Güncel Bakım Masrafları

@forzaGilles hocam bende aynı düşüncelerle bu yıl bu işlemin tamamlanmasını istemiştim. Ancak bugün her zaman iki Golf aracımızı götürdüğümüz Doğuş Oto Etimesgut’ta daha önce devamlı randevularımı aldığım servis danışmanın ayrılması sonucu başka bir danışman ile görüşmek zorunda kaldım ve gerçekten çok ilgisiz ve çok acele ile bir işlem yapıldı. Bugün yetkili servis ile ilgili düşüncelerim büyük oranda değişti. Bununla ilgili ayrıca bir konu paylaşacağım.

Teşekkür ederim ilgi ve alakanız için. 

@CanKay84 hocam aynı model araç bende de var . Benim km 26000 ve benim garantim devam ediyor. Bu bujileri garantiden değiştirmiyorlar mı bir bilginiz var mı.

@CanKay84 hocam aynı model araç bende de var . Benim km 26000 ve benim garantim devam ediyor. Bu bujileri garantiden değiştirmiyorlar mı bir bilginiz var mı.
Hocam buji değişimi 4 yılda bir ya da yıldan bağımsız olarak 60.000 km de bir oluyor ve garanti kapsamına girmiyor. Benim bildiğim bujilerde eğer üretim kaynaklı bir sıkıntı olursa garanti kapsamında değişir. Mesela periyodik bakımda değişen bujide eğer bir sıkıntı olursa 2 yıl parça garantisi olduğundan ancak o zaman yetkili servis garantiden değişim yapmak zorunda.

Bakım tamamlandı. (2016 leon 1.2 dsg 26bin km) Israr ve ricalarla fren hidroliği ve antifrizi değiştirebildik. 4. Yılda fren hidrolik değişimi cidden farketti. Bujileri değiştirmeme konusunda ısrar ettim. (2.yıl bakımında değişmişti 15bin km) bu şekilde klasik bir 4. yıl bakımı olmayacağını söylediler ne olursa olsun dedim, 10bin km lik bujileri değiştirmedik.

Ayrıca servis kısa bir testten geçmiş oldu. Babam ufak bir çarpma nedeni ile sağ ön tamponu şeffaf bant ile bantlanmış 😁, sağ ön davlumbaz ön kısmı yırtılmış (teker teması nedeniyle) ve telle tamponu vida yerlerine tutturmuş. Ancak tamponda dıştan en ufak iz boya kusuru yok. Araç bu şekilde servise girdi ve çıktı. Şurada da şu var bak farlarınız burdan su alır vs tek kelime etmediler. Muhtemelen 101 nokta (!) değerlendirmesinde gözden kaçtı 🤦‍♂️ Yağı değiştir suyu değiştir filtreleri değiştir cam suyunu aman unutma çok önemli, bilgisayara bağla arıza kaydı var mı güle güle.

Alınan hizmet standardı yok, geçen sene servis iyi bu sene kötü. Ver ver ver bu servis paralarını bu şekilde hizmete nereye kadar vereceğiz bilmiyorum. Antifiriz eklediler mi tamamen değiştirdiler mi ondan bile şüpheliyim. Değişti mi değişti.

Bakım tamamlandı. (2016 leon 1.2 dsg 26bin km) Israr ve ricalarla fren hidroliği ve antifrizi değiştirebildik. 4. Yılda fren hidrolik değişimi cidden farketti. Bujileri değiştirmeme konusunda ısrar ettim. (2.yıl bakımında değişmişti 15bin km) bu şekilde klasik bir 4. yıl bakımı olmayacağını söylediler ne olursa olsun dedim, 10bin km lik bujileri değiştirmedik.
Ayrıca servis kısa bir testten geçmiş oldu. Babam ufak bir çarpma nedeni ile sağ ön tamponu şeffaf bant ile bantlanmış [emoji16], sağ ön davlumbaz ön kısmı yırtılmış (teker teması nedeniyle) ve telle tamponu vida yerlerine tutturmuş. Ancak tamponda dıştan en ufak iz boya kusuru yok. Araç bu şekilde servise girdi ve çıktı. Şurada da şu var bak farlarınız burdan su alır vs tek kelime etmediler. Muhtemelen 101 nokta (!) değerlendirmesinde gözden kaçtı [emoji2357] Yağı değiştir suyu değiştir filtreleri değiştir cam suyunu aman unutma çok önemli, bilgisayara bağla arıza kaydı var mı güle güle.

Alınan hizmet standardı yok, geçen sene servis iyi bu sene kötü. Ver ver ver bu servis paralarını bu şekilde hizmete nereye kadar vereceğiz bilmiyorum. Antifiriz eklediler mi tamamen değiştirdiler mi ondan bile şüpheliyim. Değişti mi değişti.
selamlar,
hangi servis bunu yapan?

...

2018 Ağustos çıkışlı 1.4 tsi27600km 2.bakıma ilave açılır cam tavan bakım ve temizliği.. polen filt eco takıyordu, orjinal istedim, fiyat farkı geçen seneye göre çok artmış (100 gibi)

833DCBB7-54BC-4193-BD01-83BF4C24E3FD.jpeg

2018 Ağustos çıkışlı 1.4 tsi27600km 2.bakıma ilave açılır cam tavan bakım ve temizliği.. polen filt eco takıyordu, orjinal istedim, fiyat farkı geçen seneye göre çok artmış (100 gibi)

Ekli dosyayı görüntüle 37243
Şimdi şöyle serviste 3 tip polen filtresi var; 

1) Eco seri polen filtresi parça kodu JZW ile başlayan 

2) Orjinal karbonlu polen filtresi (5Q0819653)

3) Orjinal anti-alerjik ve karbonlu polen filtresi (5Q0819669)

Siz 3. olandan taktırmışsınız., en pahalı olanı bu., geçen sene taktırdığınız 2.ci olandan ise makas açıldığı için birden çok zamlanmış gibi gelmiş olabilir size., eski fatura ile yeni faturadan bakarak parça kodlarından anlayabilirsiniz..

Aklıma takildi. Bu bakımlarda kapı ve menteselere sürülen bir gres var. Kapının açma kapama sesini bariz şekilde değiştirip yumusatiyor. Bu gresi sürekli sürmenin bı zarari varmıdır?

Aklıma takildi. Bu bakımlarda kapı ve menteselere sürülen bir gres var. Kapının açma kapama sesini bariz şekilde değiştirip yumusatiyor. Bu gresi sürekli sürmenin bı zarari varmıdır?
kapı, menteşe, kapı klidi mekanizması (klit dili), kapı askı gergi kolu bu bölgelerden hangisini yağlamak istiyorsanız hepsine aynı ürün olmuyor., bazılarına farklı ürün kullanılıyor..

@forzaGilles Detay için teşekkürler.. önceki bakımda 2 nolu üründen kullanmışlar. Arkadaşların attığı tüm gelen bakım masrafları iletilerindeki eco seri olduğunu görünce, servise bu talebi ilettim, o da haliyle 1. Ve 2.yi atlayıp anti alerjik karbonlu ürünü eklemiş, Çocuğun ve kendimin de alerjik yapılarımızdan dolayı aslında isabet de olmuş...

@forzaGilles değerli ali hocam sayesinde aracımın bakimini disarda yapmaya başladım ve 7 sene sonra aracımda inanilmaz degısim farkettim...

Yakıt tasarrufu 

Sessiz çalışma özellikle sessizden kasıt ilk çalışmada resmen piston vurma sesi geliyordu servis normal dedi burada değerli arkadaşlar bizde de var dedi nasil bir yag mis ki 11 bin km oldu hiç duymadım o sesi...

Ayrıca yag o kadar sıcak memleket lere gittim stabil sıcaklıkta çalışması çok etkiledi örneğin antalya dan korkuteline giderken bilen bilir sürekli yokuş çık serviste baki yapıldığında 120 ila 125 derecelerde çıkardım yag sıcaklığı 

Fakat bu yağda performanslı çıktığım da oldu bu yaz en fazla 117 dereceyi gördüm normal kullanıma 100 105 derece çok etkiledi...

Tekrar aynı takımı aldım nasipse yarın bakımımi yapıcam 

Ali hocama sormak istedim kargoda yanlışlık yoktur umarım teyit amaçlı aynı siparişi versemde paylaşmak istedim 

20200905_212933.jpg

Aracım 2014 1.2 tsi 105 bg manuel 102 binde 

Tek sıkıntım sıkıntı mı bilmiyorum ama 02 20 dolum yani şubat dolum yag sizce tarih daha yeni olsa daha mı iyi olurdu bilemedim yine paylasmis olduğunuz linkten sipariş verdim ama şubat tarihli geldi bu sefer arada 7 ay var ama yine de orjinal olduğundan eminiz 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles değerli ali hocam sayesinde aracımın bakimini disarda yapmaya başladım ve 7 sene sonra aracımda inanilmaz degısim farkettim...

Yakıt tasarrufu 

Sessiz çalışma özellikle sessizden kasıt ilk çalışmada resmen piston vurma sesi geliyordu servis normal dedi burada değerli arkadaşlar bizde de var dedi nasil bir yag mis ki 11 bin km oldu hiç duymadım o sesi...

Ayrıca yag o kadar sıcak memleket lere gittim stabil sıcaklıkta çalışması çok etkiledi örneğin antalya dan korkuteline giderken bilen bilir sürekli yokuş çık serviste baki yapıldığında 120 ila 125 derecelerde çıkardım yag sıcaklığı 

Fakat bu yağda performanslı çıktığım da oldu bu yaz en fazla 117 dereceyi gördüm normal kullanıma 100 105 derece çok etkiledi...

Tekrar aynı takımı aldım nasipse yarın bakımımi yapıcam 

Ali hocama sormak istedim kargoda yanlışlık yoktur umarım teyit amaçlı aynı siparişi versemde paylaşmak istedim 

Ekli dosyayı görüntüle 37349

Aracım 2014 1.2 tsi 105 bg manuel 102 binde 

Tek sıkıntım sıkıntı mı bilmiyorum ama 02 20 dolum yani şubat dolum yag sizce tarih daha yeni olsa daha mı iyi olurdu bilemedim yine paylasmis olduğunuz linkten sipariş verdim ama şubat tarihli geldi bu sefer arada 7 ay var ama yine de orjinal olduğundan eminiz 
Filitreler 190.05 tuttu 5 ay önce aldığımda 150 t idi ginceleme olmuş sanırım 40 tl kadar...

Yag 5 ay önce 265 tl ye aldım fakat sistem 13 tl puan vermiş şimdi onu kullandım yine 265 tl -13 tl puan 252 tl ye geldi tolamda 442.05 gibi maal oldu 50 tl de yağ filitresi ve yağ değsimi ne ustama vericem polen hava kendim yapıcam 500 tl gibi ücrete maal olacak bugün itibariyle bilgi amaçlı yazdım...

Yalnız yıllarca servise gitmeme ragmen castrol dan başka yag kullanman ben bu yağin performansını gerçekten inanılmaz buldum 50 bin km 2 yıl dese de ben 11 bin km de degistircem o ayrı normalde 9 bin 10 bin km de bir servise sokardım fakat 1000 km attım bunda çünkü araç rahat calsiyor beni rahatsız etmedi bakalik elerleyen zamanlarda ki tecrübem ı paylaşırım teşekkür ederim emeği geçen tavsiye eden arkadaslarima....

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Mmt0634

Her koyun kendi bacağından .........

Bende artık kendi aldığım karar uyarınca (bu kararı 1-2 aydır kafamda analiz ediyordum zaten)

Yağ değisimini 20 bin km  

Süreyi de 18 aya çıkarıyorum. 

Lugui moly/ motul avrupa uzun servis aralığına aldım aracı....

Dış güçlerin belgelerini / kaynaklarını okuyarak / tarayarak bir  oyuna gelmiş olabilirim belki ama 

Elalem 2 yıl yada 30 bin km long life yağ servisi periyoduna göre takılırken , 

1,5 yıl / 20 bin km turkish style deneme kararı aldım ...

Dedigim gibi her koyun kendi bacağından asılır.

İyi niyeti falan geçtim normal 2 yıllık legal  arac garantisini bile garantinin bitmesine 13 ay kala,,,  11 ayda 30 bin km yaparak ve bu 30 bini bakımına yetkili servise gitmeyerek bi bacağımdan  kendimi asarken kimseye sormamıstım

Şimdi digerinden de asalım

Yağ / yağ filtresi dısında Hava polen filtreleri icin de  hiçbir treddüttüm yok ...aynen bunlarda 1,5 yıl 20 bin km devam. (Bussiness class Mann germany filtreler kullanıp, pimpirik yapmak yok artık ...made in hindistan bosch filtre olsa tamam )

Tek istisna

2 yıl yada 30 bin km de bir anayasal değisen TDİ Yakıt filtresi.

Bu mazot filtresinin hassas değisim periyoduyla oynamayacağım kesin . Aynen kitapta yazdığı gibi kurallara uyup yola devam 

Fren hidroligi 5 yılda bir yeter....

Triger ? 120 bin allahın emri.... (bununla dans etmem)

@Savatage  tam kafamdaki plan, bakım aralığını ben de salıcam artık biraz. 1 yıl hemen doluyor :)  LiquiMoly cidden fark ettirdi. @forzaGilles'e teşekkürler bu yağı tanıttı forumda. şunu da bırakalım:

hayaller:

image.png

hayatlar:

image.png

distribütör liquimoly'nin marka değerini bir tık daha yükseltebilir.

Geri
Üst Alt