APP Plaka Kullanımına 32 bin TL Ceza!

Arabayı giresundan 8-9 ay önce aldim plaka değişimi için soforler odasina gidince iki tip yazi fontu var dedi bende app gibi diye bunu seçtim.. sorun olmaz umarım.. ( downpipe yapılırken fotoğraf egzoz yok, iki susturucu da üstünde taşlanmadan söyleyeyim de 😁)

Karadenizde bu harflerden çok ama İstanbulda bunu çevirirler bı mantık ile...

Son birkaç gündür çok fazla trafik polisi aracı görmeye başladım ( istanbul). Belirli noktalarda denetimler yapıyorlar. 25km'lik iş hattımda 1 tane zor görürken. Şimdi çok rahat 5-6 tane polis aracı görmeye başladım.

Mevcut plakam app plaka mı bilmiyorum nasıl anlarım? Kare kodlu plaka çıkartmak zorunda mıyım (2014 ilk tescil Aralık 2023 üzerime aldım 10 yıllık plaka)?
Hocam 2 araç da app plaka. Yandaki Renault'ta toplam 8 karakter var, sizde 7. O sebeple sizin plaka daha aralıklı ve okunaklı durmakta. Fakat yazı fontuna bakarak daha köşeli daha düzgün durduğu için app diyebiliriz :D

Öyle plakalar görüyorum ki adamın plakası örneğin 06 DOV 90. Plakaya görevli kişinin bastığı karakterler 06 D0V 9O :D O harfi kendinden çok 0'a benziyor, 0 rakamı da kendinden çok O harfine benziyor :D
Emniyet keşke kendisi şu app plaka fontunu kullansa diyorum hep, daha okunaklı ve siyah çerçeve kısımları daha belirgin. Bugüne kadar tüm edslerde olsun, HGS gişeleri kameraları olsun tamamı app plakayı okudu. Ama tabi sahte plaka vs muhabbetinde güvenlik sebebiyle ben de bir standart getirilmesi taraftarıyım.

Bende aracımı daha yeni aldım ayın 12 sinde plakayı değiştirmedim sorun yaşar mıyım acaba QR olmadığı için, birde plaka app gibi mi değil mi ayırt edemedim, yinede her ihtimale karşı değiştirmek lazım diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_4486.jpeg
    IMG_4486.jpeg
    140.4 KB · Görüntüleme: 69
Bende aracımı daha yeni aldım ayın 12 sinde plakayı değiştirmedim sorun yaşar mıyım acaba QR olmadığı için, birde plaka app gibi mi değil mi ayırt edemedim, yinede her ihtimale karşı değiştirmek lazım diye düşünüyorum.
1 ocak 2024 ten sonra alınan araçlar için geçerli bu. Sorun yapmayın bişi olmaz

Plaka değişikliği olup yeniden basım olmuş olsaydı sorun olurdu.

Bu arada aracın ilk plakası ise ve mühürlü okunurluğu sağlandığı için sorun olmayabilir.

Yukarıda da dediğim gibi okunurluğu sağlanan, bitişik olmayan şoförler odasından basılı plakalar sorun olmayabilir.

Plaka için uyarı alırsanız değiştirebilirsiniz. Almazsanız zaten sorun olmayacak.

Arabayı giresundan 8-9 ay önce aldim plaka değişimi için soforler odasina gidince iki tip yazi fontu var dedi bende app gibi diye bunu seçtim.. sorun olmaz umarım.. ( downpipe yapılırken fotoğraf egzoz yok, iki susturucu da üstünde taşlanmadan söyleyeyim de 😁)
Bu plakaya polis ceza yazıyormuş. Şöförler odasında bu konu geçti bir olayı anlattılar birini durdurmuş polis ve ceza yazmış araç sahibi kabul etmemiş. Araç sürücüsü şikayette bulunmuş bu plakayı düzenleyen şöferler odasınada ceza uygulamışlar plakayı takan sürücüye de ceza kesmişler. İzmirde bu olay yaşanmış bu plaka yazı tipini basan şöferler odasınada ceza kesiyorlar. Trafik polsi ve jandrma arkadaşlar var 2024 zor geçecek vatandaş için diyor. O koçan bitecek diyormuş üstleri. Haberiniz olsun Gerçi artık koçanda yok ama ne bileyim:)

Son birkaç gündür çok fazla trafik polisi aracı görmeye başladım ( istanbul). Belirli noktalarda denetimler yapıyorlar. 25km'lik iş hattımda 1 tane zor görürken. Şimdi çok rahat 5-6 tane polis aracı görmeye başladım.
Ayni şekilde bende çok fazla görüyorum her yerde çevirme var

Geri
Üst Alt