Güncel Bakım Masrafları

@slck maşallah Allah kazasız belasız sıkıntisiz kullanmayı nasip etsin bende bugün randevu aldım cuma günü götürücem 70 bin bakımı 1075 dendi indirimler le 800 dendi castrol 5 30 kullanacaklar antalyada  shell yag kullandıkları için yaptirmamistim  ankarada castrol kullanıyorlar bayilerde kimi shell kullanıyor 50 ila 100 tl fiyat farkı çıkıyor muş buna dikkat edelim arkadaşlar shell yağda yağ yakma daha çok oluyormus bunlar bizzat etrube ettiklerim değil duyduklarim onu da belirtmek isterim...silecek alıcam ayrıca onada 225 dediler indirimle işçilik dahil 164 dendi sizce rakamlar nasıl ? 

@Mmt0634 bence fena degil hocam , castroll olmasi tercih sebebi bencede , ancak seneyeki bakimda liqui moly yagi kendim alip disarda yaptirmayi dusunuyorum

@Mmt0634 70.000 km de 1.6 TDI taşıtta şu ana kadar yağ tüketimi sorununa rastlamadım (Shell koyuyor servis). Yağ seviyesi 1/2 altına hiç inmeden bakımlara yetişti. Somut bir bilgi var ise Shell daha çok tükettiğine dair öğrenmek isterim.

Shell veya Castrol özellikle bir tercihim değil, VW onayını aldıktan sonra servis hangi yağı koyarsa koysun, çok düşünmeye gerek yok.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Mmt0634 70.000 km de 1.6 TDI taşıtta şu ana kadar yağ tüketimi sorununa rastlamadım (Shell koyuyor servis). Yağ seviyesi 1/2 altına hiç inmeden bakımlara yetişti. Somut bir bilgi var ise Shell daha çok tükettiğine dair öğrenmek isterim.

Shell veya Castrol özellikle bir tercihim değil, VW onayını aldıktan sonra servis hangi yağı koyarsa koysun, çok düşünmeye gerek yok.
Hocam bence buradaki sıkıntı shell yağı edge professional ile aynı fiyattan faturalandırmaları., tamam shell koysun vw onaylarını karşılıyor ama kimi servis shell 0w-30 koyuyor, kimisi shell 5w-30 koyuyor., kafalarına göre iş yapıyorlar belirli bir standart yok., İstanbul, İzmir, Antalya, Adana gibi bölgelerde yaşayan adamın 0 numara yağ ile işi yok., boşu boşuna incecik su gibi yağı kullanmanın anlamı yok., Erzurum, Kars gibi şehirler için 0numara yağı kullanırsın ama sıcak iklim için çok gereksiz bişey., herşeyi geçtim araca yazık günah..

3.bakımım normal yağ vs.şeklinde yapıldı.

915 tl tuttu bütün indirimler dahil.

Fren hidrolik yağını servis danışmanına sordum 3 yıl yada 90000km dedi.Yağın nemini ölçüp seneye fren hidrolik yağının değişeceğini söyledi.

4.bakımda bujilerde değişecekmiş.Arabada hiçbir sorun çıkmadı.

Edirne Mercan.

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Onlar hidroliğin cihazla nemini ölçse de sadece cihaza bağlı kalmak yanıltır., fren hidroliği çok kıl bir sıvıdır., en ufak olumsuz şeyden etkilenir., cihaz nem durumunu iyi olarak gösterse de bu değiştirmemek için kıstas değildir., hidrolik belli bir zaman sonra hidroliğin kaynama noktası düşer., kaynama noktası düşen hidrolikte ısındıkça frenler etkilenir istenilen performansı sergileyemez..!! 

Ayrıca yanlış bilgi vermiş., fren hidroliği aracın üretim tarihinden itibaren 3.cü yılın sonunda., ve devamında her 2 senede bir değişir. 

• Beğen
Tepkiler: SCC
@calik somut bilgi olarak ne yazik ki ispat niteliği taşıyan belgem yok sadece yakınlarımin başına gelenler bende hiç olmadı hiç shell yag kullanmadım fakat  1.2 tsi 11 bin km de yag lambasını yakmış 1.4 tsi 9 bin km de tabini kullanım hava koşulları da önemli faktör fakat castrol kullanıcılarından hiç böyle bir şikayet duymadım benzinli tsi motorlar yağı sevdiklerini biraz yaktıklarini biliyorum yag markasına göre biraz çok biraz az tdi hakkında hiçbir bilgim yok 1.6 olarak daha önceki aracım 1.2 tdi di hiç yag eksiltme nedir bilmem fakat hep castrol kullandım 

@slck maşallah Allah kazasız belasız sıkıntisiz kullanmayı nasip etsin bende bugün randevu aldım cuma günü götürücem 70 bin bakımı 1075 dendi indirimler le 800 dendi castrol 5 30 kullanacaklar antalyada  shell yag kullandıkları için yaptirmamistim  ankarada castrol kullanıyorlar bayilerde kimi shell kullanıyor 50 ila 100 tl fiyat farkı çıkıyor muş buna dikkat edelim arkadaşlar shell yağda yağ yakma daha çok oluyormus bunlar bizzat etrube ettiklerim değil duyduklarim onu da belirtmek isterim...silecek alıcam ayrıca onada 225 dediler indirimle işçilik dahil 164 dendi sizce rakamlar nasıl ? 
1075 lira içinde neler var neler değişecek önemli olan o

Onlar hidroliğin cihazla nemini ölçse de sadece cihaza bağlı kalmak yanıltır., fren hidroliği çok kıl bir sıvıdır., en ufak olumsuz şeyden etkilenir., cihaz nem durumunu iyi olarak gösterse de bu değiştirmemek için kıstas değildir., hidrolik belli bir zaman sonra hidroliğin kaynama noktası düşer., kaynama noktası düşen hidrolikte ısındıkça frenler etkilenir istenilen performansı sergileyemez..!! 
Ayrıca yanlış bilgi vermiş., fren hidroliği aracın üretim tarihinden itibaren 3.cü yılın sonunda., ve devamında her 2 senede bir değişir. 
Hocam bilgi için teşekkür.Daha önce yazdıklarınızdan biliyordum araba alındıktan sonra 3 yıl devamında 2 yılda bir değişir diye ama danışman nem ölçücem deyince bende he he tamam dedim bu tip işlere hakimde değilim hiç.antifreeze -40 mış bunada tamam dedim.yine burada vardı soğuğa koruyor ama korozyona engel olamıyor diye eski antifreeze onada tamam dedim.Danışman bile belki bilmiyor bunların değişim zamanlarını.Seneye bakıcaz artık.

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bugün illegal şekilde sanayi ortamında 30 bin bakımını bitirdim. (Garantinin bitmesine 10 ay varken yaktık garanti hayırlısıyla /araç manuel tabi)

Tdi araç için 5 litrelik Castrol edge 5-30 LL aldım , 4,5 litre kullandık motora!!

Yarım litre yağ arttı?

Şimdi ben bir sonraki bakıma 4 litrelik Castrol alıp bu artan yarım litreyi o zamanki bakıma kullanabilirmiyim?

Yoksa açılan yağın süt misali!! pastörize/steril/fresh durumu o vakte bozulur mu?

IMG_20190330_154542.jpg

IMG_20190330_154434.jpg

Gerçekten iyi yağ kullanmak istiyorsanız Mobil 1, Motul veya Liqui Moly kullanın. Castrol bunların hepsinden de geri kalan bir yağ.

aracım 40bin km de , 4. yıl bakımına sokacağım. geçen yıllarda yapılan bakımlardan ekstra bir şeylerin değişmesi gerekiyor mu ? servisten çok buraya güveniyorum

Daha önceki 

Fix değişen

Yağ /polen/hava filtreleri üzerine

++++ Bujiler değişecek

Normalde sizin bakım aslında 40 değil 4 yıl yada 60 bin bakımına denk geliyor (yılda 15 değil 10 bin yapmışsınız)

Bujiler her 60 bin yada 4 yılda bir değişir tsi larda.

Eğer 3. Yıl bakımında fren hidroliği eksilmiş ve tamamlanmamışsa onu da baktırmanızda fayda var!!

TSI larda zaten yakıt filtresi yok. Oradan masraf yok

Moderatör tarafında düzenlendi:

@Savatage teşekkür ederim,fren hidroliği ile ilgili bir işlem olmadı, baktırtayım ona. antifrizi değiştirmem de gerekli mi ?

Geri
Üst Alt