ACIL Yardim- Motora kedi girdi 1.0 tsi

Dün maalesef hayatımın en talihsiz günlerinden birini yaşadım. 

Kendimi bildim bileli evcil bir hayvanım oldu; sokak hayvanlarıyla ilgili sosyal sorumluluk projelerinde yer aldım; barınaklara kontrole gittik vs. Uzun lafın kısası, hayvanlara gerçekten çok önem veriyorum. Hatta yeri geliyor insanlardan daha değerli olduklarını düşünüyorum.

Fakat dün elimle ölü böcek dahi alamayan ben kaputun altından yanmış bir kedi çıkarmak zorunda kaldım. Ve şuan bunları kokusu hâlâ genzimde, kucağımda kendi kedim varken tarifsiz bir buruklukla yazıyorum.

Evden 10 kilometre ötedeki bir yerde işlerim vardı. Arabadan ayrılıp yarım saatte onları halletim. Daha sonra geri dönerken, yağmurlu ve yoğun trafikli bir şekilde ilerlerken 8-9 kilometre sonra tuhaf bir yanık kokusu gelmeye başladı.

Hemen sağa çektim ve kaputu açtım; biraz duman geliyordu. Gözle kontrol yaparken motor kapağının yanında tüyleri gördüm; hemen kapağı söktüm ve lütfen canlı olsun diye iç geçirdim fakat çok geçti. Hayvancağız kupkuru olmuştu. Iş başa düşmüştü ve kediyi çıkarmam gerekiyordu. Uzanıp alabilmek için de kokusunu genzime çekmem gerekiyordu zira elim zor uzanıyordu sıkıştığı yere. Hayvancağızı çektim ve bir kıtırtı duydum (dikkat, buradan sonrası çok detaya girmek istemesem de biraz mide bulandırıcı). 

Kedinin gövdesi, kafası eksik geldi. Kafası sıkıştığı yerde kalmıştı. Ön ayakları kömür gibi olmuş; göğüs kafesi bayağı yanmıştı. Kim bilir nasıl acı çekti zavallı. Bunun şokunu ve o kokuyu solurken elimin sıcak motordan dolayı eldivensiz giremeyeceğini anlayıp hemen yakındaki marketten bulaşık eldiveni aldım. Eldiveni 2 kat takıp kafasını çıkarmak için epey uğraştım; çünkü hem elim zor sığıyor hareket kabiliyetim çok az hem de kafası fena hâlde sıkışmış. Sanırım kediyi bir şekilde fark edebilseydik dahi itfaiye ya da yol yardımla ancak çıkarabilirdik. 10 dakika kadar uğraştıktan sonra el yordamıyla sonunda kafasını da çıkardım ve gömecek bir alan ya da kürek vs olmadığı için poşetleyip çöpe attım hayvancağızı.

Yavru da değildi, hava da aman aman soğuk değildi; 8-9 derece idi. Neden girdi ki oraya, ne zaman nasıl girdi, nasıl fark edemedik diye diye gözüme uyku girmedi. 

İlk defa başıma böyle bir şey geliyor. Bundan sonra mutlaka her seferinde kaputa vuracağım, kornaya basacağım, kaputu açıp bakacağım. Görüntüsü ve kokusu gözümün önünden gitmiyor.

Umarım hiçkimse böyle bir şey yaşamaz ve aracı çalıştırmadan önce kaputun altını kontrol eder. 

Kokuyu gidermek için ya da başka bir kontrol yöntemi tavsiyeniz varsa lütfen paylaşın arkadaşlar...

@SCC hocam geçmiş olsun demekten başka bişey gelmiyor elden.Maalesef yapacak birşey yok kedilerin koruntu olarak gördükleri yerler araba motorlarına girmek.Hijyen açısından motoru yıkatmanızı öneririm.Bende kaputu ve çamurlukları tokatlayıp biniyorum arabama.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@SCC Hocam çok geçmiş olsun çok üzüldüm gerçekten içim parçalandı :( . Diyecek söz bulamadım inanınki... Sanırım bunlar hepimize ders olur bende ara sıra kontrol ediyorum dinliyorum bekliyorum hareket etmiyorum fakat daha da dikkatli olacağım bundan sonra.

• Beğen
Tepkiler: SCC

Kendimi bildim bileli evcil bir hayvanım oldu; sokak hayvanlarıyla ilgili sosyal sorumluluk projelerinde yer aldım; barınaklara kontrole gittik vs. Uzun lafın kısası, hayvanlara gerçekten çok önem veriyorum. Hatta yeri geliyor insanlardan daha değerli olduklarını düşünüyorum.

Fakat dün elimle ölü böcek dahi alamayan ben kaputun altından yanmış bir kedi çıkarmak zorunda kaldım. Ve şuan bunları kokusu hâlâ genzimde, kucağımda kendi kedim varken tarifsiz bir buruklukla yazıyorum.

Evden 10 kilometre ötedeki bir yerde işlerim vardı. Arabadan ayrılıp yarım saatte onları halletim. Daha sonra geri dönerken, yağmurlu ve yoğun trafikli bir şekilde ilerlerken 8-9 kilometre sonra tuhaf bir yanık kokusu gelmeye başladı.

Hemen sağa çektim ve kaputu açtım; biraz duman geliyordu. Gözle kontrol yaparken motor kapağının yanında tüyleri gördüm; hemen kapağı söktüm ve lütfen canlı olsun diye iç geçirdim fakat çok geçti. Hayvancağız kupkuru olmuştu. Iş başa düşmüştü ve kediyi çıkarmam gerekiyordu. Uzanıp alabilmek için de kokusunu genzime çekmem gerekiyordu zira elim zor uzanıyordu sıkıştığı yere. Hayvancağızı çektim ve bir kıtırtı duydum (dikkat, buradan sonrası çok detaya girmek istemesem de biraz mide bulandırıcı). 

Kedinin gövdesi, kafası eksik geldi. Kafası sıkıştığı yerde kalmıştı. Ön ayakları kömür gibi olmuş; göğüs kafesi bayağı yanmıştı. Kim bilir nasıl acı çekti zavallı. Bunun şokunu ve o kokuyu solurken elimin sıcak motordan dolayı eldivensiz giremeyeceğini anlayıp hemen yakındaki marketten bulaşık eldiveni aldım. Eldiveni 2 kat takıp kafasını çıkarmak için epey uğraştım; çünkü hem elim zor sığıyor hareket kabiliyetim çok az hem de kafası fena hâlde sıkışmış. Sanırım kediyi bir şekilde fark edebilseydik dahi itfaiye ya da yol yardımla ancak çıkarabilirdik. 10 dakika kadar uğraştıktan sonra el yordamıyla sonunda kafasını da çıkardım ve gömecek bir alan ya da kürek vs olmadığı için poşetleyip çöpe attım hayvancağızı.

Yavru da değildi, hava da aman aman soğuk değildi; 8-9 derece idi. Neden girdi ki oraya, ne zaman nasıl girdi, nasıl fark edemedik diye diye gözüme uyku girmedi. 

İlk defa başıma böyle bir şey geliyor. Bundan sonra mutlaka her seferinde kaputa vuracağım, kornaya basacağım, kaputu açıp bakacağım. Görüntüsü ve kokusu gözümün önünden gitmiyor.

Umarım hiçkimse böyle bir şey yaşamaz ve aracı çalıştırmadan önce kaputun altını kontrol eder. 

Kokuyu gidermek için ya da başka bir kontrol yöntemi tavsiyeniz varsa lütfen paylaşın arkadaşlar...
Geçmiş olsun 

• Beğen
@SCCçok geçmiş olsun, araba işinde en korktuğum şeylerin başında bir bu durum, bir de yolda giderken doluya yakalanmak var. Dün ben de dikkat sayesinde kurtardım bir yavrucuğu.. malum havalar soğuyunca artık çok dikkat etmemiz gerekiyor. Dün eve bir şey almak için 5 dakika uğradım, araba da sıcak olunca 3-4 aylık bir yavru, motorun yanına kayışın altındaki boşluğa girmiş. Marşa bastığım gibi miyavlamasını duydum, Allahtan ki teyp sesi kısıktı. Çok korktuğu için yaklaşık 1 saatlik uğraş sonucunda çıkarabildim. Çok şükür biryerine bişey olmamış ama korkudan 2-3 kere ısırdı beni kerata :)

CB947345-6C0D-4BC5-BFBD-7A968A8B4413.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@SCC Cok zor bir durum, benim basima geldiginde kediyi saglam kurtardik ama kedi miyavlamasi kulagimda 3 ay devam etti, piskolojim bozulmustu, ama toparladim. Sizin yapabileceginiz hicbirsey yoktu, cünkü muhtemelen kedi motora girdikten 10-15 dakika sonra ölmüstür, ses cikarmadigi icin duyamazdiniz, canli olsa ses cikardi, kaputa vurmanizda bir ise yaramazdi öldügü icin.

• Beğen

Çok geçmiş olsun hocam. Benim de çok korktuğum bir durum. Evde 3 kediye bakarken dışarıdaki canlıları gördükçe insanın içi gidiyor. Bugün yolda giderken 2-3 yaşlarında biraz iri bir köpeğe az kalsın minibüs çarpıyordu gözümün önünde. Arabayı da bırakıp gidesim geldi o an. İnsanın çok canını yakıyor bu tarz hadiseler. İnşallah bir daha yaşamazsınız.

Geçtiğimiz haftalarda sabah evden çıkarken sokağın ortasında malesef dört teker tarafından hayatını kaybeden bir kediyi gördüm yolun ortasından alıp toprağa gömdüm. O sabah ben de şok yaşamıştım. 3 gün önce yine evin sokağında yavru bir kedi buldum ve bu sefer dört tekerlere kalmadan aldım eve götürdüm. Ertesi gün aşılarını yaptırdım, şuan evde mutlu mutlu takılıyor diğer 2 kedimizle birlikte. 

Tekrardan geçmiş olsun...

@SCC Hocam çok talihsiz bir durum olmuş maalesef ama en azından paylaşmanız bizim için tatsız bir tecrübe yaşanmasının önüne geçebilir.

Yaşadığımız apartmanın altında araçları koyduğumuz bir yarı açık otopark var ve sokak kedileri barınıyor kuytusunda. Herkes yiyecek vs. bırakıyor. Aklım çıkıyor aracın altına motoruna sıkışacaklar diye. Zaten dikkat ediyordum ama artık önlemleri daha da arttıracağım.

Tekrar geçmiş olsun. 

• Beğen
Oha :s

"Hayvan Mezarlığı - Stephen King"

• Beğen
İşyerinde geçen sene 10 civarı fare yakaladık kafes tipi kapanla (içine girince kapısı  şaakk kapanan...)

Ve hepsini de biraz ilerdeki boş tarlaya salıverdik..

Bir çalışan aynen  öldürmezsen ne anlamı var ki geri gelirler dedi!

Öldürmek ?

Allah korkusu var !

Olmasa zaten ? Hayvanlar alemini geçtim Çokktannn 3-5 insan öldürmüştüm..

Kedinin durum ve onu ordan almak trajedi

Geçen sene Bizim isyerindeki fare baskınında şöyle bir başlık açmıştım hatta

• Beğen
Karter altı plastik kapak takılsa kedi girmesine çözüm olabilir mi?

• Beğen
Benim 1.2 tsi a çok giriyorlar.

Her allahın sabahında arabaya binmeden her defasında kaputu açıp telefonun flaşıyla bakıyorum. Altına bakıyorum arabanın. Tekerlerin üstünde de olabiliyorlar oralara bakıyorum.

Siz de nolur bakın .. Yazıktır bişey olmasın hayvancıklara.

Ek olarak, benim tsi içine sayısız kedi girdi kaputun içinde farkettiniz, ışık falan tuttunuz. Sonrasında sakın korna basmayın, kaputa vurmayın bunları yapınca kaçma ihtimali düşük, ÇOK yüksek ihtimalle korkup kaçmak yerine daha da siner. Beklerr öylece. Yer değiştiriyor, göremeyeceğiniz yerlere giriyor. 

Kediyi fark ettikten sonra çıkması için bir kaç girişimde bulundukktan sonra aracı çalıştırıp yerini değiştirin(TABİ BU KEDİ ARACIN MOTOR PARÇALARINA SIKIŞMAMIŞSA YAPIN). Sonra aracın yanında bi allahın kulu kalmasın. Balkondan seyredin çıkacaktır. Ben her defasında bu şekilde çıkarıyorum. Neyse ki çalışmamazlık yapmadı. Korna çalmak, kaputa vurmak vs. sadece bir efsane ve üstüne kuru gürüldü. Komşularla papaz olmaya gerek yok. Mama falan bulursanız mana koyun aracın yakınına. Kedi çıktıktan sonra arabaya binmek içinkediye karşı arkadan dolaşım yoksa o minik bacaklar bilmem kaç beygirle hareket ederek aynı yere dönecektir. 

En azından kendim için söylüyorum. Gürültü yaparak kediyi hiç bir zaman çıkaramadım. 

Mama falan yoksa peynir kaşar peyniri falan koyun.

• Beğen
Araba calisinca hareket edince kacmiyo mu ya bunlar (?)

• Beğen

Benim 1.2 tsi a çok giriyorlar.

Her allahın sabahında arabaya binmeden her defasında kaputu açıp telefonun flaşıyla bakıyorum. Altına bakıyorum arabanın. Tekerlerin üstünde de olabiliyorlar oralara bakıyorum.

Nolur sizde bakın, bişey olursa elinizden birşey gelmiyor, can çekişirken öylece bakıosunuz sadece, puzzle yapboz değilki tekrar birleştirelim, veterinere götürsen eskisi gibi olmayacak veya çoktan öldü. 
insan canını kedi canından ayırt etmem, birazda kedi sahibi oldugu içindir diye düşünüyorum. Benzer bir olay yaşadım. Keşke o kediyle birgün karşılaşsam, özür dileyebilsem, keşke beni affetmesi için veya annesinin beni affetmesi için desemki bana bişey deyin onu yapayım yeterki affedin. Yani üzgün olduğumu onlara iletebilsem hissetirebilsem, neticede o da can ve burnumdan kan akarken sadece seyredebildim😭 . Yazık ne düşündü acaba acı çekerken. Arabanım kaputuna bakmadan yaşasaydım bu olayı daha kötü olurdum. Ben yapmam gerekeni yaptım diyip unutmak istiyorum ama her kedi gördüğümde aklıma geliyor. Ne yapabilrdim diyorum, kaputa ek olarak allahın belası arabanın altına bakabilirdim mesela...☹️😭
Insan canini kedi canindan ayirt etmez misiniz ?

Geri
Üst Alt