Jump to content

Mobydick

Üye
 • İçerik sayısı

  104
 • Katılım

 • Son ziyaret

Mobydick Hakkında

 • Derece
  Er

Profile Information

 • İlgi Alanlarım
  Golf 7 - 1.4 TSi - 125 Bg - DSG - Comfortline

Bilgiler

 • İsim
  Türker Yanık
 • Yaşadığım Yer
  Ankara
 • Özel yazı
  Golf 7 - 1.4 TSi - 125 Bg - DSG - Comfortline

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. Mobydick

  GOLF 7 (CZCA motor) Rölantide titreme ve sarsıntı

  Servislere ne arızadan bahsetsem "biz denedik, bir sıkıntı göremedik" diyor. Ya bu adamların gözü-kulağı çalışmıyor ya da başka bir durum var ben anlamadım. Bir insan 3 yıldır sürdüğü araçtaki değişimi illa ki fark eder. Adamlar günde 10 araç baktığı için köreliyor sanırım.
 2. Mobydick

  Direksiyon titreşimi

  Hiç şaşırmadım, çünkü ayladır servislere tarif edemediğim duruma çok benziyor. Bendeki durum araç stop ettiğinde değil çalıştığında belirgin. Elinizi direksiyona koyup arabayı dinlediğinizde sanki sağdan-sola, soldan sağa bir sıvı akışı varmış gibi derin fakat duyulabilen ve hissedilebilen bir ses var. Bence servislerdeki en büyük sıkıntı sessiz bir ortam olmaması. Sabah 06:30 da garajda her türlü sesi duyuyorsunuz ama aynı araba 1 gün sonra serviste soğuk çalıştırıldığında servis yetkilileri o seslerin hiç birini duyamıyor veya duymazda mı geliyor bilemiyorum
 3. Mobydick

  GOLF 7 (CZCA motor) Rölantide titreme ve sarsıntı

  Merhaba, merjakla bekliyoruz, buradan paylaşırsanız herkese faydası olur.
 4. Mobydick

  Golf 7 Dynaudio Retrofit

  Öncelikle elinize sağlık, sabır gerektiren ve zor bir şiçilik. İzolasyon için kullandığınız ürünün marka ve modeli nedir? Kapı içlerine de (sanırım sadece koparlör yuvasından ulaşılabiliyor, gerisi kapalı sac görünüyor) izolasyon yaptınız mı? Kapıların çizimlerine ulaşmaya çalıştım ama interntte bulamadım. Bulabilsem model çıkartıp izolasyon malzemesini tek parça kalıp gibi kesmeyi düşünüyorum.
 5. Mobydick

  60 bin bakım

  Asıl mesele paradan çok daha iyi performans. Zaten yağ konusunda da daha ucuz olduğu için MOTUL demiyorum. Bunlar ucuz ürünler ancak sürüşe katkıları önemli. Fren hidroliğinde DOT 5.1, VW501.14 standardını fazlası ile karşılıyor. Dediğiniz gibi onaylı üretici çok az hatta bir çok tanınmış üretici bu ürün için marka/model onayı almamış çünkü standartları fazlası ile karşılıyorlar ve performans odaklılar. Çok yakın bir arkadaşımın MOTUL RB660 değşimi sonrası (Disklerini de Brembo yaptı) yorumu, "frene eskisine kıyasla yarım kuvvetle basıyorum ve pedalı çok daha az itmem yetiyor". Viskositeden kaynama noktasına kadar VW'nin optimum standartlarla tüm araçları için (tüy siklet Polo'dan ağır siklet Touareg'e kadar) kullandığı bir ürün ile performans ürünü bence aynı kefede değildir. Fİyatı da çok yakın ise değiştirmekte fayda görüyorum tabi sadece işi çok iyi bilen ustalar eşliğinde. Bu konuda yetkili servislere hiç güvenmiyorum.
 6. Mobydick

  60 bin bakım

  Ankara'da emin olmadığım sadece Aydoğanlar kaldı, Doğuş ve Eskihisar faturalı dahi getirseniz dışarıdan yağ kabul etmiyor. Varillerle aldıkları daha düşük kaliteli servis yağlarından gayet güzel para kazanıyorlar çünkü
 7. Mobydick

  60 bin bakım

  İki yağ arasında motor gürültüsü bariz bir fark, özelilkle motor soğukken. Bunu anlamak için dinlemek yeterli Yağ sıcaklığını kontrol ettiğimde performanslı kullanımda eski Castrol'e kıyasla daha az ısındığını görüyorum. Daha önceden 109-110 derecelere çıkan yağ ısısı 101-102 dereceyi henüz geçmedi. Motordan çıkan eski yağ da pırıl pırıl çıkıyor, ortada tortu, katranlaşma vs yok. Bunlar gözümle, kulağımla bariz şekilde ölçebildiğim farklar. Bence hem motorun fiziksel olarak daha sağlıklı ve rahat çalıştığını gösteriyor hem de ortaya çıkan masraf abartılacak bir masraf değil. Aracın bakımı ve lastikler benim kırmızı çizgim Gereksiz masrafa karşıyım ama hem konfor hem güvenlik işin içindeyse iyileştirmeleri de es geçmiyorum. İleride fren hidroliğini de iyi bir ürünle değiştiren herkes "ya frenler kendine geldi, araba çok daha çabuk tepki veriyor" demeye başlayacak, aha da buraya yazıyorum Malesef araç sıvıları ile ilgili genel bir "gerek yok" ön yargısı var. Bu konuda biraz deneme yaptığınızda farkı anlamaya başlıyorsunuz. "DSG şanzıman kuru kavrama olduğu için yağı değişmez" diyen servis ustalarına araç emanet ediyoruz!!! Dünyada ömrü olmayan bir yağ henüz icat edilmedi, hele ki şansızman gibi yoğun çalışan bir mekanik birimde kullanılan bir yağ.
 8. Mobydick

  60 bin bakım

  @bf417 Servisler VW onaylı ve faturalı yağı dahi kabul etmediler.
 9. Mobydick

  60 bin bakım

  @Culture33 Kullandığım Motul sıvıları elbette VW onaylı. Malesef servis dışarıdan yağ kabul etmiyor, faturalı götürdüğüm halde. Castrol çok fazla tortu bırakan bir yağ. Servis sonrası Engine Clean ile mevcut yağı inceltip sonrasında MOTUL ekliyorum. Bu zamana kadar (araç yaklaşık 54.000'de) Motul kullandığımdan beri yağ daha az ısınıyor ve motor daha sessiz. Bunun etkisi net olarak hissediliyor. Normal bir yağ iş görür ancak daha iyi yağın katkısı da bariz. Fazladan verdiğim 250-300 TL kullandığım arabanın şimdiki fiyatını düşününce bana önemsiz bir para görünüyor.
 10. Mobydick

  60 bin bakım

  Bence sadece fren hidorliği seviyesinde düşüş gördülerse onu tamamlamışlar şaka bir yana 32 TL'ye hidrolik bana da tuhaf geldi. Mevcut hidrolik asgari ihtiyaçları karşıladığından değişimi çok fark yaratmayabilir ancak MOTUL gibi performansa yönelik bir ürün kullanırsanız ve değişim işlemi sistemin havası tamamen alınarak aslında uygun bir şekilde yapılabilirse fren pedalının tepkisi çok fark eder. Tabi balataların durumu da göz önüne alınmalı. Malesef ülkemizde kapalı devre bir sistem olduğu için fren hidroliğinin değişimini önemsiz hatta gereksiz bulan bir sürü "usta" var. Aynı durum otomatik şanzıman yağı için de geçerli. Ben araç servisten çıkar çıkmaz içindeki yepyeni Castrol yağı döküp Motul ile değiştiriyorum, resmen motorun sesinden ısınmasına kadar fark ediyor. Ankaradaki arkadaşlara bu konularda gerçekten bilgili ve tecrübeli bir ekibi önerebilirim, aklınızda hiç bir soru işareti kalmmaış olur. Instagramda "2crankara" hesabına DM'den mesaj atarsanız yardımcı olurlar, benim adımı da verebilirsiniz.
 11. Mobydick

  Ne olacak bu golfün yol tutuşu focusa bak hele

  Gerçekçi görünmeyen (eşit şartları sağlamadan yapılacak hiç bir testi anlamlı bulmuyorum) testi geçtim de Golf'ü yerden yere vuran arkadaşların pilotaj konusundaki tecrübelerini merak ediyorum. Çoğumuz strandart sürücüleriz, yani zorlu koşullarda 1 saniyede karar verip doğru refleksi verecek kadar pist tecrübemiz yok, 3 şeritli yolda kıç attırıp kontra vermekten bahsetmiyorum. Bu işin özel bir eğitimini de almadık. Dolayısı ile aracın yol tutuşunu tecrübemiz kadar biz kontrol ediyoruz geri kalanı da aracın aerodinamik durumu, elektronik kontrol sistemleri, süspansiyonu ve lastikleri bertaraf ediliyor. Lastikleri yol tutuş konusunda çok önemli görmeyen arkadaşlar hayatlarında Michelin Energy Saver ile pek deneyim yaşamadılar sanırım İyi lastik konfor, yakıt ve yol tutuş konularında çığır açabiliyor emin olun. Golf genel anlamda son derece dengeli, yola bastığını hissettiğiniz, direksiyon sertliği yüksek hızlarda güzelce ayarlanmış, sürüş hissiyatı iyi bir araç. Bu tespitler kendi sürüş tarzım ve deneyimime göre böyle tabiki. 22 yıldır ehliyeti olan ve kaza yapmamış biri olarak genelde aşırıya kaçmadan, sakin ve güvenli sürüşü tercih eden biriyim. Ancak boş yolda yüksek hıza çıkmaktan kaçınmam, zaten güvenlik konusu bence belli hızlardan sonra büyük oranda devreye giriyor. Yaklaşık 70 km hızla giderken aşağı yukarı aynı segmentteki bir çok araç benzer tepkiyi verir ancak 140 km ile giderken önünüze çıkan köpeği pas geçmek için yapacağını direksiyon hareketi arabanın gerçek gücünü ortaya koyabilir. Bu koşullarda da otobanda bir çok kez Golf hayatımı kurtardı diyebilirim. Yoldan kolay kolay kopan bir araç değil, dengesi bozulduğunda da elektronik kontrol sistemler son derece sakin bir şekilde aracı toparlıyor. Standart ve orta segment bir araç alıp üstün performans beklemek çok anlamlı gelmiyor. Kendi segmentinde kıyasladığınızda da çok daha yumuşak süspansiyona sahip Astra'dan nasıl geride kaldığını anlayabilmiş değilim. Uzun süre Golf 6, Astra J ve son olarak Golf 7 kullandım, işyerinde de Focus sedan araçlar var. Golf'ün kesinlikle Astra'dan iyi, Focus ile çok farklı olmadığını düşünüyorum.
 12. Mobydick

  Erken Çıkan Bakım Uyarısı

  @forzaGilles Muayne geçerlilik tarihi üretim tarihi değil, trafik tescil tarihi ile ilgili değil mi? Benim aracım Ekim üretimi ama Aralıkta trafiğe çıktı ve muaynesi seneye Aralık ayında.
 13. @Savatage Lastikler tam aşınmamış dahi olsa hiç bir lastiğin sağlıklı ömrü 5-6 yıldan fazla değil. O da sağlıklı saklama koşulları sağlanmış ise. Lastiklerde zaman bağlı olarak mikro çatlaklar oluşuyor, bu çatlaklar hiç ummadığınız bir anda başınıza büyük iş açabilir. Dış görünüşe aldanmayın, üretim tarihi 5 yılı geçmiş bir lastiği bence arabanıza takmayın, çok zorunlu iseniz de hız limitlerinin altında kullanın derim.
 14. Mobydick

  Kış Lastiği önerisi ve konuları hakkında

  4 mevsim lastikler her markada numunelik olarak 1 tane var ama hiç bir testte doğru düzgün netice alınmadığını görebilirsiniz. Akdeniz sahilleri gibi kar yağışı olmayan yerlerde ıslak yol tutuşu güçlü bir lastik tüm mevsimlerde işinizi görür. O bölgelerde yağmur çok yağdığından özellikle aquaplanning konusu önemli. Geçen yaz aldığım Nokian eLine2'lerde özellikle ıslak tutuş nefis, su birikintilerinden geçerken araba en hafif yön değiştirmiyor. Bu ve benzeri ıslak tutuşu güçlü bir lastik işinizi görür ancak tüm mevsimlerde aynı lastiği kullanacağınızdan lastikleri daha sık değiştirmeniz gerekecek. Bu anlamda iyi markaların ikinci kalite mi desem, yan üretimimi desem bilemedim, daha hesaplı alternatiflerine de bakılabilir. Kormoran, Barum gibi piyasada satılan eşdeğer ürünler var ancak bunların testlerini veya deneyimlerini okumadım, o nedenle net yorum yapamicam. Kendi kullandıklarım içerisinde konfor ve yol tutuş açısından en iyi fiyat/performansı Nokian'larda bulduğumu söyleyebilrim. (UG7 ve 8, Michelin Energy ve Pilot, Conti Premium Cont. denemiş biri olarak tercihimi söylüyorum) Diğer lastikler kötü demiyorum ancak Nokian'ların daha fazla pozitif katkısı olduğunu düşünüyoum. Bir de naçizane tavsiyem kışlıklar için sac jant alın, orijinal jantlar mevcut. Hem çok daha yumuşak ve konforlu sürersiniz, hem de kar, tuz gibi dış etkenlerden jantlarınızı korumuş olursunuz. Ayrıca tak sök süresi de kısalıp depolama işleri kolaylaşıyor.
×