Güncel Bakım Masrafları

@Recep Gül Malesef ios'ta olmuyor, sattim kamerayi bende.

Istanbul trafigi yok hocam, istanbul kaosu var, kimse ne yaptigini niye yaptigini bilmeden birsekilde ilerlemeye calisiyor trafikte, kamerada araba kamerasiydi, trafikte durduk yere önüme kiriyorlar, arkadan carpincada suclusun, ama hatali serit degistirme aslinda, o yüzden almistim kamerayi yurt disindan, sonra buradan aldim, onu taktim, hakkini devlet koruyamiyor, kendin tedbirini alacaksin

@Recep Gül Malesef ios'ta olmuyor, sattim kamerayi bende.

Istanbul trafigi yok hocam, istanbul kaosu var, kimse ne yaptigini niye yaptigini bilmeden birsekilde ilerlemeye calisiyor trafikte, kamerada araba kamerasiydi, trafikte durduk yere önüme kiriyorlar, arkadan carpincada suclusun, ama hatali serit degistirme aslinda, o yüzden almistim kamerayi yurt disindan, sonra buradan aldim, onu taktim, hakkini devlet koruyamiyor, kendin tedbirini alacaksin
İOS ta olmadığını biliyorum maalesef Android gibi özgür bir işletim sistemi değil. Jailbreak falan yapılması gerekiyor bunun için....

Trafik konusunda Aynen öyle hocam. Orda bilinçsiz sürücü çok, kendi hatalı olsa bile doğacak masrafı düşünüp suçu karşı tarafa ittirmeye çalışıyorlar. Sana psikolojik baskı yapıp hatayı kabullenmeni istiyorlar, tabii karşıdakide bilinçli olup karşı çıkınca bu sefer kavgalar çıkıyor. 

Berlinde de normalde bu dashcamlar piyasada yoktu yanılmıyorsam 2018 başlarında dashcam kullanımı yasal oldu. Ve şuan hemen herkesin aracında var. Dashcam önemli bence,her araçta olmalı. Youtube bi kanal açtım dashcamdriverstürkiye ama görüntü yollayan yok :) çünkü kullanım azınlıkta.

Youtubede almanya içi dashcam videoları oldukça fazla arada onlara bakıp zaman öldürüyorum. Dedim bunun Türkiye versiyonunu yapalım ama tutmadı:) talep yok :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Nazara geldik sanırım, bakımdan çıkalı 5 gün oldu araç dün yine frontassist (ACC)  hatası verdi. 

Bundan önceki bakımda da,  1 gün sonra frontassist hatası vermişti, tam randevu gününe 2 gün kala hata kendiliğinden gitmişti, taaki düne kadar. 

Dün hatayı görür görmez direkt bakımı yapan bayiiye gittim, "arac bakımdan sonra frontassist hatası verdi dedim, şuan birşey yapamayız, güvenliği tehlikeye atacak bir durum söz konusu  değil o olmadanda aracı kullanabilirsiniz, öncelikle randevu almanız gerekiyor dediler ve 1. Ayın 19 una bir randevu verdiler. 

Aracın sık sık bu hatayı verdiğini ve bu açılan 3. arıza kaydı olduğunuda ekledim. Bakalım belki yine randevu gününe kadar kendiliğinden gider fakat ister gitsin ister gitmesin bu sefer eğer değişecekse sensörü değiştirmek istediğimi söyleyeceğim. Ya döverler yada değiştirirler bekleyip göreceğim.  😁

• Beğen
Tepkiler: SCC
Nazara geldik sanırım, bakımdan çıkalı 5 gün oldu araç dün yine frontassist (ACC)  hatası verdi. 

Bundan önceki bakımda da,  1 gün sonra frontassist hatası vermişti, tam randevu gününe 2 gün kala hata kendiliğinden gitmişti, taaki düne kadar. 

Dün hatayı görür görmez direkt bakımı yapan bayiiye gittim, "arac bakımdan sonra frontassist hatası verdi dedim, şuan birşey yapamayız, güvenliği tehlikeye atacak bir durum söz konusu  değil o olmadanda aracı kullanabilirsiniz, öncelikle randevu almanız gerekiyor dediler ve 1. Ayın 19 una bir randevu verdiler. 

Aracın sık sık bu hatayı verdiğini ve bu açılan 3. arıza kaydı olduğunuda ekledim. Bakalım belki yine randevu gününe kadar kendiliğinden gider fakat ister gitsin ister gitmesin bu sefer eğer değişecekse sensörü değiştirmek istediğimi söyleyeceğim. Ya döverler yada değiştirirler bekleyip göreceğim.  😁
@Recep Gül geçmiş olsun. Aşağıdaki videoda front asist ile ilgili bi yorum var. 3 defa olursa zaten müdahale ederler heralde. 

02:15 te bahsettiği yer

4 saat önce, ogzogz yazdı:

@Recep Gül geçmiş olsun. Aşağıdaki videoda front asist ile ilgili bi yorum var. 3 defa olursa zaten müdahale ederler heralde. 

02:15 te bahsettiği yer

Teşekkürler, ama bende öyle dolu yağması yada yağmur yağması sonucu oluşan bir durum değil, kirli desek, videoda da dediği gibi götürüp yıkadım ön kısmı ama fayda etmedi.... 3.arıza kaydını tekrar randevu günü geldiğinde hatırlatacağım yetkililere, bakalım ne gibi bir işlem uygulayacaklar 

Teşekkürler, ama bende öyle dolu yağması yada yağmur yağması sonucu oluşan bir durum değil, kirli desek, videoda da dediği gibi götürüp yıkadım ön kısmı ama fayda etmedi.... 3.arıza kaydını tekrar randevu günü geldiğinde hatırlatacağım yetkililere, bakalım ne gibi bir işlem uygulayacaklar 
Aracımda öyle bi özellik olmadığı için bilemiyorum. Videoda sadece kulağıma takılmıştı, siz söyleyince aklıma geldi. Ondan paylaştım. Arıza kaydı varken fotoğraf alın. Muhtemelen kaydediyodur biyerlere arızayı araç. Bazen birşey yaptırırken başka bir şeyin arızalanması en nefret ettiğim şey. Üçüncü defa oluyorsa zaten nazar değildir. Siz yine de aracın biyerine nazarlık takın.👍😉 Umarım sıkıntısız çözerler.

Aracımda öyle bi özellik olmadığı için bilemiyorum. Videoda sadece kulağıma takılmıştı, siz söyleyince aklıma geldi. Ondan paylaştım. Arıza kaydı varken fotoğraf alın. Muhtemelen kaydediyodur biyerlere arızayı araç. Bazen birşey yaptırırken başka bir şeyin arızalanması en nefret ettiğim şey. Üçüncü defa oluyorsa zaten nazar değildir. Siz yine de aracın biyerine nazarlık takın.👍😉 Umarım sıkıntısız çözerler.
Çok sağolun hocam, düşünmeniz alakadar olmanız yeterli. Arızayı umarım kaydediyordur, kaydetmiyorsada elimde bu arıza ile ilgili kağıtlar var, her türlü ispatlarım 3.kez olduğunu. Tekrar teşekkürler iyi dilekleriniz için. 

Şaka gibi gelecek ama az önce arabayı park etmeden 10 dakika önce yolda gelirken hata yine kendiliğinden kayboldu. Neden böyle oluyor anlamadım. 

Arkadaşlar selam. Erel'de servis yaptıran, yaptırırken kendi yağını götüren var mı acaba? Liqui Moly götürmek istiyor abim ama kabul edip etmediğini belki deneyimleyen olmuştur sitede? Teşekkürler.

@Aliii

Kullandığınız profil resminiz için sizi tebrik ederim 

Bir zamanlar Sadri Alışık gibi büyük adamlar vardı

Bugünün büyükleri

Acun

Fatih terim

Arda turan

Demet akalın

Hülya Avşar

Gülben Ergen

Aleyna maleynaaaa

30.12.2019 tarihinde 3. yıllık bakımı yaptırdım., Bakımları serviste yaptırdığımdan dolayı, motor yağı olarak 1lt.’lik kapalı kutularda satılan Castrol Edge Professional kullanıyorum., 

Bakımdan 4-5 gün önce yedek parça bölümüne uğrayıp yağların üretim tarihini öğrenmek istedim., (son dakika araç lifte iken süpriz yaşamamak için)., Ancak depodaki yağlar dahil hepsi 2018 tarihliydi., Bu durumu çözmek ve yeni tarihli yağ almak için Doğuş Oto ‘dan 12/2019 tarihinde üretilmiş 5 adet yepis-yeni yağları temin ettim.. Bu işlem bana 643 liraya patladı 🤭

Faturasıyla birlikte servise götürdüm., Yapılan işlemler; 

-Hava filtresi (sökülen de yeni takılan da Mann marka üretim yeri: Made in Germany)

-Yağ filtresi (Sökülen de yeni takılan da Hengst marka üretim yeri: Made in Germany) 

-Polen filtresi; bu işi servise yaptırmıyorum., verdikleri filtreyi bagaja atıp kendim değiştiriyorum., Ertesi gün eski polen filtresini söktüm, filtrenin girdiği bölge oldukça dar ve iç kısım bir o kadar da derin., el zor giriyor, eli içeri sokup temizleyim derken elinizde kesikler oluşuyor daha önceki tecrübelerimden dolayı bu sefer plastikten uzun bir çubuk ayarlayıp bezi çubuğa sarmaya uygun şekilde güzelce her yerini temizledim., Çok yorucu bir işlem oldu., temizlenecek bölge dar ve alcakta ışık almayan bir bölge olduğundan 2 adet cep telefonunun feneri yardımıyla eğilip kalkarak 1 saatten fazla sürdü, ama yorulmama değdi en dip bölgelerine kadar her yerini temizledim :)  

Eski filtre Mann marka karbonlu tip., yeni taktığım yine Mann marka üretim yeri: Made in Gemany Fakat bu seferki 3 katmanlı olan hem karbonlu hemde anti-alerjik ve daha küçük toz taneleri ve partükülleri (PM2.5 derecesine) kadar filtreleme özelliğine sahip olan Mann Frecious Plus polen filtresi

Fiyat olarak 170 lira ve evet ciddi pahalı., %15 zubizu indirimiyle 145 tl.ye geldi., deneyimleyip görüşlerimi daha sonra yazarım..

-Ayrıca serviste; ön sileceğin altındaki 2 parçadan oluşan plastik bakalitin olduğu bölgeyi söktürdüm., plastik bakaliti sökünce orada klimanın hava aldığı bölgeye ve su tahliye kanallarına ulaşıyorsunuz., Bu bölgeleri evde daha önce hazırladığım APC ve araba şampuanı karışımını sprey şişe yardımıyla spreyleyip yumuşak uçlu fırça yardımıyla köpürttüm., hortum yardımıyla su tutup kirleri arındırıp durulamasını yaptım :D

-Motor yağı (Castrol Edge Professional LongLife III) 

-Tunap 121 Professional ile malum hepimizin sinirini bozan ses yapan amortisör takozları vs.. ilgili bölgeleri yağlattım.,

-Fren hidroliği (VW 501.14) değişim öncesi emin olmak istedim ölçü aletiyle ölçtüler, kötü durumdaydı “kırmızı” ışık yandı, Bunun anlamı: sistemde %3 ‘ten fazla su mevcut, değiştirin anlamına geliyor.! Otomatik hidrolik değişim makinasıyla (bir taraftan eski hidroliği vakum ile çekiyor, diğer taraftan yeni hidroliği sisteme gönderiyor ve şayet mevcut ise sistemdeki havayı da tahliye ediyor.) 

@Savatage Araçta Varta AGM akü mevcut., İşlemler bittiğinde servisin kapanmasına az kalmıştı ve kontrol ettirmek son anda aklıma geldi., 2+2 yıl uzatılmış garantim mevcut., Cihaz ile ölçümlerini yaptılar ve değerler düşük çıktı.!! Ölçüm değerlerini genel merkeze gönderdiler., Araç servis bakımlı olduğundan sıkıntı olmayacağını söylediler., (her 7.500km bir veya 6 ayda bir motor yağı ve filtreyi değiştiriyorum..) Ertesi gün aradılar değişim için merkezden onay gelmiş., :)   önümüzdeki hafta değişim için tekrardan uğrayacağım..

Aracı aldığımda uzatılmış garanti yaptırdığıma pişmandım., boşuna para verdik diye düşünüyordum ancak VW’lerde kronik sorun depo kapağı klit motoru bu yaz uzatılmış garantiden ücretsiz değişim olmuştu (parça fiyatı 280+180 işçilik)., AGM akünün değişimi ile beraber uzaltılmış garanti hakkını sonuna kadar hak etmiş olacak.. 

-Geçen sene bakımda 2 yıllık Mazot filtresi söktüğümüzde tahminimden daha kirli çıktığından her sene değiştirme kararı almıştım., fakat bakım günü geldiğinde gerekli hazırlıkları yapmıştım., filtre haznesindeki kirli mazotu çekmek için büyük şırınga, bezler vs.. herşeyi önceden hazırlamıştım fakat mazot alma işini son ana bıraktığımdan temiz bidon bulamadım, 5’lik pet şişe su bidonu alıp içindeki suyu boşaltıp mazot koymayı düşündüm, fakat bu soğuk havalarda 5'lik pet şişenin içinde kalan su kalıntılarını kurutmam için yeterli vakit olmadığından, önümüzdeki hafta akü değişimi için gittimde mazot filtresi değişimini sağlayacağım.., 

Bir kaç resim; 

Fatura: 781 tl. + 643 Castrol Edge Professional motor yağı

9431C7C1-BEB0-4EF1-A6EC-19F383B860A0.jpeg

4883F7C1-0722-4C12-89ED-0467D3E6C731.jpeg 

622B61FE-1372-49C9-A464-5880B3968B7B.jpeg 

D00E6981-2253-4F1E-BE34-8750FBDFAA76.jpeg  

Castrol Edge Professional (bidonun yeni tasarlanan etiketi); 

BED21F2C-3E52-4302-A898-DF612CF612AA.jpeg 

09F913FA-54BB-4EA1-94F3-3B2A9D5346C8.jpeg 

Mann Frecious Plus (3 katmanlı anti-alerjik ve karbonlu polen filtresi); 

03B924F6-368D-47EB-BE2D-E2DD99EF1A19.jpeg 

869060AC-0227-4227-84E4-2342438F13B1.jpeg