225-45 -17 lastik secimi

Zaten emin değildim lastık basınç uyarısıymış . Neyse kitabı açıp dersimizi çalışıp öğrendik 

IMG_20180408_210115.jpg

IMG_20180408_210108.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Zaten emin değildim lastık basınç uyarısıymış . Neyse kitabı açıp dersimizi çalışıp öğrendik 
/monthly_2018_04/IMG_20180408_210115.thumb.jpg.6ba3d212ad47fb7ea08162b325cff97d.jpg
/monthly_2018_04/IMG_20180408_210108.thumb.jpg.7271350d4b0b6acf9630068392d1bb51.jpg
Saolasın hocam bende biri çıkıp açıklar diye bekliyordum.Ekranda yazı çıkmasa hayatta bilemezdim ne olduğunu.

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Golf835

@slck

Rölanti konusunuda üstte yazdığım mesajda düzeltme olarak değistirdim 

Akşam akşam araca indim baktım ! Az önce tamamen sallamışım.(daha kendi aracımın rölanti devrinden haberim yok ! 600 değil 800 müş bendede

Tsi 800 dv

Tdi 600 dv  diye uçmuştum

Acemilik işte! 

[mention=1023]Golf835[/mention]
[mention=255]slck[/mention]
Akşam akşam araca indim baktım ! Az önce tamamen sallamışım.(daha kendi aracımın rölanti devrinden haberim yok ! 600 değil 800 müş bendede
Tsi 800 dv
Acemilik işte! 

Benim arabada sorunmu var acaba[emoji32] 600d/d.

[mention=1023]Golf835[/mention]
[mention=255]slck[/mention]
Tsi 800 dv
Acemilik işte! 

Devir karisikligi ve lastik basinc gostergesini bilememenizi sizden hiccc beklemezdim :D /emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20">
Hatta kendimden suphelendim acaba benim goremedigim bir konu hakkinda mi konuusluyo diye.. Lastik havalarini kontrol edin uyarisina balata degisimi diince siz mesele derin galiba simdi cepten de giriyorum bazi seyleri goremiorum diip hic karismadim :) /emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20">
Pazartesi sendromu erken basladi galiba :D /emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20">
Ben pazartesileri hic ise gitmek istemem, gidince de kimse bana bir sey sormasin soylemesin ben de kisme ye karismayayim derim :) /emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20"> cunku ne denileni tam anliorum ne de ne diycemi biliyorum. Resmen istemiorum yani kendimi de kimseyi de hahahahah

Oh icimi doktum, patronlarim duysun bunu :D /emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20">

Sent from my LG-D855 using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

Benim arabada sorunmu var acaba
emoji32.png
600d/d.

Forumun uzmanları/ adminler daha teknik bilgi vereceklerdir.

Ben zaten ilk 2 soruyu yanlış cevapladım

4 yanlış 1 doğruyu götürür genel kuralı vardır

Rölanti de düşük tansiyon beni aşıyor! Tuzlu ayran içirin diycem 3. Yanlışım olacak

@Golf835 içime kurt düştü şimdi indim baktım arabaya soğukken 650 lerde gibi devir.
9f1b26a87c3a54d5a9eef78e713be2b4.jpg

@Golf835 içime kurt düştü şimdi indim baktım arabaya soğukken 650 lerde gibi devir.
9f1b26a87c3a54d5a9eef78e713be2b4.jpg

Benim 690 - 700 lerde. 1.4 tsi euro 6 benimki. Bence normal. Ben bi ara cok takildim bu sbt rolanti devrine. Servis bakiminda normal oldugunu ogrendim. Zaten 500 - 900 arasi genelde normal degerlermis. 600 d/d u ilk kez gordum. 2017 1.0 tsi da 800 d/d duruyo mesela. O yuzden bu rolanti devri ne idugu belirsiz bisi. Takmayin :) /emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20"> sessiz ve titresimsizmis hatta sizinki ne guzel. Benimkinde belli belirsiz bi titresim var.

Sent from my LG-D855 using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

Uzun araştırma sonucu seçimi yaptım:)

Yük ve hız endeksinde yazılarınızda belirttiğiniz gibi seçme fırsatım olmadı ellerinde başka lastik olmadığı için.Şu an eskisine göre sessiz ve virajlarda güvenli hissettiryor.Uzun deneyimleri paylaşırım.

B5660175-F156-4F6C-A9E5-8843DD0616A2.jpeg

450DD59C-59F2-4F4E-AB16-B3189BFDF001.jpeg

Selamlar,

Malum yaz aylarındayız, önümüz bayram ve de tatil. Bize uzun yollar gözüküyor. Uygun ve normal fiyatlı lastikler arasında bu ürünler dikkatimi çekti, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Uygun fiyatlarda;

:huh:  Dębica Presto UHP 2 225/45 R17 91 Y MFS Yakıt C Yağmur A Ses 66 dB 240 TL (Değerler kağıt üstünde çok iyi ama bilemiyorum !?)

;)  Lassa 225/45 R17 91W Driveways Yakıt B Yağmur C Ses 71 dB 290 TL

Normal fiyatlarda; 

s=pişt  Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 225/45R17 94Y XL Yakıt C Yağmur A Ses 69 dB 380 TL

:unsure:  Pirelli Cinturato P7 225/45R17 91V Yakıt C Yağmur B Ses 71 dB 390 TL

:D  Continental 225/45R17 91Y FR PREMİUMCONTACT 6 Yakıt C Yağmur A Ses 71 dB 400 TL

@forzaGilles Hocam merhaba,
Konuyu Hortlatmış gibi oluyorum kusura bakmayın :)

Sizden daha önce lastik konusunda fikirler almıştım sağolun. Uzun yola çıkmadan sportmaxx lardan kurtulmak için.

Aracım henüz 13.500km de ve daha diş derinliği 6,4mm-6,5mm arasında 4 lastiğinde ve acıdım atıp yenisini almaya. Zaten şehir içindeyim diye hala yenilemedim dikkatli bir şeklde kullanarak bugüne kadar geldim.

Şimdi Önümüzdeki ay (Aralık) Adana > Samsun ve Samsun > Adana yapacağım.

İki Konuyu merak ediyorum!

1- Hususi araçlarda Kış lastiği Zorunlumu?

2 - Siz PremiumContact 6 225×45 R17 91V FR yada Goodyear F1 Asym3 225×45 R17 91Y XL önermiştiniz.

Bunların yerine

Goodyear

F1 Asym3 225×45 R17 91H XL yada Eff.Grip Perf. 225×45 R17 91H XL
Alsam nasıl olur?

Lütfen H hız endeksi düşük Fabrika V öneriyor demeyin.  H:210 / V:240 bunları biliyorum. Ancak hangimiz o hızları aracımızla yapıyoruz ki. Şuana kadar birdefa ne yapıyor diye 8-10 dk. test ettim ondan sonra 150 nin üzerine hiç çıkmadım. Bu ortamda da çıkılmaz benzin fiyatları malumunuz.

Ayrıca Goodyear da 1 yıl kasgo var.

Şimdiden teşekkürler Hocam

untitled.png

@forzaGilles Hocam merhaba,
Konuyu Hortlatmış gibi oluyorum kusura bakmayın :)

Sizden daha önce lastik konusunda fikirler almıştım sağolun. Uzun yola çıkmadan sportmaxx lardan kurtulmak için.

Aracım henüz 13.500km de ve daha diş derinliği 6,4mm-6,5mm arasında 4 lastiğinde ve acıdım atıp yenisini almaya. Zaten şehir içindeyim diye hala yenilemedim dikkatli bir şeklde kullanarak bugüne kadar geldim.

Şimdi Önümüzdeki ay (Aralık) Adana > Samsun ve Samsun > Adana yapacağım.

İki Konuyu merak ediyorum!

1- Hususi araçlarda Kış lastiği Zorunlumu?

2 - Siz PremiumContact 6 225×45 R17 91V FR yada Goodyear F1 Asym3 225×45 R17 91Y XL önermiştiniz.

Bunların yerine

Goodyear

F1 Asym3 225×45 R17 91H XL yada Eff.Grip Perf. 225×45 R17 91H XL
Alsam nasıl olur?

Lütfen H hız endeksi düşük Fabrika V öneriyor demeyin.  H:210 / V:240 bunları biliyorum. Ancak hangimiz o hızları aracımızla yapıyoruz ki. Şuana kadar birdefa ne yapıyor diye 8-10 dk. test ettim ondan sonra 150 nin üzerine hiç çıkmadım. Bu ortamda da çıkılmaz benzin fiyatları malumunuz.

Ayrıca Goodyear da 1 yıl kasgo var.

Şimdiden teşekkürler Hocam

Ekli dosyayı görüntüle 17559
Ülkemizde “ hususi araçlarda” kış lastiği zorunlu değil., 

Eğer o hızlara çıkmayacaksanız 91H alabilirsiniz bunda sakınca yok., ancak dikkat ederseniz sizin söylediğiniz 91H olan lastik XL özellikli bir lastik., XL özelikli lastik normal olanına göre hamuru ve yanakları daha sert bir yapıda olurlar., bu durumda siz 91H XL lastik almanızın bir anlamı kalmaz., 91H XL alacağınıza aracın üzerindeki Dunlop ları kullanın daha iyi.! 

Eğer lastik alıcam derseniz ben size XL özelliği olmayan bir lastik öneririm., Dunlop tan neden memnun değilsiniz konfor olrak iyi değil diye ama XL lastik alırsanız yine konfordan yoksun kalırsınız.! Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 ‘te bu ebatta maleaef hepsi xl var., başka bir markaya bakabilirsiniz..

@forzaGilles Ali hocam Emeklerine sağlık.

Benim sıkıntımda konfor en son sırada

En büyük sıkıntı lastik yolu tutmuyor henüz uzun yolda deneyimleyemedim ancak şehir içinde fren anında lastikler yolu tutmuyor 30-50km bandında bile. Kaç defa öndekine çarpacağım sandım.
Birde Kalkışlarda anında patinaja tutuluyor lastıik yolu kavramıyor. Bu kalkışta patinajı Auto-Holdu kapatıp yeşil yandığında aranbanın kendi kendine ileri hareketlenmesini bekleyip öyle devam ederek kısmen çözdüm :)

Son olarak Aracın içerisine çok lastik sesi geliyor o nedenle 225 in 88H olanını bulsam ona yöneleceğim.

Teşekkürler.

Ek; 91V FR - 91Y - 91H XL
Hangisi en yumuşaktır ve freni en iyidir?

@forzaGilles Ali hocam Emeklerine sağlık.

Benim sıkıntımda konfor en son sırada

En büyük sıkıntı lastik yolu tutmuyor henüz uzun yolda deneyimleyemedim ancak şehir içinde fren anında lastikler yolu tutmuyor 30-50km bandında bile. Kaç defa öndekine çarpacağım sandım.
Birde Kalkışlarda anında patinaja tutuluyor lastıik yolu kavramıyor. Bu kalkışta patinajı Auto-Holdu kapatıp yeşil yandığında aranbanın kendi kendine ileri hareketlenmesini bekleyip öyle devam ederek kısmen çözdüm :)

Son olarak Aracın içerisine çok lastik sesi geliyor o nedenle 225 in 88H olanını bulsam ona yöneleceğim.

Teşekkürler.

Ek; 91V FR - 91Y - 91H XL
Hangisi en yumuşaktır ve freni en iyidir?
88H olmaz/kesinlikle önerilmez., Mutlaka 91H/V/W/Y veya 94W/Y XL arasından bir lastik tercih etmelisiniz., Aracın standart yük endeksinden daha düşük yük endeksli bir lastik aracın sürüş dinamiklerini tamamen alt-üst eder..!!

FR demek jant koruyucu yaka anlamına geliyor., konfor veya yumuşaklık ile bir ilgilisi yok., lastil ile jantın öpüştüğü noktada bir jant koruyucu yaka/çember bulunur., bu jantı kaldırım sürtmelerine karşı korur.,

Lastikte XL olursa lastiğin hamuru sertleşir.,

Hız endeksi arttıkça lastiğin ideal çalışma sıcaklığına ulaşma zamanı artar.,

91V veya 91W veya 91Y uygundur., XL tercih ederseniz de 94W XL veya 94Y XL veya 91H XL (normalde bu kadar düşük hız endeksinde XL olmaz ama Goodyear yapmış) olabilir.,

goodyear efficientgrip performance pek tavsiye edebileceğim bir lastik değil.,

Şu lastiklerden birisini tavsiye ederim;

-Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3

-Continental Premium Contact 6 (tavsiye ederim)

-Continental Sport Contact 5 (Uzun süre önce çıkmış bir model olsa da yol tutuş ve frenlemede halaa pek çok lastiğe nal toplatır ve halaa testlerde 1 veya 2. sırayı alır.)

-Yokohama Advan Sport V105

-Nokian zLine

Geri
Üst Alt