APP Plaka Kullanımına 32 bin TL Ceza!

Sahibi dikkat çekmeye çalışıyor diye ceza yazmazlar herhalde.
Önce sizinle hemfikir olması gerekiyor. :)
İlk defa app kullananları dikkat çekmeye çalışıyor diye yaftalayan birisine denk geliyorum. :)
Yaftalamak?

Genellikle kısmını atlamışsınız.
Aksini ispat edebilirseniz öğrenmiş oluruz.

Yoksa kimsenin kameralarda çok iyi okunsun o sebeple app yapıyorum diyeceğini pek düşünmüyorum.
Bence daha güzel görünüyor demek de karşılamıyor.
Yorumu beğenmediyseniz siliniz ya da düzeltiniz.
Ben de nelere denk geliyorum bi bilseniz.

Araştırmamak durumu yok. Milyonlarca plaka ve numarası varken kimin ne amaçla yaptığını ayırt etmek zor.

Birçoğu başkası yapıyor diye yapıyor.

Daha ince detay bilimsel ve teknik olarak veriler de var da ona gerek yok.
bunu ben düşünmüyorum.

Siz düşüncenizi ayrı olarak yazıp devam edebilirsiniz.

Sonuç olarak app plaka yasak. Bunu da olağanmış gibi göstermeye gerek yok.

Son düzenleme:

Yaftalamak?

Yorumu beğenmediyseniz siliniz ya da düzeltiniz.
Ben de nelere denk geliyorum bi bilseniz.

Araştırmamak durumu yok. Milyonlarca plaka ve numarası varken kimin ne amaçla yaptığını ayırt etmek zor değil.

Birçoğu amacı dışında başkası yapıyor diye yapıyor .

yoksa kimsenin çok iyi okunsun kameralarda o sebeple app yapıyorum diyeceğini pek düşünmüyorum.
Daha ince detay bilimsel ve teknik olarak veriler de var da ona gerek yok.

bunu ben düşünmüyorum.

Siz düşüncenizi ayrı olarak yazıp devam edebilirsiniz.

Sonuç olarak app plaka yasak. Bunu da olağanmış gibi göstermeye gerek yok.
Ben sadece "öyle istediğim için" app plaka kullanıyorum.
Kimin, hangi tip plakayı, ne düşünceyle tercih ettiğini de hiç önemsemiyorum.
"App plaka kullananlar genelde dikkat çekmeye çalışan insanlar" gibi ilginç bir tespit yapıldığında da saygı çerçevesinde bunu eleştirmekte bir sakınca görmüyorum.

App plaka’ya ceza yazılmasını öngörenler keşke önce merceksiz farlarına led takarak milletin gözünü kör eden, kazaya sebebiyet veren andavallara bi çeki düzen verse keşke.
Hiçbir aracımda app plaka kullanmadım. Böyle şeylere takıntım yok ama öncelik app plaka olacağına daha elzem şeyler olsaydı Vatana Millete daha hayırlı olurdu.

Ben sadece "öyle istediğim için" app plaka kullanıyorum.
Kimin, hangi tip plakayı, ne düşünceyle tercih ettiğini de hiç önemsemiyorum.
"App plaka kullananlar genelde dikkat çekmeye çalışan insanlar" gibi ilginç bir tespit yapıldığında da saygı çerçevesinde bunu eleştirmekte bir sakınca görmüyorum.
Tamam.
Sizi "öyle istediğim için" genellemesine dahil edelim.
Açıklama sorarlarsa öyle dersiniz.
Ama sonuç değişmiyor.

App plaka’ya ceza yazılmasını öngörenler keşke önce merceksiz farlarına led takarak milletin gözünü kör eden, kazaya sebebiyet veren andavallara bi çeki düzen verse keşke.
Hiçbir aracımda app plaka kullanmadım. Böyle şeylere takıntım yok ama öncelik app plaka olacağına daha elzem şeyler olsaydı Vatana Millete daha hayırlı olurdu.
Altını çizdiğimiz nokta, konu başlığındaki gibi ceza olduğu için ilgi çekiyor.

Trafikte kurallar herkes için var.
Maalesef ki bir yerde kural varsa mutlaka isteyerek ya da istemeyerek kural ihlali yapan çıkacaktır.
Buna da karşılık ceza gerçeği vardır.

Plaka durumu ciddi bir durumdur.
Kaybedilen bir plakanın prosedürü araç plakanızın değişikliğine kadar gider.
Plakanın orijinali bagajda, sahtesi araç üstünde hatırı sayılır araç dolaşıyor.
orijinali bagajda duruyor app düşerse düşsün, ben bastırmadım da diyebilirler.
Sahte kavramı da iki türlü. Yani bir aracın plakasının resmi kurum dışında basılmış olması, diğerinin de farklı bir araca farklı bir plaka takılması.
Kimine göre canı istemek, kimine göre gösteriş, kimine göre dikkat çekmek, kimine göre de farklı sebeplerle maalesef ki tercih edilebiliyor.
Sebebi ne olursa olsun bu durumun yaptırımı öyle ya da böyle var.

Diğer taraftan standart dışı kullanıma da ekstra bir çözüm bulmalı.
Burada defalarca led ampul olayının teknik ve bilimsel olarak uyumsuz olduğunu anlattık.
Öyle ceza ile geçiştirilmesin.

Niye birilerinin keyfi, kurallara ve standartlara uyan sürücüleri etkilesin.
dikkat çekmek isteyen aracının bakımını aksatmasın, trafikte de kurallara uysun.
bu kadar basit.

App plaka oldu bitti yasak. Memur isterse tespit eder ve yazar.
Ancak önceden daha çok tercih edilen ve trafikte aşırı dikkat çeken; kesik, kaba, geniş, italik vs çeşitleri azaldığından bir süredir app konusu mesele olmuyor.
Mevzuatta plakanın nasıl olması gerektiği yazsada nizamsız ülkemde her ilin yetkilisi baska formda plaka bastığından kolluk ta kararsız kalıyor ve hangisi gerçek hangisi sahte (app) kestiremiyor (bunun için ayrıca zaman ayırmıyor diyelim).
Öncelikle plakada gerçek mühür ve gizli hologramların olup olmadığı kontrol edilir. Plaka ile araç tescil bilgileri tutarlı ise devam et deniliyor. Bunlar var ise app mesele olmuyor. (Adli, idari, şüpheli veya kılçık bir olayın kahramanı ise bu araç her türlü yazılıyor zaten).
Mühürsüz, hologramsız plaka resmi belgede sahteciliğe giriyor, adli idari işlem yapılır.
Şu kesin ki, app plakalar kameralara, eds, pts vs mobil sistemlerce daha hızlı ve doğru okunuyor. Mesele yetkisiz kişilerce basılan plakaların suça karışması ve asıl plaka sahiplerini mağdur etmesi. Habersiz gelen cezalar ile buna benzer şeyler.

durduk yere sis farını açan,
Ön cama cam filmi çeken,
Yan camlara (çok koyu) cam filmi çeken,
Amerikan park / kodlamayla arka stoplardaki fren lambası ve sinyal kombinasyonunda oynama yapanlar,
Sisleri sellektör e dahil eden

Merceksiz fara Led ampül takan, mavi takanı da gördüm, evet bildiğimiz kısa far da bildiğimiz mavi ışık takmış, kırmızı sis farı takanlar var

Mercekli fara led ampül takıp (otomatik far seviye sensörü) olmayanlar,

Araç üreticisinin belirlediği jant ve lastik ebatları dışına çıkanlar, (üreticinin belirlediği ölçülerde daha büyük jant takabilir bundan bahsetmiyorum)

Milleti rahatsız edecek ses seviyesine sahip egzoz takanlar (motorsiklet dahil)

Gece veya gündüz fark etmeksizin “aşırı derecede yüksek sesli müzik” açıp milleti rahasız edenler,

Çevre yolunda makas atanlar,

Ehliyetine 1 yıl el konulup, aracı da tüm eksiklikleri giderene kadar trafikten men edilmeli (bu benim şahsi görüşüm),

APP plaka olayına gelirsek, Devletimiz tıpki Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerin yaptığı plakalara bir standart getirmeli, bu standartlara göre tüm plaka basım yerleri tek tip plaka basımı gerçekleştirmeli, canı isteyen yok efendim bu daha havalı duruyor, göze daha çok hitap ediyor veya başka herhangi bir sebebten farklı bir plaka takmamalı, yok takarsa da polis gerekeni yapmalı,

Ben Almanya ‘dan son model Mercedes S serisi ile gelen gurbetçinin kafasına göre bu daha havalı duruyor diyee APP benzeri bir plaka ile gezdiğini görmedim, Neden çünkü o gurbetçi kafasına göre kurallara aykırı bir plaka takarsa başına ne kadar sıkıntılı işler açılacağını bilir..

durduk yere sis farını açan,
Ön cama cam filmi çeken,
Yan camlara (çok koyu) cam filmi çeken,
Amerikan park / kodlamayla arka stoplardaki fren lambası ve sinyal kombinasyonunda oynama yapanlar,
Sisleri sellektör e dahil eden

Merceksiz fara Led ampül takan, mavi takanı da gördüm, evet bildiğimiz kısa far da bildiğimiz mavi ışık takmış, kırmızı sis farı takanlar var

Mercekli fara led ampül takıp (otomatik far seviye sensörü) olmayanlar,

Araç üreticisinin belirlediği jant ve lastik ebatları dışına çıkanlar, (üreticinin belirlediği ölçülerde daha büyük jant takabilir bundan bahsetmiyorum)

Milleti rahatsız edecek ses seviyesine sahip egzoz takanlar (motorsiklet dahil)

Gece veya gündüz fark etmeksizin “aşırı derecede yüksek sesli müzik” açıp milleti rahasız edenler,

Çevre yolunda makas atanlar,

Ehliyetine 1 yıl el konulup, aracı da tüm eksiklikleri giderene kadar trafikten men edilmeli (bu benim şahsi görüşüm),

APP plaka olayına gelirsek, Devletimiz tıpki Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerin yaptığı plakalara bir standart getirmeli, bu standartlara göre tüm plaka basım yerleri tek tip plaka basımı gerçekleştirmeli, canı isteyen yok efendim bu daha havalı duruyor, göze daha çok hitap ediyor veya başka herhangi bir sebebten farklı bir plaka takmamalı, yok takarsa da polis gerekeni yapmalı,

Ben Almanya ‘dan son model Mercedes S serisi ile gelen gurbetçinin kafasına göre bu daha havalı duruyor diyee APP benzeri bir plaka ile gezdiğini görmedim, Neden çünkü o gurbetçi kafasına göre kurallara aykırı bir plaka takarsa başına ne kadar sıkıntılı işler açılacağını bilir..

Arabaya nazarlık bile takmadım. Full stock.
Wolfsburdan çıktığı gibi.

QR kodun nasıl bir güvenlik sağladığını anlamış değilim. Adam halogramı bile sahte basıyor!

Tamam.
Sizi "öyle istediğim için" genellemesine dahil edelim.
Açıklama sorarlarsa öyle dersiniz.
Ama sonuç değişmiyor.
Açıklama sorarlarsa ne diyeceğimi söylediğiniz için teşekkür ederim, kem küm etmek istemem. ;)

Arabaya nazarlık bile takmadım. Full stock.
Wolfsburdan çıktığı gibi.

Pardon , düzeltme yapayım. Hatta buradan kasko teminatlarıyla ilgili ilginç bir duruma bağlama yapalım

Bizim golflerde dönüş farı diye bir özellik var
Herkes biliyor.

İster comfort , ister high olsun golflerde sis farı halojen sarı ampul

Ben bir yanılgıyla dönüş farı olarak işlev gören sislerin highline mk7,5 larda da (kendi aracım)
Dönüslerde sağ yada sol yandıgını zannediyordum.

Benim icin Sorunsal ne idi ?

Gündüz J LED ler +normal kısa/uzun led farlar beyaz tonlu iken , bu dönüs farı olarak yanan sisler niye sarı yanıyor deyip (uyumsuzluk), gidip fabrikasyon halojen sisleri led sis h11 lerle degistirdim.

Sonra forumdan birileri acıklamıstı. Highline mk7,5 larda dönüş farı normal led farların içine + ekstra led dönüş farı olarak entegredir. Sisler dönüste yanmaz Bosuna böyle bir retrofit yapmışsınız dedi.

Evet boşuna yaptım kabul.

Gelelim işin fault kısmına

Bu made in asia çakma led h11 ler biliyorsunuz inanılmaz ısınıyor. Bu nedenle arkalarında kendi fanları var. (Uyduruktan fan sistemi bence)

Orjinal/fabrikasyon olmayan bu çakma led sisler günün birinde aşırı ısınıp , aracta yangın çıksa

Ve Kaskonun eksperi teknik incelemede bunu tespit ederse

Araç yandı bitti kül oldu.

Kaskodan tek kuruş para alamazsınız (alamam)

Son düzenleme:
Hocam siz yinede fazla inatlaşmayın. Ceza yiyen arkadaş inat edip ben bunu şöförler odasından aldım demiş polisle inatlaşma sonucu, polis aracı men edip çekiciyle gönderiyor. Sonra şöförler odasında bu plakaların mevzuata uygun basılmadığı görülüyor ve oraya da ceza kesiyor devlet. Aracı çekilen arkadaşa şöförler odasına dava açıp cezanız tazmin edin demişler. :)
Yok yok hocam inatlaşma yok ya hafif alttan alma diyelim 😁😁

Devlet ceza uygulayacağı zaman vatandaşın hayat kalitesini arttırmayı düşünmek yerine kendi menfaatine uymayacak şeyleri önceliklendirdikçe üçüncü dünya ülkesi standartlarından kurtulamayacağız. Ne cam gibi havada sis farını açana ceza var ne mermi gibi beyaz ışıkla dolaşana ceza var. Ama kameralar plakayı okuyamazsa devletin canı sıkılır...

700-800 iyiymiş abi. Antep'te iyisi 850'den başlıyor, 1.070'e kadar... :)

Sizinki APP diye bağırıyor hocam. Haberdeki uygulama olmasaydı bile gözüne batan bir trafik memuru buna ceza yazardı. Bence @Kozmonot271'un plakası gibi normal fontlu olup geniş baskılı olanlara önce belirli bir süre uyarı yapılır, sonra cezalar başlar. İyimser ihtimal tabi bu. Ama sizinkine uyarıya bile gerek görmeyebilirler, değiştirmenizde fayda var.

"Hem vatandaşı hem trafik polislerini sıkıntılı günler bekliyor." derken bunu kastetmiştim. Seçime kadar tolerans gösteren bölgeler olur belki ama sonrası tebligat yağmuru...
Yarın gün içinde bir çevirmeye denk gelirsem özellikle girip plakayı soracağım bakalım yorumları ne olacak polis abilerin 😁

Yarın gün içinde bir çevirmeye denk gelirsem özellikle girip plakayı soracağım bakalım yorumları ne olacak polis abilerin 😁
Cesaretinizi tebrik ederim. Umarım “biz de seni bekliyorduk” deyip o uzun fişi imzalatmazlar. :)

Geri
Üst Alt