Jump to content

Mugzy

Üye
 • İçerik sayısı

  117
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

Mugzy Hakkında

 • Derece
  Katılımcı Üye

Bilgiler

 • İsim
  Arda
 • Yaşadığım Yer
  Ankara

Güncel Profil Ziyaretleri

502 profil görüntüleme
 1. Mugzy

  TSI motorlarda yağ eksiltme problemi

  2017 Aralık ayında 1.4 TSI 125PS aracımızı aldıktan 2000km kadar sonra rodaj için motor yağı ve filtre değişimi yaptırmıştım. Servis değil dışarda satılan VW 504.00/507.00 uyumlu Castrol Edge 5W-30 LL yağı kullandım. Araç ilk yıl 15000km bakımına girmeden geçen sürede yaklaşık 500ml yağ eksiltmişti. Aracın ilk bakımı Ankara’da yetkili servis olan Eskihisar Otomotiv’de yapıldı. Burada Shell Helix Ultra Professional 0W-30 (VW 502.00 onaylı) yağ kullanılıyor. Şu an aracım 26000 km civarında ve gram yağ eksiltmedi. Aracın radyatör kısmı üzerinde bir çok kişi gibi VW 502 00 etiketi yer alıyor. Demek istediğim şu, eğer TSI motorlar yağ yakıyorsa, Doğuş servislerinde kullanılan Castrol Edge 5W-30 LongLife III yağ eksilirken neden daha ince ve viskoz olan Shell Helix Ultra Professional 0W-30 ile yağ eksilmiyor? Bence bu iş yağ yakmadan ziyade yağ tüketmeye giriyor. Yağ kimyasının uzmanı değilim fakat Castrol yağın buharlaşma vs parametreleri daha düşük olabilir. Dipnot olarak, servislerde ve dışarda satılan Castrol yağlar birbirlerinden çok farklı. Dışarda satılanlar lisansı ile ülkemizde üretilirken, servislere varillerde satılan yağ ithaldir. 30000km bakımını Doğuş Oto’da yaptıracağım. Bakalım nasıl bir yağ tüketimi gözleyeceğim.
 2. Mugzy

  Bakım ve Temizlik Ürünleri Listesi

  @thelordof kesinlikle memnunum. Biraz fiyatlı ama bir kez alıp uzun süre kullanırsınız. 79x90 boyutu çok rahat kurular. Lif yapısından ötürü sıkılması tavsiye edilmiyor zaten, aksi halde bozulur.
 3. Mugzy

  Bakım ve Temizlik Ürünleri Listesi

  Gyeon Silk Dryer
 4. Mugzy

  DSG ıslık sesi sorunu(çözüldü)

  Hallettiğinize sevindim. Sesi kaydettiğiniz videoyu paylaşabilir misiniz, diğer arkadaşlar için referans olur.
 5. Açık hava filtresi gibi ses geliyor hocam. Hava emişle ilgili kısımları kontrol ettirin derim. Bazen hortumlar yerinden çıkabiliyor.
 6. Mugzy

  2019 highline 1.6 TDI DSG Golf aldım

  Highline araçta gateway değişmesi yersiz olur. Yanlış bir bilgi.
 7. Mugzy

  Arka tampon Hakkında

  Daha önce konuşulmuştu. Opsiyon olarak alınan römork çekme donanımı için boş bırakılmış.
 8. Mugzy

  Profosyonel rötuş yapan yer

  Geçmiş olsun. Pastayı yapan adam baya kasapmış. Aşırı derecede makina izi bırakmış. Hare giderme işlemi yapılması gerekiyor. Butik olarak çalışan detaycılar halledecektir. Rötuş işlemini normalde tek başına yapmak istemiyor çoğu yer. Sanayide boyacılar ince rötuşa uğraşmak istemez, çoğu detaycı da vakit ve yoğunluktan yapmak istemez. Ama sizin aracınıza boya düzeltme (polisaj) yapılacağı için sorun değil uğraşırlar. Ancak metalik boyada orijinali gibi olması çok zor. İstanbul’da Tokyo Garaj-Salih Bey’i önerebilirim. Çok methediliyor. Kendisiyle görüşmenizi tavsiye ederim.
 9. Mugzy

  Hareket sonrası gelen "lok" sesi

  Sesin sileceklerden gelip gelmediğini tespit etmek için VCDS ile bu özellik deaktive edilebilir. Tam olarak yerini hatırlamıyorum ama park windshield washer gibi bir seçenek olması lazım.
 10. Mugzy

  Uzun yol sonrası yanık kokusu

  @mcgyver araç 1000-2000km’yi geçtiyse hiç sorun değil hocam. 100-110 derece gayet normal yağ sıcaklıkları. Keza devirdaim sistemi daha yüksek sıcaklıklara çıkmasına izin vermeyecektir zaten. Sentetik motor yağlarının kaynama sıcaklıkları da bir hayli yüksek.
 11. Mugzy

  Uzun yol sonrası yanık kokusu

  İlk aklıma gelen yoğun fren kullanımı sonucu balata kokusu oldu. Uzun rampa inişlerinde fren sisteminin sağlığı açısından her zaman 1-2 vites düşürüp motor freni ile hızlanmayı engellerim. Motorun bağırması herhangi bir sorun yaratmaz fakat ihtiyaç olduğu anda gereken fren gücünü bulamamak sıkıntı.
 12. @GkM_2015 hayırlı satışlar hocam. Aracınızı neden sattınız? Radar 210km/s hıza kadar çalışan versiyon mu? Bir de radar, makyajlı kasada ön ızgaradaki logo altına takılıyor sanırım. Uyumlu mudur belirtirseniz alıcı arkadaşların işine yarayacaktır.
 13. Geçen kış yana döne Hita aradım kışlık set yapmak için. Bulamayınca da 225/45R17 lastik almak zorunda kaldım. iyi satışlar..
 14. Mugzy

  180 ile ani frenleme

  @fanajal hocam bunların formenleri de normal ustalarından farklı değil. Benim aracımın A direği kaplamasını değiştirelim derken ön göğüsü haşat ettiler.
 15. @mbonat zaten verniğin inceleceğinden söz ettim. Yakından görmek ölçmek lazım. Zaten hocam tekrar kaplatmış kaputu.
×
×
 • Yeni Oluştur...