Araç İçi Kamera

@major24

Güle güle kullanın hocam. İzlenimlerinizi de paylaşmayı ihmal etmeyin.

yusuf dedi:
@yusuf Hocam orası tam olarak nasıl oluyor?
Hocam ben de sistem şöyle fotodaki gibi. Kablo direk oradan aşağı iniyor. Torpido altındaki kapağın altına giriyor ve taa çakmakliga kadar öyle gizli gizli geliyor. Deneyince rahatca yaparsınız.
Ben cihazı az önce kısmen de olsa montajı yaptım.

İlk başta şu şekilde başlayıp , kabloyu kapı fitillerine Gizledim.

http://i59.tinypic.com/2z7l5bo.jpg

Kabloyu torpido altındaki çentikli yerlerden geçirterek kablonun gergin kalmasını sağladım ve "yusuf" hocamınız gösterdiği üzere kabloyu plastik aksamın altından çakmaklığa kadar gönderdim. Çakmaklığa kadar gelmeden önce o plastik kısmın içinden çıkartmak zorunda kaldım kabloyu. Koltuk o kablonun kamufleme olmasını sağlıyordu ama 10-15 cm daha kablomun olmasını isterdim.

Bazı eksiklerim kaldı.

1- Camın sağ üst kısmından kabloyu aşağı doğru indirip oradan kapı fitillerine geçiyoruz. Şimdi o açık renkli araç döşemesinin üstündeki kablo yeterince gergin değil. Bunu nasıl daha gergin yapabilirim ?

2- Kelebek camından geçen kablo için konu içinde paylaşılan tek tarafı yapışkanlı mandallardan alacağım. Son olarak çakmak girişine gelmeden önce plastik aksamın dışına çıkartmak zorunda kaldığım kablo için de 1 adet yapışkanlı mandallardan aldım mı bu iş tamamdır ^^

3- Bu arada GPS 'i unuttum. Bakalım onu nereye sokuşturacağız :D

Edit : GPS'i Ön camın sağ en alt ucuna indirdim. Güneşliğin arkasından 2 kablo geçiyordu. Onları da bildiğiniz peşete ile sıkıştırdım :D Bakalım pazar günü oto aksesuarcılardan, ses sistemi döşeyenlerden bu mandallı aparattan bulabilirsem kelebek camındaki potluğu da halledeceğim.

Ekli dosyayı görüntüle 891

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam kameranız hayırlı olsun inşallah delil olarak başvurmak zorunda kalmazsınız hiçbir zaman. Ben güneşlik arkasından ve sağ A sütunu ile cam arasından geçirdiğim kabloyu önce peçete ile sıkıştırmıştım ama peçete atıyor daha sonra  :D Onun yerine tack-it denen yapışkanlardan aldım. Oyun hamurunun yapışkanı gibi bir şey eğer duymadıysanız daha önce. Küçük parçalar haline getirip belli aralıklarla iki üç tane sıkıştırdım. Gerektiğinde de arabaya zarar vermeden çıkarılabilir yerinden. Bu da aklınızda bulunsun.  :)

http://www.hepsiburada.com/faber-castell-tack-it-yesil-50-gr-5130187091-p-OFISFAB187091

@major24

Hocam 2 numara olarak işaretlediğiniz yerin hemen yanına taktim kamerayı ben. Tabi gps sıkıntı olabilir orası olursa :)

@philadelphos , Hocam sizin kabloyu geçirdiğiniz yerlerden geçirmeyi denedim fakat kablo yeterli gelmedi. o sebeple bu şekilde döşedim kabloları. Aslında böyle daha çok işime geldi neden derseniz resimde 1 numaralı kısımdaki camın köşesinden aşağı doğru da GPS alıcısını uzattım.

Biliyorum hocam o yapışkanları. Zamanında farklı bir yerde kullanmış ve çıkartmaya çalışırken kalıntıları beni deli etmişti. Peçete ile sıkıştırmak o an aklıma gelen bir fikir idi. Hatta öncesinde sünger kullanırım diye düşünmüştüm fakat hazırda yoktu. Bakalım bulucaz oraya bir şeyler..

Bu GPS alıcısını 2 numara ile gösterdiğim o küçük alana yapıştırsam acaba çekme yönünden bir problem olur mu ? (Belki 5cm yüzünden kablo yetmeye de bilir.. göz kararı hesabıma göre yetişmiyordu)

Ek: Arka cam için kamera tavsiyesinde bulunacak var mı :) kapasitörlü bir kamera da arkaya alsam diyorum... yeni yıla girmeden onun da montajını yapsam güzel olur ^^

@major24 hocam benim kullandığım kamera kondensatörlü. Çekim kalitesi olarak falan çok memnunum ancak bazen bir hafta arabayı kullanmayınca tarih ve saati sıfırlıyor. Benim de aklımda sürekli arkaya da bir tane almak. Alırsam da bundan alırım herhalde yine.

@philadelphos , arka kamera için tercihimi a118c den yana yaptım ve dün siparişimi verdim. Kısmetse Yılbaşından önce teslim alırım.

Merhaba Arkadaşlar,

sygic gps programının , araç kamerası eklentisi var. Telefonumda navigasyon olarak sygic kullanıyorum ve araç kamerası ihtiyacımıda sygic dashcam ile karşılıyorum, ne kablo sıkıntısı var ne de ekstra yatırıma gerek kalmıyor.

ilgili link ve örnek video yu paylaşıyorum.

saygılarımla

http://www.sygic.com/gps-navigation/addon/dashcam

iamalegend dedi:
Merhaba Arkadaşlar,

sygic gps programının , araç kamerası eklentisi var. Telefonumda navigasyon olarak sygic kullanıyorum ve araç kamerası ihtiyacımıda sygic dashcam ile karşılıyorum, ne kablo sıkıntısı neden ekstra yatırıma gerek kalmıyor.

ilgili link ve örnek video yu paylaşıyorum.

saygılarımla
Hocam bu da çok güzel bir seçenekmiş gerçekten ;)

@erkanz , hocam sizde benim yukarıda resmini paylastigim şekilde mi kablolamayi yaptınız ?

Sağ on kapı tarafından gene sesler duyuyorum acaba dedim kabloları kapı filtrelerinden geçirdiğimiz için mi bu ses var ?

GPS alıcısını ucu ucuna o küçük kelebek cami gibi olan yere yetistirdim. Yarın yapistiracagim.

major24 dedi:
@erkanz , hocam sizde benim yukarıda resmini paylastigim şekilde mi kablolamayi yaptınız ?

Sağ on kapı tarafından gene sesler duyuyorum acaba dedim kabloları kapı filtrelerinden geçirdiğimiz için mi bu ses var ?

GPS alıcısını ucu ucuna o küçük kelebek cami gibi olan yere yetistirdim. Yarın yapistiracagim.
Hocam kablodan değil ama araç kamerasının mekanizmadan ses gelme ihtimali var. Kablodan gelme şansı yok denecek kadar az.

Bu arada 1 numara ile gösterdiğim yerdeki kablonun ucunu kapı içindeki fitile gizleyip kelebek camının üst köşesinden çıkartmıştım. Daha önce neden düşünemedim bilmiyorum ama bugün o kabloyu kapı fitilinden devam ettirip kelebek camının altından çıkarttım. Bu sayede kelebek camının oradaki boşluğa kabloyu gizlememe gerek kalmadı hem de 1cm de olsa kablo kazancım oldu. Şuan araç duvara yakın olduğundan kapıyı açıp foto alma durumum yok. Yarın Düzenlemeleri yapıp fotoları ekleyeceğim.

major24 dedi:

@major24 Ömer Hocam öncelikle kameranız hayırlı olsun, kazasız belasız günlerde sadece güzel tatil anılarınızı arşivlemek için kullanmış olun her daim inşallah :)

Kablolamayı aynen ve tam da sizin belirttiğiniz şekilde yaptım ben de. (gps ucunu sağ alt köşeye takmak dahil) Diğer bazı araçlara nazaran biraz gözümüze batsada inanın araca binen ve kamera ile gps aparatından haberi olmayan herkesin tek dikkatini çeken sadece çakmak girişindeki çoklayıcı aparat oluyor o da öne oturduysa ancak. Ben de sizin gibi biraz telaşe yapmıştım ilk başta ama önemli olan amacına hizmet etmesi nihayetinde diyerek çok da zorlamaktan vazgeçtim :) A sütunundan kabloyu atlatarak kapı fitiline geçtiğiniz noktada evet bir gerdirme gereksinimi mevcut ama ben haftada bir ya da iki kere el yordamıyla biraz ittirince sarkması olmuyor ama mini bir bant uygulamak çok iyi olur. Ayrıca gelen sesin @yusuf hocamızın da belirttiği gibi kapı fitillerinden geleceğini sanmıyorum zira ben de hiç öyle bir ses olmadı.

Geç cevabım için kusura bakmayın, malum bu ara pek aktif olamıyorum :)

Güneşlik ve cam arasındaki kabloları kağıt havlu yardımıyla bir miktar da olsa sıkıştırdım. Ne öne oturanlar ne de dışarıdan bakanlar o beyazlığı görmüyorlar. (geçici çözüm)

Güneşlikten gelen kabloyu göründüğü üzere Sütunun üzerinden araç içinde kalan kapı fitilinin altına uzattım.

kapı İç fitilinin altından devam ettirdiğim kabloyu torpidonun altına doğru uzattım.

Torpido altından göründüğü üzere kabloyu geçirdim.

Devamında kabloyu plastik aksamın altından geçirerek en kısa mesafe için kabloyu kırmızı renkle gösterdiğim seviyeye getirdim.

Kablom 10-15 cm daha uzun olsaydı kablo tutucu sayesinde kabloyu biraz daha kol dayamaya yaklaştırmak isterdim. Kamerayı sol tarafa takmak zorunda olan kişiler bu şekilde bir kablolama yaparlarsa bundan da temiz bir iş çıkacaktır ortaya.

Bu da GPS alıcısını koyduğum yer

Arkadaşlar şırnakta görev yaparken ben focus aracımda sony cf100kullandım kamera gerçekten çok güzel park ediyorsunuz özel sensörü sayesinde park halinde biri araca yanaştığında kayıt yapıyor [emoji106]

Geri
Üst Alt