golf orjinal fren balataları

arkadaşlar ben aracım da 70 bin km de henüz balata bitmedi fakat diskte hafif faturalanma mevcut. Balata bittikten sonra disk+ balata şeklinde değişim yapayım diyorum. Disk pahalı bir parça mıdır? değişim yerine planya yaptırmak sağlıklı olur mu?

Benim diğer aracım 2015 Polo şu an 101.000 km’de, balatalarını 65.000 Km değiştirdim. Banada 45.000 km bakımda Balata değişmesi lazım demişlerdi ama 65.000 km kadar gitti. Hemde aracım devamlı şehir içi trafiğinde. 

@ismail_32 iki ay önce ferodo aldım e11 UK üretimi 275 fiyat çektiler başka bir yerden 250 ye aldım 300 e kadar fiyat çeken var 2 aydır kullanıyorum sıfır sorun daha önceki balatayı da 1 ay önce almıştım 1 aylık balatayı çöpe attım frenlemeden hiç memnun değildim söktüklerinde içi parçalanmıştı boşluklar vardı. Balatada sıralamam ate ferodo textar trw remsa bosch diye uzayıp gider. 

1.2 tsi 1.6 tdi golf 7 için oem kodları

Oem No: 5Q0698151C 
FERODO Marka No: FDB4454 
ATE Marka No: 13046073032
DOCTOR Marka No: 1002214
MEYLE Marka No: 0252203517
MGA Marka No: 56405, 
SWB Marka No: 698150011, 
TEXTAR Marka No: 2203501,
Güzel bilgiler için teşekkürler., bu arada 1.4 tsi 125/150ps motorlarda fren balataları farklı mı geliyordu.?

@tolga88 Maaşallah hocam :)  ben de 65 binde sattım 2014 aracımı, üzerinde ferodolar yarının biraz altındaydı. Kesinlikle kullanım ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Benim yarı kilometremde değiştiren birsürü arkadaşım oldu. 85 binde 2. Balatasını değiştiren arkadaş var leon sahibi :)

@forzaGilles 1.4 için de değişen bir şey yok oem kodları aynı fakat üreticiler farklı. Bazı siteler parça parça satış yapıyorlar mk7 için oemlere baktığımızda kodlar aynı, tayvandan tunusa ab de ispanya ingiltere almanya vs vs üretim yapan çok yer var ferodo nun izmirde fason üretim yaptırdığı bir firma varmış fakat anlaşma yenilememişler,  büyük ihtimal başka ülkelere kaydırmışlardır.

IMG_20190807_103212.jpg

Arkadaşlar , forumdaki arkadaşların yorumları üzerine ben de Ferodo marka balatalar alarak ön seti değiştirdim . Arabamdan çıkan balatalar da Ferodo markaydı . Araç 1.2 tsı 2015 model Golf . 

İlk önce servise gittim 460 gibi fiyat çıkardılar sadece parçalar için yanlış hatırlamıyorsam . Ben de özel servisten orijinal olduğunu söylediği Ferodo balataları aldım ( 250 tl ) . İlk tecrübelerime göre ses vs. duymadım . Yarın itibari ile uzun yola çıkacağım , o zaman detaylı yorumda bulunurum . 

@ismail_32 hocam yeni balataları belirli bir süre alışana kadar 30 40 km kadar mesela çok sert kullanmamayı tavsiye etmişti bana usta. Uzun yola çıkacaksanız dikkatli olmanızı öneririrm.

Benim araç da (Golf 1.2 DSG 2014) 75.000 km oldu. Balata ile ilgili bir işlem yapılmadı henüz. Uyarı veriyor değil mi arkadaşlar? Sakin kullanırım genelde, yokuş aşağı inerken de motor freninden daha iyi faydalanmak için S konumuna alırım vitesi.

Arkadaşlar benim araçta golf 7 2013 1,6  tdi dsg ön arka balata ve diskler hangi marka hangi model almalıyım, konunun hakimi arkadaşlar cevaplarsa sevinirim. Servis dışında değiştireceğim için.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Golftdi  tavsiyem ate yada feredo balata disk takımı...başka marka öneren çıkabilir (özelikle ustalar abi bunu al vs)  sonra fren hassasiyetini değiştigini görüp pişman olursun..geç frenleme ses koku vs..yumuşak balata almak gerekiyor ferodo da benim bildigim yumuşak bir balata...dediğim gibi feredo yada ate önerim..mümkünse uk yada almanya  üretimi...piyasada çin üretimi varmış nasıldır bilemem..

aşağıdaki firmaları öneririm işini düzgün yapan insanlardır..

https://www.onlineyedekparca.com/kategori/volkswagen-golf-7-fren-balata-ve-diski

https://www.otosupermarket.com/kategori/fren-balatasi-526

üsteki firmada disk kalmamış olabilir arayıp sorun üretim yerini de söylesinler..hoşunuza gitmezse altakini arayın sorun..

iki firma arasında 10-20 tl farklar mevcut..daha uygun bulursanız bizimle paylaşın alacak olanlar yararlansın..ben bu iki firma dışında dışarıda daha ucuza satan bulamadım..maslakta baya yer gezmiştim..

Benim araç da (Golf 1.2 DSG 2014) 75.000 km oldu. Balata ile ilgili bir işlem yapılmadı henüz. Uyarı veriyor değil mi arkadaşlar? Sakin kullanırım genelde, yokuş aşağı inerken de motor freninden daha iyi faydalanmak için S konumuna alırım vitesi.
uyarıyı beklemeden de gözle kontrol edin uyarı verildiginde diskler cizilmiş olur ve boşuna 400-500 tl disk parası verirsiniz..bence balataları gözle kontrol edin ve mümkünse değiştirin..ayrıca dsg için motor freni biraz tehlikeli bir durum..dsg malum hassas bir debriyaj kullanımda zorlanıyor birde tonlarca yükü şanzımana vermek ??? bence hiç gerek yok olan fren balataysına olsun sanzıman balatası 3000-4000 tl  fren balatası disk 600-700tl hesap ortada..sonucta bu otombil kamyon değil adamlar fren sistemini buna uygun yapmışlar motor freni yapmak bana biraz tuaf geliyor da..manuel corsamda hacıosman bayırında bile yapmazdım...

2013 model aracımı 57bin km sürdüm hala balataları yeni gibiydi sizin nasıl bitti acaba ilginç

Geçen bakımda yanılmıyorsam Aralık 2018, bana da ön balata max 1000 km daha götürür dedi servis danışmanım. 60 bin bakımı idi bu arada. Araç 2015 dsg tdi. İyi değiştirin dedim. 700 TL yazdılar. Eski balatalar bagajda, bu işten anladığını düşündüğüm kişiye gösterdim balataları. Sağlam bu balatalar, yemişler seni dedi. Baya zoruma gitti. Hala bagajda, bişey olursa geri taktırmayı düşünüyorum. (Tabi böyle bir şey mümkünse)
Geçen ay babamın opel corsa nın (2010) ön balata değiştirdim, 100 TL aldılar ya. Nasıl güzel harcandığımı daha iyi idrak ettim. Şimdi 75bin bakımına gideceğim ve bakım harici hiçbirşey yaptırmayacağım.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

normalde servis hizmet sunar, müşterisini, korur, kandıracak türden işlere girmez. bu tarz işlere giren sizleri kandırmaya çalışan servislere bir daha uğramamanızı tavsiye ederim. durumu doğuşa bildirir. güvenilir başka servise gideceğinizi bildirirsiniz. ben şahsen öyle yaparım

Geri
Üst Alt