Güncel Bakım Masrafları

@forzaGillesİtinalı VİP bakım bu olsa gerek ! 

781 yağ faturası

643 yetkili servisin faturası

Buna sanırım 230 lira daha yakıt filtresi eklenecek bu haftaya ertelenen?

Yani toplam 1654 lira bakım masrafı olmuş ...

Yetkili servis fiyatları böyle zaten ...(yağdan dolayı biraz daha şişmiş tabi

Umarım bu detayların karşılığını 

Araç 224 bin km de Rolex saat gibi tıkır tıkır çalışırken de  alırsınız ... (Ki alınır zaten)

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: SCC

İtinalı VİP bakım bu olsa gerek ! 

781 yağ faturası

643 yetkili servisin faturası

Buna sanırım 230 lira daha yakıt filtresi eklenecek bu haftaya ertelenen?

Yani toplam 1654 lira bakım masrafı olmuş ...

Yetkili servis fiyatları böyle zaten ...(yağdan dolayı biraz daha şişmiş tabi

Umarım bu detayların karşılığını 

Araç 224 bin km de Rolex saat gibi tıkır tıkır çalışırken de  alırsınız ... (Ki alınır zaten)
781 olan bakım faturası., yağ 643

mazot filtresi fiyatı 225 üzerinden %15 yedek parça ve işçilik indirimi olucak.,

Seneye zubizu indirimi %25 olacağından nihayet artık gözle görülür bir indirim alıcaz işallah.. :)  

Bu zamana kadar aldığım araçları al-sat mantığıyla almadım hepsini en az 9-10 yıl kullanmışımdır., bazılarını halaa aile fertleri kullanıyor., İmkan el verirse Mk7 Golf hep benimle kalıcak satarsam çok üzülürüm., Araba saat gibi tıkır tıkır çalışınca mutlu oluyorsun napalım bizimde hastalığımız bu... :)

@forzaGilles Madem yakıt filtresi değişimde , filtre haznesi içinde kalan kirli mazotu da çekeceksiniz 60 CC lik büyük şırınga ucuna aşağıda resmini ekledigim serum seti hortumu ekleyin. Haznenin dibinde en son kalan mazotu daha kolay çekersiniz.. 

Ayrıca haznedeki kirli mazot boşaldıktan sonra hazneye eklemek zorunda kalınan (hava yapmaması için!  zaten biliyorsunuz)  temiz mazot miktarı 0,4/0,5 litre civarı....yani sağlama alıp 1 litrelik pet şişeye 1 litre mazot yetecektir.

Hazneye yeni filtre oturtulunca zaten hacim olarak bayağı orayı kaplıyor..dediğim gibi 0,4 / 0,5 litre yetiyor sanki temiz mazot 

IMG_20200106_005556.jpg

Madem yakıt filtresi değişimde , filtre haznesi içinde kalan kirli mazotu da çekeceksiniz 60 CC lik büyük şırınga ucuna aşağıda resmini ekledigim serum seti hortumu ekleyin. Haznenin dibinde en son kalan mazotu daha kolay çekersiniz.. 

Ayrıca haznedeki kirli mazot boşaldıktan sonra hazneye eklemek zorunda kalınan (hava yapmaması için!  zaten biliyorsunuz)  temiz mazot miktarı 0,4/0,5 litre civarı....yani sağlama alıp 1 litrelik pet şişeye 1 litre mazot yetecektir.

Hazneye yeni filtre oturtulunca zaten hacim olarak bayağı orayı kaplıyor..dediğim gibi 0,4 / 0,5 litre yetiyor sanki temiz mazot 

Ekli dosyayı görüntüle 26588
Hocam önce bu sizin paylaştığınız 60cc. 'lik şırıngadan alacaktım sonra eczacı ne amaçlı kullanıcaksınız diyee sorunca durumu anlatttım., bana bu 60cc. 'lik şırınganın ağzı "mama tipi" olanından verdi bununla daha kolay çekersiniz dedi., ucu geniş yapılmış eski mazotu çekerken daha kolaylık sağlar dedi., aklıma yattı ondan aldım :)

Evet 1lt.'lik pet şişe ile daha kolay koyulacaktır fakat 1lt'lik pet şişenin ağız kısmına benzinlikteki mazot pompasının ağzı sığmıyor., ya önce 5 'lik pet şişeye alıp sonra 1 'lik şişeye huni ile koyarım diye düşündüm..

Birde usta dedi ki; sen merak etme (marşa basmadan önce) son aşamada bilgisayar yardımıyla (şu tablet şeklindeki rehberli diagnoz denilen cihaz) ile "yakıt pompasını" servis modunda çalıştırıp yakıtı devir-daim ettiricem sistemde hava kalmıyacak dedi.,

Not: Serviste ustaya kirli mazotu çektikten sonra içini temizleriz dediğimde istersen; eski mazotu çektikten sonra haznenin içine biraz balata spreyi sıkarız sonra bez ile sileriz., sonra hava tutarız dedi., balata spreyi zararı olur mu bi sıkıntı çıkarır mı bilemedim..??

@ognemir @calik mazot filtresinin haznesinin içindeki kirli mazotu çektikten sonra balata spreyi sıksak bir zararı olur mu dostlar..? Würth ve Liqui Moly 'nin balata spreylerine biraz baktım fiyat uygun 20-25 lira gibi bişey., ama bi sıkıntı çıkarır mı bilemedim..?

@Savatage Mama tipi beslenme enjektörü temsili resim;

mama_tipi_şırınga.jpeg

Evet uç kısmı daha uzun bunun  ... En dibe temas için daha uygun ... 

Benim serum hortumlu sistemde , hortumu en dibe daldır çek daha pratik tabi....(serum hortumu enjektör ucuna birebir kolayca girdiği için sorunsuz çalışıyor)

Balata spreyine gerek yok hocam ! 

Açık Ortamlardaki  Oksijenin metal alaşımlarla olan kimyasal reaksiyonlar sonrası (oksidasyon/korozyon )  havadaki neme bağlı yıpranmalar için balata spreyi bu oksitlenmiş tabakaları çözmek neme bağlı yıpranmaları önlemek amaçlı   kullanılabilir.

Yakıt filtre haznesi zaten kapalı ortam (ki zaten hava almaması lazım) buranın iç yüzeyinde herhangi bir oksidasyona veya neme  bağlı sekonder tabaka /   zor oluşur...

Eski filtre Mann marka karbonlu tip., yeni taktığım yine Mann marka üretim yeri: Made in Gemany Fakat bu seferki 3 katmanlı olan hem karbonlu hemde anti-alerjik ve daha küçük toz taneleri ve partükülleri (PM2.5 derecesine) kadar filtreleme özelliğine sahip olan Mann Frecious Plus polen filtresi

Fiyat olarak 170 lira ve evet ciddi pahalı., %15 zubizu indirimiyle 145 tl.ye geldi., deneyimleyip görüşlerimi daha sonra yazarım..

Mann Frecious Plus (3 katmanlı anti-alerjik ve karbonlu polen filtresi); 

Ekli dosyayı görüntüle 26583 

Ekli dosyayı görüntüle 26584 

Ekli dosyayı görüntüle 26585
@forzaGilles yaklaşık 1 aydır kullanıyorum bu filtreyi. Bakıma 1 ay var. Serviste bakım yaptırırken tercihim bu filtre olacak ve aynen sizin gibi alıp bahara doğru kendim değiştiricem. 

Partvendo firmasından temin ettim 125 liraydı. Benim aracım 2013 olduğundan air care özelliği yok. Bu filtre gerçekten işe yarıyor. Aktif karbonlu filtre PM 10 genişliğinde. Frecious plus  PM 2.5 genişliğinde olunca filtreleme gerçekten başarılı. Bu kadar fark edeceğini düşünmemiştim. Tavsiye ederim.

@forzaGilles yaklaşık 1 aydır kullanıyorum bu filtreyi. Bakıma 1 ay var. Serviste bakım yaptırırken tercihim bu filtre olacak ve aynen sizin gibi alıp bahara doğru kendim değiştiricem. 

Partvendo firmasından temin ettim 125 liraydı. Benim aracım 2013 olduğundan air care özelliği yok. Bu filtre gerçekten işe yarıyor. Aktif karbonlu filtre PM 10 genişliğinde. Frecious plus  PM 2.5 genişliğinde olunca filtreleme gerçekten başarılı. Bu kadar fark edeceğini düşünmemiştim. Tavsiye ederim.
Bu filtreyi ilk sorduğumda getirdiler baktım Mahle CareMetix (isim farklı teknoloji aynı) olanı denk geldi., Made in Romania üretimiydi.,

Mahle 'nin ürünü 5 katmanlı olarak geçiyor (1 kat karbon katmanı, 1 kat anti-alerjik biofonksiyonel katman "ekstra karbon takviyeli" 1 kat moleküler katman, 1 kat partükül katmanı, ve bir de ne olduğunu bilmediğim koruyucu katman diye geçen tabaka) Ancak Mahle 'nin broşürlerini vs. incelediğimde PM2.5 özelliği ne vurgu yapmıyor., 5 katman olayı bana biraz ticari geldi., Yabancı bir forumda çift kat karbonun ortama yaydığı sıkıntılardan şikayetler okumuştum., CareMetix normalde mavi renkte fakat serviste satılan VW AG ürünü ile perakende satılanı birbirinden ayırt edebilmek için servis için üretilenleri siyah renkli yapmışlar; https://www.mahle-aftermarket.com/media/homepage/facelift/media-center/filter/en_mahle_flyer_caremetix_low.pdf

Mann Frecious Plus (PM2.5 özelliği mevcut); https://www.frecious-plus.com/tr

Bir de MicronAir (freudenberg) diye bir alman markası var., Kendileri Polen filtresinin mucidi., ilk defa 1989 model Mercedes SL serisinde polen filtresi kullanılıyor., Sonrasında yaygınlaşıp tüm araçlarda kullanılmaya başlanıyor., bu firmanın ürettiği 4 katmanlı proTect Line diye geçiyor., PM2.5 tabiki var., Firma filtreleme uzmanı diyebiliriz otomobil, gıda, endüstriyel filtre çözümleri, Enerji kaynakları, HVAC, hastane yoğun bakım odalarının filtrasyonu vs.. oldukça uzmanlaşmış bir firma., karbonlu olanını görmüştüm., bu anti-alerjik olan (proTect Line) serisine daha denk gelmedim; https://www.freudenberg-filter.com/en/world-of-automotive/products/cabin-air-filters/

Mahle CareMetix serviste satılanı;

71558859-41DA-49B9-B78E-F92CBC525A3B.jpeg

Ürün renginden dolayı klasik karbonlu filtre gibi zannedilebilir fakat ürün CareMetix yani hem karbonlu hem de anti-alerjik özellikli filtre;

24ED888A-995F-4609-8F3D-FC5521AE5372.jpeg;

Bu da Arka yüzü:

E7A8FDB8-1011-4B39-8BEE-C249031EBF23.jpeg

@ogzogz Air Care özelliği "yanlış hatırlamıyorsam" 2017 Temmuz sonrası üretilen araçlarda ilave edildi ama çok elzem bişey değil., zaten yazılımsal olarak eklenen bişey.. önemli olan filtre :)

@ogzogz Air Care özelliği "yanlış hatırlamıyorsam" 2017 Temmuz sonrası üretilen araçlarda ilave edildi ama çok elzem bişey değil., zaten yazılımsal olarak eklenen bişey.. önemli olan filtre :)
Servisler diğer seçenekleri maliyeti arttıracağından dolayı sunumuyor olabilir.  Serviste bir parça sorduğumda, plakadan kontrol ediliyor ve fabrikada ne kullanılmışsa onu kullanırız diyorlar. Artık filtre olayında tercihim mann frecious plus olacak.

Frecious Plus Filtre, daha önce kullandığım servisten takılan Valeo ve Micronair markalarının filtrelerine göre 2 mm. daha yüksek. Filtreyi yerine takınca köşelerde boşluk kalmayarak, diğer filtrelere göre daha fazla dolduruyor ve girişi ve çıkışı dolgun olduğundan tam oturduğunu hissediyorsunuz.

@forzaGilles birşey dikkatimi çekti. Bakımı hangi sene yaptırmışsam filtre üzerinde genellikle o yıl ya da önceki yılın sonu tarihli oluyordu. Sizin gösterdiğiniz mahle filtrede ...19 tarihli. Benim aldığım mann filtrede ...21 yazıyor. Raf ömrü  vs. durumu. Acaba servislere üretilen filtrelere üretim, dışarıya ürettiklerine son kullanma tarihi mi yazıyorlar ya da servis tarihi bitmeye yakın olan filtreyi mi kullanıyor. Bunu bi araştırmak lazım.

• Beğen
Tepkiler: SCC
Servisler diğer seçenekleri maliyeti arttıracağından dolayı sunumuyor olabilir.  Serviste bir parça sorduğumda, plakadan kontrol ediliyor ve fabrikada ne kullanılmışsa onu kullanırız diyorlar. Artık filtre olayında tercihim mann frecious plus olacak.

Frecious Plus Filtre, daha önce kullandığım servisten takılan Valeo ve Micronair markalarının filtrelerine göre 2 mm. daha yüksek. Filtreyi yerine takınca köşelerde boşluk kalmayarak, diğer filtrelere göre daha fazla dolduruyor ve girişi ve çıkışı dolgun olduğundan tam oturduğunu hissediyorsunuz.

@forzaGilles birşey dikkatimi çekti. Bakımı hangi sene yaptırmışsam filtre üzerinde genellikle o yıl ya da önceki yılın sonu tarihli oluyordu. Sizin gösterdiğiniz mahle filtrede ...19 tarihli. Benim aldığım mann filtrede ...21 yazıyor. Raf ömrü  vs. durumu. Acaba servislere üretilen filtrelere üretim, dışarıya ürettiklerine son kullanma tarihi mi yazıyorlar ya da servis tarihi bitmeye yakın olan filtreyi mi kullanıyor. Bunu bi araştırmak lazım.
Hava-yağ veya polen fltresi vs.. bunların son kullanım tarihi/raf ömrü diye bişey yoktur..!! Resmini paylaştığım Mann Frecious Plus ve Mahle CareMetix filtrelerin ambalajının üzerindeki etikete bakarsanız üzerinde (Expiry Date: None) yazar., Yağ ve hava filtresinde de aynı şekilde yazar.,

Zaten serviste gün içinde 100’lerce aracın filtresi değişir., en çok tüketilen malzemelerin başında filtre gibi malzemeler olur., 

Filtrenin takıldığı yeri temizlemediğiniz vakit., 1 haftadır duş almayan ter kokusunu önlemek için sürekli yeni yıkanmış kıyafetler giyen bir adam gibi yeni  filtre takmanın pek bir anlamı olmuyor., 

Diğer konu geçmişte filtreyi yanlış takmışlarsa filtreden tam randımanlı verim alınamaz., filtrenin üzerinde yazan ok işaretini dikkate alarak doğru tarafını doğru yere gelecek şekilde montajını yapmalısınız.! Serviste bakımı yapan eleman buna pek dikkat etmez lamburlop takmıştır sizde bundan dolayı memnun kalmamamış olabilirsiniz., 

Evet valeo benim gözümde 5 kuruş etmicek kalitesiz ürünleri var., yakında patates cipsi üretirse şaşırmam., ama MicronAir çok kalitelidir belki montajı yapan eleman ters tarafını taktı sizde bu yüzden memnun kalmamış olabiirsiniz.? 

Polen filtresi doğru montaj şekli örnek resim (yanlışlıkla ters takarsanız verim alamazsınız);

Ekli dosyayı görüntüle 23925

30.12.2019 tarihinde 3. yıllık bakımı yaptırdım., Bakımları serviste yaptırdığımdan dolayı, motor yağı olarak 1lt.’lik kapalı kutularda satılan Castrol Edge Professional kullanıyorum., 

Bakımdan 4-5 gün önce yedek parça bölümüne uğrayıp yağların üretim tarihini öğrenmek istedim., (son dakika araç lifte iken süpriz yaşamamak için)., Ancak depodaki yağlar dahil hepsi 2018 tarihliydi., Bu durumu çözmek ve yeni tarihli yağ almak için Doğuş Oto ‘dan 12/2019 tarihinde üretilmiş 5 adet yepis-yeni yağları temin ettim.. Bu işlem bana 643 liraya patladı 🤭

Faturasıyla birlikte servise götürdüm., Yapılan işlemler; 

-Hava filtresi (sökülen de yeni takılan da Mann marka üretim yeri: Made in Germany)

-Yağ filtresi (Sökülen de yeni takılan da Hengst marka üretim yeri: Made in Germany) 

-Polen filtresi; bu işi servise yaptırmıyorum., verdikleri filtreyi bagaja atıp kendim değiştiriyorum., Ertesi gün eski polen filtresini söktüm, filtrenin girdiği bölge oldukça dar ve iç kısım bir o kadar da derin., el zor giriyor, eli içeri sokup temizleyim derken elinizde kesikler oluşuyor daha önceki tecrübelerimden dolayı bu sefer plastikten uzun bir çubuk ayarlayıp bezi çubuğa sarmaya uygun şekilde güzelce her yerini temizledim., Çok yorucu bir işlem oldu., temizlenecek bölge dar ve alcakta ışık almayan bir bölge olduğundan 2 adet cep telefonunun feneri yardımıyla eğilip kalkarak 1 saatten fazla sürdü, ama yorulmama değdi en dip bölgelerine kadar her yerini temizledim :)  

Eski filtre Mann marka karbonlu tip., yeni taktığım yine Mann marka üretim yeri: Made in Gemany Fakat bu seferki 3 katmanlı olan hem karbonlu hemde anti-alerjik ve daha küçük toz taneleri ve partükülleri (PM2.5 derecesine) kadar filtreleme özelliğine sahip olan Mann Frecious Plus polen filtresi

Fiyat olarak 170 lira ve evet ciddi pahalı., %15 zubizu indirimiyle 145 tl.ye geldi., deneyimleyip görüşlerimi daha sonra yazarım..

-Ayrıca serviste; ön sileceğin altındaki 2 parçadan oluşan plastik bakalitin olduğu bölgeyi söktürdüm., plastik bakaliti sökünce orada klimanın hava aldığı bölgeye ve su tahliye kanallarına ulaşıyorsunuz., Bu bölgeleri evde daha önce hazırladığım APC ve araba şampuanı karışımını sprey şişe yardımıyla spreyleyip yumuşak uçlu fırça yardımıyla köpürttüm., hortum yardımıyla su tutup kirleri arındırıp durulamasını yaptım :D

-Motor yağı (Castrol Edge Professional LongLife III) 

-Tunap 121 Professional ile malum hepimizin sinirini bozan ses yapan amortisör takozları vs.. ilgili bölgeleri yağlattım.,

-Fren hidroliği (VW 501.14) değişim öncesi emin olmak istedim ölçü aletiyle ölçtüler, kötü durumdaydı “kırmızı” ışık yandı, Bunun anlamı: sistemde %3 ‘ten fazla su mevcut, değiştirin anlamına geliyor.! Otomatik hidrolik değişim makinasıyla (bir taraftan eski hidroliği vakum ile çekiyor, diğer taraftan yeni hidroliği sisteme gönderiyor ve şayet mevcut ise sistemdeki havayı da tahliye ediyor.) 

@Savatage Araçta Varta AGM akü mevcut., İşlemler bittiğinde servisin kapanmasına az kalmıştı ve kontrol ettirmek son anda aklıma geldi., 2+2 yıl uzatılmış garantim mevcut., Cihaz ile ölçümlerini yaptılar ve değerler düşük çıktı.!! Ölçüm değerlerini genel merkeze gönderdiler., Araç servis bakımlı olduğundan sıkıntı olmayacağını söylediler., (her 7.500km bir veya 6 ayda bir motor yağı ve filtreyi değiştiriyorum..) Ertesi gün aradılar değişim için merkezden onay gelmiş., :)   önümüzdeki hafta değişim için tekrardan uğrayacağım..

Aracı aldığımda uzatılmış garanti yaptırdığıma pişmandım., boşuna para verdik diye düşünüyordum ancak VW’lerde kronik sorun depo kapağı klit motoru bu yaz uzatılmış garantiden ücretsiz değişim olmuştu (parça fiyatı 280+180 işçilik)., AGM akünün değişimi ile beraber uzaltılmış garanti hakkını sonuna kadar hak etmiş olacak.. 

-Geçen sene bakımda 2 yıllık Mazot filtresi söktüğümüzde tahminimden daha kirli çıktığından her sene değiştirme kararı almıştım., fakat bakım günü geldiğinde gerekli hazırlıkları yapmıştım., filtre haznesindeki kirli mazotu çekmek için büyük şırınga, bezler vs.. herşeyi önceden hazırlamıştım fakat mazot alma işini son ana bıraktığımdan temiz bidon bulamadım, 5’lik pet şişe su bidonu alıp içindeki suyu boşaltıp mazot koymayı düşündüm, fakat bu soğuk havalarda 5'lik pet şişenin içinde kalan su kalıntılarını kurutmam için yeterli vakit olmadığından, önümüzdeki hafta akü değişimi için gittimde mazot filtresi değişimini sağlayacağım.., 

Bir kaç resim; 

Fatura: 781 tl. + 643 Castrol Edge Professional motor yağı

Ekli dosyayı görüntüle 26587

Ekli dosyayı görüntüle 26582 

Ekli dosyayı görüntüle 26581 

Ekli dosyayı görüntüle 26586  

Castrol Edge Professional (bidonun yeni tasarlanan etiketi); 

Ekli dosyayı görüntüle 26579 

Ekli dosyayı görüntüle 26580 

Mann Frecious Plus (3 katmanlı anti-alerjik ve karbonlu polen filtresi); 

Ekli dosyayı görüntüle 26583 

Ekli dosyayı görüntüle 26584 

Ekli dosyayı görüntüle 26585
Merhaba daha önce liqui top tech 4200 önerdiğinizi hatırlıyorum, castrole geri dönmüşsünüz, tercih değişikliğinin sebebi nedir bir de polen filtresini 170 lira vermişsiniz ama daha uygunu da mevcut sahte olduğunu sanmıyorum çünkü çok tutulan bir model değil.

IMG_20200106_144145.jpg

Merhaba daha önce liqui top tech 4200 önerdiğinizi hatırlıyorum, castrole geri dönmüşsünüz, tercih değişikliğinin sebebi nedir bir de polen filtresini 170 lira vermişsiniz ama daha uygunu da mevcut sahte olduğunu sanmıyorum çünkü çok tutulan bir model değil.

Ekli dosyayı görüntüle 26605
Ben bakımları dışarda yaptırmıyorum., bu yüzden Castrol Edge Professional kullanıyorum., Zaten her 6 ayda bir veya 7.500km bir motor yağı ve yağ filtresini değiştirdiğim için çok sıkıntı değil benim için.. Bakımı dışarda yaptırsam ben de Liqui Moly kullanırdım.. 

Bildiğiniz gibi serviste satılan VW AG mühürlü orjinal filtrelerde ve diğer yedek parçalarda fiyatlar hep farklı olur., Bu dünyanın neresine giderseniz değişmez bir kuraldır.,

Polen 170 değil 145’e gelmiş oldu., Seneye %25 indirimle daha uyguna gelicek..

Dışarda fiyatlar daha uygun olabilir çünkü bu parçaların hepsi (after market) adı altında satılan ürünler., Servise gidipte efendim ben polen filtresini kendi aldığımı takıcam, yağı kendi getirdiğimi kullanıcam derseniz ve böyle şeylerle servisi meşgül ederseniz., aküyü garantiden değiştirmezler, depo kapağı klit motorunu garantiden değiştiremezsiniz., Yine Bi-Xenon ‘larda mercek lekelenmesi sorunu olduğunda garantiden değişim yapmazlar avucu yalatırlar adama., 

Serviste AGM akü 1.300-1.400 civarı., depo kapağı klit motoru 280 lira, Bi-Xenon farların tanesi 2.600 civarı x2 desek 5200 eder., hiç birinde daha işçilikleri dahil etmedim., Bu 3 parçada garanti kapsamında değişti., 50-60 lira polen filtresinden tasarruf etcem diye neden olaya çomak sokmaya çalışayım değer mi bence değmez..

Geri
Üst Alt