🧿 Yeni Araç Tiguan 1.5 TSI 150 Ps Elegance DSG - Travel Assist 🧿

Kazasız nazarsız.

Manuel a3 getirselerde
Bende böyle konu açsam keşkem.
Seat Leon Visio modeli sayılı olarak Türkiye'ye gelmişti. Bir yakınımda kullandım.1.0 manuel şerit takip çarpışma önleyici adaptif vs. Türkiye'deki dolu araç karşılığı diyebiliriz.
Manuel Leon isteyenler için tercih edecek için iyi fırsat.
Tabii ki Golf'ten sonra değil.

@thelordof sizin bahsettiğiniz başka ülkeye gidecekken Türkiye'ye gelen bir araç Leon Visio..

Seat Leon Visio modeli sayılı olarak Türkiye'ye gelmişti. Bir yakınımda kullandım.1.0 manuel şerit takip çarpışma önleyici adaptif vs. Türkiye'deki dolu araç karşılığı diyebiliriz. Manuel Leon isteyenler için tercih edilebilir bir şans.
Tabii ki Golf'ten sonra değil.

@thelordof sizin bahsettiğiniz başka ülkeye gidecekken Türkiye'ye gelen bir araç Leon Visio..
Olabilir hocam. Çok önce ki yıllarda garip donanımlı araçlar tek tük gelirdi ya onu kastettim.

@ogzogz
@thelordof

Gecmiste bi önceki kasa a3 de olmustu manuel olayı (2 aylığına getirmişlerdi)

Belki yine olur.
https://www.golftutkusu.com/topic/6707-manuel-a3-sportback/

Golfden sonra leona gecis rütbe söktürme olur sanki.

Visio paket leon larda tam garip donanımlı araçlar

Acc / serit takip/ keyless koyuyorsun araç manuel vites ? Tam garip iş.

(Advance a3)Gerçi bayilerde bulan buldu şu an yok cekiyorlar ama

Advance A3 1.500.000 (premium + confor paketsiz)

Manuelini getirseler 1.370.000 den verirler .

@ogzogz
@thelordof

Gecmiste bi önceki kasa a3 de olmustu manuel olayı (2 aylığına getirmişlerdi)

Belki yine olur.
https://www.golftutkusu.com/topic/6707-manuel-a3-sportback/

Golfden sonra leona gecis rütbe söktürme olur sanki.

Visio paket leon larda tam garip donanımlı araçlar

Acc / serit takip/ keyless koyuyorsun araç manuel vites ? Tam garip iş.

(Advance a3)Gerçi bayilerde bulan buldu şu an yok cekiyorlar ama

Advance A3 1.500.000 (premium + confor paketsiz)

Manuelini getirseler 1.370.000 den verirler .
Aslında bayilerden şu şekilde araç olsun diye eskisi gibi sipariş sistemini açsalar o şekilde isteyen kullanıcılar manuel alabilir gibi. Tabi o kasaya manuel vites seçeneğini ilk koymaları lazım:D

Öncelikle Hayırlı olsun. Allah kaza bela vermesin.
Öncesinde benzinli vag kullanıcısı iseniz bilirsiniz muhtemelen ama yine de hatırlatmak isterim. Sabahları aracınızı ilk çalıştırmada otomatik cikle diye adlandırılan motor devrinin 1.100 lerden 800 lere düşmesini bekleyin derim. En azından bunu her çalıştırmada yapmasanız bile ki ben her çalıştırmada yüksek devirden başlarsa beklerim, sizin de beklemenizi tavsiye ederim.
Aracı teslim aldığınızda yapacağınız ilk iş mutlaka en yakın lastikçiye gitmek olmalı. Yüksek ihtimalle aracınızın lastik havaları 40 psi civarında olacaktır. 34-35 civarı idealdir. O şekilde ayarlama yapın ve bijonların bazıları gevşek olabiliyor mutlaka bijonları kontrol ettirin.
Kaput,far,ön çamurluklar ppf yapılmalı mutlaka. LLumar markasını öneririm ama burada bütçe önemli tabiki. Karar sizin. Taiwan üretimi kaliteli ppf ler de var. Tercih edilebilir.
İlk periyodik bakım için 15bin km ya da 1 yılı beklemeyin derim. Max 10 bin km ya da en geç 6-7 ay sonra ilk periyodik bakımınız yapılmalı. (Motor yeni olduğu için içerdeki partiküller yağı daha hızlı kirletecektir)
Antifirizi mutlaka ölçtürün. Fabrika’da bazen derecesi düşük antifiriz konulmuş olabiliyor.
Son olarak bir de kurban kestirip fakir fukara’ya dağıtıp hayır işlerseniz sizden rahatı olmaz :)
Diyeceklerim bu kadar. Yeni aracınıza Ailecek sağlıcakla binmenizi temenni ediyorum.

Kazasız belasız gönlünüzce binin hayırlı olsun. Seramik kaplama sizin içinde uygunsa sonax tavsiye ederim. Ben 3 yıl garantili olanı yaptırdım. Bir de kaporta korumak için sonax böcek giderici sprey bagajda bulundurun. Uzun yolda böcek olunca sıkıp 1 dk bekleyin her türlü böcek lekesi çıkartıyor.

Öncelikle Hayırlı olsun. Allah kaza bela vermesin.
Öncesinde benzinli vag kullanıcısı iseniz bilirsiniz muhtemelen ama yine de hatırlatmak isterim. Sabahları aracınızı ilk çalıştırmada otomatik cikle diye adlandırılan motor devrinin 1.100 lerden 800 lere düşmesini bekleyin derim. En azından bunu her çalıştırmada yapmasanız bile ki ben her çalıştırmada yüksek devirden başlarsa beklerim, sizin de beklemenizi tavsiye ederim.
Aracı teslim aldığınızda yapacağınız ilk iş mutlaka en yakın lastikçiye gitmek olmalı. Yüksek ihtimalle aracınızın lastik havaları 40 psi civarında olacaktır. 34-35 civarı idealdir. O şekilde ayarlama yapın ve bijonların bazıları gevşek olabiliyor mutlaka bijonları kontrol ettirin.
Kaput,far,ön çamurluklar ppf yapılmalı mutlaka. LLumar markasını öneririm ama burada bütçe önemli tabiki. Karar sizin. Taiwan üretimi kaliteli ppf ler de var. Tercih edilebilir.
İlk periyodik bakım için 15bin km ya da 1 yılı beklemeyin derim. Max 10 bin km ya da en geç 6-7 ay sonra ilk periyodik bakımınız yapılmalı. (Motor yeni olduğu için içerdeki partiküller yağı daha hızlı kirletecektir)
Antifirizi mutlaka ölçtürün. Fabrika’da bazen derecesi düşük antifiriz konulmuş olabiliyor.
Son olarak bir de kurban kestirip fakir fukara’ya dağıtıp hayır işlerseniz sizden rahatı olmaz :)
Diyeceklerim bu kadar. Yeni aracınıza Ailecek sağlıcakla binmenizi temenni ediyorum.

Benim görüşümce de kurban işi imkanlar dahilinde herkesin yapması lazım gibi.

Antifriz değeri ve bijonlar da öyle olaylar olabiliyor mu şaşırdım.

Araç ilk çalıştırma sırasında ve stop ederken bekleme olayını biliyorum, yine de hatırlattığınız için teşekkür ederim. Turbo motorda önemli. Başkaları da ilerde okuduğunda bilmiyorsa öğrenmiş olur.

Lastik psi olayı orda çalışana unutmazsam soracağım. Kapıda yazan değere ayarlamalı.

Bilgiler ve temenni için teşekkür ediyorum.

Kazasız belasız gönlünüzce binin hayırlı olsun. Seramik kaplama sizin içinde uygunsa sonax tavsiye ederim. Ben 3 yıl garantili olanı yaptırdım. Bir de kaporta korumak için sonax böcek giderici sprey bagajda bulundurun. Uzun yolda böcek olunca sıkıp 1 dk bekleyin her türlü böcek lekesi çıkartıyor.

Detay malzemelerim var ama böcek çıkarıcı detay ürünüm yoktu, yakın zamanda temin etmeye çalışırım.

Önceden olsa Sonax merkezlerine direkt gitmek isterdim ama artık butik iyi yerlerde olunca Sonax onların kalitesinde malzeme ve hizmet sunuyor mudur bilmiyorum. Bir de bayileri arasında kalite işçilik fark eder düşünüyorum. Yine de fiyat alırım.

Çok teşekkür ederim.

Yeni aracınız hayırlı, uğurlu olsun.

Kazasız, belasız, arızasız, huzurlu, mutlu günlerde kullanmak nasip olur inşallah.

İlk 1000 - 1500 km boyunca aracın limitlerini zorlamadan sakin kullanırsanız başka hiç bir şeye gerek kalmaz.

Yeni araçta veya disk balata değişimi yapılan araçta, Fren konusunda söylenen, belli bir süre ani fren yapmaktan kaçının olayı, ani fren durumunda frenler iyi tutmayabilir anlamındadır. Disk ve balataların zarar görme ihtimali yoktur.

Zaten ilk 200 - 300 km sonunda fren rodajı tamamlanacaktır. Bu süre içerisinde sakin kullanılan araçta, ani frenlemeye gerek kalmayacaktır.

Ben olsam 1000 veya 1500 km sonunda, motor yağını, yağ çubuğu deliğinden vakum makinesi ile çektirip yeni yağ koyardım.

.

Yağ değişimi ile ilgili servisle görüştüm. Yüksek teknolojili ve hatasıza yakın üretilen yağlı çalışan parçalar için, erken bir yağ değişimine gerek olmadığı söylendi.

Ayrıca aracı yokuş çıkarken ve biraz sıkıştırdıktan sonra hafif mum yanığı gibi bir kaç sefer koku alabilirsiniz. KORKMAYIN. Bazı sıcağa mağruz kalan parçalar fabrikada yağlandığı için sıcaklığında etkisiyle koku yapabiliyor. Bir kaç sefer yaşanabilir. Sonra geçecektir.

Km rodajı ben 5000 yaptım. Devamında yağ sıcaklığı 80 olmadan sıkıştırmadım. Hatta yapabiliyorsam yağ sıcaklığı 80 olmadan 2ooo devri geçmem.

Servis bakımları hava ve polen için 2 yılda bir kararı geçerli.
Ben 5000binde değiştirdim 2 filtreyide. Sizde yedek alıp değişebilirsiniZ.

Tekrardan hayırlı olsun. İsteyene nasip etsin. Kazası belasıZ.

Yeni aracınız hayırlı, uğurlu olsun.

Kazasız, belasız, arızasız, huzurlu, mutlu günlerde kullanmak nasip olur inşallah.

İlk 1000 - 1500 km boyunca aracın limitlerini zorlamadan sakin kullanırsanız başka hiç bir şeye gerek kalmaz.

Yeni araçta veya disk balata değişimi yapılan araçta, Fren konusunda söylenen, belli bir süre ani fren yapmaktan kaçının olayı, ani fren durumunda frenler iyi tutmayabilir anlamındadır. Disk ve balataların zarar görme ihtimali yoktur.

Zaten ilk 200 - 300 km sonunda fren rodajı tamamlanacaktır. Bu süre içerisinde sakin kullanılan araçta, ani frenlemeye gerek kalmayacaktır.

Ben olsam 1000 veya 1500 km sonunda, motor yağını, yağ çubuğu deliğinden vakum makinesi ile çektirip yeni yağ koyardım.

.
Güzel dilekler ve bilgiler için teşekkür ederim.

Vakum makinesiyle yağ çekme olayı sanayide belli başlı iyi yerlerde mi mevcuttur? Rodaj bakımı yapar mıyız şimdiden bir şey diyemiyorum ama yağ filtresini servisten temin edip uygun iyi bir yağ alıp değişirsek olur mu? ( Servisle aynı markayı kullanma zorunluluğu var mıdır)

Bir de yıllık 10-11k gibi kilometre yapılıyor. Ondan dolayı da direkt 1 yıl sonra mı değişsek diye de düşünmüyor değilim. Tabi 2-3bin km civarlarında bir değişim yapmak her türlü daha iyidir.

Yağ değişimi ile ilgili servisle görüştüm. Yüksek teknolojili ve hatasıza yakın üretilen yağlı çalışan parçalar için, erken bir yağ değişimine gerek olmadığı söylendi.

Ayrıca aracı yokuş çıkarken ve biraz sıkıştırdıktan sonra hafif mum yanığı gibi bir kaç sefer koku alabilirsiniz. KORKMAYIN. Bazı sıcağa mağruz kalan parçalar fabrikada yağlandığı için sıcaklığında etkisiyle koku yapabiliyor. Bir kaç sefer yaşanabilir. Sonra geçecektir.

Km rodajı ben 5000 yaptım. Devamında yağ sıcaklığı 80 olmadan sıkıştırmadım. Hatta yapabiliyorsam yağ sıcaklığı 80 olmadan 2ooo devri geçmem.

Servis bakımları hava ve polen için 2 yılda bir kararı geçerli.
Ben 5000binde değiştirdim 2 filtreyide. Sizde yedek alıp değişebilirsiniZ.

Tekrardan hayırlı olsun. İsteyene nasip etsin. Kazası belasıZ.

İdeal yağ sıcaklığı olayını bir nebze kaçta olacağını unutmuştum. Eski aracımızda malum yağ sıcaklığı göstermediğinden motor sıcaklığı 90 a ulaşıp biraz zaman geçerse 2200-2500 üstüne çıkarsam çıkıyordum.

Yetkili serviste hava ve poleni ilk yılda da değiştirmek isterim, o şekilde olmazsa uzun vadede sıkıntı yaratacağını düşünüyorum.

Bir de sıfır araçlarda araç stop edildikten sonra çıt çıt metalimsi sesler gelmesi de normal oluyor muydu?

5bin km boyunca tam olarak neye dikkat ettiniz, ilk 1500-2000 km dekine benzer bir kullanım mı? Muhtemelen 1500km üstünde biraz daha üst devirleri denemişsinizdir. Bu rodaj sürecinde dik yokuş çıkış ve inişlerde araç D modunda olsa bile devir yükseliyor ya bunun zararı oluyor mudur?

Temenni ve bilgiler için , teşekkür ediyorum. Daha iyileri sizlere ve isteyenlere de nasip eylesin.

Hayırlı olsun. Allah kaza bela vermesin.
Ben sıfır aldığımda ilk 1000km dikkatli kullandım, fazla zorlamadım. Servis 1000km dolunca gelin vs demedi. Sadece yağı çubuğu çekerek kontrol ettim. Eksilme, kararma veya iki parmak arasına aldığımda bir miktar yağ aldığımda tortu vs hissetmedim. Siz şayet 1000km dolunca yağı değiştirirseniz, yağ filtresinide mutlaka değiştirin.

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.

Merhabalar, hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın.

Hayırlı uğurlu olsun hocam. Kazasız belasız sürüşleriniz olsun.

Fren rodajına ek yapmak isterim. Rodaj süresince sert frenden kaçınma olayının biraz yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Trafikte gerekiyorsa tabiki sert fren yapabilirsiniz. Kaçınılması gereken şey uzun süreli fren kullanımı. Örneğin yokuş aşağı yüksek viteste ya da boş viteste frenleriniz aşırı ısınacak şekilde kullanmayın. Güvenlik önemli. Sert fren yapmaktan korkmayın. Psikolojik olarak öyle bir algı oluşmasın bu konu bence çok önemli.
Kullanma kılavuzuna göre; gerekiyorsa ani fren tabii ki yapılacak fakat eğer mümkünse fren rodajı süresince ani frenden kaçınılmalıdır şeklinde belirtiyor. Uzun süreli fren kullanımı konusunda haklısınız, yalnız belirtmekte fayda var ki dik yokuş aşağı boş viteste gidilmemelidir.(manuel araçlar için isteyerek boşa takılmamalıdır yani) Otomatik araçlarda şanzıman boşa atabilir tabi fakat yokuş yeterince dikse ilk frene dokunuştan itibaren genelde vitese takıp 4 bin devir civarında seyretmenizi sağlar.

Geri
Üst Alt