Golf 7 122 bg TSI 5 litre yağ alır mı?

@latissimusdorsi Ahaha gerçekten güldüm. O kendinden emin tavırları insanı bildiğinden de şaşırtıyor bazen. Büyük geçmiş olsun hocam. Tam 4L koydunuz değil mi ? 

@farukal evet 4 litre koymuş olduk, tam 1lt boşalttık, şu sıralar yağ çubuğuyla seri ölçüm yapıyorum, doğru yerde görünüyor. Yalnız başında durmasan 5lt yağ ile gezeceksin, kime güveneceğimizi şaşırdık ya

@forzaGilles Merhabalar.Aracım 2013 model 1.4 tsi 122 hp cmba motor kodlu golf 7.Aracımın yağ bakımını videodaki gösterdiğiniz usta yaptı.Aracım, tam max seviyesinde 4.7 litre yağ aldı.Kendisi de bazı 1.4 tsi lerin 4.7-4.8 litre alabileceğini söyledi.Aracın ilk sahibiyim ve hep 4.7-4.8 litre yağ alıyordu.Yağ çubuğunda bir sorun olsaydı haberim olurdu.Çünkü ilk 3 yıl yetkili servis bakımları harici diğer yağ bakımlarında hep aracımın başında olmuşumdur.

Almaz. Zorla aldirilirsada sağlıklı olmaz.

@cool1st 

@forzaGilles Merhabalar.Aracım 2013 model 1.4 tsi 122 hp cmba motor kodlu golf 7.Aracımın yağ bakımını videodaki gösterdiğiniz usta yaptı.Aracım, tam max seviyesinde 4.7 litre yağ aldı.Kendisi de bazı 1.4 tsi lerin 4.7-4.8 litre alabileceğini söyledi.Aracın ilk sahibiyim ve hep 4.7-4.8 litre yağ alıyordu.Yağ çubuğunda bir sorun olsaydı haberim olurdu.Çünkü ilk 3 yıl yetkili servis bakımları harici diğer yağ bakımlarında hep aracımın başında olmuşumdur.
Videodaki usta vw kitabına / kurallarına / yetkili  servis geleneklerine çok aykırı bisey yapmamış

1.4 tsi 4 litre koyulur / koyuyoruz/ koyuyor yetkili servisler

4 litre koyunca 

Çubuğun max/min çizgileri arasında tam ortada seviye yakalanıyor. Yetkili servislerde zaten bu optimal yeterli miktar diyor

4,5 litre koyarsanız seviye max çizgiye gelir. Yine sorun yok. (Sizde zaten max seviye ye geldi diye belirttiniz)

+0,2 daha ? 

4,7 eder.

Karterin bu kadar minimal (+0,2) litre toleransı vardır...yağ basıncı şişip falan karter patlamaz bu fazlalıkla

Biz pompirik yapmısız zamanında 

+0,5 max a getirir

+0,2 daha devede kulak 

Motor yağı evde hazır bende onu bekliyorum [emoji2960][emoji1787][emoji23] Daha 5 bin km var belkide erken bakım yapabilirim. 5 litre almıştım o zaman 220 ye şimdi 280 oldu tabi [emoji2960][emoji2959]
/monthly_2021_03/IMG20210309221517.thumb.jpg.cbafcad3a13995158b465cb952697169.jpg
İyi prim yapmis

Butun paramizi madeni yag ve zeytinyagina yatirmak lazımmış

@HONEY Evde stoğum varda 🤭 adım forumda stokçu ya çıkacak diye korkuyorum 🤭🤣🤣🤣

Konu tam gününe denk geldi, tecrübemi paylaşayım. 1.2 TSI 110hp aracıma bakım için 4 litre Liqui Moly 4200 5w30 ile gittim bugün, yüzlerce kişi tarafından tavsiye edilmiş bir VW özel servisinin ustası(kalfası?) 4 litre yağı koydu, 10 dakika sonra yağ çubuğunu kontrol edip 200ml daha koyulması lazım deyip orada yarım kalan bir bidondan shell 5w30 dolduracakken aman kalsın ustam 4 litre kalsın ben aynı yağdan alıp eklerim gerekirse diyip durdurdum.

semt biraz yokuş, bakamadım gelince. düz zeminde kontrol edeceğim ilk fırsatta.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@erty Zaten aracın yağ değişim kapasitesi 4 lt. Adam daha yağ daha süzülmeden mi baktı acaba. Muhtemelen ideal seviyededir. 

@erty Yağ filtresi değişmişse belki alabilir. belki de elemanlar yağ dolumu yaparken dışarıya dökmüş olabilir. 

@erty Zaten aracın yağ değişim kapasitesi 4 lt. Adam daha yağ daha süzülmeden mi baktı acaba. Muhtemelen ideal seviyededir. 
Yarın işyeri otoparkında kontrol edeceğim hocam, dolumdan bi 5 dakika sonra kontrol etmişti yağı. Yarın çubuk ne gösterecek bakalım.

@erty Yağ filtresi değişmişse belki alabilir. belki de elemanlar yağ dolumu yaparken dışarıya dökmüş olabilir. 
Yağ filtresi de değişti evet hocam, yanındaydım yağ boşaltılırken dökülme durumu olmadı. Yarın düz zeminde araç soğukken kontrol edeceğim.

Bu arada önceki 3 bakımda yetkili serviste Castrol kullanılmıştı. Liqui Moly ilk günden farkını hissettirdi. CASTROL araca zulüm imiş. Motor sesi aracı aldığımdan beri kulağımı tırmalıyordu, Motorun karakteristiği herhalde diyordum yıllardır. Araç rahatladı. Rölanti gürültüsü çok azaldı, kalkışlar sessizleşti, ara hızlanmalar çok daha iyi.

@erty sonunda aradığım cevabı buldum gibi. araç dizel gibi çalışmayı bıraktıysa gayet başarılı olmuş bir yağdır. ben de bakımı 1 ay önce yaptırdım yaklaşık 9 ay sonra bir bakım daha yapacağım gibi o zaman Liqui Moly yağı kullanmanın vakti geldi diyeceğim. araca da düz bir alanda bakıp durumu yazarsanız sevinirim, bi defasında benim de başıma aynı olay gelmiş ve yağ eksik çıktı demişlerdi. (yetkili servisin beyanı) 

@HONEY bana da gelen 1 koli hediye orjinal servis yağı vardı ve bu son bakımda bitti. bakalım önümüzdeki senenin yağını şimdiden almak nasıl bir şey olacak malum servisler her geçen gün karar değiştiriyor.

@erty sonunda aradığım cevabı buldum gibi. araç dizel gibi çalışmayı bıraktıysa gayet başarılı olmuş bir yağdır. ben de bakımı 1 ay önce yaptırdım yaklaşık 9 ay sonra bir bakım daha yapacağım gibi o zaman Liqui Moly yağı kullanmanın vakti geldi diyeceğim. araca da düz bir alanda bakıp durumu yazarsanız sevinirim, bi defasında benim de başıma aynı olay gelmiş ve yağ eksik çıktı demişlerdi. (yetkili servisin beyanı) 
Hocam çubuktan kontrol ettim anormal bir durum gözlemlemedim. İki çizgi arasında olması gerektiği gibiydi. 350km kadar yol yaptım dün, 350km daha yapacağım haftasonu. Tekrar bir kontrol yapacağım sonrasında.

Geri
Üst Alt