Jump to content

Mobydick

Üye
 • İçerik sayısı

  152
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

90

Mobydick Hakkında

 • Derece
  Katılımcı Üye

Bilgiler

 • İsim
  Türker Yanık
 • Yaşadığım Yer
  Ankara
 • Özel yazı
  Golf 7 - 1.4 TSi - 125 Bg - DSG - Comfortline

Güncel Profil Ziyaretleri

1125 profil görüntüleme
 1. Mobydick

  Golf 7 Chip Tuning

  Ankara için 2cr ankara ile irtibata geçebilirsiniz. Arabanızı tanıyıp, doğru düzgün yazılım yaparlar. Golf 1.4 TSi 125'in yazılım sonrasında gaz tepkisi, alt devirlerde kolay toparlaması, 120 üzeri hızlarda tıkanmadan devam etmesi gibi sürüş sırasında bariz hissedeceğiniz bir sürü kazanımı oluyor. Yakıt kolay kolay düşmez, bir kere tepkisi artan aracı daima daha çevik kullanıyorsunuz. Daha sakin kullanacaksanız zaten yazılım çok mantıklı değil çünkü o keyfi bir kere alınca insan "ihtiyaç olursa basarım" düşüncesinden çıkıyor. Her sollamada yapıştırıp geçeyim, dur bir de yokuşta ne kadar fark etti, 60-120 roll naıl oldu derken zaten yakıt gidiyor. Kendinize hakim olduğunuz sürece eskiye göre önemli bir artış hissetmezsiniz, uzun yolda bir miktar düşüş bile olabilir.
 2. Mobydick

  Anahtar Pil Değişimi

  Varta taktırdım, şimdiik sıkıntı yok ama içindeki pil 3 yıldan fazla dayandı. Bu da öyle giderse konu kapanmıştır
 3. Ekranda kontak anahtarı için zayıf pil uyarısı verdi. Doğrudan götürüp anahtarcıda değiştirsem sizce sıkıntı olur mu? Kodlama vb bir ilave işlem gerekir mi? Bunun için servisle uğraşmak istemiyorum. 10 liralık pile 70 lira çekerler kafadan.
 4. Mobydick

  ANKARA SERVİS ÖNERİSİ

  @atacandiri Garantiniz bittiyse 2cr Ankara'yı tavsiye ederim. Konum olarak Şaşmaz'daki Aydoğanlar VW servisinin karşı tarafına düşüyor. İstediğiniz kalitede malzeme ile bakımınızı yaparlar. Ancak nereye giderseniz gidin ilk işiniz Castrol yağdan kurtulmak olsun. 2cr Ankara aynı zamanda resmi Motul ürünleri bayii, şiddetle tavsiye ederim. 0 507 510 52 59 - Mert Bey'e doğrudan adımı verebilirsiniz.
 5. Mobydick

  2018 1.4 tsi golf motorda tekleme

  @ceyrekmuhendis1 yanıtınız görünmüyor
 6. Mobydick

  2018 1.4 tsi golf motorda tekleme

  ateşleme (bobin, buji) sistemini gözden geçirmeniz iyi olabilir. Bilgisayara bağladılar mı yok sa sadece sürüş testi mi yapıldı?
 7. Mobydick

  kış lastiği

  Yoğun kar ve buz - Nokian WR D4 (özellikle ESP vb. sisemleri olmayanb eski araçlar) Daha ılıman kış - Nokian WR A4
 8. Mobydick

  Ön Cam Çatlaması ve Kasko

  Sanırım 2018 yılında belli bir tarihen sonra yapılan cam değişimleri, açıklaması belirtilerek TRAMER'de görünmeye başladı. Tutarı yüksek olduğu için eskiden hasar kayıtlarında şüphe yaratıyordu, en azından artık hasarın camdan kaynaklı olduğu belli. Bence önemli nokta poliçenizde (genelde 100 TL civarı fark isteniyor) orijinal cam değişimi maddesinin bulunması. Standart poliçeler muadil (genelde yerli üretim) cam veriyor. Muadil cam kötü değil ancak asla orijinal kadar iyi değil. Gerek optik kusursuzluk gerek UV koruması çoğunlukla muadil camlarda eksik. Özellikle optik açıdan kusursuz olması çok önemli, tam şoför görüş hizasına denk gelen dalglanma, flu görüntü vb gibi durumlar tüm sürüş konforunuzu bozabilir.
 9. Ankara'da Motul yağları ve diğer filtreleri orijinal olarak alabileceğiniz dükkan var. Burada doğrudan belirtmek reklam olarak algılanabilir ama hem yakın arkadaşlarım hem de youtube'dan tanın bir grubun açtığı, arabayla ilgilenmeyi seven ve dürüst ticaret yapan birilerine bakım yaptırmak isterseniz bana özelden yazın lütfen. İsteyene Ankara dışına kargo da yapıyorlar, sahtesiyle mahtesiyle uğraşmazsınız.
 10. Mobydick

  1.2 tsi yazilim

  Rolling Resistance'ı biraz yüksek lastikler daha iy iş görüyor. Örneğin Continental Premium Contact 6... Üzerinde gelen (benimkinde) Michelin Energy Saver+'lar yerinde durmuyordu, hem patinaj hem uzun fren mesafesi hem de düşük yol tutuş. Ancak yuvarlanma katsayıları düşük olduğundan az yakma konusunda baya iyilerdi.
 11. Mobydick

  Acill! Kaput taş izi ve koruma filmi hakkında

  Hocam iyi de boya metali korurken diğer yandan görsel bir durumu var, fabrikaya çeliği folyo ile kaplayın öyle gönderin mi diyelim Tenekeye mi binicez Ben bütün aracı şeffaf kaplamaktan bahsetmiyorum , o iş hem bütçe açısından sıkıntılı hem de abartılı geliyor ancak aracın en çok dış etkiye maruz kaldığı ve deforme olabilecek yeri kaput ve çevresi. Burayı korumak ve satarken söktüğünüzde temiz bir görünüm ile satmak bence gayet makul. Ayrıca kaliteli film sararmıyor, kötü örnek örnek değildir. Ucuz malzeme ve işçiliği örnek alıp durum analizi yapmayalım bence.
 12. Mobydick

  1.2 tsi yazilim

  2cr bu konuda son derece başarılı. Ben de fabrikasyon yazılımcılardan uzak duruyorum ve Ankara'da yaşadığım için 2cr Ankara'yı tavsiye ediyorum.Yerleri Şaşmaz'da. Hem genel bakım işlerinde çok iyiler hem de yazılım işinde basmakalıp yazılım yapmak yerine önce arabanın genel kondiyonuna, yaşına, durumuna bakıp ona göre tavsiye veriyorlar. Malesef yazılım konusu pek doğru algılanmıyor, amaç kuru sıkı performans ise zaten yazılım çok sınırlı. Fiziki değişiklikler olmadan belli düzeyde güç alabiliyorsunuz. Ancak doğru optimize edilmiş bir yazılım ile hem gaz tepkisi artıyor, hem ara hızlanmalar düzeliyor hem de sakin kullanımda eski tüketimin altına dahi düşebiliyorsunuz. Ortalık sadece turbo basıncını artırıp güç alan yazılımla dolu, sorun bakalım atmosferik araçlara bişey yazabiliryorlar mı Wastegate zamanlaması, enejktör basıncı vb. bir sürü parametre eş zamanlı olarak doğru ayarlanırsa yakıt tüketimi anlamsız yere artmadan ciddi performans alabilirsiniz. Bilinçsizce sıkıştırdığınız sürece, yazılım olsa da olmasa da her aracın mekaniğine zarar verme ihtimaliniz var. Düzenli bakım, doğru yağ kullanımı, kullandğınız şanzımanı iyi tanıma (DSG için) gibi konulara dikkat ediyorsanız doğru yazılım seçtiğiniz sürece sıkıntı olmaz. Malesef VW ve OPEL servislerinin %90'ının alt devirlerde yüksek tork veren düşük hacimli ve turbolu motroların korkulu rüyası LSPI sorunundan haberi yok, kullanıcıyı da uyarmıyorlar. Ondan sonra düşük devirde gazı kökleyip sollamaya çıkan arkadaşlar bir bakıyorlar ki motordan tuhaf sesler geliyor. Servis faturayı uzattığında da "yazılım yüzünden patladı" sanıyorlar. 0 507 510 52 59 - Mert Bey, doğrudan benim adımı (Türker YANIK) vererek arayabilirsiniz.
 13. Mobydick

  Acill! Kaput taş izi ve koruma filmi hakkında

  8.000 TL'lik telefona ön cam filmi + silikon kap almak mantıklı ama 150.000 TL'lik arabaya bir kaput filmi taktırmak mantıklı değil? Telefona alacağınız kaliteli bir cam filmi ile silikon veya koruyucu bir kap ortalama olarak telefon fiyatıın %2'sine, araba için ise aynı malzeme %1'ine hatta araç fiyatı arttıkça daha azına denk geliyor. Kaliteli bir kaput filmi 1.200 - 1.500 TL civarında satılıyor. Kullandığınız film çok önemli, STEK gibi doğru düzgün bir film kullanırsanız hem güneşte sararma ve boya kaldırma gibi kazalar yaşamasınız hem de boyanız taştan topraktan büyük oranda korunur. Aynı şekilde sermaik kaplamanın da bir çok kalitesi var, AVM'lerde 500 TL'ye seramik kaplayan arkadaşlar neyle kaplıyo bilmiyorum ama belli bir kalitenin üzerinde malzemenin ve işçiliğin daima görece yüksek maliyeti vardır. Ucuz etin yahnisi sözünü hatırlayalım. Bir ucuz lastik konusu bir de bu kaput filmi/cam filmi konusu nedense hiç bitmez, vasat yol tutuşu veya boyanın zarar görmesi her araç sahibinin kendi üstlendiği riskler ancak bu konularda "gereksiz, mantıksız" gibi yorumları doğru bulmuyorum. Bunlar seçimdir ve sonuçları vardır, sonucunu göze alan yaptırmaz, taktırmaz. 200 TL'lik filmle arabayı karanlık odaya çevirip güneşten korunduğunu sananlarla neredeyse şeffaf renkli filmle ısıyı %50 yansıtıp serin serin gezen arkadaşların birbirilerini anlyamaması gibi, sizin uygulamanız birşeyin doğru ya da yanlış olduğunu göstermez, bu işlerin bilimi var, deneyimi var. Bazı harcamalar konfor bazı harcamalar güvenlik içindir ve öncelikler/bütçe oranında gerçekleştirilir. Kaput filmine para harcamak istemeyen "işe yaramaz" demek yerine "benim aldığım işe yaramadı" dese daha doğru olur fikrindeyim. Bu arada herhangi bir markanın ne satıcı ne toptancısıyım otomotivle ilgili bir sektörede çalışmıyorum ancak para biriktirip binbir zorlukla aldığım aracımı korumak adına çokca araştırma yaptım, hepiniz gibi bu konulara meraklıyım. Biraz gerçek yaşam deneyimi ile biraz da işin teknolojisini merak edeek "kandırmaca" olan işleri "faydalı" olan işlerden ayırmak mümkün.
 14. @Beşiktaş1903 Yeterlidir, teşekkürler.
 15. Henüz düzelmedi ama telefonu silip tekrar tanıtmayı denemedim. Hiçbir sonuç alamazsam sıkıntı büyük çünkü resmen telefonda konulşmak eziyet oldu.
×
×
 • Yeni Oluştur...