Pasifik Mavi Golfüm

Bence bu arkadaş gitse hepimizin bütçesine iyi gelecek. Dayanamayıp siyah tavan aldım. daha bir sürü siyah parçaları temin etmem gerek. Bu ne ya. Zaganinin yüzünden binlerce Lira harcadım. Bilmeseydim heves etmeyecektim.

Zaganinin yapmadığı bir olayı paylaşmak istiyorum. Bizde ona verelim zararı. 7 R Stopları aldım, çok hoş oldu. Şimdi resmini yükleyeceğim. 😅

Ekli dosyalar

• IMG_7274.jpeg
    IMG_7274.jpeg
    136.6 KB · Görüntüleme: 157
  • IMG_7287.png
    IMG_7287.png
    1 MB · Görüntüleme: 159
  • IMG_7242.jpeg
    IMG_7242.jpeg
    368.6 KB · Görüntüleme: 157

Güle güle kullanın. Tavanı kaça aldınız. Birde sunroof perdesi masrafınız var biliyorsunuz değil mi🙂

Servis fiyatı ne kadar bilmiyorum. İkinci el aldım. Servisten en son bir civatanın fiyatını sormuştum. O günden beri …

Bence bu arkadaş gitse hepimizin bütçesine iyi gelecek. Dayanamayıp siyah tavan aldım. daha bir sürü siyah parçaları temin etmem gerek. Bu ne ya. Zaganinin yüzünden binlerce Lira harcadım. Bilmeseydim heves etmeyecektim.

Zaganinin yapmadığı bir olayı paylaşmak istiyorum. Bizde ona verelim zararı. 7 R Stopları aldım, çok hoş oldu. Şimdi resmini yükleyeceğim. 😅
Eywah bir 8-10 kağıt daha gitti🤣

Eywah bir 8-10 kağıt daha gitti🤣

Hayırlı olsun. 7R stoplari yerine 7.5 stoplari tercih ettim ben. Daha daha yeni ve güzel geliyor. Tabi zevk meselesi sizinkiler de ayrı güzel 🙂

Siyah tavanda en zor şey yan trim parçaları toparlayabilmek. Ozellikle de ön direk sütunları dynaudio varsa bulmak çok zor. Şimdiden kolaylıklar dilerim.

Ek olarak, sanirim tutamaklari guneslikleri vs daha takmamissiniz. Tavani onlar da destekliyor. Bu nedenle arayı çok açmadan o parçaları da takmanızı tavsiye ederim.

Güncelleme (Webasto);

Dün webasto anten alıcısını C sütunundaki yerine taktım.

Ekli dosyalar

• IMG_5273.jpeg
    IMG_5273.jpeg
    232.5 KB · Görüntüleme: 46
  • IMG_5274.jpeg
    IMG_5274.jpeg
    242.4 KB · Görüntüleme: 46
  • IMG_5277.jpeg
    IMG_5277.jpeg
    149.7 KB · Görüntüleme: 46
Güncelleme (Webasto)
Arkadaşlar merhaba, öncelikle herkese iyi bayramlar diliyorum.

Aracıma kurmakta olduğum webasto sistemi ile ilgili olarak geçen hafta yaptığım gelişmeleri aktaracağım.

1-) 2. El aldığım webasto yakıt pompasının çıkış tarafı hortumu ve ucunda bulunan hızlı hortum bağlantı elemanı yoktu. Orijinal olarak da servisten temini maalesef olmadığı için ilk olarak yerli piyasada biraz araştırma yaptım. Maalesef bu ebatlarda soket ve kaliteli hortum bulamadım. En sonunda çinden temin edip bağladım ama her zaman orijinalden yana olduğum için hortum kalitesi yine bi tık içime sinmedi. Farklı bir çözüm olarak aklıma gelen fikirle başka araçların yakit hatti yedek parcalarina baktım. Ama maalesef webasto yakıt hortum çapı çok ince olduğundan hiçbir araçta bu kadar ince yakıt hortumu bulunmuyor. E malum Tr de webastolu da golf bulunmadigindan gerekli parcalari bulamadım. 🙂 Aranan kan motosiklet yakıt hattı hortumunda bulundu. Hondaya ait bir motorda tam aradığım ölçülerde ucunda rakoru bulunan hazır bir hortum bularak sipariş geçtim. O ucundaki rakoru hortuma gecirmesi zaten büyük mesele. O kısmı da otomatik halletmis oluyorum. Kalite olarak da içime sindi bu nedenle sipariş gelir gelmez uygun ebatlarda kesip olması gerektiği gibi pompa üzerine hortum kelepcesi ile montajını gerceklestirecegim.

2-) Motor kısmından yakıt deposuna kadar uzanan yakıt hattı hortumunu olması gereken yerine orijinal şekliyle montajını tamamladım. Bu kısımda fotoğraf çekmeyi unutmuşum. Ama çok ugrastirdi. Bir hortumu geçirmek için 2-3 saat civarı zaman harcadım. İşin ehli birisi çok daha kısa surede halledebilir tabiki.

3-) webasto sistemine ait sicak su hattinin hortumlarını tamamladım. Yine bu parcalarin temini yurtdisindan oldu. Yakit pompasini hallettikten sonra bu kısmın montajına geçeceğiz. Bu aşamada tamamlandıktan sonra son adım kodlama kısmı kalıyor. 🙂

Ekli dosyalar

• IMG_5319.jpeg
    IMG_5319.jpeg
    222 KB · Görüntüleme: 40
  • IMG_5307.jpeg
    IMG_5307.jpeg
    446.1 KB · Görüntüleme: 40
Güncelleme (Webasto):

Arkadaşlar merhaba, webasto sisteminin montajına bu hafta yoğunluk verdim.
1-) yakıt pompasının eksik hortumlarını giderip orijinal şekline en yakın olacak biçimde tamirini gerçekleştirdim.
2-) Ardından, yakıt pompasını, aracın altından benzin deposu yanına yani orijinal baglanti ayaklarına montajladım. Yerine taktiktan sonra şamandıra üzerinde bulunan webasto hattı giriş deliğini açarak hortumu depoya ulaştırdım. Pompanın çıkış ucunu da yine arkadaki hortum konektörüne takarak aracın arkasını toparladım. Şamandıra hortum bağlantısı için tek kulaklı çelik hortum kelepçesi kullandım.
3-) Daha sonra asıl kısım olan motor bölümüne geçtim. Webasto motorunu takabilmem için sağ ön lastiği ve davlumbazı söktüm.
4-) Webastoyu montaj yerine astıktan sonra 3 adet M8 somun ile yerine sabitledim. Somunların bir tanesi aynı zamanda webasto egzosunu da tuttu.
5-) Bu işlemden sonra, daha önceden hazır hale getirdiğim webasto konektörlerini ve şasi bağlantısını tamamladım.
6- Webasto üzerinde bulunan sıcak su giriş çıkış hortumlarının ilk partisini takarak hortumların uçlarının motor içerisine ulaşımını sağladım.
7- Daha sonra, servisten temin ettiğim metal sogutma suyu hortumunu motor arkasına montajlayarak hortumları birleştirdim.
8- Sonrasında, metal hortum çıkışlarının üst taraftakini araç kalorifer hortumu üst taraftakini sökerek yeni hortumla birleştirdim.
9- Metal hortumun altta kalan çıkışını ise yine yeni aldığım hortumu kullanarak su pompasına bağladım.

Yeni hortumların takılması ve ekstra oluşan antifriz hacmi nedeniyle araca yaklaşık 750 ml ekstra antifriz ekledim.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra sistemin mekanik ve elektrik montajı tamamlanmış oldu. Madde madde yazması kolay ama bu son yazdıklarım toplamda 2 dolu güne malolmuştur. 🙂 özellikle hortumların sökülmesi ve yeni hortumların takılması noktasında epey zorlandım. Hortum uçlarında bulunan segmanları açması, bulunduğu yerde takması vs epey uğraştırdı.

Montaj işlemi bittikten sonra ufak ufak kodlamalara baktım.

10-) Yakıt hattının içerisinde hava olduğundan havasının alınması için;
Basic settings- fuel line filling uygulamasını yaptım. Bu işlemi yapabilmek için yakıt hortumu webasto girişi sökmeniz ve yakıt gelene kadar beklememiz gerekir ben de öyle yaptım.

11-) Ardından webasto anatarı eşleştirmesi için ;
Basic settings- Rf transmitter key kısımına giderek anahtar eşleştirmesini tamamladım.

Kodlamam gereken klina paneli, motor bloğu, bcm unitesi, media unitesi ve webasto unitesi kisimlarini da başka bir zamana bırakarak şimdilik işlemlere ara verdim. 🙂
Okudugunuz için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG_5396.jpeg
    IMG_5396.jpeg
    283.6 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG_5395.jpeg
    IMG_5395.jpeg
    202.4 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG_5392.jpeg
    IMG_5392.jpeg
    195.2 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG_5393.jpeg