Bp -Shell yakıt tüketimindeki efsane fark

Normalde hep shellden benzin alırım 1.4 aldıktan sonra dedim Bpnin etanol oranı daha yüksek ordan alayım . Neyse depoyu bpde fulledim  aracı yeni almışım alışma aşamaları vb gazlıyoruz ediyoruz falan . Yakıt tüketimine bi baktım  9 küsür lt dedim  jant büyüdü alışma süreci falan normaldir . Geçen bi kocaeli yapıp geldim yakıt yine düşmedi dedim acaba hava filtresinde mi bişi var söküp temizledim yakıt yine düşmedi . 1.4 ün 1.0 göre çok yaktığını kabullenmiştim . Bpde doldurduğum  depo bitince gidip shellden benzin aldım yakıt tüketimi nerdeyse 3 lt düştü . Bi dahaki ay opet ve totali deneyeceğim ...

no pics or didn't happen !!!

Bp den aldıktan sonra :

Ekli dosyayı görüntüle 22844

Okuldan dönüş :

Ekli dosyayı görüntüle 22845

Shell+Bp karışık shell ortalaması 9 küsürdü 

Ekli dosyayı görüntüle 22846

1 ve 3 ün fotoğraflarda ortalama hız aynıyken arada ki yakıt ortalaması farkı şaşırtıcı 

Not : Lastik basınçlarını her hafta kontrol ederim .
bende de afaki bir artış oldu ama bu artış 15.000 km bakımından sonra oldu, haala da fazla yakıyor.

Petrol Ofisinin yakıtını da deneyin derim. Son aldığım depoda ciddi performans artışı hissettim. Motor sesimde ve tüketimim de gözle görülür bir artış olmadı.

NOT : Uzun zamandır Shell kullanıyorum. Genel olarak memnunum ancak servisten aldığım geri dönüşler doğrultusunda gaz kelebeği civarında çokca kurum biriktiğini gördüm. Her yakıt markasının kendi kimyasalları farklı olduğundan kimisi gürültülü, kimisi ekonomik, kimi performanslı kimi de kurum vb. kalıntı bırakabiliyor. Sanırım bir kaç farklı markayı bildiğiniz benzin istasyonundan değişimli olarak kullanmak faydalı.

Bir çok yakıtı denedim... Günün sonunda optimum tüketim/temizlik/sessizlik/performans karışımında en iyisinin Petrol Ofisi olduğunu gördüm.

@mbonat Yakıt tüketiminin yakıt firmasını değiştirdiğiniz için bahsettiğiniz oranda fark etmesi mümkün değil.

Göstergedeki fark Kullanım ve çevre koşulları farkından kaynaklanmaktadır.

Ayrıca gösterge ile gerçek tüketim değerleri 0,5 l/100 km kadar rahatlıkla sapabilir.

Gerçek ölçüm verilerini

https://www.spritmonitor.de/en/

den görebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yakıt konusunun firma bazında  çok net bir cevabı olamaz bence. Aynı firmanın farklı şubelerin de bile akıtın kalitesinin bariz değiştiğini gördüğümüz ülkemizde şu marka iyi bu marka çok kötü demek doğru değil. 

Ben 5 yıldır düzenli olarak aynı istasyondan yakıt alıyorum. (Shell) su ana kadar memnunum. Fakat söylemek gerekirse  "çevremdeki petrol ofislerinden aldığım yakıtın hiç iyi olmadığını söyleyebilirim. (Ümraniye) Resmen araç rölantide sesi değişiyor PO 'dan aldıktan sonra.

Yakıt konusunun firma bazında  çok net bir cevabı olamaz bence. Aynı firmanın farklı şubelerin de bile akıtın kalitesinin bariz değiştiğini gördüğümüz ülkemizde şu marka iyi bu marka çok kötü demek doğru değil. 

Ben 5 yıldır düzenli olarak aynı istasyondan yakıt alıyorum. (Shell) su ana kadar memnunum. Fakat söylemek gerekirse  "çevremdeki petrol ofislerinden aldığım yakıtın hiç iyi olmadığını söyleyebilirim. (Ümraniye) Resmen araç rölantide sesi değişiyor PO 'dan aldıktan sonra.
Shellin kendi işlettiği istasyonlar var onlardan benzin almak lazım sahısların işlettiği istasyonlarda sorun çıkabiliyor .

@ricikli aracın rölantide sesinin değişmesi ve daha fazla vuruntulu çalışması mazotun kötülüğünden değil setan oranının düşük olmasından kaynaklı bilginize.

Normalde hep shellden benzin alırım 1.4 aldıktan sonra dedim Bpnin etanol oranı daha yüksek ordan alayım . Neyse depoyu bpde fulledim  aracı yeni almışım alışma aşamaları vb gazlıyoruz ediyoruz falan . Yakıt tüketimine bi baktım  9 küsür lt dedim  jant büyüdü alışma süreci falan normaldir . Geçen bi kocaeli yapıp geldim yakıt yine düşmedi dedim acaba hava filtresinde mi bişi var söküp temizledim yakıt yine düşmedi . 1.4 ün 1.0 göre çok yaktığını kabullenmiştim . Bpde doldurduğum  depo bitince gidip shellden benzin aldım yakıt tüketimi nerdeyse 3 lt düştü . Bi dahaki ay opet ve totali deneyeceğim ...

no pics or didn't happen !!!

Bp den aldıktan sonra :

Ekli dosyayı görüntüle 22844

Okuldan dönüş :

Ekli dosyayı görüntüle 22845

Shell+Bp karışık shell ortalaması 9 küsürdü 

Ekli dosyayı görüntüle 22846

1 ve 3 ün fotoğraflarda ortalama hız aynıyken arada ki yakıt ortalaması farkı şaşırtıcı 

Not : Lastik basınçlarını her hafta kontrol ederim .
buda benim aracin uzun yoldaki yakit tuketimi ortalamasi suanda istanbul ici ortalamada ise 4.6 da 

09C65D0B-650D-46D9-ACC8-16241C0945E7.jpeg

15.000 km'ye kadar hep SHELL'den dizel yakıt aldım ama bi türlü istediğim/beklediğim menzili bana sunamıyordu. A3 aldık ama "araç çok yakıyor" diye yakınıyordum, sakin de kullanan birisiyimdir. Uzun yolda 4.5 lt/100km'lere kadar ortalama değeri yakalamış olsam da 1.6 TDI en fazla 700 km kadar gidiyordu. Artık bu ay OPET'e geçiş yapmaya kadar verdim ve uzun yolda ilk kez 900 km menzilin üzerini gördüm. Büyük konuşmayayım ama kolay kolay Shell'e geri dönmem artık :/

a3 (1).png

15.000 km'ye kadar hep SHELL'den dizel yakıt aldım ama bi türlü istediğim/beklediğim menzili bana sunamıyordu. A3 aldık ama "araç çok yakıyor" diye yakınıyordum, sakin de kullanan birisiyimdir. Uzun yolda 4.5 lt/100km'lere kadar ortalama değeri yakalamış olsam da 1.6 TDI en fazla 700 km kadar gidiyordu. Artık bu ay OPET'e geçiş yapmaya kadar verdim ve uzun yolda ilk kez 900 km menzilin üzerini gördüm. Büyük konuşmayayım ama kolay kolay Shell'e geri dönmem artık :/

Ekli dosyayı görüntüle 23253
Hocam Shell fuel save - opet menzil karşılaştırması yapabilir misiniz ?

Arkadaşlar Shell v-pover ile fuelsave bile fark ediyor. Fuelsave daha uzun km götürüyor ancak v-pover daha sessız ve performanslı 

Ben depoyu opetten doldurmuştum.Biraz azalınca yarım deponun üstü shell kurşunsuz 95 le tekrar doldurdum.Bunda da azalınca shell v power le tekrar fulledim.Dün Kıyıköye gittim geldim biraz dağ yolu normal kulanın full depodan yarım kırtık indi 5.5 ortalama yakaladım 190km git gel.shell daha azmı yaktırıyor acaba çözemedim durumu.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynı sütün / yoğurdun farklı marka ayranın dan içipte  ultra farklı sonuçlar beklemek ?

Süt içine kitlenmiş sabit kalori belli protein belli enerji belli!! Katkı maddeleri ancak lezzeti değiştirir.. benzin yada süt? 

Olay psikolojik !!  

Yada olay katkıyı matkıyı geçtim!

Gerçekten bir fark varsa da ?

X markada  süt yerine süt tozu kullanıyor!!! Yani katkı dediğimiz şey aslında katakulli bizim haberimiz yok(hacimsel şişiriciler?+ Benzin türevi yanıcılar?

Yani hileli benzin alıyorsunuz beyler!! (Az km gittim dediğiniz xyz yakıt markası)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt