Cam Filmi Yeniden Yasaklandı

Şimdi sürücü tarafı sağ ve sol filmleri söksem arka koltukların bulundugu camlar ve bagaj kapagındaki film dursa ceza kesemiyorlar mı ?

Şaka maka birçoğumuzda film olmasına rağmen henüz ceza yedim paylaşımı gelmedi kimseden şükürler olsun. Aslında sosyal medyada da pek şahit olmadım şu kadar ceza yedim yazana, anladığım kadarıyla çevirmeye girenleri ilk önce uyarıyorlar, uyarı alanlar apar topar söküyor filmlerini. Kimileri de hiç çevirmeye lüzum bırakmadan söküyor olsa gerek. Eğer fütursuzca ceza yazsalardı şuan buralar ceza tutanakları ile dolardı. 2 sene öncesinde ziebart' ta 600 e yaptırdığım ömür boyu garantili filmleri sökmek bir türlü gelmiyor içimden dostlar.. arabayla özellikle şehirlerarası yola çıkamaz oldum oda ayrı bir dert.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şaka maka birçoğumuzda film olmasına rağmen henüz ceza yedim paylaşımı gelmedi kimseden şükürler olsun. Aslında sosyal medyada da pek şahit olmadım şu kadar ceza yedim yazana, anladığım kadarıyla çevirmeye girenleri ilk önce uyarıyorlar, uyarı alanlar apar topar söküyor filmlerini. Kimileri de hiç çevirmeye lüzum bırakmadan söküyor olsa gerek. Eğer fütursuzca ceza yazsalardı şuan buralar ceza tutanakları ile dolardı. 2 sene öncesinde ziebart' ta 600 e yaptırdığım ömür boyu garantili filmleri sökmek bir türlü gelmiyor içimden dostlar.. arabayla özellikle şehirlerarası yola çıkamaz oldum oda ayrı bir dert.
Ceza yiyen çok Hocam. Burda olmaması yada paylaşılmıyor olmazı yazılmadığı anlamına gelmez bence. ŞAhsen benim bildiğim onlarca cezai işlem var. Umarım bu yasa bir an önce düzenlenirde Arac sürücüleride bir nefes alır.

şimdi biz söktürdükten sonra yasada düzenlemeye gidilirse tam hayal kırıklığı olur

Ceza yiyen çok Hocam. Burda olmaması yada paylaşılmıyor olmazı yazılmadığı anlamına gelmez bence. ŞAhsen benim bildiğim onlarca cezai işlem var. Umarım bu yasa bir an önce düzenlenirde Arac sürücüleride bir nefes alır.
valla bilemedim ki hocam, doğrudur ama ben çok olduğuna inanmıyorum, twitter a yağardı sanki #camfilmi etiketine yorumlar. Ne 206 gördüm, ne 427..  sıfır. bir başka ihtimal ise fırtına öncesi sessizlikte olabilir, söküm için vakit tanıma gibi. uygula başlayınca da okuruz hep beraber olanları ceza yiyenlerden, muhtemelen biri ben olurum  8D

Bu arada cam filmli bir aracın trafik kazası paylaşılmış. Allah beterinden korusun.

link

Moderatör tarafında düzenlendi:
ARAÇLARDAKİ CAM FİLMLERİ HAKKINDA AÇIKLAMA. MUTLAKA OKUYUN, HAKKINIZI BİLİN.

Son birkaç gündür gazetelerde, haber sitelerinde, televizyonda, sosyal medyada, her yerde cam filminin yasaklandığı ile ilgili haberler var. Hatta bunun cezası bazı sitelerde 437 TL, bazılarında 206 TL yazıyor. Görüştüğüm trafik polisleri de bana 206 TL dediler. Ama bu haberlerin hepsi YANLIŞ… Tekrar ediyorum bu haberlerin HEPSİ YANLIŞ…
Ben her ne kadar bu sitede bulunan önceki yazılarımda tüketici hakları ile ilgili yazsam da ben daha çok kamu hukuku yani anayasa, insan hakları, idare ve ceza hukuku üzerine çalışmayı daha çok seviyorum. Tüketicilerin Haklarını Savunma Derneğini de vatandaşlara hem genel olarak hakları hem de güncel konular hakkında bilinçlendirme yapma amacıyla kurduk.
Cam filmi konusuna gelince, cam filmi cezaları Karayolları Trafik Kanununa göre kesilmektedir; bununla ilgili, yolda karşılaştığınız herhangi bir trafik polisinden bilgi alabilirsiniz. Ama işin tuhafı şu ki, Karayolları Trafik Kanununda cam filmi ile ilgili herhangi bir hüküm yok. Bununla ilgili net bir ifade olmadığı halde trafik polislerince ceza yazılmaktadır. Ama bu cezalar hukuka aykırıdır.
Hukuki terimlere fazla girmek istemiyorum ama ‘’Suçta ve cezada kanunilik’’ ilkesi gereği, bir fiilin yasaklanması ve karşılığında ceza düzenlemesinin yalnızca kanun ile olması gerekir. Biz hukukçular olarak bir fiilin kanunla yasaklanıp yasaklanmadığına bakmamız gerekmektedir. Eğer kanunda bununla ilgili yasak yoksa insanların hak ve özgürlüklerinin kullanımına sınır getirilemez. Sınır sadece anayasanın 13. maddesi çerçevesinde olmalıdır. Ama trafik polisleri böyle yapmıyor aslında onlardan da, ya amirleri ya da Emniyet Genel Müdürlüğünce ceza kesilmesi isteniyor olabilir.
Trafik polisleri, cam filmi olan araçlara cezayı Karayolları Trafik Kanununun m.30/1-b ‘’görüşü engelleyecek veya kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya…’’ diye devam eden maddeye göre vermektedir. Burada polislerimiz bu maddeyi çok yanlış yorumlamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, dışarıdan bakıldığında aracın içinin görünüp görünmemesi değil, araca takılan aksesuar, süs veya cam filminin araç sürücüsünün görüşünü engelleyip engellemediği yani sürücünün dışarıyı görüp göremediğidir.
Araçların camlarına film taktırmanın Karayolları Trafik Kanununa göre cezası yoktur. Trafik Polisleri görevlerini yaparken asla Karayolları Trafik Kanununun çizdiği yetki sınırının dışına çıkamaz. Kanunda yazan maddeyi, keyfi olarak yorumlayıp suç olarak tanımlanmayan bir eylemden dolayı bir kişiyi cezalandıramaz. Bu durumda, bu polis memurları hakkında da cezai sorumluluk doğacaktır. Yani aslında cam filmi için ceza kesen polis memurları hakkında, suç olmayan bir şeye suçmuş gibi ceza yazmaları nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmak gerekir.
Bu uyarılara rağmen hala cam filmi nedeniyle kendisine ceza kesilen olursa cezanın iptali için 15 gün içinde Sulh Ceza Hakimliğine başvurmalarını tavsiye ediyorum. Ülkemiz bir hukuk devletidir ve hiçbir kamu görevlisinin dayanağını anayasa ve kanundan almayan bir yetkiyi kullanamaz. Çünkü trafik polislerinin bu hukuka aykırı işlemleri nedeniyle insanlar mağdur olmaktadır. Kimisi işini gücünü bırakıp bu cezaların iptali için yargıya başvuracak, kimisi de hiç uğraşmayarak yine mağdur olacak. Bu nedenle buradan sayın emniyet müdürlerimize, amirlerimize, trafik polislerimize çağrı yapmak istiyorum: Araçlardaki cam filmi nedeniyle ceza kesilmesi hukuka aykırıdır; bu hukuka aykırılıklara son verilmelidir.
Tüketicilerin Haklarını Savunma Derneği (TÜHASAVDER) Başkanı

Zamları unutturma çabaları, yok yaz saati yok cam filmi... boş işler boş

Cam filmi konusu biz otomobil tutkunlarını sıkıştırırken, diğer yandan akaryakıta da benzine 12, motorine 17 kuruş olmak üzere bu geceden itibaren zam geldi. Benzin oldu 5.50 tl. 

Dün otoparkta bir arac gördüm sahibi aracin film lerini söküyordu hayirdir dedim polis mi yakaladi yok dedi muaneye goturecem muaneden cam filmi artik ağır kusur olarak geçtiği için muaneden kalirim dedi bu konuda bilgisi olan var mi

Geri
Üst Alt