Jump to content

cembo

Üye
 • İçerik sayısı

  36
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

 • Days Won

  1

cembo last won the day on 29 Ocak

cembo en çok beğenilen konuya sahip!

Topluluk Puanı

62

cembo Hakkında

 • Derece
  Yeni üye

Bilgiler

 • İsim
  Cem Boneval
 • Yaşadığım Yer
  Antalya

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. cembo

  Sizce hangisi? (alındı)

  Bildik markaların orta-üst sınıf lastikleri arasındaki farklar çok belirgin değildir. "En iyi" arayışı kişileri bazen farkları abartmaya yönlendirdiği gibi, en iyisini aldığına inanma isteği de çoğu kişinin sahip olduğu ürünü övmesi ile sonuçlanmakta. Diğer bir deyişle ben bireysel kanaatleri aşırı önemsemiyorum. Ve mutlaka karar aşamasında uluslararası inceleme sonuçlarının da dikkate alınması gerektiğini yazıyorum. Bu bağlamda http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/ -daha önce de belirtildiği gibi- yönlendirme açısından başarılı bir kaynak. İkinci bir husus belli bir lastikle katedilecek mesafe... 40.000 - 50.000 km yol yapanlar var, hala diş derinliğinin iyi olduğunu gözlemlediklerini de ifade ederler, doğrudur da, ancak, burası önemli, lastik kabaca 20.000 km'den başlayarak performansta belirgin düşüş gösterir, ve genelde 3.seneden sonra hamurunda sertleşme başlar. Aracını biraz zorlayan veya istemeden zor durumda kalan sürücüler bu durumun kolaylıkla farkına varırlar. Sonuçta bir takım lastikle 30.000 km ve dört yıl üzerine çıkmayı önermem. Lastik değerlendirmelerinde sonuçları etkileyebilecek bir durum da yıpranmış ve sertleşmiş eski lastiklerden sonra takılan -marka/modeli ne olursa olsun- "yeni" lastiklerin kullanıcıyı etkilemesi halidir. Bütün bu izahatlardan sonra sorunuza gelirsek 205/55-16 ebadında adedini 400-420 TL civarında bulacağınız Continental Premium Contact 6 Golf'e alınabilecek en makul lastik olacaktır. Bunun dışında ekonomik olsun derseniz lastik başına 100-120 TL tasarrufla Falken Ziex ZE310 Ecorun, Dunlop SP FM800, Hankook Ventus Prime 3 düşünülebilir. Seçenek çok, burada yazmadığım ürünler kötüdür sonucu çıkarılmasın.
 2. cembo

  İLK ARACINIZ? DİKKAT NOSTALJİ İÇERİR :)

  İlk aracım 1974 yılında 18 yaşında sahip olduğum ve 10 seneyi aşan bir sürede beraber büyüdüğümüz bir Murat 124 idi. Çift yatık 40'lık Weber, dereceli egzantrik, headers, büyük süpab ve güçlendirilmiş süpab yayları ile zaman içinde bir canavara dönüştü, ralli yayları ve sarı Koni'ler, güçlendirilmiş viraj çubukları, güçlendirilmiş amortisör kuleleri, Cromodora jantlar vb. pek çok değişiklikle tramvay gibi yol tutan bir araç olmuştu. Onun kadar zevk veren başka da aracım olmadı. İki haşarı gençtik. Hey gidi günler hey. Şimdilerde Golf kullanan yaşlı amcayı oynuyorum...
 3. cembo

  Sizce hangisi? (alındı)

  Net yazayım o zaman Michelin Pilot Sport 4 Goodyear Eagle F1 Aymmetric 5 Continental Premium Contact 6 Hiç biri üzmez. Fiyatları hariç. ,
 4. cembo

  Sizce hangisi? (alındı)

  Elma ile armut olmuş. Asymmetric 5 yüksek performans lastiği ve Michelin'de karşılığı Pilot Sport 4'tür. Bu ikisini kıyasla deseydiniz Michelin derdim. İncelemelerde Michelin ıslak performansı daha iyi, daha konforlu ve daha sessiz, diğer alanlarda da ikisi de benzer. Kişisel deneyimlerim de bununla örtüşüyor. Benim için şu anda PS4 referans lastiktir. Ancak Golf bu kadar yüksek performans gerektiren bir lastik değil. Daha mütevazi ürünler de pekala yeterli olabilir. Genel kullanım için hemen her alanda ortalama üstü performans gösteren Continetal Premium Contact 6 akla ilk gelen model doğrusu. Hoş fiyatı mütevazi demeye yeterli değil ama olsun. Primacy'ler başlarda başarılı bulunurken güncelenen modelleri 3 ve/veya 4 karışık yorumlarla anılıyor. Bu karşılaştırmalı incelemelerde de böyle. İlk aklan gelen üretim standardının değişkenlik gösteriyor olması, ama Michelin gibi bir markada bunu beklemem. Olasıdır ki beklentilerle bulgular örtüşmüyor. Bu çelişkili durum nedeniyle Primacy olmasın derim. Son söz de "sizce" konusunda. Bireysel izlenimler ve kanaatler bir ürün konusunda karar verdirici olmaya yetmez. Mutlaka bağımsız ve konusunda uzman kuruluşların nesnel kriterlere dayalı incelemeleriyle birlikte değerlendirilmelidir. Yoksa kişilere kalırsa beklentilerini karşılayan her lastik en iyisidir. Bu arada sizin lastikten beklentileriniz ne?
 5. cembo

  Kilometreleri görelim 👍

  Çocukluk dönemini koyalım. Daha yeni emeklemeye başladık.
 6. cembo

  Golf 7 kapı, kaput seri no karşılaştırma

  Amiyane ifademi mazur görün ama bazı alıcılar sanırsın genelevde bakire arıyor. Bence maksatlı fiyat öldürme yöntemleri bunlar. Ve evet bence de hem alıcılar hem de satıcılar bu konuyu fazla abartıyor.
 7. Golf için bir şey diyemem ama Focus'ta zaman zaman olurdu. Elektronik azizlik diyelim. Kafası karışmıştır. Dert etmeye değmez. Tekrarlarsa yazılım güncellemesi ile çözülür. Bilgisayarlaşan arabaların tuhaflıkları işte.
 8. cembo

  Trink Sat teklifleri

  Fiyatı alıcı belirler. Talep varsa fiyat artar. Biraz nefsimize hakim olup almasak fiyatlar düşer. Denklem bu kadar basit.
 9. Bence doğru karar. Zaten muhtemelen çok kısa bir basınç düşmesi olmuş ve sonra normal dönmüştür, yani motorda kayda değer bir yıpranma oluşmamıştır. Unutun ve aracınızın keyfini çıkarmaya bakın.
 10. cembo

  Herkese Merhabalar - DSG garanti uzatımı

  Sanırım 2019 yılında en azından son çeyrekte gelen bütün Comfortline 1.5Tsi'lerde ışık görüş ve konfor sürüş paketleri artı AppPlay özellikle 8" Composition Media sistemi bulunuyor.
 11. cembo

  Herkese Merhabalar - DSG garanti uzatımı

  Garanti uzatmasını gereksiz bulanlardanım. Bakımlarınızı düzenli yetkili serviste yaptırmanız halinde ürün kalitesinden kaynaklanan arızalarda kurum politikası "iyi niyet" garantisi olarak da nitelendirilen kullanıcıyı mağdur etmeme yönünde. Yani diğer mesajlarda belirtildiği gibi parça masrafınız ya olmayacak ya da cüzi bir ödeme olacaktır. Tabii bundan faydalanmak için yetkili servisle olan evliliğinizi sürdürmeniz yerinde olur. Bir de ekstradan garanti uzatma parası ödemeye gerek yok. Zaten DSG dışında arızalanma olasılığı yüksek olan bir parça yok denilebilir.
 12. cembo

  225 45 R17 yaz lastiği önerisi

  O zaman Michelin Pilot Sport 4, tartışmaya da gerek yok.
 13. Modern motorlar verimliliği üst düzeyde tutmak için oldukça sıcak çalışıyorlar, güncel teknolojiye uygun yağlar da bu sıcaklıklara dayanıyor. Üst segmanlarda 250 derecenin üzerinde ısıların oluşması olası. Tabii karterde toplanan yağın ısısı çok daha düşük oluyor. Yağ basıncının yağ sıcaklığından daha önemli olduğunu vurgulayarak, motora zarar vermeden kullanılacak en güvenli aralığı soğukta 50 derecenin altında, sıcakta 120 derecenin üzerinde 3000 dd geçilmemesi şeklinde tanımlamak yanlış olmaz. 60 derece ile 4000 dd, 80 derece ile 5000 dd limitleri ısınma süreci olarak kullanılabilir. Tabii bunlar esnek değerler, ±%20 farklarda dünyanın sonu gelmez ve anlık yüklenmelerin aşındırma oranı çok düşüktür. Motorlarımızın düşük devirlerden itibaren yüksek tork sunuyor olması zaten yüksek devirlere olan gereksinimi azaltmıştır.
 14. cembo

  225 45 R17 yaz lastiği önerisi

  Yumuşak hamurdan kastınız nedir? Asfalta yapışan ve tutunması daha yüksek ama ömrü kısa lastik (gerçek anlamı budur) Yanak elastikiyeti fazla göreceli konforlu lastik Tahminim ikincisi olduğu yönünde. Önceki mesajlarda pek çok öneri olmuş. Bütçeniz de fena değil. O fiyatlara düzgün lastikler bulunur. Benim önerilerim: Sportif kullanım öncelikli ise: Michelin Pilot Sport 4, Goodyear Eagle F1 asymmetric 5 Genel kullanım için: Continental Premium Contact 6 Biraz daha olsun derseniz: Hankook Ventus S1 Evo3, Hankook Ventus Prime 3 K125, Falken Ziex ZE310 Ecorun. Yazdıklarımın hepsi göreceli uzun ömürlüdür. Bir de not: Piyasada XL (yük indeksi yüksek) lastikler pek rağbet görüyor gibiler, daha sert ve düşük konforlu oluyorlar.
 15. Yani marifet yayda imiş önemli ölçüde...
×
×
 • Yeni Oluştur...