Güncel Bakım Masrafları

@forzaGilles yağı kendiniz alsanız kabul etmiyorlar mı ya da garantiyi etkiliyor mu? Etkilemiyorsa 275 e alacağınız liqui 700r aldığınız castrolden iyidir diye düşünüyorum. Biraz olsun bakım masrafını düşürebilirsiniz.

@forzaGilles filfilter markasında söyle bi yazı vardı: "Filtre Ömrü

Raf Ömrü: Nemsiz, -10 +40 C sıcaklık aralığında, suya ve direkt güneş ışığına maruz kalmadan paketinde minimum 3 yıl raf ömrüne sahiptir."

Aklımda kalmış ama minimum 3 yıl diyor orda sorun yok. Yalnız üzerindeki tarih sebebiyle aklıma takılmıştı. bakıma kadar denemek için aldığım filtrede tarihin 2021 yazmasından dolayı üretim olmadığını farkettim. Serviste 8.bakıma kadar tarihler bahsettiğim gibi, ya içinde bulunduğum yılı ya da bir önceki yılın sonu tarihli filtre takılması tesadüf değil diye düşündüm. Neyse önümüzdeki ay bakıma gidince yeni filtreyi taktırmayıp paket yaptırarak kış geçince takmak benim için iyi olacak.

@forzaGilles benimde akü gitti gidecek aracım 2015 mayıs çıkışlı servis bakim akü değişiminde iyi niyetten bi güzellik yaparlar mi ??

3 aydır start stop  aktif  hale gelemiyor.

Bugün sabah -1 

Öğlen 2 derece

Soğuk çalıştırmalarda araba sorunsuz çalışıyor...

Gittiği yere kadar..

Start stopsuzluk ne güzel biseymiş !

@Ümit Akkaya

Zor!!!  Akü için 3 yıl dolmadan önceki sorunlarda değişime gidebiliyorlar..

5 yıllık akü  emekli olacak yaşa gelmiş... 

İyi niyetide kalmamış 

Klasik eski tip akülerde 

Ömür 6-7 yıl

Start stop akülerde 4-5 yıl ömür optimaldir.

1 yıl 8 ayda kanser olan benim akü için değişimi fix yaparlardı ama ben garantiden çıktığım için uğraşmadım bile..

Bu arada !

Araç manuel

13 Ocak 2018 trafiğe çıkış

15000 bin bakımı (Haziran 2018 yetkili serviste 

30 bin bakımı (Mart 2019) sanayide

45 bin bakımı (Eylül 2019) kendim yaptım.

Garanti? 

1 hafta sonra 13 Ocak 2020 de bitiyor 

Daha doğrusu olmayan yanmış garanti ??? 13 ocakta bitiyor

Manuel vites risk analizi ! 

• Beğen
Tepkiler: SCC
@forzaGilles yağı kendiniz alsanız kabul etmiyorlar mı ya da garantiyi etkiliyor mu? Etkilemiyorsa 275 e alacağınız liqui 700r aldığınız castrolden iyidir diye düşünüyorum. Biraz olsun bakım masrafını düşürebilirsiniz.
Şöyle ki; 10 servisten 6-7 ‘si dışardan yağ kabul ediyor ama not olarak; “müşteri yağı fatura ile birlikte kendi getirdi., motor aksamından kaynaklı arızada mesuliyet müşteriye aittir” gibi bir yazı yazıyorlar., 

Bakımı yaptırmadan önce servisteki yağın tarihlerini öğrenmeye gittiğimde eski tarihli (2017-2018) üretim olduğunu öğrenince., servis müdürüyle konuştum., yağı kendiniz getirirseniz yukarıdaki gibi bir yazı yazarız., sebeb olarak piyasada çok fazla sahte yağ var cevabını aldım., Motul veya X bir marka için değil genel olarak durum böyle diye bahsettiler., 

Ancak siz yağı bizzat Doğuş Otomotiv’den temin edeceğinizden dolayı, böyle bir durum sizin için söz konusu değil dediler.!!

Zaten Castrol Edge Professional sadece yetkili servislerde satıldığı için doğuştan aldığım faturayı inceleme gereği bile duymadan aracın dosyasına koydular.. 

Liqui Moly için konuşursak; yağı netteki (2. parti satıcılar) yerine bizzat Liqui Moly’nin Türkiye Distribütörü olan Birmot Otomotiv’den alırsanız ve faturanın aslıyla birlikte., buyrun bakın efendim yağı direkt distribütörden aldım sahte olması mümkün değil..!! Not olarakta “müşteri yağı Liqui Moly Türkiye Distribütörü olan Birmot Otomotiv’den temin etmiştir.” diyee not düşürürseniz., işte o zaman bu sıkıntı minimize edilmiş olur.! 

Bu arada Liqui Moly kullanan TSI sahiplerine müjde; Eskiden (1.0 /1.2 / 1.4 TSI motor) sahipleri aracın yağ kapasitesi 4 Litre olmasına rağmen distribütör firma sadece 1 ve 5Lt. getirdiği için fazladan yağ ellerinde kalıyordu., geçen sitelerine baktığımda distribütör firma TopTec 4200 yağın 4Lt. olanını da getirmeye başlamış.. 

Not: yeni nesil 1.5 TSI motor 4,3 Litre alıyor.!!

https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-4litre-3715 

https://www.liquimolyturkey.com/5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-5-litre-8973 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles benimde akü gitti gidecek aracım 2015 mayıs çıkışlı servis bakim akü değişiminde iyi niyetten bi güzellik yaparlar mi ??
Hocam araç full servis bakımlıysa iyi niyetten yararlanmak için şansınızı deneyin derim.. Araç tsi ise akü EFB tip olduğundan dışarda Varta EFB aküler çok pahalı olmuyorlar., Dizellerde kullanılan AGM aküler pahalı..

Hocam araç full servis bakımlıysa iyi niyetten yararlanmak için şansınızı deneyin derim.. Araç tsi ise akü EFB tip olduğundan dışarda Varta EFB aküler çok pahalı olmuyorlar., Dizellerde kullanılan AGM aküler pahalı..
Full servis bakımlı olsa ne olur ki!
Aküler zaten 2 yıl garantili. Araç 5 yaşında

Full servis bakımlı olsa ne olur ki!
Aküler zaten 2 yıl garantili. Araç 5 yaşında
Aracın servis kayıtlarına bakıyorlar., servis bakımlı değilse isterse o araç 1 yaşında olsun parmağını bile kıpırdatmıyorlar... Ama bakıyor müşteri aracı düzenli servise getirmiş o zaman yardımcı oluyorlar., hepsini karşılamasa bile düşük bir mebla ödenerek ne şiş yansın ne de kebab misali..

Dip not: normal şartlarda VW ‘de akünün garantisi 3 yıldır.!!

• Beğen
Hiç zannetmiyorum hocam !

5 yıl bir start stop akünün ortalama ömrü için çok iyi bir süre...

Yani aracı bayiden alırken 10 yıl akü ömrünüz var tık demez deseler...

5 yıl da cortlayan aküye ; müşteri memnuniyeti adına hadi bu seferlik bizden olsun bi akü ısmarlayalım size demezler gibi..

Herşey dahil sınırsız yerli içkili otel promosyonları doğuşta olmaz bence 

• Beğen
Hiç zannetmiyorum hocam !

5 yıl bir start stop akünün ortalama ömrü için çok iyi bir süre...

Yani aracı bayiden alırken 10 yıl akü ömrünüz var tık demez deseler...

5 yıl da cortlayan aküye ; müşteri memnuniyeti adına hadi bu seferlik bizden olsun bi akü ısmarlayalım size demezler gibi..

Herşey dahil sınırsız yerli içkili otel promosyonları doğuşta olmaz bence 
Dediklerinizde haklılık payı mevcut fakat isteyenin 1 yüzü vermeyenin.. piyasa kötü söylemiştim Doğuş a yağ almaya gittim., Seat, Skoda, Audi personel uyukluyor., masalar bomboş., Porsche ve Bentley bölümünün ışıklarını kapatmışlar.,  telefona bakan 1 tane sekreter kız var karanlıkta oturuyor, camdan kedileri seviyor.. Bu şartlar altında bakıyorlar ki müşteriyi düzenli bakımları yaptırmış en azından yarısı karşılayabiliyorlar.. 5 yaşında aracın zaten %25 zubizu ile fiyat çok kabarık olmuyor.. 

Siz durumunuzda evet garantiyi kendi isteğinizle yaktınız., ben olsam hiç düşünmeden yine de herşeye rağmen şansımı denerim., diğer konuda bir arkadaş söylemiş belirli model yıllarında sıkıntı çıkmış diyee.,

Zaten hiç biri olumlu sonuç vermez ise gider dışardan Varta AGM alıp geçersiniz..

Tamam fabrika adı sanı duyulmamış Sebang diye bir akü takmış ama bir akü 1,5 yaşındayken cortluyorsa ve siz katlanır ayna, iç tavan aydınlatması, coming home/leaving home vs.. ekstra elektrik tüketen hiç birşey kullanmıyorsunuz ama akü 15 ayda mefta oluyor., dandik akü bile olsa normal bir durum değil bu..!!

Geri
Üst Alt