Golf 7 122 bg TSI 5 litre yağ alır mı?

@cevboz
 2012 Opel Corsa 1.3 dizel aracım vardı. 30 binde alıp 70 bin e kadar kullanmıştım. 2 Yağ değişiminde başta Castrol sonra Mobil kullanmıştım. Corsa dan 2016 Polo Lounge a geçmem gibi(Yalıtım, Konfor) Castrol dan Mobil e geçiş bariz bir şekilde fark etti. Arabada normal kullanım ve rölanti sesinden sonra Mobil den şaşmam. Reklamı hiç sevmem ama birşeyi alırken en iyisini alır bir daha arkama bakmam... Bazı şeyler bütçe meselesi tabiki fakat araba konusunda maalesef çok titizim ☺️(Başa bela) 🤭

@Baho_34 Araba konusunda titiz olunmazsa 100-200 bin tl lik araçlar elde patlar :)  Titiz olmak şart :)  

Aracı ilk aldığım zaman yağ çubuğunda yağ eksikti son bakımdan sonra artık dengelenir artık 🤭🤣

Forumda eskiden açılmış bir konuda söylenmiş "Almanya fabrikanın servislere gönderdiği servis kartına göre 1.6 TDI 'lar 4.6 litre yağ alır., 1.4 TSI 'lar ise 4 lt alır kesin bilgi" forzagilles arkadaş yazmış. Eğer öyle ise bence bir an önce yağ miktarını olması gereken seviyeye çekin. Ciddi zararlar verebilir.

@thelordof evet hocam, daha sonrasinda da kontol ettim ben defalarca. Su an da ayni sekilde olmasi gereken seviyede. @agacmalzeme hocam sabah dogusu arayip sorcam olmadi yagi olcturcem tekrar.

@cevboz aracınızın motoru istisnai bir durum gerektirecek bir specs ‘i yoktur, 1.4 tsi motorun yağ kapasitesi 4 Litre’dir.!!

Araba çalıştırılmadan yağ sistemin içinde devirdaim edilmeden yağ seviyesi ölçülmez., o bakımı yapan kişi hiç bir şeyden haber yokmuş., 

Üreticinin önerdiği miktarda yağ doldurulur., araç 4-5 dk. rolantide çalıştırılır., bu esnada filtreden kaçak var mı kontrol edilir., araç stop edilir., ve 1-2 dk. sonrası yağ seviyesi ölçülür, doğru ölçüm şekli budur., kullanım klavuzunu okuyunuz., 

Acilen yağın boşaltılması gerekiyor., sistemde 1 litre fazla yağ dan bahsediyoruz, gerekli açıklamaları arkadaşlar zaten söylemişler..

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilleshocam su an yag seviyem max-min arasinda ama yarin tekrar ozel servise goturmeyi dusunuyorum. Yorumunuz icin tesekkurler.

Bilgilendirme için teşekkürler 👌

Eger yağ filtresi de değişiyorsa 200 ml kadar yağ filtresi de aliyor.Yani ustalarin geneli işi bilenler diyelim 4 lt koyup moturu calistirip yag filtresinin yaglanmasini sağlayıp 200 ml sonradan ekliyor...

Evet arkadaslar abiler ablalar,

Sorum baslikta belirtildigi uzere 1.4 tsi motorun alacagi yag miktari.

Araci yilbasinda aldim ve kendi ustama goturdugumde 4 veya 5 lt olabilecegini soyledi.

5ltlik yag alip 4.litresinden sonra cubugu surekli kontrol etmek suretiyle doldurduk ve 4.7-4.8 civari yag aldi. 

Daha sonra vw ozel servisine gittigimde boyle bir seyin imkansiz oldugunu, aracin 3.7 litre yag hacmi oldugunu 4 litrenin uzerinde alamayacagini soyledi.

Yag filtrem orjinal, motorum csx(emin degilim ruhsattan kontrol etcem) kodlu 122 bg 2013 model golf motoru. 

Daha once 5 lt yag koyan oldu mu? Sizce 4 litrelik yere 5 litre yag koyup bunu da cubuk kontroluyle anlayamamak mumkun mu?

Usta o kadar emindi ki dukkani sana birakir giderim dedi, ben de kendi gozlerimle gordugumden oturu ben de anahtari birakirim dedim. Bu isin sonunda ya golfu verip aranizdan ayrilcam ya da forumumuza ait ozel servisimiz olcak. 

Yorumlarinizdan oturu tesekkurler.
İlk defa duyuyorum. 1.4 tsi nin yağ haznesi 4 lt alır fazlası zarardır. bence hatayı yağ çubuğunu kontrol ettiğiniz aralıkta yapıyorsunuz en üst seviyede olmayacak, min ve max. ortasında olacak.

Gun icinde ilk olarak dogus otoyu aradim tum 1.4 tsilarin 4 litre aldiginin tam olarak dogru olmadigini ama benim aracimin 4 litre almasi gerektigini, ufak farkliliklar olabilecegini soyledi.

Sonrasinda bakim yaptirdigim yere gidip tekrar yag doldurttum. Oncelikle tum yag suzulene kadar bekledik. 4 litre ekledigimizde yag cubugu min seviyesindeydi. Benim de israrlarimla tekrar tekrar kontrol edildi tum prosedurler uygulanip.

Daha sonra 200er ml ekleyip ayni sekilde (rolanti+bekleme+kontrol) isleme devam ettik. Gunun sonunda aracim cubuktaki maksimum seviyesine 4.6 litre ile ulasti. 

Teslim alirken de, sonrasinda da tekrar tekrar olctum. 

Aslanim simdi kapinin onunde yatiyor, keyfi yerinde. 

Sanayide herkes icin ilginc bi gun oldu. 

Yorum yapan herkese tesekkurler.

Servisin gözünü seveyim, pahali ama 3 hafta önce bakim yaptirdim, ne yag koydular nekadar koydular umurumda degil, nasil olsa garantili, bir sorun olursa muhattabim var, stres yok kafa rahat, araba 200 bin lira, satarkende servis bakimli oldugu icin daha yüksek fiyata gider, en azindan degerinde gider, kimse fiyat kiramaz, iyi niyet garantside var, bir nevi DSG Kaskosu. Sanayideki ustalarla muhattap olmamak icin 3 bin lira bile veririm servise, "itibardan ve servisten tasarruf olmaz " :)

Geri
Üst Alt