne "ne var kaskom yaptırır" çıkışı yapıyor. Olan benim gibi aracının işletmesini kendi bütçesinden yapanlara oluyor :(

Herkesin aklında "kazada suçlu ben olursam maddi zararım olur, sigorta primim artar" baskısı olmalı ve böylece saygılı ve dikkatli araç kullanmalarına zorlanmalılar bana göre.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@calik

ben de aynı fikirdeyim hocam. bu fiyatlar değer kaybı mevzusuyla birlikte ortaya çıktı zaten. o madde oldukça kanunla vs birşey değişmez. Değer kaybını sigorta firmasından değil de direk suçlu taraftan veya suçlu tarafın kaskosundan ödetme vs gibi birşey bulunmalı. dolayısıyla ya hatalı kişi cebinden öder ya da kasko primi artar. böylece trafik sigortasının gereksiz artışı da önlenmiş olur

Moderatör tarafında düzenlendi:
Değer kaybunu karşı taraf ödeyemez @SB1907_23 maalesef. 10.000,00 TL - 20.000,00 TL bile değer kaybı olabilir. Gidip bir Ferrari ye haksız yere çarptığınızı düşünün. Sigorta yaptırmanın esas amacı zaten sizi karşı taraftan gelen zarar taleplerinden korumak. Yoksa kimse kalkamaz değer kaybının altından.

@calik

bu da daha dikkatli olmanın bir yolu olabilir :)  gündüz vakti işlek caddelerde bile drift atan tayfanın, sıkıştırmayı-makas atmayı iş bilenlerin, en sol şeritten sağ yan yola girerken çiftliğinde araba kullandığını zannedenlerin, sinyal verdiği an o şeridin kendine tahsis edileceğini düşünenlerin vs vs vs canı 10 bin 20 bin tl yanmadıkça birşey düzelmez.

"Sigorta yaptırmanın esas amacı zaten sizi karşı taraftan gelen zarar taleplerinden korumak." kısmına katılıyorum ama "insanlık halidir" kategorisindeki kazalar için düşünülen ya da öyle olmasını temenni ettiğim kazalar için gayet yerinde olan uygulamanın, -çok afedersiniz- zibidi tayfasının gereksiz hareketlerini karşılama uygulaması haline gelmemesi lazım. Bu gibi insanlar var olmasaydı, kaza oranları bu seviyelere gelmeyecekti, sigorta firmaları bu kazalar için önlem almak zorunda kalmayacaktı. Geçen yıl 300Tl olan sigorta, bu kanunla birlikte 1200 lira değil 500 lira falan olacaktı belki de ve de herkes aradaki farkı "böyle bir risk için değer" görecekti.

Muhammet Hocam da Güneş Ailesine katıldı. Kaskosunu bugün GÜNEŞ SİGORTA olarak kestik. Desteği için sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ederim. Hayırlı olsun. @MSE

Geri
Üst Alt