Sıfır km 1.5 tsi yağ basıncı uyarısı verdi

mysf

Üye
İsim
mehmet yusuf
Merhaba arkadaşlar, bugün 1.5 tsi 150 ps dsg aracımı teslim aldım. Araç aldım 30 kmdeydi 50 kmye getirdim eve park ettim. Evin otoparkına giriş biraz rampadır. Otoparka indirdim aracı ğark ettim vitesi p konumuna getirdim. P konumdayken ayağım biraz gaza değdi. Devir 2 bine çıktı. Araç bir hata verdi. Yağ basıncını kontrol et. Motoru durdurun ve kullanım klavuzuna bakın dedi. Stop ettim yeniden çalıştırdım bi daha gelmedi. Çok çalışır bırakmadım kapattım eve çıktım. Canım çok sıkıldı sıfır kilometre araçta hata almak hemde yağ basıncı hatası. Bu konuda bilgisi olan varmıdır arkadaşlar. 

Çok yokuş olduğu için bir anlık karterden yağ çekememiş olması muhtemel diyeceğim ama, ne kadar yokuş olursa olsun karterden yağı çekebilecek şekilde bir tasarımı vardır. Aksi taktirde her yokuşa park edende yağsız kalır motor. Bir gariplik var, o nedenle sorunun ne olduğunu paylaşırsanız faydalı olur.

Upvote 0

Selamlar,

Golfumu 0 km olarak 2018 yılında aldığımda 7 km'de falandı. Bayiden aldım cıkıyorum, arabanın hayal ekranı sacmalamış ve birden fazla uyarı vermişti. Çok sallamadım, stop edip tekrar çalıştırdım ve birdaha boyle bir durumla karşılaşmadım. araç 18 bin de.

Kafaya takmayın kısacası

Upvote 0
Hocam fabrikada araçlara tam lt yağ koyulur yani fazla degilde eksiye de yakin.Attiyorum 4 lt olmasi gerekirken 3.8 lt gibi.E araç çalıştığında yağ filtresi vb.aksamlar yagin bir kısmını alirlar.Haliyle sensor yağ miktari azaldığı için hata vermiş olabilir.Yağ çubuğunu kontrol etdin miktarin altindaysa ki altindadir büyük ihtimal serviste eklerler.Hala hata verirse sensorde vs hata vardir.Hayirli olsun önemli birşey yoktur... Yağ basıncı hatasi veriyorsada yağ filtresinde sorun olabilir tam oturtulmamis olabilir...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@Huseyin6 7 km'de aldım aslında, 18 bin km kullanmışım, yanlış anlamayın arabamı çok seviyorum çok da özenli kullanırım. Ama bence bu tip durumlar olabiliyor yeni arabalarda.

2015'de yine insignia almıştım sıfır. Bayiden çıktığımda araba tamamen kapattı kendini, stop etti, uyarılar verdi,. Kontak aç kapa ve devam:))) 45 bin falandı hiç sıkıntısı çıkmadı cok sukur.

Ayrıca, sakınan göze çop batar lafı var ya hocam, ben inanıyorum ona, tedbiri elden bırakmadan iyi hoş düşünmek lazım (y)

Upvote 0
Günaydın herkese, bugün çekici gelip aracı alacak ve servise gidicez. Şunu belirtmek isterim yağ basıncı ile yağ seviyesi sensörleri çok ayrı diye biliyorum. Bu araç yağın basıncı hatası veriyor malesef. 
Evet ikisi birbirinden ayrı şeyler ve aynı zamanda da birbiriyle bağlantısı olan şeyler.!! fakat burda arkadaşlar size her ihtimale karşı ihtiyatlı olun diye yağ seviyesini kontrol edin demekte., büyük ihtimal aracın “yağ basınç sensöründe” sıkıntı var.. sizinle benzer sıkıntıyı yaşamış arkadaşların geçmişte yazdığı mesajları okursanız 1-2 arkadaşın aynı sorun yaşadığı ve servisin bu sorunu nasıl çözdüğünü açıklıyorlar..

Upvote 0
Bir de sensörlerin hata yapabileceğini hesaba katmak lazım. Ne de olsa askeri ya da tıbbi ekipman değiller. Yine de kayıt altına aldırmakta fayda var.

Upvote 0
@forzaGilles merhaba, yağım eksik olmasıda basınç hatası verebilir haklısınız. Yağı kontrol ettim bi eksilme yoktu. Bir kaç kişi daha bu sorunu yaşamış nasıl çözüldüğüne bakın demişsiniz. Çok iyi olur konuları burda paylaşabilseniz bi okurdum. arama motorundan ulaşamadım bahsettiğiniz konulara. Bugün servise götürdüm aracı, aracı bilgisayarlarına bağladılar. Hata vermiş ama pasife kendiliğinden dönmüş dediler. Aracı biraz çalışır bıraktılar. Sonra 10 kilometre civarı teste çıktık. Test süresinde de cihaz bağlıydı verileri kontrol ediyorlardı. Sonra servise döndük araçta sorun yok dediler kullanın yine olursa arayın hiç çalıştırmadan biz yeniden bakalım dediler. Ben aldım aracımı gidiyorum yolda ordaki arkadaş beni aradı. Konuyu bi yerlere danışmışlar. Orası da aracı geri çağırın yağ müşürünü kontrol edin demiş. Aracı geri götürdüm şimdi serviste bakıp döneceklermiş. 

Upvote 0
@forzaGilles merhaba, yağım eksik olmasıda basınç hatası verebilir haklısınız. Yağı kontrol ettim bi eksilme yoktu. Bir kaç kişi daha bu sorunu yaşamış nasıl çözüldüğüne bakın demişsiniz. Çok iyi olur konuları burda paylaşabilseniz bi okurdum. arama motorundan ulaşamadım bahsettiğiniz konulara. Bugün servise götürdüm aracı, aracı bilgisayarlarına bağladılar. Hata vermiş ama pasife kendiliğinden dönmüş dediler. Aracı biraz çalışır bıraktılar. Sonra 10 kilometre civarı teste çıktık. Test süresinde de cihaz bağlıydı verileri kontrol ediyorlardı. Sonra servise döndük araçta sorun yok dediler kullanın yine olursa arayın hiç çalıştırmadan biz yeniden bakalım dediler. Ben aldım aracımı gidiyorum yolda ordaki arkadaş beni aradı. Konuyu bi yerlere danışmışlar. Orası da aracı geri çağırın yağ müşürünü kontrol edin demiş. Aracı geri götürdüm şimdi serviste bakıp döneceklermiş. 
Aslında bir önceki  msj.ımda paylaşmıştım, sanırım gözünüzden kaçmış., buyrun yine paylaşayım.,

bu arkadaşımızın nasıl olduysa bir şekilde yağ basınç sensörü (yağ müşürü) yerinden çıkmış; http://www.golftutkusu.com/topic/6225-30000-km-bakımından-sonra-yağ-sensörü-ve-start-stop-hatası-alıyorum/ 

benzer problemi yaşayan diğer arkadaş (sayfa 4 ilk mesaj); http://www.golftutkusu.com/topic/371-tsi-motorlarda-yağ-eksiltme-problemi/page/4/ 

Upvote 0
@forzaGilles  Tekrar merhaba hocam, konuları okudum. Dediğiniz gibi bahsedilen konularda yağ sensör hatası vermiş. Bende Yağ Basıncını Kontrol Et Motoru Durdur Ve Kılavuzu kontrol edin yazıyordu. Daha önce dediğim gibi servis aracımı aldı incelemelerde bulunduklarını ve doğuş otoya durumu belirttiklerini cevap beklediklerini söylemişlerdi. Dün beni aradılar, Aracınızın Yağ Basınç Valfinin arızalı olma ihtimali var dediler ve Doğuş Oto cevabında bu parçayı kargoya  verdiğini söylemiş servise. Servisteki arkadaş bana bunu söyleyince ben de yağ basınç valfi arızalıysa bu araç 100 kilometre yol yaptı dedim. Bu sürede motorun yağsız kaldığı zamanlar olduysa ve piston,sekman krank mili bunların göreceği zararı nasıl anlicağımızı ilettim . Servisteki arkadaş biz motorunuzu kontrol etmeden size teslim etmicez dedi. Bende bu aracı bu şekilde kabul etmeyeceğimi, Sıfır araçta böyle bir sorun oluşuyorsa ilerisinin garanti olmadığını aracı iade etmek istediğimi söyledim. İsteğimi doğuş otoya bildireceklerini söylediler. Dünden beri bana dönmediler Bugün aradım isteğinizi ilettik cevaplarını bekliyoruz dediler. Bende Tüketici Kanunlarına göre yasal sürem bitmeden gerekli resmi ve doğuş oto ile yazışmalara başlayacağımı söyledim. Servis biz size cevabını kısa sürede vereceğiz dedi. Bugün beklicem akşama kadar cevapları gelmezse, Doğuşa mail ile, Tüketici mahkemesine yazı ile yarın başvurmayı düşünüyorum. Böyle durumlarda hızlı aksiyon almazsam süre geçirip aracı tamir edip, parça değişildi aracınız değişime veya iadeye girmiyor deme ihtimalleri olabilir. Forumda yıllardır VW kullanmış ve almış arkadaşlara hikayemi anlatmamın sebebi doğru yolda olduğumun en azından bilen biri tarafından teyit ettirmek ve anlamaktır. Şimdiden Teşekkürler Arkadaşlar okuduğunuz için.

Upvote 0
@forzaGilles  Tekrar merhaba hocam, konuları okudum. Dediğiniz gibi bahsedilen konularda yağ sensör hatası vermiş. Bende Yağ Basıncını Kontrol Et Motoru Durdur Ve Kılavuzu kontrol edin yazıyordu. Daha önce dediğim gibi servis aracımı aldı incelemelerde bulunduklarını ve doğuş otoya durumu belirttiklerini cevap beklediklerini söylemişlerdi. Dün beni aradılar, Aracınızın Yağ Basınç Valfinin arızalı olma ihtimali var dediler ve Doğuş Oto cevabında bu parçayı kargoya  verdiğini söylemiş servise. Servisteki arkadaş bana bunu söyleyince ben de yağ basınç valfi arızalıysa bu araç 100 kilometre yol yaptı dedim. Bu sürede motorun yağsız kaldığı zamanlar olduysa ve piston,sekman krank mili bunların göreceği zararı nasıl anlicağımızı ilettim . Servisteki arkadaş biz motorunuzu kontrol etmeden size teslim etmicez dedi. Bende bu aracı bu şekilde kabul etmeyeceğimi, Sıfır araçta böyle bir sorun oluşuyorsa ilerisinin garanti olmadığını aracı iade etmek istediğimi söyledim. İsteğimi doğuş otoya bildireceklerini söylediler. Dünden beri bana dönmediler Bugün aradım isteğinizi ilettik cevaplarını bekliyoruz dediler. Bende Tüketici Kanunlarına göre yasal sürem bitmeden gerekli resmi ve doğuş oto ile yazışmalara başlayacağımı söyledim. Servis biz size cevabını kısa sürede vereceğiz dedi. Bugün beklicem akşama kadar cevapları gelmezse, Doğuşa mail ile, Tüketici mahkemesine yazı ile yarın başvurmayı düşünüyorum. Böyle durumlarda hızlı aksiyon almazsam süre geçirip aracı tamir edip, parça değişildi aracınız değişime veya iadeye girmiyor deme ihtimalleri olabilir. Forumda yıllardır VW kullanmış ve almış arkadaşlara hikayemi anlatmamın sebebi doğru yolda olduğumun en azından bilen biri tarafından teyit ettirmek ve anlamaktır. Şimdiden Teşekkürler Arkadaşlar okuduğunuz için.
Gelişmeler oldukça burdan yazarsanız bu tip sorunları olanlar için faydalı olacaktır, açıkcası ben de sonuç ne olacak merak ettim. Büyük ihtimal iade kabul edilmeyecek ve motorunuzda bir sıkıntı yok kontroller yapıldı denilecek. Mahkeme süreci malesef çok uzun, bu konularda çalışan bir avukattan destek almanız sizin için iyi olur bir de boşuna dava masrafı vermeyin.

Upvote 0
Servis, araçta bir sıkıntı olmadığını sadece yağ basınç sensörünün değişeceğini söylüyor, isterseniz aracı geri alalım isterseniz ek garanti verelim iki yıl içiniz rahat etsin diyor arkadaşlar. Sizce hangisi mantıklı. 

Upvote 0
Servis, araçta bir sıkıntı olmadığını sadece yağ basınç sensörünün değişeceğini söylüyor, isterseniz aracı geri alalım isterseniz ek garanti verelim iki yıl içiniz rahat etsin diyor arkadaşlar. Sizce hangisi mantıklı. 
Ek garanti tercih ederdim

Eger aractan sogumadiysaniz

Upvote 0

Geri
Üst Alt