Pasta,Cila,Boya Koruma,Araç İç temizliği Hakkındaki Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz.

Murat Hocam @forzaGilles hocam çok teşekkür ederim. Eğer uyarılarınız olmasa Valet Pro Cleaner'ı bu nubuk yerlerede uygulayacaktım. Nubuk olan kısımları temizlemek için sizden link istiyorum. Bu arada servisteki detailing kısmına bakan bir kişi bana würth'ün temizlik köpüğünü arabanın her yerinde korkmadan kullanabileceğimi söyledi koltuklar dahil. Sizin bu konuda bilginiz var mı ? Köpüğü çok aradım internette ama bulamadım gerçe kutusunuda görmedim daha önce :)
Würth 'un temizleme köpüğünü evet alcantara temizliği için kullananlar var., hatta daha agresif bir all purpose cleaner (kısaca APC dediğimiz) türkçesi çok amaçlı genel temizliyici ile bile temizlediğinizde alcantara döşemediki lekelerin çıktığını görebilirsiniz Fakat burda pek çok kişinin gözden kaçırdığı nokta; alcantara öyle bir malzemedir ki elleyince çok sağlam uzun yıllar aşınmadan kullanılır izlenimi verir insana., evet verdiği his doğrudur alcantara döşeme sık dokunmuş lifleri sayesinde hem deri hem de kumaş döşemeden çok daha üzün ömürlü bir malzemedir., Fakat alcantara'nın zayıf olduğu tek şey temizlenme aşamasında ortaya çıkıyor., Yanlış veya uygun olmayan malzeme ile temizlik yapmak alcantara döşemenin sık dokunmuş liflerini zayıflamasına ve ayrışmasına sebeb oluyor.. ve bir anda bir bakıyorsunuz bu sağlam malzeme yıllara meydan okumak yerine, kısa sürede zayıf düşüp meydan okuyamıyor..!! Kısacası alcantara çok sağlam bir malzemedir ama temizleme aşamasında yanlış malzeme kullanımını affetmiyor..!! 

Alcantara temizliği için tavsiye edilebileceğim 2 ürün var ama malesef alcantara temizlemekte kullanılan ürünler geneld malesef biraz pahalı oluyorlar;

dr beasley's microsuede cleanser 118ml. (alkantara/nubuk temizliyeci) 60lira + dr beasley's microsuede protection 118ml. (alkantara/nubuk koruyucusu) 60lira 

Kaliteli bir ürün ve alcantara 'ya zarar vermicek dost canlısı bir ürün fakat miktarları çok az 118ml. temizleme için +118ml. koruyucusuna toplam 236ml. ürüne 120lira veripte çok çok en fazla 4-5 defa kullanımda şişenin dibi gözükür. Ayrıca kendi mesleğimden iyi bu dozaj ml. işlerini iyi bildiğimden genel de şişen ikisi birden aynı anda bitmez ve birini çok az kullanırken diğeri dah az tüketilir.., ah ah yıllarca bize 20 skalalı setten sadece 5 skalasını kullanıldığını bilerek 20'li set satmaya çalıştılar meslekte..

Diğer marka ise aslında ürünün kralı olan markadır., biraz butik bir üründür premium segment araçların antibiyotiği diyebileceğimiz Swissvax firmasının Swissvax Alcantara Cleaner 250ml. 150 lira fiyatı var evet doğru fiyatı pahalı ama dr beasley's 'ın ürününe göre temizleme ve koruyucu olarak iki ayrı ürün alma gereksinimini ortadan kaldırarak tek bir ürünle hem temizleme hem de koruma yapıyor.,  diceksiniz ki bu ürün pahalı arkadaş kısmen hayır diyorum çünkü bu ürün dr beasley's gibi 236ml değil 250ml arkadaşım 16ml 'ın sineğin yağı bile daha fazladır., Şimdi bu ürünü söyle düşünmek gerekir aradaki 16ml. lik ufacık fazlalığa bakarak dalga mı geçiyorsunuz diyeblirsiniz fakat diğer ürün temizleme için sadece ve sadece 118ml. temeizleme şişemiz var ve bize vaad ettiği tek bir iş için 118ml ve bu sadece temizlemeye kullanıcağız ama Swisswax ta ki üründe 250ml şişe diğer ürünün 2 seferde yaptığı işi tek seferde hallederek diğer üründen aslında 4 kat daha ekonomik ve 4 kat daha fazla kullanım imkanı sunuyor bizlere., bu da demek oluyor ki çok rahat 2 sene idare ederek parasını hakkını verecektir anlamına geliyor., Hatta Swissvax 'ın ürünü çok satılan bir ürün olmadığı için satıcı ile iletişime geçerek nakitte %5-10 arası indirim bile yapabileceklerini düşünüyorum., Ama ne yalan söyliyeyim her ikiside pahalı bee

Moderatör tarafında düzenlendi:
hocam ben zift çıkarma ile ilgili mantıklı bir yöntem arıyorum okadar çok olmuşki araba sanki ergenlik çağına girmiş nokta nokta

Arkadaşlar kendim 2010 yılından beri detailing hobisi ile uğraşmaktayım . Otomobil temizliği , çizik giderme , boya koruma hakkındaki sorularınızı bu konuda bana sorabilirsiniz . Elimden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışacağım .
Bu güzel düşünce ve katkınızdan dolayı teşekkür ederim. İhtiyaç olan bir konu olması da ayrıca cabası. 

Adana ya selamlar :)  

hocam ben zift çıkarma ile ilgili mantıklı bir yöntem arıyorum okadar çok olmuşki araba sanki ergenlik çağına girmiş nokta nokta
Mustafa hocam zift çıkarmak için üretilmiş özel ürünler kullanabileceğiniz gibi gaz yağ bulabilirseniz gaz yağı da kullanabilirsiniz . Uygulaması sprey bir şişe ile ziftli bölgeye sıkıp ziftler akmaya başladığında temiz mf bez ile silebilirsiniz . Gaz yağı kullanmanız durumunda aracınız ilk bir kaç yıkamada aşırı toz tutacaktır bunu önlemek için uygulama sonrası 1/1 sulandırılmış ipa ile aracı silebilirsiniz . İpayı mutlaka sulandırarak kullanın saf şekilde kullanımı sonradan boyalı panellerde sıkıntı çıkarabilir .

Zift çıkarmak için özel üretilmiş ürünlerden Valet pro citrus tar and glue remover tavsiye ederim . ( Zift sökücüler arasında en güvenilir ürünlerden biridir )

Uygulamada dikkat etmeniz gereken bu ürünler aracın dış plastik aksamlarına maalesef zarar verebiliyor . Tavsiyem uygularken aracın plastik aksamların dan mümkün mertebe uzak tutup sıktıktan sonra zift akmaya başladığında fazla beklemeden temiz mf bez ile silmelisiniz . Tüm ziftleri temizledikten sonra aracı yıkamanızı da tavsiye ederim .

Bu güzel düşünce ve katkınızdan dolayı teşekkür ederim. İhtiyaç olan bir konu olması da ayrıca cabası. 

Adana ya selamlar :)  
Hocam Adana'dan selamlar . :)  

Ender hocam rica ederim . Ben teşekkür ederim foruma katkım oluyorsa ne mutlu .

Bizim iki aylık aracı hanım geri geri biryerlere surtmus sanırım. Bugün yıkayınca farkettim. Tamponda iki santimlik siyahlık olmuş, araç Opak beyaz. Acaba pasta cila ile gidermi bu? Yoksa rotus boyasi almam mi lazim

Bizim iki aylık aracı hanım geri geri biryerlere surtmus sanırım. Bugün yıkayınca farkettim. Tamponda iki santimlik siyahlık olmuş, araç Opak beyaz. Acaba pasta cila ile gidermi bu? Yoksa rotus boyasi almam mi lazim
Hocam öncelikle geçmiş olsun . Siyahlık sürtülen yerden boya yüzeyine geçti ise pasta ile çıkar fakat boya hasar alıp tamponun plastik yüzeyi gözüküyor ise rötuş tek çare . Ufakta olsa bir temenni opak beyazda özenli yapılmış bir rötuş çok sırıtmayacaktır . 

Hocam Mahmut hocamın da önerdiği gibi Valetpro citrus tar and glue remover kullanmanızı tavsiye ederim (Zift sökücüler arasında en güvenilir ve en dost ürün diyebilirim)., Eğer ki çok fazla zift var ise temizleme gücü bir nebze daha güçlü olan Auto Finesse Oblitarate kullanabilirsiniz., Auto Finesse Oblitarate bir nebze daha güçlüdür fakat bu durumda kullanırken daha fazla dikkat göstermeniz gerekir., Tavsiyem Valetpro kullanmanız bu zamana kadar valetpro'nun kullandığım her ürünü cilaya ve aracın boyasına en dost ve en önemli kriter olan pH seviyesi en dengeli ürünler bu firmanın..

Boya koruma yaptırmayın ben boşuna yaptırdım önceki arabamda yaptırmamıştım ikisini yanyana getirince gram fark yok ikiside beyaz işte parlaklık yalan...

Boya koruma yaptırmayın ben boşuna yaptırdım önceki arabamda yaptırmamıştım ikisini yanyana getirince gram fark yok ikiside beyaz işte parlaklık yalan...
Hocam saygı duyuyorum. Merakımdan soruyorum boya korumayı nerede yaptırdınız?

Vw kendi servisinde hocam
Hocam servisler maalesef bu gibi uygulamalar konusunda çok başarılı değiller hatta aracı daha kötü hale getirip teslim ettikleri dahi oluyor. Boya korumanın amacı sadece parlaklık değildir. Koruma öncesi boyadaki zift reçine gibi yabancı maddeler temizlenip çizik ve hareler giderilir ve iyi bir wax ile boya uv ışınları , kuş pisliği, ağaç reçinesi gibi dış etmenlerden korunur. Boya koruma uygulamaları için sadece bu işi yapan ve profesyonel ekipman ve ürün kullanan yerleri tercih ederseniz memnun kalacağınıza inanıyorum. Maalesef ülkemizde bu işi büyük bir çoğunluk baştan sağma yaptığından tüketiciler haklı olarak ön yargılı davranabiliyor. Şunuda ekleyim bu ürünler için seramik kaplamalar dahil aracınız çizilmez,yanmaz darbeye dayanıklı olur gibi vaatlerde bulunanlardanda uzak durmanız yararınıza olacaktır.

Anlayaşınız için teşekkür eder aklınıza takılan sorular olursa memnuniyetle yardımcı olurum.

Hocam servisler maalesef bu gibi uygulamalar konusunda çok başarılı değiller hatta aracı daha kötü hale getirip teslim ettikleri dahi oluyor. Boya korumanın amacı sadece parlaklık değildir. Koruma öncesi boyadaki zift reçine gibi yabancı maddeler temizlenip çizik ve hareler giderilir ve iyi bir wax ile boya uv ışınları , kuş pisliği, ağaç reçinesi gibi dış etmenlerden korunur. Boya koruma uygulamaları için sadece bu işi yapan ve profesyonel ekipman ve ürün kullanan yerleri tercih ederseniz memnun kalacağınıza inanıyorum. Maalesef ülkemizde bu işi büyük bir çoğunluk baştan sağma yaptığından tüketiciler haklı olarak ön yargılı davranabiliyor. Şunuda ekleyim bu ürünler için seramik kaplamalar dahil aracınız çizilmez,yanmaz darbeye dayanıklı olur gibi vaatlerde bulunanlardanda uzak durmanız yararınıza olacaktır.

Anlayaşınız için teşekkür eder aklınıza takılan sorular olursa memnuniyetle yardımcı olurum.
Cok saolun hocam seramikte yaptım 1500 e oda beni mutlu etmedi hocam bidaha araba alırsam hicbisey yaptırmayacagım...

Geri
Üst Alt