Jump to content

cembo

Üye
 • İçerik sayısı

  170
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

 • Days Won

  1

cembo last won the day on 29 Ocak

cembo en çok beğenilen konuya sahip!

Topluluk Puanı

338

cembo Hakkında

 • Derece
  Katılımcı Üye

Bilgiler

 • İsim
  Cem Boneval
 • Yaşadığım Yer
  Antalya

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. cembo

  Trafik Işıklarındaki Sayaçlar

  Bu konuda özellikle Uzakdoğu'da yapılmış çok sayıda bilimsel çalışma var. Özetle sürücüler sayaçların yararlı olduğunu, rahatlığı, güvenliği ve sürüş verimliliğini arttırdığını düşündüklerini belirtmişler. Ancak yeşilden kırmızıya dönüşte sayaç kullanımı trafik kazalarını %33'e varan oranlarda arttırmış. Bunu da sürem var geçerim diye hızlanan sürücülere bağlamışlar. Bununla beraber kırmızıdan yeşile geçişteki sayaçlarda ise kaza oranı %20'lerde düşmüş. Yani konu gerçekten tartışmalı ve sonuçta dönüp dolaşıp gene sürücünün eğitim,disiplin ve kollektif zekasına bağlı oluyor.
 2. cembo

  2020 Volkswagen Golf 8 Lansmanı

  Konudan kopmak pahasına da olsa geyik testlerindeki başarısızlık ile aracı sürerken edindiğim izlenim hiç örtüşmüyor. 20 yıla yakın sınıfının referansı sayılabilecek değişik Focus'lar kullandığım için kıyaslama şansım var, Golf daha az heyecan veren ama özellikle deneyimsiz sürücü için daha güvenli bir yol tutuş karakterine sahip. Özellikle ağırlık değişimlerine toleransı şaşırtıcı. Nesnelliği her zaman takdir etsem de km77 bu konuda beni hiç ikna edemedi.
 3. cembo

  VW 1.5 TSI Evo 150 HP & BMW 1.5 136 HP TwinTurbo Benzinli

  Konu ile alakalı değil ama DSG şanzımandan uzun yolda manuel kullanmadıkça motorun performansını almak mümkün değil. Kick-down davranışı verimsiz ve resmen ürkütücü, bağırtıyor ve gitmiyor. Artık hemen daima kulakçıklardan manuel kullanıyorum ve ancak öyle performansı hissedebiliyorum. 1 serisi dizel kullanmıştım, onda şanzıman tepkileri çok daha verimliydi bu arada.
 4. cembo

  Golf 8 içerir

  Kızmayın ama Golf tutkunlarının forumunda Golf 8'in daha ortada fol yok, yumurta yokken yerden yere vurulması bana biraz ironik geliyor. O zaman 8'i atlayıp doğrudan ID3'e geçelim, çünkü belki de Golf 9 olmayacak.
 5. cembo

  Golf 8 içerir

  Yeni trendi ID serilerini kapsam dışı bırakmak olmaz.
 6. cembo

  205/55/17 den 225/45/17 ye geçiş

  225/45-17 için lastik çapı 2,4 cm (%3,6), çevresi ise 7.5 cm (%3,7) daha kısa olur. Genelde bu değerlerin %2-3'ten fazla fark göstermemesi istenir. Ayrıca jant çapının da en az 7" olması gerekir, 7,5" ise idealidir. Ayrıca takarsanız hız göstergesi %3.7 fazla gösterecektir. İdeal bir kombinasyon olmadığı açık. Tavsiye etmem. Ayrıca tüketim artar, ivmelenme artar, yol tutuş ve fren performansı iyileşir, konfor kötüleşir. Çoğu fark edilmesi zor düzeyde olur.
 7. ADAC testinin bence galibi Pirelli P Zero, açık ara en iyi kuru ve en iyi ikinci ıslak performansına sahip, gürültü değeri de iyi. Sadece yakıt tüketiminde ve ömürde bir miktar kaybı var. Bu Alman testlerinde de sürekli Continental'in birinci çıkmasında sıkıldım. Tıpkı karşılaştırmalarda VW modellerinin ilk sırada çıktığı gibi. Hani taraf tutuyorlar demeye dilim varmıyor, ama bir şeyler oluyor sanki...
 8. Bilgilendirme için teşekkürler. Maalesef bir şey değişmedi. Her ağaç gölgesinde far yakıyor, eli işte gözü oynaşta misali.
 9. 2019 Comfortline 1.5 Tsi. 4 ay 4500 km oldu. Beraberliğimiz hala pek taze. Konuyu tümüyle okumadım, tekrar olursa kusura bakmayın. Genel anlamda gayet memnunum, sorunsuz bir sürüşü var, insan rahat ediyor, kendini iyi hissediyor. Değişik bir his. Ama ufak tefek rahatsız edici şeyler de var elbette, genel kaliteyi bozacak nitelikte değiller. Başlayalım: DSG D konumunda çok cansız, gaz tepkimeleri çok ağır ve biraz da istikrarsız. 1500 dd ile akarken söz gelimi araya girecek birini engellemek istedğinizde önce hiç gitmiyor, sonra fazla basınca birden 5000 dd'ya çıkıp ortalığı birbirine katıyor. Pedal duyarlılığı biraz daha fazla olsa iyi olacak. Farların yandığını ana kadranda görmüyorsunuz, ille far düğmesine bakmak gerekiyor. Otomatik far aşırı hassas, gölgeye girince dahi yanabiliyor, hava kararmadan ve ihtiyaç oluşmadan devreye giriyor, duyarlılığı azaltılabilir sanki. Otomatik farı devre dışı bırakınca kadran aydınlatması yetersiz kalabiliyor. Dışarısı yeterince aydınlık olduğu halde göstergeler gömük olduğu için araç içinde karanlık olabiliyor ve ışığını bazen yakıyor bazen yakmıyor, Start Stop (SS) şizofren edecek beni. SS kullanmayı seviyorum, trafik ışıklarında sessiz beklemekten ve etrafı egzoz gazına boğmamaktan hoşlanıyorum, yani biner binmez devre dışı bırakanlardan değilim. Ama kararsızlığı bazen sinirlendiriyor. Bazen duruyorsunuz , bekliyor öyle stop ediyor, bazen daha tam durmadan küt kapatıyor, bazen kapatır kapatmaz hemen tekrar çalışıyor, fren pedalı basısı ve basıncı ile ilişkisinin yeniden gözden geçirilmesi lazım. Dur-kalk trafikte mutlaka devre dışı bırakılmalı. Genelde öngörülen bekleme süresi 10-15 saniye altında ise elden devre dışı bırakıyorum. Çalıştırma için direksiyon hareketi kullanılması iyi mi kötü mü daha karar veremedim, direksiyona dokunmama takıntısı geliştirecek bende. Hız sabitleyici düğme düzenine pek alışamadım. Bir de sabitleme değerini elden hassas bir şekilde değiştirmeyi beceremedim. Dijital ekranlarda eş zamanlı birden fazla veriyi gözlemleyebilmek iyi olurdu. Mesela orta kadranda hem yağ sıcaklığı hem hız hem ort. tüketim gibi. Bagaj kapağını kumandadan açmanın manası ne bilemedim, gene VW logosunu dürtüp açmak gerekiyor. Bazı yakınmaların kaynağı beceriksizlik olabilir elbette. Ve tek derdim bunlar olsun!?
 10. Eh tüketici hala balıklama atlıyorsa bu fiyatlara başına geleceklere müstehaktır. Kusura bakmayın yani...
 11. cembo

  DSG Şanzıman Nasıl Kullanılır - DSG'li Araç Alınır mı?

  DSG'den bu kadar şikayetçi olup sonra ayıla bayıla DSG'li Golf almak nasıl bir ruh halidir hala anlamaya çalışıyorum. Bence bu konuda amacını çok aşan bir tedbirlilik hali gelişmiş. Hani paranoya desem yanlış olmayacak neredeyse. Allah DSG kullanıcılarına kolaylık versin.
 12. cembo

  Ramazan Bayramı

 13. cembo

  Motor Yağları

  @OzmenEr yağın saklanma koşullarına göre değişir, ama açılmamış kutuyu üretim tarihinden itibaren en az bir yıl rafta bekletebilirsiniz. Üzerinde son kullanma tarihi var bazılarında, onu da dikkate alın.
 14. cembo

  XL LASTİK SORUNU

  Balanstan olmaz, yani en azından titreme olmadan olmaz, yeni lastikten bir süre olabilir. Bir de 40 Psi fazla, 34 yeterli.
×
×
 • Yeni Oluştur...