Güncel Bakım Masrafları

Hava-Polen-Yağ filtresi: 190 tl. (Mann marka)

Liqui Moly TopTec 4200 yağ: 265 tl. (4 Litre)

4 adet NGK buji: ortalama 350 tl. (dışardan sahte buji olabiliyor., servisten almak en mantıklısı, zaten servis ile dışarısı arasında fiyat farkı 40-50tl.)

Karter tapası: 15tl. (somunu ile beraber)

İşçilik ücreti: 120-130 civarı desek (buji değişimi ile beraber)

Toplamda 950 lira eder., aradaki fark 550 tl. DSG riski için bence dışarda yaptırmaya göze almaya değmez..,

Ayrıca aracınız 27bin km'de ve 2 sene önce bujileri değiştirmişler., Neden 2 kez buji değiştiricekler ki..? Buji değişimi her 4 yılda bir veya her 60bin km'de bir değişiyor., bazı servisler 3 yılda bir veya her 45bin km'de bir değiştiriyor., sizin buji değiştirmenize gerek yok :)

Çanakkale'deki servise 27.000 km'de olan araçta ve hiç gerek yokken 2 sene önce buji değişimi yapılmış araca tekrardan buji değiştirmek istemelerinin mantıklı bir cevabı var mıymış sorun..!! bunun hiç bir mantıklı açıklaması yok..!!

DSG olan araçta 300-400 lira için riske girmezdim..

***Not: daha önce değişmediyse fren hidroliğini mutlaka değiştirmenizi öneririm. ister yol yapın isterse çok yol yapmayın mutlaka her 2 senede bir fren hidroliğini değiştirin hocam.

VW periyodik bakım tablosu: https://uzay.vw.com.tr/pdf/bakim_araliklari.pdf
Son zamanlarda 2+1 iyi niyet süresi biten araçlarda dsg arızalarını yada kavrama değişimini servisin üstlenmediğini duyuyorum. Vakti zamanında servis bakımlı araçlar için dsg garantisi 5-7 sene diyorlardı. Bişeylermi değişti servisle ilgili bilginiz varmı ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Son zamanlarda 2+1 iyi niyet süresi biten araçlarda dsg arızalarını yada kavrama değişimini servisin üstlenmediğini duyuyorum. Vakti zamanında servis bakımlı araçlar için dsg garantisi 5-7 sene diyorlardı. Bişeylermi değişti servisle ilgili bilginiz varmı ?
Bunu geçen servisle konuştuğumuzda biz servis bakımlı araçlarda 7 yıl uyguluyoruz demişti, ama ben de sizin bahsettiğiniz olayı duydum bazı servisler bunu 3 yıl gibi uyguluyorlarmış.,

Açıkçası ben FULL servis bakımlı araçta 7 yaşında olsun, 8 olsun sıkıntı çıkaracaklarını düşünmüyorum., sonuçta zaten adı üstünde "iyi niyet garantisi" ve zaten onarımın hepsini karşılamıyor., servis mağdur olmuyor., müşteri mağdur olmuyor., servis işçilik ücretini alıyor.. herkes mutluyken çomak sokacaklarını düşünmüyorum..

@forzaGilles  hocam servis planında 4. Bakımda buji değişecek yazıyorsa çok km yapılmamış bile olsa eskisini söküp tekrar yeni ile değiştiriyorlar. Kabul etmezseniz araç bakıma girmiyor. Bu sefer tekrar ısrar edeceğim bakalım çünkü önceki buji 15bin kmde değişti. Sanayide bakım (bujisiz) 500-600 arası olacak.

Bu fren hidrolik değişimi ve antifiriz  değişimi hiçbir yerde bilinmiyor. Onu ısrar ederek golfte değiştirttim. Geçen sene forumdaki yazılarınızdan hareketle. O konuda sayenizde bilgilendik artık. Hatta bagajda g13 sıvısı var, antifriz tamamen değişti eksikltme yapmadı, bekliyor.

Dsg’nin kutusu geçen sene değişti, garantiden, Sadece bir defa P konumunda terk edin uyarısı çıktı, onlar da değiştirdi. Avek bu konuda çok iyi hareket etti, ama 1- liqui moly’i kabul etmemesi 2-buji ısrarı biraz yoruyor.

@forzaGilles  hocam servis planında 4. Bakımda buji değişecek yazıyorsa çok km yapılmamış bile olsa eskisini söküp tekrar yeni ile değiştiriyorlar. Kabul etmezseniz araç bakıma girmiyor. Bu sefer tekrar ısrar edeceğim bakalım çünkü önceki buji 15bin kmde değişti. Sanayide bakım (bujisiz) 500-600 arası olacak.

Bu fren hidrolik değişimi ve antifiriz  değişimi hiçbir yerde bilinmiyor. Onu ısrar ederek golfte değiştirttim. Geçen sene forumdaki yazılarınızdan hareketle. O konuda sayenizde bilgilendik artık. Hatta bagajda g13 sıvısı var, antifriz tamamen değişti eksikltme yapmadı, bekliyor.

Dsg’nin kutusu geçen sene değişti, garantiden, Sadece bir defa P konumunda terk edin uyarısı çıktı, onlar da değiştirdi. Avek bu konuda çok iyi hareket etti, ama 1- liqui moly’i kabul etmemesi 2-buji ısrarı biraz yoruyor.
Hocam 2 sene önce zaten buji değişmiş., yok efendim biz yeniden değiştirecez diye diretemezler.,

O zaman kendilerine madem 4 yıl da bir değişiyor, neden 2 sene önce değiştirdiniz arkadaş diye sorun ve mantıklı bir açıklama bekleyin., burada insanların iyi niyetini suistimal söz konusu..

2012 Golf 6 1.6 Tdi arac 108.000 km'de. Yil ve km'den dolayi yetkili servisten indirimli fiyat listesi bu sekilde. Disarida kaca olur bilmiyorum. Sadece triger seti 3000 gibi bir rakama. V kayisi ve devirdaim kontrol edilecek dendi. Ben tabi acilmisken degistirilmesi taraftariyim. Onlarin da indirimli fiyati arti 1000 lira. Toplamda 4000 gibi bir rakam cikiyor. Ki daha antifrizin de yenilenmesini istemeyi dusunuyorum. 

Ne dersiniz disarda mi yaptirmali yoksa servis mi?

1.PNG

2.PNG

2012 Golf 6 1.6 Tdi arac 108.000 km'de. Yil ve km'den dolayi yetkili servisten indirimli fiyat listesi bu sekilde. Disarida kaca olur bilmiyorum. Sadece triger seti 3000 gibi bir rakama. V kayisi ve devirdaim kontrol edilecek dendi. Ben tabi acilmisken degistirilmesi taraftariyim. Onlarin da indirimli fiyati arti 1000 lira. Toplamda 4000 gibi bir rakam cikiyor. Ki daha antifrizin de yenilenmesini istemeyi dusunuyorum. 

Ekli dosyayı görüntüle 36912

Ekli dosyayı görüntüle 36913
Servisin verdiği bakım teklifine baktığımda verdikleri 3240 lira teklife bakım masrafı da var(mazot filtresi dahil 940 lira bakım masrafı) 

Bakım masrafını çıksak 3240-940=2300 lira eder. 

Triger için 2300 çok değil., dışarda yaptırmaya kalksanız 1800-1900 civarı tutar., kullanıcakları parçaların ne olduğu belli değil., bi sıkıntı olsa garantisi yok., usta garantisi benim dese de bu zamana kadar sözünü tutanı görmedim.,

Orjinal parça mı kullandı, 2. kalite mi, yan sanayi mi hiç bişey belli değil.,

Orjinal parça bile kullansa., ki gerçi orjinal kullanması mümkün değil (servisten temin etmesi lazım)., onların orjinal dedikleri şey aslında (çakma/sahte parça) değil anlamına geliyor  :)  

Sanayide kullandıkları parçalar (after market parts) olarak geçer., 

Serviste 2 yıl garantili orjinal yedek parçalar ile., Trigerin hayati önemi var 3 kuruş için bence değmez.,

***Antifiriz söküldüğü anda içindeki eski sıvı akmaya başlar yani boşalır., zaten 8 senelik antifiriz artık çoktan miadını doldurmuş geçmiş bilee., değiştirmenizi öneririm., serviste antifiriz öyle çok pahalı bişey değil zaten., yarısı antifiriz yarısı saf su olucak.,

Devirdaim pompasını değiştirin., ilerde sıkıntı çıkardığı zaman 2. kez yüksek işçilik masrafı ödemek zorunda kalırsınız(vw’de devirdaim kronik sorunlu bir parça) Durumu iyi deseler de ısrar edin değiştirin.!!

8 yaşında bir araçta V kayışı idare eder mi etmez mi diye bakılmaması gerekir., direk değişmeli net..

Ekli dosyayı görüntüle 36912

Ekli dosyayı görüntüle 36913
Triger seti yıldan bağımsız olarak tdi motorlarda 180bin olarak biliyorum servisle bu konuyu görüştünüz mü?

2019 model golf 30.000 bakımı için 1600₺ fiyat verildi. 300₺’si sunroof bakımı, 60₺’si yangın tüpü ekleme.

2019 model golf 30.000 bakımı için 1600₺ fiyat verildi. 300₺’si sunroof bakımı, 60₺’si yangın tüpü ekleme.
yangın tüpünü alın., sunroof bakımını 70-80 lira masrafla kendiniz çok daha iyi şekilde yaparsınız., ihtiyacınız olan tek şey Würth HHS Grease, 2-3 tane mikrofiber bez, az miktar apc temizleyici en fazla 45dk. sürer temizleyip bakım yapmak

Sunroof bakımı ilgili konular;

2014 golf tdi aracım var. Kendim parçaları internetten sipariş ediyorum hem kaliteli filtre (mann filter) hemde kaliteli yağ alıyorum (liqui moly).İşcilikle birlikte km bakım masrafım 650 tl. (600 tl filtre ve yağ 50 tl işcilik) Eğer servis yüksek geliyorsa, özel servise de güvenmiyorsanız benim gibi yapın. 

1.2 TSİ 2015 aracımın 60 bin bakımını Ankara’da yaptıracağım, araç 52.500 km de. Ankara’da servislerden bunun için yakın zamanda fiyat alan oldu mu?

Geri
Üst Alt