Pasta,Cila,Boya Koruma,Araç İç temizliği Hakkındaki Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz.

Hocam camlarda kullanılabilir. Fakat boyalı yüzeylerde çizilmeye sebep oluyor.

Tekrar selamlar @mahmut0382bey; aracımı sizin önermiş olduğunuz Butik uygulama merkezlerinde detaylı temizlik yaptırmayı düşünüyordum; ancak çok da gerekli olmadığını düşündüm. 

Şimdilerde ise kendi imkanlarım ve sizin önereceğiniz ürünlerle temizlik yapma isteği oluştu.

Ben sade bir vatandaş olarak araç temizliğinde çok acemiyim. Hangi şampuanı; eldiveni, kurulama bezlerini, cilayı, iç temizlik spreyini vs. vs. kullanmam gerektiğini bilmiyorum. Bu başlık altında yazılanların çoğunu okudum; ama dediğim gibi marka isimlerine uzak olduğumdan kafam çok karıştı. 

Bana önerebileceğiniz; piyasada (Tekzen vs.) ya da Internet'te rahatlıkla bulabileceğim ürünleri yazar mısınız? 

Önerdiğiniz ürünlerle çift kova yöntemiyle arabamı yıkamayı düşünüyorum.

Not: Aracım beyaz, opak renk: henüz 1 yaşında ve kılcak çizikler çok çok az.

Sabrınız ve emeğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Tekrar selamlar @mahmut0382bey; aracımı sizin önermiş olduğunuz Butik uygulama merkezlerinde detaylı temizlik yaptırmayı düşünüyordum; ancak çok da gerekli olmadığını düşündüm. 

Şimdilerde ise kendi imkanlarım ve sizin önereceğiniz ürünlerle temizlik yapma isteği oluştu.

Ben sade bir vatandaş olarak araç temizliğinde çok acemiyim. Hangi şampuanı; eldiveni, kurulama bezlerini, cilayı, iç temizlik spreyini vs. vs. kullanmam gerektiğini bilmiyorum. Bu başlık altında yazılanların çoğunu okudum; ama dediğim gibi marka isimlerine uzak olduğumdan kafam çok karıştı. 

Bana önerebileceğiniz; piyasada (Tekzen vs.) ya da Internet'te rahatlıkla bulabileceğim ürünleri yazar mısınız? 

Önerdiğiniz ürünlerle çift kova yöntemiyle arabamı yıkamayı düşünüyorum.

Not: Aracım beyaz, opak renk: henüz 1 yaşında ve kılcak çizikler çok çok az.

Sabrınız ve emeğiniz için şimdiden teşekkür ederim.
Marka olarak şu markaların Auto Finesse, Valetpro, Sonax, Gyeon, Adam's Polishes ürünlerini internette yazın satan yerler hemen çıkar detail-box, detailing dükkanı, boyassi, parlatan adamlar, yamaçlar detailing gibi netten satış yapan yerleden güvenle alabilirsiniz., tek bir markadan ziyade her bir markanın kendi içinde başarılı ürünleri mevcut., yazdığım markalar kaliteli ve aracın boyasına dost ürünleri var.,

Kısaca bahsediyim;

-Auto Finesse Lamps Woll Mitt (koyun yünü eldiven) en iyi yıkama eldivenleri koyun yünü olanlardır fakat yıkama sonrası su ile şampuandan arındırılıp (sıkmadan) kurultulması gereklidir biraz zahmetlidir., ancak çizilmeye karşı korumada en iyisidir, fakat durulama ve kurutma ile uğraşamam derseniz mikrofiber yıkama eldivenlerini tercih ediniz. koyun yünü eldivenler eldiven durulama sırasında sıkmamak gerektiğinden uğraştırır ama mikrofiber olanları kolayca şampuandan arındırarak durulayabilirsiniz., daha kirli olan kapı altları ve marşbiyerler için aynı eldiven yerine nispeten daha ucuz başka eldiven kullanın., jantlar en çok kirlenen ve balata tozunun olduğu yer., jantlarda eldiven yerine sünger kullanmak daha iyi olur., Aracı yıkarken en az kirli olan bölgeden tavandan başlayıp diğer bölgelere doğru yıkayınız., yine aracı durulaarken de aynı şekilde önce tavandan başlayın sonra diğer bölgelere..

-Kurulama bezi olarak Chemical Guys Mammoth (en iyisi fakat büyük ve su çektikçe ağırlaşması sonucu biraz kol kası yaptırır :) ama su emiciliği en iyi olanı tek bir havlu ile tüm aracı kurularsınız fiyatı biraz pahalıdır yada Gyeon Soft Dryer, Silk Dryer daha hafif yormaz emiciliği de iyidir) kurulama havlularınıza özen gösterirseniz uzun ömürlü olurlar yoksa kısa sürede sertleşerek hem aracı çizmeye başlarlar hem de su emiciliklerini kaybederler., havluları yıkarken "çok çok az" deterjan ile ve kesinlikle yumuşatıcı kullanmadan ve makinanın sıkma devrı en düşük devirinde (400-600 devirde) sıktırılarak yıkanmalı.., havlular makinadan çıktıklarında biraz sulu çıkacaklardır., biraz silkeleyip liflerinin açılmasını sağlayığ sonrasında gölge bir yerde yada asarak kurutursanız uzun yıllar kullanırsınız., detaylı şekilde yazmak istedim çünkü insanlar yahu o kadar dikkat ediyorum fakat araba yine çiziliyor diye hayıflandıkları oluyor., Araba en çok yıkanma ve kurulanma sırasında çizilebileceğinden havluların bakımına dikkat etmek gerekiyor :)

-Şampuan olarak yaz için Sonax Red Summer, Sonax Wash&Wax (sarı renk) güzel şampuanlar fosfat içermez ph dengelidir., yine Valetpro Poseidon Car Wash en iyilerden birisi, yeni favorim Zymöl AutoWash yazdığım şampuanların hepsi çok başarılı güzel şampuanlar

-İç temizlik spreyi Auto Finesse Spritz

Cila olarak Sonax Brillant Shine Detailer yalnız bu ürünü kullanırken dikkat edilmeli aracın kaportası "asla" sıcak olmamalı ve gölgede uygulama yapmanız gerekli., özellikle motor kaputu sıcakken uygularsanız leke bırakır..!! Aracın kaportası soğumasını bekleyin 1-2 fıs spreyleyip kurumasını beklemeden "hemen" silmelisiniz yoksa sıkıntı çıkarır., uygularken tüm kaportaya değilde., parça parça her bir bölgeye ayrı ayrı uygulama yapıp ve kurulayıp, sonrasında diğer bölgeye geçmek doğru uygulama şekli budur., yerine göre bazen hafif ıslatılmış beze sıkıp önce uygulanacak bölgeye bu nemli bezle yayarak, sonrasında "hemen" kuru ve temiz bir bezle kurulamanız doğru ve başarılı sonuç verecektir., boya üzerinde kurumasına izin vermeyin..!! Doğru uygularsanız çok hoşunuza giden bir görüntü ortaya çıkar yorulmanıza değer.,

-Katı cila-wax olayında biraz el becerisi gerekli ve wax olayı biraz uçsuz bucaksız derin kuyu ve önce biraz el yatkınlığı lazım., ve maddiyata göre 100lira ile 3-4000 lira arasında değişen wax lar var

Son olarak fazla miktarda ürün kullanımı yarardan çok zarar getirir ve sizi uğraştırır., ürünleri az miktarda ve olması gerektiği kadar kullanmak hem sizi boş yere fazladan uğraştırmaz., hem de yanlış uygulama yapmanızı önler., elinizi bol değil biraz cimri alıştırın :)

@mahmut0382 hocam da size yardımcı olacaktır yine ürün tavsiyesi olarak.,

Umarım yardımcı olmuşumdur..

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGillesçok teşekkür ederim. Ürünleri not ettim. İnternet'te araştırmaya başlıyorum. Ayrıca izninizle yazınızın çıktısını alıp yemek tarifi niyetine buzdolabıma asıyorum :)

@mahmut0382 mahmut hocam size bi sorum olacak. Golf 7 pasifik mavi aracım var. Sol sürücü kapısı üzerinde ve hafif camurlukta sürtmeden kaynaklı tırnağa çok çok hafif gelecek boyutta 30 cm lik çizik mevcut.
Bu işlerden çok anlamam gösterdiğim kişiler pasta cila ile çıkacağını söylüyorlar.
Size sorum
-onereceginiz ürünlerle kendimiz pasta cila yapabilirmiyiz. ( şimdiye kadar hiç yapmadık, anlamadığımız bir konu
- pasta cila yaptığımız bölgede diğer parçalara göre renk farkı olurmu.
- bulunduğum il de pasifik mavi lere göre benim aracım daha mat duruyor yada bana öyle geliyor. Öneriniz nedir?
- doğu anadoluda önereceğiniz bi yer varmı pasta cila boya koruma yaptirabileceginiz tanıdığınız bir yer. Karsta bulunuyorum erzurum en yakın büyük il.
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim. Biraz uzun oldu

Arkadaşlar mesajların hepsini okuyorum eve geçim cevaplayacağım.

@forzaGilles Ali hocam ilaç gibi geldiniz eve daha yeni gelebildim yarın sabah saat 7 de yine iş başı 2 araç beni bekliyor .Destek için teşekkürler.

@killem all Selçuk hocam Ali hocam gerekeni fazlası ile yazmış benimde tavsiye ettiğim markalar zaten onlar ve kendimde onları kullanmaktayım . 

@Gkhnd Hocam polisaj konusunda tecrübeniz yok ise kendiniz yapmanızı tavsiye etmem . Yer konusunda maalesef Erzurum'da aklıma gelen bir yer yok . Detailturkey.nette sorarsanız Erzurum da  işçiliği iyi bir yer tavsiyesi mutlaka alırsınız .

Renk farkı konusunda eğer aracınız çok kötü bakılmadı ise yeni bir araçta renk farkı çıkmaz .Fakat araç aşırı çizik ise polisaj yapılan yer özellikle güneş altında bariz belli olabilir . 

selam bende yaz için küçükten işlemlere başladım..ben sadece dolgu işi yapıcam..pasta işine girmiyorum..zaten ben arabayı 2 günde ancak tamamlıyorum..

erdem boyadan aşağıdaki ürünleri alacağım.

Öncelikle demir tozu için valet pro nun ürününü düşünüyorum.

sonra evdeki ekranlarıda temizlemek için kullandıgım alkol

valet pronun orta sert kili

dolgu için Autogylm srp (chemical guysın srp benzeri ürününün kullandım memnun kalmadım)

üstüne sentetik wax fk 100p..bu ürün acayip hoşuma gidiyor..ne colliente nede fusso yu begendim..

jant için daha önce kullandıgım valet pro bilberry güzel kokusu var tavsiye ederim..

lastik partatma için autogylm lastik parlatıcı yada benzeri

koltuk için yine autogylm anti baktariyel bir ürünü var denemedim bakalım..

mayıs 1 yada 2 haftası boya korumayı elle yapacagım..

Hocam şimdiden kolay gelsin. Demir tozu sökücü valet pro alacaksanız mutlaka güzel bir spreyde satın alın bu ürün sprey şişe seçiyor.

Daha dün uyguladım sprey şişe seçmesi dışında çok güzel bir ürün.

12971798a1760269aa80c33f545f942f.jpg

bende güzel bir şişe var daha önce demir tozu uyguladım..ürün gerçekten başarılı bir ürün..

Aynen yoğun olduğu için akmıyor daha güzel çalışıyor.

Valetpro dragon's breath (demir tozu sökücü)  çok yoğun kıvamlı olduğundan için şişe seçiyor., Amway'in sprey şişesini kullanın ürünü başarılı şekilde spreyliyor kaliteli ve uygun fiyatı..

Valetpro dragon's breath (demir tozu sökücü)  çok yoğun kıvamlı olduğundan için şişe seçiyor., Amway'in sprey şişesini kullanın ürünü başarılı şekilde spreyliyor kaliteli ve uygun fiyatı..
Aynen hocam ben daha önce demir tozu sökücyü saf kullanırdım bunu kullanamıyorum yoğun olduğundan şişeler atmıyor. Ben valet pronun kendi şişelerini kullanıyorum. Dediğiniz gibi amway atıyorsa daha uygun ve ölçekli olduğundan pratikte olur.

Üstadlar;

Elimdeki BSD bitmek üzere. Geçiş yapacağım Soft 99 wax için çok farklı seçenekler var, fusso, king pf gloss, authentic .. Tungsten gri için hangisinin light serisi uygun acaba? Uygulama zorluğu açısından çok farklı mı?

Geri
Üst Alt