Golf 7 122 bg TSI 5 litre yağ alır mı?

@krym hocam kesinlikle katiliyorum ama ben araci 130bin kmde aldim. Servise en son yillar once gitmis, garanti biteli 5 yil olmus. Yapilacak en mantikli seyi yaptigima inaniyorum ozel servislere giderek. 

Moderatör tarafında düzenlendi:

@cevboz

hocam konu arapsaçı olmuş ! 

doğuşa telefon açtınız 

tüm 1.4 TSİ LARIN TAM OLARAK 4 LİTRE ALMADIĞI BİLGİSİNİ ALMANIZ  ,  GÜZEL .....

adamlar  açıkça niye belirtmiyor ? 

mk6  1.4 TSİ lar  3,6 litre alır 

mk7 1.4 TSİ lar 4 litre alır  diye ??

@Savatagehocam baya arapsaci oldu ama kesin ve net bi sekilde 4 litre minimum cizgisinde kaldi 0.6 litre daha ekleyip maksimum cizgisine cikardik diyebilirim. 

Bugun tekrar degistirdim yine 4.7 litre aldi. Artık hiç düşünmüyorum aslanım ne kadar istiyorsa o kadar dolduruyorum.

Bakım yaptığım zaman unutmazsam paylaşacağım 🤗

@cevboz Hocam bir tuhaflık var.

Benim Araç 1.4 TSI 125 yetkili servis hep 4L koyuyor. Yada farklı koyuyorsa da faurada 4L yazıyor.

Tsi motor yağ yakar uzun servis aralığı için 4 veya 4.5 lt nin bir sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum, zemine dikkat edin eğim olmasın 4lt sonra kontrollü arttırım yapın ama aracı performanslı kullanıyorsanız bana kalırsa servis önerisi olan 4lt geçmeyin, sıkıştırınca yağ sıcaklığı ve basınç artar.

Arkadaş her seferinde yağ ALDI yazıyor. Ne kadar yağ alacağını değil ne kadar yağ konulması gerektiğini arkadaşlar hem servisten alınan bilgiyle hem de araç kitapçığında yazan bilgiyle aktarmışlar. Araç için sağlıklı olan 4L ise 4L konulmalı. 

örn: Su ile çalışan süpürgeler var. Haznesine su konuluyor fakat konulması gereken miktar belli. Maks 1L alıyor. Hazne 3L koysan onuda alır ama bu sefer su dışarı atılıyor sıkıntı çıkıyor. Bunuda ona benzetebiliriz. 

Aldı gibi bir muhabbeti ben de ilk kez duyuyorum konudaki tüm mesajları okudum çok ilginç şeyler yazılmış

Öncelikle yağ değişiminde eğer filtre de değişiyorsa gibi bir seçenek olmaz, zaten filtre değişmeden yağ değişmesi @forzaGilles hocamın çok önceden vermiş olduğu unutmadığım, duş alıp kirli kıyafetleri tekrar giymek örneğinden farksızdır.

Amarok aracımızın 80 litrelik deposuna 100 litre mazot koymaya çalışan benzinci muhabbeti gibi olmuş bu iş de.

Aracın yağ seviyesinin max seviyede olması gerek diye bir kural yok, onun dışında koyarken ölçe ölçe marş basıp kapata kapata yağ konulduğunu ilk kez duyuyorum.

Her şeyi geçtiğimde marş basıp kapandığı an yapılan ölçüm sağlıklı çıkmayacaktır olacağı seviyenin daha altında gözükecektir.

Onun dışında bu araca üreticisi 4 litre yağ konulması gerektiğini her yerde belirtmiş bunun üzerine yağı boşalttıktan sonra 4 litre yağı sisteme boşaltıp kapağı kapatmak yerine bu kadar aldı almadı 200 daha koyalım 100 boşaltalım uğraşı nedendir çok merak ediyorum

Saygılar

@farukal anlamak istemediginiz sey bi aracin 3.7-4 litreyle maximum seviyesine ulasirken diger aracta "minimum" seviyesini gostermesi. Oyle ya da boyle, tüm 1.4 tsi motorların ayni yag kapasitesine sahip olamayabilecegini tartisiyoruz.

Ekstrem bi durum yasamisiz, sizle paylasip fikrinizi almak istemisiz, ayni seyi yasayan insanlar da fikrini belirtmis. Birden fazla ustanin gorusu alinmis, bi yanlislik olmadigindan emin olmak icin aracin icindeki yagi cikarip tekrar olcmusuz ve boyle bi kaniya varmisiz. Bu durumda bana ve benim durumumdaki arkadaslara bilhassa bu uslupla tavsiye vermeniz komik olur. 

Sizin mantiginiza göre 4 litreyi koyup ekranda kirmizi "yag cubugunu kontrol et" uyarisiyla gezmem daha mantikli cünkü yag cubugu aksesuar olarak duruyor.  

Araç kitapçığında 2bin kmde 1 litre yağ eksiltmenin de sağlıklı kabul edileceği yazmakta. Bu konuda da taktir sizin. 

Sanayi agziyla, alayci tavirlarla ortak bi noktada bulusamayiz. Halen arada bi fark olabilecegini kabul edemiyorsaniz cozum cok basit. Buyrun gelin misafirim olun iki araci da lifte kaldirip 4er litre yag ekleyip cubuklari kontrol edelim. Sonucunu da burdan paylasiriz. 

Konu gerçekten ilginç bir hal almaya başladı tavsiye almaktan çok deneyim paylaşımı gözüyle bakıyorum

@cevboz daha önce de konuşuldu., aracınızın yağ kapasitesi 4 Litre (ne eksik ne de fazla)

Peki neden yağ çubuğunu çekip kontrol ettiğimde 4 litre yağ koyunca seviye Min. seviyesinde oluyor derseniz.,

Bi yerde bi hata yapıyorsunuz., mutlaka gözden kaçan bişey var., ya araç düz bir zeminde değilken ölçüm yapılıyor., veya yağ çubuğunu yanlış yorumluyorsunuz, veya yağ çubuğunda bi arıza var, veya aracın eski sahibinde yağ çubuğunun başına bi iş geldi, yenisi pahalı geldi farkı bir yağ çubuğu aldı taktı. veya başka bir sıkıntı var.,

Bu forumda sizin araçla aynı motora (CXSA motor) sahip yüzlerce araç sahibi var, hepsinin aracı 4 litre alıyor ve yağ seviyesi olması gereken seviye de oluyorsa, bu demek oluyor ki sizinkinde bir sıkıntı var, 

VW ‘nin yayınladığı servis bültenine göre aracınızın yağ kapasitesi 4 Litre dir., 

Servisin size söylediği her 1.4 tsi motorun yağ kapasitesi birbirinden farklı olabilir demesi baya baya sallamasyon bir cevap olmuş., 

Doğuş a gidip veya tel. açıp aracın eski servis kayıtlarından baktıkları vakit eski bakımlarda kaç litre yağ koymuşlar öğrenebilirsiniz.. 

Aklıma gelen ilk olasılık; yağ çubuğunu yerine oturttuğumuz hortum zamanla sertleşip hortum bi yerinden yağ sızdıra biliyor., bu gibi sıkıntılar yaşandığı zaman, tamirciler hortumu yenisi ile değiştirmeyip., hortumu sızdıran yerinden kesip sonra ek yaparak sorunu çözme yoluna gidebiliyorlar., böyle olunca hortumun yüksekliği arttığı için yağ çubuğu olması gerekenden azmış gibi yağ gösteriyor.

Veya bir tamirat esnasında yağ çubuğu hortumu yerinden sökülmesi gerekti, tamirat bitince hortumu yerine tam oturtamadılar., bu sebebten yağ seviyesi hatalı ölçüm veriyor., 

Bu tip olaylar çok kez yaşanıyor aşşağıdaki video’yu izlerseniz usta sorunu detaylı şekilde açıklıyor, (video’daki araç volkswagen, motor aynı olmasada vw ‘de böyle sıkıntılar yaşandığını bilinen bişey); 

@cevboz kimse sizinle alay etmedi. Aksine yaptığınızın size ve cebinize zarar vereceğini düşünerek yapılanın sağlıksız olduğunu aktardı!

Önemsenmiyor olsanız kimse bu yaptığınızı umursamaz cevap bile vermezdi. Önemsendiğiniz için size doğru üslup ile net bilgiler ve kanıtlar sunulmuş. @forzaGilles hocamın dediği gibi kesinlikle bir yanlışlık var. Motorların kapasitesi değişkenlik gösteren bir şey değildir. Öyle olsa sizin araç 122 iken aynı motorda diğeri 130 bg olması gibi bir durum olur. Kapasiteleri ürettikleri güçleri aynıdır ve fabrikadan aynı çıkar. Tıpkı motor yağ kapasitesi veya silecek su kapasitesi gibi.

Bugün yağ değişimi için sanayiye 5lt liqui moly ile gittim. Neyse yağ doldurulmaya başlandı direkt 5lik bidondan, ben usta bir yerde duracak filan diye düşünürken hoooop 5lt yağı olduğu gibi saldı motorun içine, ben: 😳😳😳

Sonra ustaya, yalnız 4lt olacaktı dedim, yok yok 5 demez mi sonra diğer ustaya söyledik o da 5lt diyor 🤦‍♂️ Neyse anlattım ettim, çubuğu kontrol ettik max seviyenin de üstünde, arabayı tekrar kaldırıp 1 lt boşalttılar alttan.

Bu seviyede bir bilgisizliği de görmüş olduk.

Geri
Üst Alt