Araç İçi Kamera

@Rust Hocam ayna arkasında zaten kamerayı görmek zor ama ben geceleri  alıp koyuyordum torpidoya aklıma geldikçe, hemen çıkıyor zaten.

yusuf dedi:
@Rust

Hocam sokak arasında 100 liralık şey için cam indirmezler herhalde. Anca metal kapakları çalıyorlar :D
girmişken media ünitesine de girişmeyi düşünürler mi :)

DH'daki D201'i sipariş eden kişinin teslim aldıktan sonraki yorumlarını bekleyeceğim.

Mini 0806  ,  tam aradığım bir ürün ama bir takım olumsuz yorumları var. GPS sinyalinin geç kitlenmesi, içindeki pilin bir süre sonra değiştirilmesi gerektiği vb...

Merak ettiğim diğer husus bizim camlarımız "Temperature" özellikli mi ? Bu özelliğe sahip camlarda dikiz ayna arkasında konumlandırılan Dahili gps ünitesine sahip ürünlerde sinyal kalitesinin etkilenmesi sebebiyle  harici gps ünitesi öneriliyormuş.

snoppy dedi:
Hocam bende şu an GS90C ve GS98C var. İkisi arasında uçurum yok, zaten aynı işlemciyi (Ambarella A7LA70) kullanıyorlar. Aynı anda iki kamerayla aldığım kayıt örnekleri var, alttaki linkten indirip karşılaştırabilirsiniz:

https://mega.nz/#F!I5ZlUa7S!kTZwvWmu5nqkUfhnN1YvcA

1) Dome D201 kamearası yeni çıktı, henüz hakkında fazla birşey bilmiyoruz. Daha uygun fiyatlı olan "mini 0806" bu kameraya güzel bir alternatiftir, onu da inceleyin.

2) Maalesef "görüntü olarak dikkat çeksin" düşüncesini araç kameraları için doğru bulmuyorum. Kameranız dışarıdan ne kadar "az" dikkat çekerse o kadar iyidir. Mazallah o kamera için öncamı kırıp hırsızlık yapanlar olabilir.

3) GPS şu açıdan önemli olabilir. Olur da "hızlı gitmediğinize dair" kanıt göstermenizi gerektirecek bi olay gelirse başınıza GPS'li bir model almadığınıza pişman olabilirsiniz. GPS'li kameralarda aracın gerçek hızı (kadrandaki hız değil) video üzerine işlenir.

4) Alacağınız kamerada "Motion Detection" özelliği varsa görüntüde bir hareket algılandığı anda kayıt altına almaya başlar. Bu özellik disk alanından ciddi tasarruf sağlar, fakat kamerayı sürekli olarak elektrikle beslemek gerektirir. Tam bilgim yok maalesef.
@snoppy , facebook gearbest Türkiye den aldığım bilgiye göre,

GS98C modeli ile d201 in görüntü kalitesi ayniymis ama d201 in gece cekimleri nin daha üstün oldugunu söylediler. D201 İndirim kodu ile neredeyse gs98c ile aynı fiyata geliyor.

Şimdilik d201 e sıcak bakıyorum  biraz daha arastiracagim.
Hocam bende şu an GS90C ve GS98C var. İkisi arasında uçurum yok, zaten aynı işlemciyi (Ambarella A7LA70) kullanıyorlar. Aynı anda iki kamerayla aldığım kayıt örnekleri var, alttaki linkten indirip karşılaştırabilirsiniz:

https://mega.nz/#F!I5ZlUa7S!kTZwvWmu5nqkUfhnN1YvcA

1) Dome D201 kamearası yeni çıktı, henüz hakkında fazla birşey bilmiyoruz. Daha uygun fiyatlı olan "mini 0806" bu kameraya güzel bir alternatiftir, onu da inceleyin.

2) Maalesef "görüntü olarak dikkat çeksin" düşüncesini araç kameraları için doğru bulmuyorum. Kameranız dışarıdan ne kadar "az" dikkat çekerse o kadar iyidir. Mazallah o kamera için öncamı kırıp hırsızlık yapanlar olabilir.

3) GPS şu açıdan önemli olabilir. Olur da "hızlı gitmediğinize dair" kanıt göstermenizi gerektirecek bi olay gelirse başınıza GPS'li bir model almadığınıza pişman olabilirsiniz. GPS'li kameralarda aracın gerçek hızı (kadrandaki hız değil) video üzerine işlenir.

4) Alacağınız kamerada "Motion Detection" özelliği varsa görüntüde bir hareket algılandığı anda kayıt altına almaya başlar. Bu özellik disk alanından ciddi tasarruf sağlar, fakat kamerayı sürekli olarak elektrikle beslemek gerektirir. Tam bilgim yok maalesef.
Bende araç içi kamera almayı düşünüyorum artık ama bu konuya oldukça yabancıyım.

Araç içi kamera seçiminde nelere dikkat etmemiz gerekiyor ? GPS özelliği olan modellerin ne avantajı var ? Yüksek fiyata sahip hareket sensörlü modellere yönelmeli miyiz ?

Konu hakkındaki son güncellemeleri almak isterim.

Forumdaki golf severlerimizin sahip oldukları ürünler:

1- @philadelphos , Gearbest.com - G1W - (40$)

2- @snoppy , Gearbest.com - Dome GS90C - (66$)

3- @newspeed , Gearbest.com - Dome GS98C (92$)

3- @erkanz , ebay.com - Shadow GT680W - (100$)

Teknolojik ürünlerde görsellik çok dikkatimi çeker. Bu ürün de görüntü olarak dikkatimi çekti.

- Gearbest.com'dan Dome D201 GPS li modeli (139$)  hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim ?

Diğer husus, hareket sensörlü araç içi kameralara bir örnek

Hepsiburada da hareket sensörüne sahip BlackSys CL-100B 2CH modeline 860TL vermeye değer mi ?
Bende araç içi kamera almayı düşünüyorum artık ama bu konuya oldukça yabancıyım.

Araç içi kamera seçiminde nelere dikkat etmemiz gerekiyor ? GPS özelliği olan modellerin ne avantajı var ? Yüksek fiyata sahip hareket sensörlü modellere yönelmeli miyiz ?

Konu hakkındaki son güncellemeleri almak isterim.

Forumdaki golf severlerimizin sahip oldukları ürünler:

1- @philadelphos , Gearbest.com - G1W - (40$)

2- @snoppy , Gearbest.com - Dome GS90C - (66$)

3- @newspeed , Gearbest.com - Dome GS98C (92$)

3- @erkanz , ebay.com - Shadow GT680W - (100$)

Teknolojik ürünlerde görsellik çok dikkatimi çeker. Bu ürün de görüntü olarak dikkatimi çekti.

- Gearbest.com'dan Dome D201 GPS li modeli (139$)  hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim ?

Diğer husus, hareket sensörlü araç içi kameralara bir örnek

Hepsiburada da hareket sensörüne sahip BlackSys CL-100B 2CH modeline 860TL vermeye değer mi ?
@major24 Ömer Hocam günaydın, diğer arkadaşlarım detaylıca paylaşmışlar sağolsunlar. Benim kullandığım Shadow GT680W hareket sensörlü ve harici gps adaptörlü bir model ve 1080p çözünürlülükte kayıt yapabiliyor. Konunun başlarında detaylarını kısmen de olsa paylaşmıştım.

Hepimizin hemfikir olduğu bir gerçek; yurt içi pazarda maalesef kaliteli bir ürün henüz yok ve gelen düşük teknolojili ve tasarım yoksunu ürünleri de fahiş fiyatlarla satarak memleketim tüketicilerini bunlara mahkum ettiklerini sanacak kadar da gafiller :)

Ben kamerayı alalı sanırım 1,5 sene olmuştur. Elbette ilerleyen teknoloji ile beraber daha iyi modeller, hem de daha uygun fiyatlara vardır tahminim :) Kamera, ebat olarak bir kredi kartı boyutunda ve bir parmak kalınlığında. Çekim kalitesi ve arayüz kullanımı oldukça basit. Hareket sensörünü 3 kademe olarak ayarlayabiliyorsunuz ki ben normalde bunu bir tümsekten geçerken dahi kayıtı koruma altına almasını engellemek için düşük modda tutuyorum.

Çakmak girişlerimizin ortada ve kablo karmaşasına davetiye çıkaracak nitelikte olması aslında asıl sıkıntımız. Kendi çözümümü ilk fırsatta resimlendirip ayrıca da paylaşırım ama kısaca anlatmaya gayret edeyim.

1. Çakmaklık girişine Tchibo'dan aldığım 2 çakmak girişi ve 2 adet usb girişine sahip çoklayıcı taktım.

2. Kamerayı sürücü koltuğunu baz alırsak dikiz aynasının sol tarafına mümkün olan en üst noktaya monte ettim ki zaten vantuz/3 m ile yapışıyor) Keza açı ayarları için de ayrı bir kafası mevcut.

3. Enerji kablosunu kredi kartı yordamıyla üst tavan boşluğuna ittirerek sürücü kapısı istikametine kadar götürüp, ordan da B sutünunun üst noktasından kapı fitillerine aktardım. Oradan da aşağıya kadar indirip, paspasın altından çapraz bir yol izleyerek koltuğun sağ altından çakmak girişne ulaştırdım.

4. GPS ise tamamen tercih meselesi ama ben kullanmak istediğimden onu da sağ tavan yolundan B sutünunun altına indirip camın sağ köşesine sabitledim. (Registrator Viewer isimli program üzerinden sd kartınızı pc nizde açtığınızda harita üzerinde de nerde ne var detaylıca (hız, rakım, konum) görebiliyorsunuz.

Keza hareket sensörlü bir kamera için 860 TL benim için gerçekten büyük bir rakam :)

Unutmadan @snoppy Erhan hocamın da belirttiği gibi motion detection ı sabit olarak elektrikle beslemek; sigorta kutusuna voltaj çevirici takıp kablolama yapma gibi teferruatlar gerektirdiğinden ben hiç düşünmedim bile, kaldı ki bu kameraların çoğu pilsiz yani enerjiyi doğrudan kontaktan aldıklarından bu gibi bir durumda ömürlerinin de gayet kısalacağı kanaatindeyim. Elbette bu tarzda ürünler de olabilir ama bu kameraların esas kullanım amacı için biraz fazla ekstra olur kanaatindeyim.

Not: Dün bir araçta go pro takılıydı, imrenmedim desem yalan olur :)

Sabah mahmurluğu sürçü lisan ettimse affola...

Herkese iyi haftalar :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şimdi dikkatimi çekti, benim aracımda dikizin arkasında siyah noktalı alan yok. DLA'nın alıcıları mevcut ve altındaki plastik malzeme o siyah noktadan daha ileriye uzanıyor. Bu durumda Nereye takarsak takalım mutlaka bir yerden sırıtacak. Peki kamerayı nereye takmak lazım  ? Yada quadlock ile  plastik aksama yapıştırsak , DLA  nın alıcılarına zarar verir mi bu ileride ?

http://www.quadlockcase.com/collections/mounts/products/quad-lock-st-adhesive-mount-twin-pack

http://www.quadlockcase.com/collections/mounts/products/universal-adapter

Allah yaşatmasın..

Moderatör tarafında düzenlendi:
@gdervisoglu

Hocam bu videoları iki gün önce izlemiştim gerçekten insan endişe duyuyor bunlardan sonra bazıları o kadar basit kazalar ki, dikkat eksikliği en büyük etken tabi. Tekrar hatırlattınız umarım izleyenleride etkiler de dikkatli kullanır herkes.

An itibari ile Gearbest'den Dome D201 (+GPS) siparişini vermiş bulunmaktayım. Umarım tez zamanda gelir.

yusuf dedi:
Ben de bugün arka kamera olarak kullanmak için 45$'dan A118C sipariş verdim. Kapasitörlü ve iyi gizlenen bir kamera: http://www.gearbest.com/car-dvr/pp_142025.html
Güle güle kullanın hocam şimdiden.
Hayırlı olsun. Şu kameram gelsin bir ara arkası için bir kamera siparişi vereceğim.

@erkanz  , hocam bu kamerayı nereye taktığınızı bir resim ile gösterebilir misiniz ? Benim aracımda DLA olduğu için dikiz aynasının arkasındaki cam kapalı. Muhtemelen o kapalı alanın sağ üst tarafına takmam gerekecek ama genede sormak istedim.

@Major24 Hocam mesajınızı görür görmez arabaya indim hemen, şükür evdeyim bugün [emoji4]

Resimleri alelacele çektim dilerim fikir vermek açısından yardımcı olurlar.

b697561d07f58f7e4478a71c0fc44733.jpg

8717d02a760152ae3b759a0b4adcf43d.jpg

8aa734a1185fe95b7fbe5d3904ffbd3b.jpg

e765a5015d4ed944c3a44621df4c1449.jpg

iPhone using Tapatalk

Hocam sizin araçta dla yok sanırım. Benim araçta o siyah benekli olan yer kapalı olduğu için oraya takamam.

Niye aynanın sağına değil de soluna taktiniz ? Sağa taksaniz daha iyi kamufle olmazmiydi ?

Hocam evet ben de dla maalesef yok, aslında her iki tarafta eşit boşluğa sahipti, sağ taraftan ziyade sol tarafı tercih etmem sadece oraya önceden ogs cihazını takmış olmam o kadar [emoji4]

bf8393c31f294c0eac23c17087f042e6.jpg

8c84906cdf7a7bd2f3c5e68f1717580f.jpg

iPhone using Tapatalk

@erkanz , az önce izmirden geldim. Ptt sürpriz yapmış , c.tesi kargomu getirmiş ve kamerami teslim etmiş ev ahalisine. Eğer üstesinden gelebilir isem pazar günü montaj işlemini gerceklestirecegim.

Siparisimi 16 kasımda gearbestten vermiştim. Yaklaşık 20 gün sonra teslim aldim. ( dome d201( gps li))

Geri
Üst Alt