Jump to content

cembo

Üye
 • İçerik sayısı

  188
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

 • Days Won

  1

cembo last won the day on 29 Ocak 2020

cembo en çok beğenilen konuya sahip!

Topluluk Puanı

389

cembo Hakkında

 • Derece
  Katılımcı Üye

Bilgiler

 • İsim
  Cem Boneval
 • Yaşadığım Yer
  Antalya

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. cembo

  Covid Olmuşum haberim yok???

  Geçmiş olsun sorunsuz atlatmanıza sevindim. Fikrime gelince, daha önce yazdıklarım geçerli. Bulaşıcılık kalmasa da PCR üç haftaya kadar pozitif kalabiliyor. Sağlık sektörü gibi hayati alanlarda semptom başlangıcından 7 gün sonra işe başlatılıyor, test söz gelimi bizim hastanemizde istenmiyor. İsteyen merkezler var. 10 gün daha dinlenmenizde bence hiç bir sakınca yok. Elzem ise evden çalışın. Kendinizi her ihtimale karşı çok zorlamayın. MaMeTem ile nromal yaşantınıza devam edin.
 2. cembo

  Covid Olmuşum haberim yok???

  @vsoner Başınız sağ olsun. Sağlık çalışanları zor durumda. Ciddi virüs yükü ile karşı karşıya oldukları için de ölüm oranı göreceli yüksek maalesef. Ama onca uğraşa rağmen gene insanları mutlu edemiyoruz.
 3. cembo

  Covid Olmuşum haberim yok???

  Daha önce de yazdım, yapılan çalışmalar semptom başlangıcından/PCR pozitifliğinden 7 gün sonra bulaştırıcılığın ihmal edilebilecek düzeye indiğini gösteriyor. Bu nedenle karantina süresi semptom başlangıcından 10 gün sonra şeklinde kısaltıldı. Olası temaslılarda kuluçka süresi ile beraber 14 gün olarak devam ediyor. Ancak PCR testi 3.haftaya kadar pozitif devam edebiliyor. Yani karantinanın/tedavinin sonuçlandırılması için PCR testi bir kriter değil. Bu nedenle yapılmıyor, genel olarak bütün dünyada uygulama çoğunlukla bu yönde. Süreyi doldurduysanız endişe edecek bir durum yok.
 4. cembo

  Covid Olmuşum haberim yok???

  Hangi konuda haklılık peşindesiniz? Somut olarak ne öneriyorunuz? Bağışıklık sistemi ile ruhsal durum arasındaki ilişkiyi hangi bilimsel gözleme dayalı kuruyorsunuz? Korkarsanız bağışıklık sisteminiz zayıflar, hastalığa yakalanırsınız da bir korkutma değil mi? Bununla ilgili kanıta dayalı bir çalışmayı refere eder misiniz? Yoksa kişisel gözlemleriniz size yetiyor mu? Bireysel deneyimlerle bilim olmaz. Olsa olsa halk arasında kocakarı tedavisi denilen mesnetsiz yaklaşımlar olur. Bilim kuşku demektir. Her tür hipotezi değerlendirir ve belli bir metodoloji ile ya dışlar ya da hak
 5. cembo

  Covid Olmuşum haberim yok???

  Yalancı negatif göre çok daha nadir ama teorik olarak olabilir. Onda da farklı örneklerin karışması lazım, ya taşımada ya da özensiz bir çalışma ortamında. Yalancı pozitifliği kanıtlamak çok zor, belirtisiz geçiriyor olabilirsiniz. Ancak 3.haftada IgM, yani özgün antikor bakmak lazım.
 6. cembo

  Covid Olmuşum haberim yok???

  @golfcu91geçmiş olsun. Erken dönemde ciddi bulgu vermemiş olması kolay atlatma ihtimalinizin yüksek olduğunu düşündürüyor. İlk haftayı sorunsuz tamamlarsanız sıkıntı olmaz diyelim. Bu tür ifadelerden kaçınmak lazım. İnsanları yanlış yönlendirebilir. Birkaç noktaya değineceğim ve lütfen yazdıklarımı 40 yıllık meslek deneyimi olan bir hekimin yazısı olarak okuyun. Çoğu bildik ama olsun. Covid-19 ağırlıklı olarak damlacık yolu ile bulaşıyor. Damlacıklar hapşırma ve öksürme ile 6-8, sesli konuşma ile 2 ve normal nefes alma verme ile 1 metreden solunum yolumuza ulaşabiliyor. Bu de
 7. Benzer konu bulamadığım için yeni konu açtım. X istasyonunu dinliyorum. Kontağı o istasyonda kapatıyorum. Ertesi gün yeniden çalıştırınca aynı istasyonda açılıyor ve çalıyor. İdi... Şimdi hangi istasyonda kaparsam kapatayım, açtığımda polis radyosu ile açılıyor. Adeta subliminal mesaj veriyor. Hani çok uslu bir sürücü değilim, alınmam mı gerekli bilemedim. İstasyon güzel de ilk tercihim değil. Kedi mi girmiş radyoya, bundan kurtulmanın bir yolu var mı?
 8. cembo

  Güncel Bakım Masrafları

  Bugün milli oldum. İlk bakım 13.600 km (pandemi nedeniyle seyahatler azaldı, yıl km'den önce geldi). Yapılanlar: Ederi 1280 TL. DSG hatırına katlanıyoruz...
 9. cembo

  Neden Golf 8 Alınmamalı?

  Yeniyi eleştirmek elindekini değerli görmenin bir yöntemi olabilir mi? Niye detaylarda boğuluyoruz da bütüne bakmıyoruz? Ayıp olmayacak olsa ne kadar tutucuyuz diyeceğim, ama diyemiyorum... Alışacağız.
 10. cembo

  Neden Golf 8 Alınmamalı?

  Bir kaç ekleme yapacağım: 1. Dieselgate (VW'nin çarpıtılmış misyon skandalı) unutulmamalı. VW grubu ciddi zarar etti bu süreçte, hem tazminatlar hem düşen satışlarla. 2. ID3 ve ID4 olarak gelen elektrikli araçlara ciddi yatırım var, onların albenisi satışları sağlamak için Golf'ten iyi olmalı. 3. Pandemi nedeniyle piyasalar durgun, her ne kadar geliştirme süreç öncesinde olduysa da Avrupa piyasaları birkaç yıldır ekonomi odaklı araçlara kayma durumunda. Bu ortamda yeni Golf'ün eskisinden pahalı olması piyasadaki başarısını ciddi etkilerdi. Hepsini alt alta koyunca çok çeki
 11. cembo

  Bugün Günlerden Cumhuriyet

 12. Deniz bitti. Elinde üç-beş kuruşu olan küçük azınlık da şu anda doygunluğa ulaşmış emlak ve vasıta piyasasına yönelmekten vaz geçti. Bundan sonra daha fazla artış beklemiyorum, bir süre sabit kalır sonra ikinci el düşer. Düşmese de alan/alabilecek olan kolay bulunmaz. Sevdalara ket çekme zamanı geldi.
×
×
 • Yeni Oluştur...