Jump to content

mehmettopuz

Ön Cam Çatlaması ve Kasko

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba malesef Temmuz ayında aldığım aracımın camı dün yolda giderken önden giden aracın altından çıkan taş nedeni ile çatladı çatlak boyutu yaklaşık 25-30 cm ve ön camın en altından başlayıp yukarı doğru çıkıyor, olay sonrasında çatlak yokken evde geçirdiğim 1 saat sonrasında çatlağın oluştuğunu görmemle kasko şirketimi ve servisi aramam bir oldu,

Servis takılacak camın orjinal olacağını teyit ederken, kasko şirketinden kasko delinmesi, hasarsızlık indiriminin azalması vs olmayacağını fakat yeni uygulama gereği bütün kasko şirketlerinin artık yapılan işlemlerden sonra Tramerde kayıt çıkacağını öğrendim. Servis yaklaşık olarak 2-3 bin bir hasar kaydı olarak görünür dedi fakat fatura vs olacağından aracınızı satarken sıkıntı olmaz diye de belirttiler.

Dün çatlağı ilk görüşümdeki halini buraya bırakıyorum, şu an sağ tarafa doğru ilerliyor malesef,

Durumum hakkındaki görüşleriniz ve/veya tavsiyeleriniz (ekstra bir işlem veya talep etmek gerekiyorsa) benim için oldukça önemlidir.

1562727455_WhatsAppImage2019-11-28at13_12_37.thumb.jpeg.9f7a6ecde5ca21d174c9a49c976d461c.jpeg

260752443_WhatsAppImage2019-11-28at13_12_38.thumb.jpeg.92eb61122a003fbfe08464bfdc2fed72.jpeg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun

Yapacak çok bir seçenek yok serviste değişecek 

Tramer olayı biraz can sıkıcı olsa da foto ve elinizde faturası olması işinizi görebilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun.

Aracınızda cam tavan var ise serviste işi temiz yapmalarını hatırlatabilirsiniz, cam tavanlarda döşemede sıkıntı olabiliyordu daha önceki postlardan hatırladığım kadarıyla.

Benim aracımda da ön cam serviste değişti dert edecek bir şey yok işi düzgün yapsınlar yeter ki.

Yan sanayi camlarda sıkıntı çıkabiliyordu, ucuza kaçayım kimsenin haberi olmasın derken başınıza dert açabilir.

Fotolar var elinizde nasılda bu yüzden fiyat düşürecek yada aracı almayacak olan zaten hiç almasın aracınızı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Kırcalı yazdı:

Geçmiş olsun.

Aracınızda cam tavan var ise serviste işi temiz yapmalarını hatırlatabilirsiniz, cam tavanlarda döşemede sıkıntı olabiliyordu daha önceki postlardan hatırladığım kadarıyla.

Benim aracımda da ön cam serviste değişti dert edecek bir şey yok işi düzgün yapsınlar yeter ki.

Yan sanayi camlarda sıkıntı çıkabiliyordu, ucuza kaçayım kimsenin haberi olmasın derken başınıza dert açabilir.

Fotolar var elinizde nasılda bu yüzden fiyat düşürecek yada aracı almayacak olan zaten hiç almasın aracınızı.

Evet hocam bende de ön cam değişti camtavanli araçta püf nokta cam ile tavan arasındaki fitilin değiştirilmesi gerekiyor. Onu bir servise @mehmettopuz hatirlatirsiniz. Telle camı ikiye ayırdiklari için yan çıtalarin döşemelerinde ve tavan döşemelerinde hasar verebiliyorlar. Onlara ozellikle dikkat etmelerini istersiniz. Ayrıca sabah erken bir saate randevu alırsınız. Cünku yapıskanin kuruma süreci olacağından serviste ne kadar fazla durursa o kadar iyi olur. Teslim aldıgınizda araci ruzgar sesine dikkat edersiniz. Geçmiş olsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, mehmettopuz yazdı:

Arkadaşlar merhaba malesef Temmuz ayında aldığım aracımın camı dün yolda giderken önden giden aracın altından çıkan taş nedeni ile çatladı çatlak boyutu yaklaşık 25-30 cm ve ön camın en altından başlayıp yukarı doğru çıkıyor, olay sonrasında çatlak yokken evde geçirdiğim 1 saat sonrasında çatlağın oluştuğunu görmemle kasko şirketimi ve servisi aramam bir oldu,

Servis takılacak camın orjinal olacağını teyit ederken, kasko şirketinden kasko delinmesi, hasarsızlık indiriminin azalması vs olmayacağını fakat yeni uygulama gereği bütün kasko şirketlerinin artık yapılan işlemlerden sonra Tramerde kayıt çıkacağını öğrendim. Servis yaklaşık olarak 2-3 bin bir hasar kaydı olarak görünür dedi fakat fatura vs olacağından aracınızı satarken sıkıntı olmaz diye de belirttiler.

Dün çatlağı ilk görüşümdeki halini buraya bırakıyorum, şu an sağ tarafa doğru ilerliyor malesef,

Durumum hakkındaki görüşleriniz ve/veya tavsiyeleriniz (ekstra bir işlem veya talep etmek gerekiyorsa) benim için oldukça önemlidir.

1562727455_WhatsAppImage2019-11-28at13_12_37.thumb.jpeg.9f7a6ecde5ca21d174c9a49c976d461c.jpeg

260752443_WhatsAppImage2019-11-28at13_12_38.thumb.jpeg.92eb61122a003fbfe08464bfdc2fed72.jpeg

Aracınıza line asist acc gibi özellikler ekletmeyi düşünürseniz belki yeni takılacak cam uyumlu olabilir ekstra ücretini cepten verirsiniz

caglar_61, mehmettopuz ve forzaGilles bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Herkese çok teşekkürler ilginiz için,

@ogzogz @yusufasinmaz @onurmat Hocam Sompo Japan sigorta şirketi sigortacımla görüştüm işlenmez dedi fakat servisteki eleman geçen yıldan beri uygulanıyor işleniyor dedi yine tekrardan hatırlatayım bakalım ne çıkacak.

@Kırcalı Hocam yok araçta cam tavan yok malesef. Bilgi için çok teşekkür ederim sanırım sizin başınızdan geçmiş olacak ki aynı durumu okumuştum dün akşam.

@bf417 Hocam bende hız sabitleyici de yok acaba takabilir miyim bu donanımları? Belki dediğiniz gibi servise girmişken otomatik kararan dikiz aynası için ve acc-hız sabitleyici için konuşabilirim. Sağolun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 29.11.2019 at 3:12 PM, mehmettopuz yazdı:

Hocam bende hız sabitleyici de yok acaba takabilir miyim bu donanımları? Belki dediğiniz gibi servise girmişken otomatik kararan dikiz aynası için ve acc-hız sabitleyici için konuşabilirim. Sağolun.

servisle hız sabitleme dışında bişey konuşmanıza gerek yok çünkü onlarda acc falan takacak kapasite ne yazık ki yok . Doğuş oto bu tarz sonradan eklentilere kesinlikle izin vermiyor . Cam değişimi tramerde gözükmemesi gerekir çünkü ücretsiz hakkınız var.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, forjust1day yazdı:

servisle hız sabitleme dışında bişey konuşmanıza gerek yok çünkü onlarda acc falan takacak kapasite ne yazık ki yok . Doğuş oto bu tarz sonradan eklentilere kesinlikle izin vermiyor . Cam değişimi tramerde gözükmemesi gerekir çünkü ücretsiz hakkınız var.

Servise bazen hak veriyorum işi bilmeyen kişilerce eklenen donanımlar sıkıntı yaratıyor trim sesinden elektrik sistemi arızalarına kadar pek çok sorun çıkıyor, sonra bulmak için uğraş dur, orj parça kullanan ve işi bilen kişileri tenzih ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@mehmettopuz 

2017 yılında aracımın camını kaskodan serviste değiştirdim. Tramerde bişey çıkmadı. Sadece sigortacıya gidip şaseden detaylı sorgulanırsa mini hasar kaydı olarak çıkıyor..

Aracımı satarken cam değişimi olduğunu söyledim, bunu indirim için kullanmak isteyen olmadı. Olsaydı da indirim yapmazdım. 

Screenshot_20191201-220615.jpg

tarihinde ognemir tarafından düzenlendi
mehmettopuz ve forzaGilles bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Cam değişimi, yeni yapılacak sigortadan herhangi bir indirim kaybı ya da sürprim olarak karşınıza çıkmaz. Sigortadan police detaylarına bakıldığında, 1 poliçe döneminde bir defaya mahsus cam,far değişim için indirim kaybı oluşturmaz. Ayrıca mini onarım avantajı da vardır. Açıkçası resimleriniz mevcut olduktan sonra, yetkili serviste yapıldıktan sonra tramerde gözükmesinde bir sakınca olmamalı. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben yazın araç ararken İstanbul'da 2017 model bir araç buldum, Tramerini sorguladım birşey çıkmadı, sonra sigortacıma gittim abi şu şasiyi bir sorgulasana dedim garanti olsun, orada bedeli görünmeyen bir kayıt olarak çıktı. Araç sahibine dedim şu tarihte bir kayıt görünüyor ne ola ki, onunda bilgisi yoktu, servise gidip bilgi alınca ön camın değiştiği çıktı ortaya. SMS de görünmüyor ancak sigortacıların sisteminde görünüyor özet olarak ki normal bir durum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 29.11.2019 at 1:13 PM, bf417 yazdı:

Aracınıza line asist acc gibi özellikler ekletmeyi düşünürseniz belki yeni takılacak cam uyumlu olabilir ekstra ücretini cepten verirsiniz

+1 madem cam değişecek ileriye yönelik retrofit çalışması için farkı neyse cepten verip dla destekli camdan alın 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sanırım 2018 yılında belli bir  tarihen sonra yapılan cam değişimleri, açıklaması belirtilerek TRAMER'de görünmeye başladı. Tutarı yüksek olduğu için eskiden hasar kayıtlarında şüphe yaratıyordu, en azından artık hasarın camdan kaynaklı olduğu belli.

Bence önemli nokta poliçenizde (genelde 100 TL civarı fark isteniyor) orijinal cam değişimi maddesinin bulunması. Standart poliçeler muadil (genelde yerli üretim) cam veriyor. Muadil cam kötü değil ancak asla orijinal kadar iyi değil. Gerek optik kusursuzluk gerek UV koruması çoğunlukla muadil camlarda eksik. Özellikle optik açıdan kusursuz olması çok önemli, tam şoför görüş hizasına denk gelen dalglanma, flu görüntü vb gibi durumlar tüm sürüş konforunuzu bozabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, forjust1day yazdı:

Kim verdi bu bilgiyi ? Ön cam degisti bende gozuken bisey yoktu en son baktığımda??

@forjust1day tuna bende de çıkıyor diye düşünüyordum çıkmadı şimdi sorguda

tarihinde onurmat tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: Matt
      Arkadaşlar merhaba;
      Ana yola bağlanmak için beklerken alkollü sürücü fren yapmadan arkamdaki araca, arkamdaki araçta bana çarptı.
      Hasar: Bagaj kapağında minik bir gözük, ki onu serviste yaptırmayı düşünmüyorum, plaka yamuldu ve etrafında minik göçükler oluştu, bagaj kapısı ile tamponun plaka tarafında birleşen yerinde hafif boya çatlakları ve esneme oldu, tamponda vida deliği oluştu, difüzör dişlerinden çıktı ama dişleri takılabilir gibi (kontrol sonucu belli olacaktır), sis reflektörü kırıldı, ve benim bilemediğim başka bir arıza varsa o.
      Yakınlarda olayı gören polis ekibi geldi, alkol kontrolü yaptı ve bir kaç gün sonra kaza tutanağını trafik şubeden alabileceğimizi söyledi.
      Tutanakta alkollü sürücü %100 hatalı.
      Tampon değişiminin tramerde görünmesini dert etmeyip için rahat olsun diye orijinal tampon değişimi istersem ve/veya sanayide yaptırırken ilave arıza çıkarsa ve sonra "keşke yetkili servise gitseydim kasko sigortası ile" demek istemediğimi düşünüyorum.
      1 - Alkollü sürücü beni aradı ve sigorta üzerinden gitmek istemezsem kendisi sanayide tamir için yardımcı olmak istediğini söyledi. Öğrendim ki arkamdaki arabanın Fiat yetkili serviste kasko üzerinden başlattığı 10000 TL masraflı işi iptal ettirip elden yine aynı yetkili serviste yaptırıyormuş. Böyle yaparak trafik ve kasko poliçesinin yenilenmesi durumunda prim artışının önüne mi geçmeye çalışıyor anlamadım, çünkü kimse sigortaya başvurasa bile adamın alkollü ve %100 hatalı olarak zincirleme kazaya sebep olduğunu sigorta şirketleri göremezler mi ?
      2 - Alkollü sürücüye teklifim, kaskoyu kullanmadan yetkili serviste orijinal parça ile değişim olacak.Tabi kasko sonrası trafik, eksper, dosya masrafı, ıvır zıvır derken elden ödemeye göre daha çok masrafı çıkacak ama değer mi veya bilmediğim başka bir dezavantajı mı var?
      3 - Kasko ile başvurursam, karşı taraf %100 hatalı olduğundan hasarsızlık indirimim bozulmuyor, ama eksperin değişimi kabul etmeyip tamire yollama ihtimali var mı ?
      (Kendi kaskomun müşteri himetlerini aradım, net cevap vermediler ve topu ekspere attılar. Bende birazdan servise gideceğim soruşturmak için)
      4 - Yoksa alkollü sürücü %100 hatalı olduğundan yetkili servisin çıkaracağı masrafı, alkollü sürücünün trafik sigortasından alacağı için tampon değişimi isteğime sıcak bakar mı?
      5 - Eğer kabul etmezse kaskoyu devreye sokarak orijinal tamponu değişitirmek. (Trafik sigortası 3 yaşından büyük araçların tamponunu değiştirmiyormuş, karşı tarafın sigort şirketinden öğrendim.)
      Bilgisi veya tecrübesi olan arkadaşların yorumlarını rica ederim.

• Yazan: Golfer
      Merhaba arkadaşlar, bilindiği gibi severek aldığımız araçlarımız için her yıl zorunlu birçok gidere maruz kalıyoruz. 06/2015'te aldığım aracıma 3. yılında ne masraflar edecem/ediyorum diye düşünürken forumda başlık açayım dedim.
      1*öncelikle en muzdarip olduğum konu aynı araçları avrupada kullanan insanların sürekli daha uzun km kullandıktan sonra bakıma gittiğini duyuyorum. Bizim golflerde o durum nedir bileniniz varmı ? 15 bin km ye bir bakıma gitmekten çok bakımda göz göre göre başta azda olsa cam suyuna, yağa fazladan verdiğim ücret beni deli ediyor. Nitekim 3. yılında 45 bin bakımı 700 lira civarına mal olur bana.
      2*mtv derdi başa bela %40 artış derken sonrasında bizi %20 ye mi ne razı ettiler...
      3*Sigorta fiyatları kısmen düştü ama 700 tl civarı sigorta gideri var yine.
      4*kasko 1000 tl civarı
      5*lastik yıpranma payı kalitesine göre değişiyor ama en az 500 tl yıllık 
      6*yıllık 15-20 bin km yakıt gideri= yıllık 5-6 bin tl civarı
      7*araç yıkatma gideri yılda 20-30 kez 25 tl den 500-750 tl arası
      8*aracı alırken garantisini uzatmıştım onunda tam hatırlamamakla birlikte 3. yıla düşen payı 700 tl civarı
      9*3.yılda muayene yapılmaya başlanıyormuş ne kadar masrafı bilen var mı ?
      10* Yine 3.yılda egzoz emisyon ölçümü yapılmaya başlanıyormuş ne kadar masrafı bilen var mı ?
      11*Şehirdışı kullanımına bağlı olarak otoban ücretleri-HGS-OGS VB. YILLIK 200-300 TL CİVARI DİYORUM KENDİ ADIMA 
      12* Trafik cezaları konusu da var kişiye göre değişmekle birlikte ben 2.5 yılda 3 kez park cezası ödemişim. büyük şehirde yaşıyorsanız park cezası opsiyonel olmuyor  3 kezde radar cezası ödemişim yıl bazında 300-400 tl lik bir ceza bütçesi de ayarlamak gerekiyor.
      13*Çocuğunuz var ise opsiyonel olmakla birlikte araç için koltuk kılıfı ve bebek oto koltuğu maliyetinizde oluyor bunlarda 1000 tl ile 3000 tl arasında değişen bütçe gerektiriyor. 
      14*Aracı ilk aldığınızda cam filmi, boya koruma, motor koruma vb harcamalar yapıyoruz bunuda 5 yıla bölersek yıllık ortalama 250-500 TL arasında bir maliyet var
      15*Kazasız belasız sürüş hepimizin ilk isteği ama gerçek hayatta ufak tefek göçük vb durumlar olabılıyor ben yaşadığım için yazıyorum duran arabaya 2 kez vurup gitmişler(dikkat kaçmamışlar.... gitmişler çarpanlardan biri Murat131 diğeri renault spring kameradan tespit ettik)
      *****Arabanızın GOLF olması kaynaklı seyahat sayınız ve harcadığınız para miktarı da artıyor  bende aveo varken golfün yarısı kadar km yapıyordum ama şimdi Adanadan günübirlik antep-hatay-mersin-osmaniye, niğde gibi çevre illere hiç düşünmeden atlayıp gidebiliyorum.  keyif harcaması olduğu için bu harcamaları arabamıza yüklemiyoruz tabikide
      rakamları netleştiremedim ama orta sınıf bir aracın aylık giderlerinin tümü asgari ücreti buluyor gibi... MAAŞLI ÇALIŞAN MÜBAREK  HEM YIL SONUNDA ASGARİ ÜCRETİ VERGİDEN DOLAYI DA DÜŞMÜYOR ARTIYOR
      Siz ne düşünüyorsunuz arkadaşlar orta sınıf bir araç kullanmanın maliyetinin bu kadar çok olmasını o kadar kanıksadık ki...
    • Yazan: fatihz
      arkadaşlar merhaba,
      malum bayram tatili dönüşü dün akşam ön cama taş geldi ve yaklaşık 20-25 cm çatlak oluştu, her geçen saniye ilerliyor....
      kaskom GENERALİ bu sabah aradım anlaşmalı cam servislerine yönlendirdi (maslakta 212 oto cam varmış)
      arayıp randevu aldım, orijinal taktıklarını ama camda VW logosu bulunmadığını, aynı fabrikada üretimin yapıldığını söyledi. OLİMPİA markasıymış.
      benimde kafam karıştı açıkçası, servisi aradım ön cam 1300-1400 TL civarında siz ödemeyi yapıyorsunuz sonradan kaskodan alırsınız ama hepsini alamazsınız dediler,
      arkadaşlar VW logosu olmaması bende şüphe uyandırdı sanıyorum yan sanayi takılacak.
      ön cam hasarıyla ilgili başına buna benzer bir durum gelen var mı?
    • Yazan: chomar
      Arkadaşlar merhaba,
      Önümüzdeki hafta kasko ve trafik sigortamı yenilemem gerekiyor.
      Şuan ki kaskomu aracı alırken avantajlı faiz oranından yararlanabilmek için VDF üzerinden yapmıştım. (Allianz). Trafik sigortamı tanıdığımız bir sigortacıdan halletmiştim.
      Şimdi trafik sigortamı yaptırdığım sigortacım kasko için 1450 tl ye Sanpo Japon dan teklif verdi. Paralelde de VDF'den teklif aldım onlar da 1445 tl ye Eureko'dan teklif verdiler.
      İkisi de neredeyse aynı fiyata oluyor ama hangisi seçmem mantıklıdır?
      Bir yanım VDF'nin kurumsal olmasından dolayı VDF'den devam etmemi söylüyor, diğer yanım da sigortacı kazada belli olur tanıdığımız sigortacı ile Allah korusun kaza vb durumda daha iyi diyalog kurarız diyor.
      Kararsız kaldım sizin öneririniz ne olur?
      Cevaplar için şimdiden teşekkür eder herkese iyi günler dilerim.

• Yeni Oluştur...