Araç İçi Kamera

@Rust Rica ederim hocam. Aynen o torpidonun alt kısmını el yordamıyla bir inceleyince daha net oluşur aklınızda nasıl olduğu :)

Araç içi kamerasinın hangi modelini tavsiye edersiniz?
Yeni siteye bir türlü alışamadığım için pek aktif olamıyorum. :(

Eğer para sorun değil ise yurtdışı fiyatı 300$ olan Panorama X2 1. sırada gelir ve diğerleri 6. sırada başlar :)

A12 chipset e sahip , en popüler 3 araç içi ön kamera : 
1- Gösterişli dış tasarımıyla D201 ,  (fazla aksiyonlu bir muhitte yaşamıyorsanız alınabilir zira aksi taktirde pahalı bir alet diye camı kırıp alabilirler)
2- Sade dış tasarımıyla Mini 0826,   (Sade dış tasarımı ile kendini iyi gizleyen, dışarıdan bakıldığında insanları camı kırmaya itmeyen bir model)
3- Aynı zamanda aksiyon kamerası olarak kullanılabilen Xiaomi Yi  

Arka kamera için kapasitörlü A118C kullanıyorum. Yakın zamanda gene kapasitörlü a119 modeli satışa sunulacakmış. Tavsiyem arka kamera için a119 u beklemeniz.

Kablo kalabalığını dert etmeyin 4. sayfada paylaştığım resimlere bakarsanız ne kablolama ne de harici gps araç içi görüntüyü bozmuyor.
Hatta kablolamayı resimdeki gibi yaparsanız (özellikle de torpido altı ve çakmaklık girişi arası - yani bir başka arkadaşın resimde bant kullandığı mesafeyi o plastik kısmın içine sokarak götürürseniz) 1 tane bile kablo tutucu kullanmanıza gerek kalmıyor.
Resimde geçici olarak kullandığım peçeteleri kaldırıp, seffaf çift taraflı bantı sigara sarar gibi sarıp kabloları o alana sıkıştırdım. sağ camın bittiği yerden gelen gps kablosu için ise  seffaf çift taraflı bantı ince uzun keserek camdan ayrılmamasını sağladım. Aynı yöntemi arka kamerada da kullandım. Fakat ondaki problem şu idi, Bagaj camına yapıştırılan kamera, bagaj açıldığında problem olmaması için kabloyu 15 cm uzun tutmak gerekiyordu. Bagaj kapağı kapalı kaldığında bu 15cm lik fazla kablo bir miktar katlanıyor, dikiz aynasından bakında açıkca görüşüyordu. Neyse ki zamanla göz alışıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Gearbestten indirim kuponu gelmiş. İlgilenen olursa diye yazıyorum. 100$ üstüne %10 indirim kodu: 2016CHSFEDM
29 şubata kadar geçerli.

Ben de Golf V aracımda A118C kullanıyorum. Kameradan ve kayıt kalitesinden çok memnunum.

Silecek sigortasından elektrik alıp yan çıtadan ve tavan döşemesinin altından geçecek şekilde kablo tesisatı hazırladım, hiçbir şekilde kablo gözükmüyor. Kontak açınca kayda başlıyor, kapatınca kayıt bitiyor. Müsait bir zamanda ayrıntılı bir konu hazırlamayı planlıyorum. :)

Merhaba Arkadaşlar

Başıma gelen talihsiz olayları biliyorsunuz.Bu durumların önüne geçmek geçemiyorsam kayıt altına almak için araç içi kamera arayışına girmiştim.Sonunda aldım ve neredeyse 1 aydır kullanıyorum.Az çok deneyimleri sizinle paylaşacağım.

Ürünü Gearbest sitesinden indirim ile 80$'a aldım.Ürün 13 günde geldi ve gümrük ile ilgili bir sorun yaşamadım.

Bu ürünü seçerken iki model arasında kalmıştım Dome D201 ve Ausdom A261.İki üründe 2K görüntü kaydı yapabiliyor.Birisinde A12 işlemci diğerinde A9 işlemci var.Temel fark bu diyebiliriz.İki ürünüde youtube üzerinde karşılaştırma videosu var.Benzer performansı veriyor diyebiliriz.Benim bu ürünü seçmemde 1.si indirimde olması 2.si ise Gps modülünün kameraya entegre olmasıydı.Ben kablo kalabalığı olmaması için bu model tercih ettim.Üründe aradığım özellikler arasında Hareket algılama ile kayıt özelliği olması ,dahili batarya sahip olması,park modunun olması diyebiliriz.

Şimdi cihaz resimlerine geçelim.

Ekli dosyayı görüntüle 2646Ekli dosyayı görüntüle 2647Ekli dosyayı görüntüle 2648Ekli dosyayı görüntüle 2649Ekli dosyayı görüntüle 2650Ekli dosyayı görüntüle 2651Ekli dosyayı görüntüle 2652Ekli dosyayı görüntüle 2653Ekli dosyayı görüntüle 2654

Resimlerden de göreceğiniz gibi cihaz üzerinde hdmi (mini ) çıkışı ,Sd kart girişi ,Micro USB portu ,Mikrofon ve hoparlör görünmektedir.

Cihazımız 2k görüntü kaydedebilmektedir.Ben Full Hd çözünürlükte HDR desteği ile kullanıyorum.İsterseniz 1DK ,3DK,5DK ve sonsuz kayıt yapma şansınız var.5dk lık bir parçanın boyutu 690Mb. 2k ise 755mb.Cihaz max 64GB'lık sd kartı destekliyor.Yaptığım hesaba göre 7,30 saatlik kayıt saklayabiliyor Full Hd HDR 30p formatında.Video orneklerini gdrive linkinden bilgisayarına indirerek inceleyebilirsiniz boyutu küçültmek için biraz render ettim videoları.Disk dolunca en eski kayıt siliniyor ve yenisi ekleniyor.Benim güzergahım için 8km, gidiş geliş 8 gün kayıt yapıyor ortalama olarak.

Videoları bilgisayarınıza indirerek izleyeniz youtube görüntüyü çok bozuyor.

https://drive.google.com/folderview?id=0B2vk84fq8WhvUm9ZamRoMjhhOHc&usp=sharing

Görüntü kalitesi bu fiyat için süper diyebilirim.Benzer fiyata türkiyede çok kötü kameralar satıyorlar.Cihazda mikrofonda olduğu için ses kaydıda yapabiliyor isterseniz kapatabiliyorsunuz.Videolardaki ses cihaz üzerinden kayıt edilmiştir.Gece performansı için iyi diyebilirim.Karşıdan gelen araçların yada önünüzdeki aracın ışıklarını kendi yazılımı ile kapatıyor yada bir şekilde ışığın şiddetini azaltıyor.Tümseklerden geçerken dikkat ederseniz araç farlarında oynama göreceksiniz.Öndeki aracın plakası biraz zor görünüyor benim xenonlardan dolayı ama yavaş giderken sağ sol fark etmiyor plakalar cam gibi görünüyor.Gündüz videosunda güneş vurduğunda aracın ön konsolunun cama vurması nedeni ile pütürlü bir yansıma oluyor ve buda kameranın çektiği videoya yansıyor.Bu sorunu halen aşamadım çözüm üzerinde düşünüyorum.

Cihaz içerisinden çıkan program ile cihazın nerede ne kadar hız yaptığınızı görebiliyorsunuz ama program o kadar dandikki 2k video oynatırken kilitleniyor.Windows 10 üzerinde denediğim içinde olabilir.Win 7 üzerinde deneme yapamadım ben mac kullandığım için zaten mac için yazılımıda yok.Aracın o anki hızı min ve max hızı gps kordinatları vs. bilgileri sunuyor.Sağ tarafta harita üzerindeki yerinizi gösteriyor ama örnekte görüleceği üzere bazen sapıtıyor ve yanlış yeri gösteriyor.

Ekli dosyayı görüntüle 2655

Cihazda G - sensor desteği var hareketi bu şekilde algılıyor bunu iki durum için kullabiliyorsunuz.1.si araç park halindeyken sarsıntı hissederse hemen kayda geçiyor ve 20sn lik bir kayıt yapıyor.Bu videoyu asla silinmeyecek bir klasöre atıyor (Event) 2. si ise çarpışma anında son 20sn'yi kayıt ederek çalışmayı durduruyor ve bozulma riskini azaltıyor.Videolar arasında Gece aracın üstüne çıkan bir kediyi görebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 2656

Cihazın dahili bataryası çok küçük ufak tefek şeyleri çekmek için tasarlanmış çok fazla bir şey beklemeyin.Dahili lcd si açıyı ayarlamak için ideal oturup oradanda kayıtları izleyebilirsiniz ama gereksiz olacaktır.Hdmi çıkışı ile direk tvye bağlayıp izleyebilirsiniz.Cihaz üzerinde hoparlör gayet iyi ses çıkartıyor.Kontağı açtığınız anda çalışıyor ve kayıt yapmaya başlıyor.Kontağı kapatınca 5sn sonra kapanıyor.Cihazın bir fonksiyonuda önünüzdeki araç ile ayarladığınız mesafeyi aşarsanız sizi sesli olarak uyarıyor. 

Kameranın montajını kutu içinden çıkan cama yapıştırma (Vantuzlu ) aparatı ile yapıyorsunuz ben aynanın arkasına gelecek şekilde yaptım.Kabloyu bagaja kadar kapı fitillerinden götürdüm ve bagajdaki çakmaklığa bağladım.Buraya yakın bir zamanda 15.000 -20.000 arası bir powerbank alarak sürekli besleme yapacağım.Bataryayıda çakmaklıktan şarj edeceğim.Kablo montajı içinde resimleri yarın ekleyeceğim.Yazım hatası olduysa kusura bakmayın uzun oldu.Sorularını çekinmeden sorabilirsiniz.

Araç içi resimler eklenmiştir.Orta alandaki kabloyu tutturmak için kullandığım plastik baya götü görünüyor onu değiştireceğim yurt dışında daha küçük ve güzel kablo tutucular buldum.İsteyen arkadaşlar kabloyu bagaj lambasının oradaki deliklerden geçirebilirler biraz zor olacak ama yapılabilecek bir şey.

Ekli dosyayı görüntüle 2693Ekli dosyayı görüntüle 2694Ekli dosyayı görüntüle 2695Ekli dosyayı görüntüle 2696Ekli dosyayı görüntüle 2697Ekli dosyayı görüntüle 2698Ekli dosyayı görüntüle 2699Ekli dosyayı görüntüle 2700Ekli dosyayı görüntüle 2701Ekli dosyayı görüntüle 2702Ekli dosyayı görüntüle 2703

SAYGILARLA

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hayırlı olsun hocam.

Araç içi montaj resimleri de gönderebilir misiniz?

@RockandRage hocam harika bir inceleme olmuş elinize sağlık.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Değerli Onur Hocam; @RockandRage

Detaylı ve açıklayıcı olduğu kadar akıcı bir yazı olmuş. 

Ellerinize sağlık. 

Hayırlı olsun hocam.

Araç içi montaj resimleri de gönderebilir misiniz?
Hocam bugün ekleyecektim ama yağmur var otoparka çıkamıyorum :)  En kısa sürede ekleyeceğim

@RockandRage hocam harika bir inceleme olmuş elinize sağlık.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Teşekkürler Hocam

Değerli Onur Hocam; @RockandRage

Detaylı ve açıklayıcı olduğu kadar akıcı bir yazı olmuş. 

Ellerinize sağlık. 
Teşekkürler Murat hocam elimizden geldiğince siteye katkıda bulunmaya çalışıyoruz.

SAYGILARLA

@RockandRage

Bunu kesinlikle  başarıyorsunuz Değerli Onur Hocam. Tekrar teşekkür ederim 

Kamera alacak arkadaşlara tavsiyem sj4000 wi-fi ben aldım üründen genel anlamda çok memnunum gece çekimi net gündüz çekimi çok iyi hareket dedektoru var kendi pili ile sabaha kadar ekonomik olarak çekim yapıyor pil bitmiyor sabah calistirdiginda sarj ile kayıt tekrar başlıyor ayrıca boyutları kibrit kutusu kadar çok belli olmuyor alacak arkadaşlara tavsiye ederim ancak ürünün sahtesi çok var piyasada dikkatli olunmasinda fayda var

son olarak sadece araç kamerasi olarak kullanılmaması farklı amaclarada hizmet etmesi cabası
LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben de Golf V aracımda A118C kullanıyorum. Kameradan ve kayıt kalitesinden çok memnunum.

Silecek sigortasından elektrik alıp yan çıtadan ve tavan döşemesinin altından geçecek şekilde kablo tesisatı hazırladım, hiçbir şekilde kablo gözükmüyor. Kontak açınca kayda başlıyor, kapatınca kayıt bitiyor. Müsait bir zamanda ayrıntılı bir konu hazırlamayı planlıyorum. :)
bnde yeni golfüme eski araç kameramı takacağım gt680 w 
malum golfün çakmaklık çok geride kaba duracağından farklı bir alternatif geliştirmem lazım. Arka çakmaklıkta olabilir ama ön taraftan montaj istiyorum. Detaylı foto paylaşabilirmisin teşk. 

Geri
Üst Alt