Sıfır km 1.5 tsi yağ basıncı uyarısı verdi

mysf

Üye
İsim
mehmet yusuf
Merhaba arkadaşlar, bugün 1.5 tsi 150 ps dsg aracımı teslim aldım. Araç aldım 30 kmdeydi 50 kmye getirdim eve park ettim. Evin otoparkına giriş biraz rampadır. Otoparka indirdim aracı ğark ettim vitesi p konumuna getirdim. P konumdayken ayağım biraz gaza değdi. Devir 2 bine çıktı. Araç bir hata verdi. Yağ basıncını kontrol et. Motoru durdurun ve kullanım klavuzuna bakın dedi. Stop ettim yeniden çalıştırdım bi daha gelmedi. Çok çalışır bırakmadım kapattım eve çıktım. Canım çok sıkıldı sıfır kilometre araçta hata almak hemde yağ basıncı hatası. Bu konuda bilgisi olan varmıdır arkadaşlar. 

cok buyuk tahlihsizlik olmuş bence aracı ıade edin derim

Upvote 0
@Cem Merhaba, bi kaç yere sordum, araştırdım da bu valf sorunu valfin kendisinden kaynaklanmıştır, motorun yağlamasından değildir, zaten motor iki dakika yağlama yapmazsa zarar verdiği çok net anlaşılır diyor ustalar. Üstelik aracın motoruna bir zarar verdiğini anlamış olsa servis 2 yıl ek garanti verelim diyeceğine, Garanti merkeziyle irtibata geçer ve aracı iade etmeyi talep eder. Şu an bayiye ben aracı iade etsem, valfi değiştirip daha iyi bir fiyata satacaklar. Bende araç arayışına giricem yada golf 8 i beklicem. Ki beklersem daha çok zarar edicem gibi geliyor bana. Servis 2 yıl garanti uzatımını ücretsiz yapıyorsa arabaya olacakları da kabul ediyordur artık. Bir aracın 4 yıl garantili olması, bir kaç ustadan da sadece valf arızasıdır, uzun süreli bir yağlama olmadığında zaten motordaki sesten bile anlaşılır demesinden dolayı, ben valf değişiminden sonra, garantimin uzatılmasını kabul edip aracımı kullanmayı düşünüyorum artık. Eğer önümüzdeki süreçte kullanırken bir arıza daha verirse, o zaman ek garanti bile kurtarmaz artık iade için mahkemeye kadar başvurup beklerim. :)  

Upvote 0
HOCAM MACERA ARIYORSUNUZ MAHKEMELERDE KARAR YINE SIZIN TABIKI

Upvote 0
@Cem Yanlış anladınız. İkinci kez hata alırsam mahkeme sürecine kadar giderim dedim.

Upvote 0
ben valf değişiminden sonra, garantimin uzatılmasını kabul edip aracımı kullanmayı düşünüyorum artık.
Bence doğru karar. Zaten muhtemelen çok kısa bir basınç düşmesi olmuş ve sonra normal dönmüştür, yani motorda kayda değer bir yıpranma oluşmamıştır. Unutun ve aracınızın keyfini çıkarmaya bakın. 

Upvote 0
abi bi valf  için arabayı  iade etmeye falan gerek  yok  arabanın  garantisini uzattır   yeterli, fazla  evham  yapmamak gerek, kafaya takma  

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
[mention=17574]cembo[/mention] Saolun teşekkür ederim. Aracımın keyfini çıkarmayı düşünüyorum bende [emoji4]
O zaman gelsin fistikli dürümler

9b3799503ea52b7d35a212475bdabd2a.jpg

Upvote 0
@HONEY Hocam beklerim urfaya yolunuz düşerse bana yazın mutlaka. Baklavayı antepte yersiniz ama kebabı en iyi urfada ikram edeibliriz bundan eminim :)

Upvote 0
[mention=11839]HONEY[/mention] Hocam beklerim urfaya yolunuz düşerse bana yazın mutlaka. Baklavayı antepte yersiniz ama kebabı en iyi urfada ikram edeibliriz bundan eminim [emoji4]
Agzinizdan bal damlıyor

Antep turunu yaptim

Urfa sira gecesi ve kebap turu yapmak istiyorum

Kısmet diyelim

Upvote 0
Tdi motorlar,motor yağı eksiltmiyor,tsi motorlar 120 bin km’den donra, 2 bin km’de 1Lt yağ tüketebiliyor. 15 bin km içerisinde toplam harcanan motor yağı= 10-12 Lt.  :masallah:

Upvote 0
Tdi motorlar,motor yağı eksiltmiyor,tsi motorlar 120 bin km’den donra, 2 bin km’de 1Lt yağ tüketebiliyor. 15 bin km içerisinde toplam harcanan motor yağı= 10-12 Lt.  :masallah:
Bu bilgiyi ilk defa duyuyorum. Yağ eksilten tdi motor gördüm. Hiç bir araba yağ eksiltmez diye bir şey yok bence. 15 bin kilometrede 10 litre eksiltiyosa bi sorun vardır kesin her tsi araç 120 binden sonra bu kadar yağ eksiltseydi vw tsi araçları geri çağırır bi güncelleme yapardı. 

Upvote 0
@mysf  Aracım 2013 122hp dsg km 148,500. En son bakımdan sonra 8 bin km yaptım ve 4.kez yağ ekledim 1.lt olarak. Telefonumda not almışım, 16 aralık 2019 km 146,367 yağ lambası yandı ve bir lt yağ ilave ettim yağ seviyesi üst çizgide, şimdi kontrol ettiğimde, 6 şubat  km 148,350 yağ seviyesi alt çizgideydi  ve 1lt daha ilave ettim:) yani 2 bin km’de 1lt yağ tüketiyor. Toplamda (15 bin km’de) koyulan yağ 10lt gibi. İlk bakımını yağ ilave etmeden bitirmek zor gibi geliyor bana tsi motorlar böyle. Bakımdan bakıma yağ ilave etmeden tsi motor kullanan var mı? Caddy var bizde 210 bin km’de 1.6tdi bakım dan bakıma yağı değişiyor yanı böyle bir sorun yok. Aracımda yağ kaçağı,siyah duman,çekiş kaybı vs anormal bir durum da yok. 5w30 bir çok marka yağları denedim sorun aynı. 

Upvote 0

TSI motorlar böyle değil. Sizinkinde bir sorun var. Bu kadar yağ tüketmesi TSI veya başka bir motor için normal değil. Turbo yatağı veya başka bir yerde yağ tüketimi var motorda.

Upvote 0

Geri
Üst Alt