Güncel Bakım Masrafları

Arkadaşlar merhaba bugün aracımın 2. Yıl periyodik bakımını yaptırdım. Standart şeyler yapıldı ekstra birşey yok 1.070 tl ödedim😬

Aklıma takılan bir konu var. Araca Shell marka yağ kullanmışlar. Servisler ve vw nin tavsiye ettiği yağ castrol değil mi? Ben mi yanlış biliyorum. Aracım 1.0 TSİ dsg 2017 model.

04814E1B-FEC2-4F7A-8FFF-710908CAAADB.jpeg

Buğün yapılan bakım ve fatura. 2013 highline 1.6 tdı dsg 6 yıl bakımı 56.300 km deki araç için. 

6AB01DB9-C57A-4DFB-850A-9302C7DC4D28.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Servis istediğimiz fren hidroliğini koyuyor mu ?

Haşere savar (karafatma hamamböceği vs) yada sivrisinek kovucu  gibi ismi var?????

Bende merak ettim

Servis istediğimiz fren hidroliğini koyuyor mu ?
Servis aracın fabrikada koyulan orjinal fren hidroliğini kullanır., zaten canınızın istediği her fren hidroliğini koymamak gerek.,

Alacağınız fren hidroliğinin DOT4 VW501.14 onayı olması gerek., ki piyasada satılan hidroliklerin çoğu standart dot4 'tür., VW501.14 onaylı fren hidroliğini dışarda bulmak imkansıza yakın., hadi buldunuz diyelim servis kabul etse bile artık çoğu servis f.hidrolik değişimini otomatik cihazla yaptığından cihazın içindeki Litrelerce hidroliği boşaltıp sizin alacağınız hidroliği neden koysun :)

Servis aracın fabrikada koyulan orjinal fren hidroliğini kullanır., zaten canınızın istediği her fren hidroliğini koymamak gerek.,

Alacağınız fren hidroliğinin DOT4 VW501.14 onayı olması gerek., ki piyasada satılan hidroliklerin çoğu standart dot4 'tür., VW501.14 onaylı fren hidroliğini dışarda bulmak imkansıza yakın., hadi buldunuz diyelim servis kabul etse bile artık çoğu servis f.hidrolik değişimini otomatik cihazla yaptığından cihazın içindeki Litrelerce hidroliği boşaltıp sizin alacağınız hidroliği neden koysun :)
Dot 5.1 e geçmeyi düşünüyorum . Fren hidroliği makinasını. incelemiştim genelde hazneden bir boru  yardımıyla çekilen tipteler.Kolaylıkla ürünü değiştirebilirler diye düşünüyorum .

Dot 5.1 e geçmeyi düşünüyorum . Fren hidroliği makinasını. incelemiştim genelde hazneden bir boru  yardımıyla çekilen tipteler.Kolaylıkla ürünü değiştirebilirler diye düşünüyorum .
Naçizane tavsiyem geçmemenizi öneririm..,

Dot5.1 çıktı daha iyi olacak diye bir kaide yok., hadi daha iyi oldu diyelim sizin aracızın fren merkezi, pistonlar, hidrolik hortumları buna uygun mu biliyormusunuz..? Ayrıca bu fren hidrolik sıvısı denilen illet şey o kadar kararsız bir sıvıdır ki siz ne yaparsanız yapın eski hidrolik sıvısından bir miktar sistemin içinde kalacaktır., eski sıvı ile farklı yapıdaki dot5.1 sıvısını karışması, daha doğrusu 2 farklı yapıda fren hidrolik sıvısının birbiriyle karışması risk teşkil eder ve hiç tavsiye edilen bişey değildir., Belki sistemin içinde kalıcak 100-200gr. sıvıdan ne olabilir diyebilirsiniz ancak bu değerlendirmeyi yaparken aracın hidrolik kapasitesinin yaklaşık 1-1,5 litre olduğunu hatırlatmak isterim..

Haa aldığınız dot5.1 olan hidrolik sıvısının VW 501.14 onayını karşılıyordur veya bunu kutu üzerinde belirtmiştir o zaman kullanılabilir., Ülkemizde son zamanlarda Motul ürünlerini övme furyası başladığından insanlar Motul diyince her ürününün harika-muhteşem olduğunu zannediyor., evet motor yağları iyidir (tabii orjinalini bulabilirseniz) ama bu diğer ürünlerininde iyi olduğu izleminine kapılmak yanlış olur., Konu araba olunca her yeni çıkan şey daha iyi olacak diye bişey yok., iphone değil bu..

Ailemde kullanılan araçlardan biri bugün bakıma girdi. (2012 Golf mk6 1.6 tdi dsg - 103k km). En son yakıt filtresi 2016 yılında 80.000 km de değişmişti. Onu hatırlattım, değiştirmişler. Birde son zamanlarda düz veya çok az eğimli yollarda kalkarken frenden ayağınızı çeker çekmez boştaymış gibi bırakıyordu. Eğim fazla olunca hillholder tutuyor ama eğim az olunca böyle yapmaya başladı. Arka balataların kontrolünü istedim (hala orijinal olanlar üzerinde). Değiştirmemişler..

Birde hidrolik hiç değişmedi onu hatırlattım. Burda "forzaGilles" arkadaşın uyarıları üzerine.

Fatura böyle..Araç 7 yaşın üzeri olduğu için motor yağında %16 indirim, parçada %30 indirim dendi. Tek canımı sıkan "ozon sterilizasyonu" adı altında ne için aldıklarını bilmediğim bir şey var faturada. Sorduğum zaman hidrolik yağının tamamının boşaltılıp temizlendiği gibi bir kaçamak cevap verildi. Benim bildiğim ozon araç içi temizliğinde falan kullanılır ki öyle bir talep ne yapıldı nede gerçekleştirildi.

Hidrolik değişimi sonrası ile ilgili deneyimlerimi yine buradan paylaşırım.

Capture.PNG

üstte bir başka servis görselinde  Defender Plus diye bişey kullanılmıştı. ozon sterilizasyonu nedir ? 

saçma sapan hizmet kalemleri !

yakında !

Araç Vaftiz Bedeli adı altında  (Aracın doğduğu  wolfsburgun dağlarından fışkıran  kutsal Meryem Ana Suyuyla aracı yıkayıp fatura ederler  

Hiç sormayın aynen öyle!!!

Arkadaşın faturasındaki Defender Plus hizmet/ürün kodu ile aynı. Sanırım %30 indirim falan deyip servise çağırıp sonra indirimi bu şekilde almaya çalışmak gibi geliyor.

Dürüstçe arkadaşım giderler çok fazla, kurlar belli indirim falan yok dese tamam. Ama gerçekten aptal yerine konmak hoş değil..

@Lycian Doğru tespit ama sizinkinin miktarı çok yazılmış. Benim araçta 50 bin km ye geldi. 1 ay kaldı diyor araçta yağ değişim göstergesine göre. Servise götürsem mi götürmesem mi bilemedim. Yağ çok pahalı ve gördüğüm bazı servisler Shell helix yağ kullanmış, ki o kadar Castrol kullanılması lazım TSI motorlarda denmesine rağmen. Sanki herşey hikaye, nasıl insanları kandırıp 3 5 TL fazla para alırım mantığı güdülüyormuş gibime geliyor. 

Normal Castrol LL 5w-30 163 TL ye alınıyor. Servis 390 TL (iskontolu hali %16) istiyor. 

Filitrelerden MANN alsan dışardan 190 TL ,Bosh alsan 135 TL , Servise girsen 240 TL istiyor.(iskontolu hali %25) Ne marka onuda bilmiyorum. 

Bakım desen dışarda bunlar 200 TL ye yaptırırsın. Servis 290 (iskontolu hali %25) TL istiyor.  İskontolar olmasa zaten hiç düşünmeyin :D

Ön fren balatalarımın değişimi gerekli, ATE 450 TL , FERODO 225 TL Ön set fiyatı. Servis direk 1000 TL çekti, %25 inse 750 TL olur diye düşünüyorum, ama net değil tabi. (Güncel serviste balata değişen varsa fiyat paylaşırsa sevinirim)

Serviste herşeye 40 50 fazla yazıp ufaktan fatura şişiyor anlayacağınız. Bende pimpirikliyim ama bu şartlar altında daha mantıklı düşünmek gerekiyor galiba. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
  @Lycian Acaba farklı hidrolik yağı kullandıkları için, içini tamamen temizlemek zorunda kalıdılar da böyle bir sterlizasyon yaptılar. Çünkü farklı fren hidrolik yağı kullanılacak sa tamamen boşaltılıp temizlenmesi gerekli. Sizin bir önceki yağın aynısını koymadılar o zaman.@forzaGilles genelde bu konu hakkında baya yazmış forumda . -Fren hidroliği değişimi (Dot 4 VW 501.14 **onaylı** olmalı., standart Dot4 FREN hidroliklerİ uygun değildir..!!!!) Şeklinde. Birde forumda bunu buldum.                                                                                                                                   2) Fren hidroliği: Fren hidoliğinin piyasada 3 tipi var. Bunlar Dot3, Dot4 ve Dot5. Birde Dot4 standartlarında Dot5.1 var, ana standart dışı olduğundan onu konu dışı bırakıyoruım. Dot 3,4 ve 5 arasındaki temel fark kaynama dereceleridir. Piyasada hidrolik yağı olarak adlandırılsada aslında fren hidroliği bir yağ türevi değildir. Fren hidroliği çeşitli alkolleri bünyesinde barındırdığından ve her markanın formülasyonu farklı olduğundan farklı marka hidroliklerin birbiriyle karıştırılmaması gerekir. VW araçlarınızda Dot 4 tipi fren hidroliği bulunmaktadır. Her ne kadar VW araçlarında kullanılacak tüm sıvılarda VW onayını almış olanların kullanılmasını istese de, aracınızda fren hidroliğini yenilerken eski hidroliği sistemden tamamen boşaltmak şartıyla, piyasada satılan Mobil, Castrol, Motul gibi bilindik markaların dot 4 tipi fren hidroliklerinden dilediğinizi kullanabilirsiniz. 

04 Mayıs 2019 Tarihinde 15.000 km bakımı ve ödenen bedel 1118 TL

Ailemde kullanılan araçlardan biri bugün bakıma girdi. (2012 Golf mk6 1.6 tdi dsg - 103k km). En son yakıt filtresi 2016 yılında 80.000 km de değişmişti. Onu hatırlattım, değiştirmişler. Birde son zamanlarda düz veya çok az eğimli yollarda kalkarken frenden ayağınızı çeker çekmez boştaymış gibi bırakıyordu. Eğim fazla olunca hillholder tutuyor ama eğim az olunca böyle yapmaya başladı. Arka balataların kontrolünü istedim (hala orijinal olanlar üzerinde). Değiştirmemişler..

Birde hidrolik hiç değişmedi onu hatırlattım. Burda "forzaGilles" arkadaşın uyarıları üzerine.

Fatura böyle..Araç 7 yaşın üzeri olduğu için motor yağında %16 indirim, parçada %30 indirim dendi. Tek canımı sıkan "ozon sterilizasyonu" adı altında ne için aldıklarını bilmediğim bir şey var faturada. Sorduğum zaman hidrolik yağının tamamının boşaltılıp temizlendiği gibi bir kaçamak cevap verildi. Benim bildiğim ozon araç içi temizliğinde falan kullanılır ki öyle bir talep ne yapıldı nede gerçekleştirildi.

Hidrolik değişimi sonrası ile ilgili deneyimlerimi yine buradan paylaşırım.

Ekli dosyayı görüntüle 20709
Ozan sterlizasyon sanırım klima kokusu için yapıldı, başka bir şey için olacağını sanmıyorum. siz koku giderilsin dediyseniz eğer bu işlemi yapmışlardır, eğer böyle bir talepte bulunmadıysanız itiraz edin faturayı iade edip, yenisini kesip versinler. yoksa ne ala istemeden işlemi yap parasını al. sanırım Nisan ayından sonra yaptırdınız poşet bedeli de eklemişler. ve fren hidroliği 44.34 tl+kdv ucuz değil mi diyecektim ki Fren hidroliği bakımını gördüm. (134,40+44,34+KDV = 210,91 TL)   fren önemlidir. Fren hidroliği tamamen boşaltılıp sistem temizliğinden (anjio) sonra yeni yağın konması gerekir. eski yağa asla ve asla ekleme yapılmaz. zaten faturada da yazmışlar 1,2 LT diye.

Geri
Üst Alt